Wyniki
Laureaci
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
zatrucie grzybami
Fotolia
Aktualności

Sepsa podejrzewana u dwulatka w Koszalinie

Żłobek przechodzi dezynfekcję po prawdopodobnym wykryciu przypadku sepsy

Dwuletni chłopiec znajduje się w stanie ciężkim po tym jak w miniony czwartek rodzice wezwali karetkę z powodu wybroczyn na skórze dziecka i wysokiej gorączki. Wszystkie objawy wskazują na sepsę. Żłobek, przynajmniej częściowo, musiał zostać poddany dezynfekcji, ale nie zostanie zamknięty. Dzieci z grupy dwulatka muszą być pilnie obserwowane przez rodziców, aby w razie potrzeby również na czas zostały poddane hospitalizacji.

Sepsa czy nie sepsa?

Każdego dnia nasze dzieci mają styczność z milionami bakterii i wirusów. Na te wyjątkowo zjadliwe organizm może zareagować inaczej niż byśmy się tego spodziewali. Sepsa bowiem nie jest chorobą, a reakcją organizmu na drobnoustroje. Postępuje bardzo szybko, wyniszczając organizm z godziny na godzinę.

Wśród objawów, które powinny nas zaalarmować znajdują się:

  • temperatura powyżej 38,5 stopni C
  • nagłe osłabienie, silniejsze niż w przypadku zwykłej infekcji,
  • nudności, wymioty,
  • drgawki,
  • sine wybroczyny pod skórą wielkości łebka od szpilki.

Sepsa nie jest zaraźliwa, ale ponieważ istnieje ryzyko, że bakteria, która ją wywołała mogła znajdować się w sali, w której przebywają inne dzieci – często konieczne jest podanie antybiotyku wszystkim. Rodzice muszą zatem obserwować dzieci i w razie pojawienia się niepokojących objawów – od razu wezwać karetkę.
 
Źródło: szczecin.onet.pl, medonet.pl

Sepsa u dzieci jest śmiertelnie groźna. Sprawdź, jak jej zapobiec [WIRTUALNE WARSZTATY]

lekarz, pielęgniarka, niemowlę, badanie
Panthermedia
Zdrowie
Ważne pytania o sepsę
Dużo się ostatnio słyszy o przypadkach sepsy u dzieci. Co to za choroba? Jak ją rozpoznać? Czy jest sposób, by uchronić smyka przed zachorowaniem?

Mimo, że wciąż słyszymy o tej chorobie, to wciąż mało o niej wiemy. Sepsa (po polsku nazywana także posocznicą ), podobnie jak ból głowy czy nogi, nie jest tak naprawdę chorobą , tylko jej objawem . To po prostu wyjątkowo gwałtowna reakcja naszego organizmu na zakażenie bakteryjne lub wirusowe . W jaki sposób można ustrzec przed nią dziecko, jak rozpoznać, że choroba zaatakowała, co wtedy robić? Odpowiemy na wszystkie najważniejsze pytania. Czy sepsą można się od kogoś zarazić? Nie. Chorobę wywołują drobnoustroje odpowiedzialne za inne choroby, na przykład zapalenie opon mózgowych czy płuc. Nimi dziecko może się zarazić, ale to nie jest równoznaczne z tym, że zachoruje na sepsę . Bardziej prawdopodobne jest to, że zachoruje na zapalenie płuc czy opon mózgowych. Dlatego nie ma czegoś takiego jak epidemia sepsy . W jaki sposób rozwija się sepsa? Groźne bakterie mogą się przedostać do krwiobiegu np. przez otwartą (zakażoną) ranę albo z chorego narządu (zakażenie płuc, nerek, układu pokarmowego). Gdy drobnoustroje znajdą się we krwi człowieka, zaczynają się tam mnożyć. Potem przedostają się do wszystkich narządów, powodując nasilony stan zapalny całego organizmu. Przy sepsie bakterie zatykają drobne naczynka krwionośne, a powstałe mikrozakrzepy utrudniają przepływ krwi w narządach, które z tego powodu są niedotlenione i coraz mniej wydolne. Dlatego sepsa jest tak groźną chorobą, która może prowadzić do śmierci. Dowiedz się więcej: Objawy sepsy u dzieci   Jak się leczy sepsę? Maluszek, u którego lekarz podejrzewa sepsę , musi być natychmiast przewieziony do szpitala. Lekarze pobiorą do badania próbki tkanek, krew, płyn mózgowo-rdzeniowy, pobiorą wymaz z gardła czy nosa. Od tego bowiem, co spowodowało taką reakcję organizmu, zależy metoda leczenia. Jeśli to bakterie, podadzą odpowiedni antybiotyk tak...

pogotowie
Fotolia
Aktualności
Nie wzywaj karetki nadaremnie! – apelują ratownicy medyczni
Na każde 5 wezwań pogotowia 2 nie mają żadnego uzasadnienia. W tym czasie, kiedy karetka "ratuje" kogoś z grypy, twoje dziecko może zostać bez pomocy – ostrzegają ratownicy w kampanii "Wzywaj z głową".

Nie życzę ci, byś kiedykolwiek musiała wzywać karetki do dziecka. A jeszcze bardziej ci nie życzę, żebyś – jeśli już będziesz musiała ją wezwać – usłyszała w słuchawce, że wszystkie karetki są w rozjazdach.  Pogotowie jeździ do grypy i kataru Prawie połowa wezwań pogotowia nie ma żadnego uzasadnienia. Ratownicy medyczni jeżdżą np. do grypy. Do biegunki. Do 39-stopniowej gorączki. Nieraz wyjeżdżają na sygnale, bo ktoś im zrobił – ha, ha, jaki śmieszny – żart. Albo bo komuś skończyły się leki, a nie ma ochoty czekać w kolejce w przychodni.  Dr Witold Draber, szef Rejonowej Stacji Pogotowia Ratunkowego, opowiadał kiedyś w „Głosie Wielkopolskim” , że kiedyś do ich pogotowia zadzwoniła osoba prosząca o karetkę do nieprzytomnego, a gdy dyspozytorka zapytała, kim jest osoba nieprzytomna, padła odpowiedź: "no, przecież to ja". W tym czasie, gdy ratownicy jadą gdzieś bez prawdziwej potrzeby, ktoś inny – np. twoje dziecko – może zostać bez szansy na pomoc. Kampania społeczna "Wzywaj z głową" Za nieuzasadnione wezwanie karetki grozi mandat (nawet 1,5 tys. złotych), ale według ratowników nie kary są najbardziej skuteczne, ale edukowanie społeczeństwa. Bo choć trudno w to uwierzyć, wielu ludzi naprawdę zdaje sobie sprawę, że wzywając bez ważnego powodu karetkę, naraża innych. Właśnie edukacja kiedy i jak wzywać pogotowie ratunkowe jest celem nowej kampanii społecznej Wzywaj z głową.  Jej autorami jest trzech ratowników: Adam Stępka (ratownik z obszaru łódzkiego i mazowieckiego), Jakub Nelle (z obszaru wielkopolskiego) oraz Krzysztof Kotliński (Kujawsko-pomorskie). Kiedy powinniśmy wezwać pogotowie ratunkowe: Wezwij karetkę, jeśli dziecko: straci przytomność nie oddycha ma duszności (np. przy zapaleniu krtani ) ma drgawki ma wstrząs anafilaktyczny...

sepsa objawy
Adobe Stock
Zdrowie
Sepsa: objawy, diagnozowanie, leczenie
Objawy sepsy nie u wszystkich są takie same. W początkowej fazie często występuje gorączka, a w stanie zaawansowanym utrata świadomości, a nawet śmierć.

Sepsa jest nieprawidłową odpowiedzią organizmu na zakażenie. Jej cechą charakterystyczną jest obecność chorobotwórczych drobnoustrojów we krwi, co stanowi poważne zagrożenie życia pacjenta. Objawy sepsy Nie ma jednego stałego zespołu objawów. To, które z nich wystąpią, zależy od czynnika chorobotwórczego, ogólnego stanu zdrowia pacjenta oraz od etapu choroby. Do jej zaawansowania używa się trzech pojęć: sepsa, ciężka sepsa, wstrząs septyczny. Najczęstsze objawy sepsy to: gorączka powyżej 38°C lub temperatura ciała poniżej 36°C, przyspieszenie rytmu pracy serca (tachykardia), przyspieszone tempo oddychania, obrzęki , nagłe zaburzenia świadomości , wysypka nieblednąca pod wpływem ucisku. Lekarze obserwują też zwiększenie ciśnienia krwi i obecność wybroczyn na ciele. Zobacz też: Objawy sepsy u dziecka W badaniach laboratoryjnych stwierdza się następujące objawy sepsy: wzrost stężenia glukozy we krwi, leukocytozę lub leukopenię, wzrost wartości CRP , wzrost wartości PCT, więcej niż 10 proc. niedojrzałych neutrofili w rozmazie krwi, przekroczenie normy ilości mleczanów we krwi. Gdy dojdzie do wstrząsu septycznego, pojawia się niewydolność wielonarządowa . Manifestuje się ona zmniejszonym oddawaniem moczu, zmniejszeniem zawartości tlenu we krwi, zaburzeniami krzepnięcia krwi, zwiększeniem stężenia bilirubiny całkowitej we krwi, niesłyszalną perystaltyką jelit. Sepsa – diagnozowanie Lekarz stawia diagnozę na podstawie występujących objawów sepsy oraz w oparciu badania laboratoryjne i ewentualnie obrazowe. Często wykonuje się posiew z krwi , który pozwala stwierdzić, jakie chorobotwórcze drobnoustroje się w niej znajdują. Czasami wykonuje się badanie płynu mózgowo-rdzeniowego, moczu, zawartości ropnia. Płynu z opłucnej czy z wydzieliny pobranej z dróg oddechowych....

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
Bon turystyczny przedłużenie
Aktualności
Bon turystyczny przedłużony: będzie obowiązywał również w sezonie zimowym 
Joanna Biegaj
Opieka na dziecko 2 dni
Prawo i finanse
2 dni opieki na dziecko: kiedy zgłaszać pracodawcy urlop opiekuńczy
Milena Oszczepalińska
życzenia na dzień chłopaka
Aktualności
Życzenia na Dzień Chłopaka: rymowanki, wierszyki, mądre cytaty
Joanna Biegaj
Ile trwa katar u dziecka
Zdrowie
Ile trwa katar u dziecka: katar wirusowy i bakteryjny. Ile trwa nieleczony katar?
Ewa Janczak-Cwil
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla chłopców i dziewczynek
Aktualności
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla dziewczynek i chłopców
Luiza Słuszniak
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole
Aktualności
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole: jak zorganizować obchody, jakie prezenty przygotować?
Joanna Biegaj
Ciasto na dzień chłopaka z kremem i owocami
Przepisy
Ciasto na Dzień Chłopaka: przepis. Spraw pyszną niespodziankę!
Adrianna Trusiuk
Dzień chłopaka i Dzień mężczyzny: czy to samo święto?
Święta i uroczystości
Dzień Chłopaka i Dzień Mężczyzny: czy to jest to samo święto?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne aktywności dla dzieci
Gry i zabawy
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne gry i zabawy dla dzieci
Sylwia Arlak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły
Edukacja
Jak napisać upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły [WZÓR]
Joanna Biegaj
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pielęgnacja niemowlaka
Aktualności
Najważniejsze zasady pielęgnacji niemowlaka (rady położnej)
Joanna Biegaj
upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola
Edukacja
Upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola: jak je napisać, kto może zostać upoważniony? 
Joanna Biegaj
skierowanie do lekarza
Zdrowie
Do jakiego specjalisty potrzebne jest skierowanie?
Magdalena Drab
Kaszka kukurydziana
Dieta
Kaszka kukurydziana dla niemowlaka – jak zrobić i od kiedy warto ją podać? [PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Najlepsze książki dla 5-latka
Wychowanie
Książki dla 5-latków. Jakie wybrać, by zachwycić dziecko?
Luiza Słuszniak
wierszyk dla nauczyciela przedszkola
Przedszkolak
Wierszyk dla nauczyciela przedszkola: propozycje, które sprawdzą się też jako życzenia
Joanna Biegaj