Aktualności

Sepsa u dzieci: czy jest wyleczalna?

Sepsa u dzieci przebiega gwałtownie i zagraża życiu. To dlatego objawy sepsy trzeba umieć rozpoznać od razu, gdy tylko się pojawią. Jak wygląda wysypka przy sepsie u dzieci? Czy sepsą można się zarazić?

Sepsa to zespół uogólnionej reakcji zapalnej (SIRS) wywołany zakażeniem organizmu. Sepsa jest więc następstwem zakażenia, a nie chorobą, którą można się zarazić. Kiedy zarazkom uda się pokonać barierę ochronną organizmu, rozwija się sepsa, a w efekcie może dojść do niewydolności wielu narządów wewnętrznych, np. serca czy płuc.

Jakie są przyczyny sepsy u dzieci?

Lekarze dzielą sepsę na: sepsę, ciężką sepsę i wstrząs septyczny (najbardziej niebezpieczna postać). Do sepsy prowadzi zakażenie organizmu, które może być spowodowane przez różne czynniki. Najczęściej zakażenie, a w efekcie – sepsę, wywołują:


U dzieci do 4. roku życia zwykle dochodzi do uogólnionej reakcji zapalnej w wyniku zakażenia meningokokami – to przyczyna zdecydowanej większości przypadków sepsy (tzw. sepsa meningokokowa). 

To właśnie bakteriami, które wywołują zakażenie, można się zarazić (a nie samą sepsą). O zarażenie wyjątkowo łatwo w przypadku meningokoków, dlatego osobom, które miały kontakt z chorym na sepsę meningokokową, podaje się antybiotyk profilaktycznie.

Jakie są objawy sepsy u dzieci?

Objawy sepsy są bardzo charakterystyczne i trudno je przeoczyć, choć łatwo pomylić je z objawami innych chorób, np. grypy. Warto wiedzieć, że w przypadku sepsy stan chorego szybko się pogarsza. Typowe objawy sepsy u dzieci to:

 • wysoka gorączka, którą trudno zbić
 • bladość skóry lub sinica
 • dreszcze
 • tachykardia (przyspieszone bicie serca)
 • niechęć do jedzenia
 • apatia
 • światłowstręt
 • potliwość
 • wymioty
 • duszności
 • ból mięśni


Zmęczenie i brak apetytu to częste objawy sepsy zwłaszcza u niemowląt i małych dzieci, u których zazwyczaj pojawia się też:

Sepsa u dzieci – jak wygląda leczenie i powikłania?

Niestety, sepsa ma bardzo groźne następstwa, dlatego w razie wystąpienia objawów szybka reakcja może zdecydować o życiu dziecka. Niezbędne jest jak najszybsze przewiezienie dziecka do szpitala. Leczenie sepsy polega na podaniu antybiotyku, nawadnianiu i w razie potrzeby podtrzymywaniu funkcji życiowych za pomocą aparatury medycznej. Sepsę można wyleczyć, ale często daje ona trwałe powikłania, np. niedosłuch.

Zobacz też:

dziecko, brak apetytu
Adobe Stock
Zdrowie
Brak apetytu u dziecka: przyczyny, co podać, jakie badania zrobić
Brak apetytu u dzieci może wynikać z infekcji lub alergii, ale często przyczyną są po prostu błędy w karmieniu. U niemowląt pogorszenie apetytu wiąże się zwykle z rozszerzaniem diety, wzrostem mobilności i nadmiarem bodźców. Jakie choroby mogą wpływać na brak apetytu u dzieci? Sprawdź, jakie badania trzeba zrobić dziecku, które mało je.

Brak apetytu u dzieci, choć często budzi niepokój rodziców, zwykle ma naturalne przyczyny. U niemowląt, które stopniowo poznają nowe smaki i konsystencje pokarmów, a jednocześnie nabywają nowych umiejętności i skupiają coraz większą uwagę na otaczających ich przedmiotach, może całkiem naturalnie spaść zainteresowanie jedzeniem. Brak apetytu u dziecka rocznego lub starszego może mieć źródło w infekcji, alergii pokarmowej, czasem następuje po antybiotykoterapii lub jelitówce. Jeśli brak apetytu u dziecka utrzymuje się dłużej, trzeba zrobić badania i wykluczyć poważniejsze choroby. Jakie są przyczyny braku apetytu? Brak apetytu u dziecka – przyczyny Dziecko może odmawiać jedzenia z wielu powodów, ale jeśli nagle straciło apetyt, najpierw warto przyjrzeć się codziennej rutynie (także tej związanej z posiłkami), zwrócić uwagę na jadłospis dziecka oraz etap jego rozwoju. Możliwe, że przyczyną braku apetytu jest:  skok rozwojowy lub stres (np. dziecko zaczyna chodzić i bardziej interesuje się otoczeniem, na świat przyszło rodzeństwo, w domu pojawiła się niania ) monotonna dieta (wszystkie posiłki są podobne do siebie, mało kolorowe, nieapetyczne) podjadanie między posiłkami (zwłaszcza produktów kalorycznych, słodyczy, apetyt może obniżyć nawet picie dużych ilości soków) Brak apetytu u niemowlaka U niemowląt brak apetytu ma najczęściej związek z nadmiarem bodźców i rozpraszaniem się podczas jedzenia. Kiedy dziecko zaczyna dostrzegać i wodzić wzrokiem za przedmiotami, raczkować i chodzić, warto tak zorganizować posiłki, aby odbywały się z dala od "rozpraszaczy" - zabawek czy telewizora (!). Przyczyną braku apetytu bywa też rozszerzanie diety – dziecko potrzebuje czasu, by przyzwyczaić się do nowych potraw i smaków, zjada niewielkie porcje, powoli smakuje. A jeśli do tego maluch jest wciąż karmiony w nocy, może po prostu...

dziecko, astma, alergia, inhalacja
Adobe Stock
Aktualności
Koronawirus a alergia i astma: objawy zakażenia mogą być inne! [WAŻNE RÓŻNICE]
Koronawirus wywołuje duszności, kaszel, ale chorzy na astmę i alergicy mają podobne objawy, np. w sezonie pylenia. Jak odróżnić objawy alergii od zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2? Czy dziecko z astmą jest bardziej narażone na zarażenie?

Pandemia koronawirusa zbiegła się w czasie z sezonem alergicznym – pyli już dąb i brzoza, wkrótce zacznie się pylenie traw. Alergicy mogą mieć kaszel, katar, zapalenie spojówek. To także okres, gdy chorzy na astmę mogą się spodziewać nasilenia objawów takich jak duszności. Niemal identyczne objawy daje zakażenie koronawirusem. Jak więc odróżnić chorobę Covid-19 od sezonowej alergii lub ataku astmy? Koronawirus a alergia – objawy Objawy koronawirusa i alergii są podobne, ale można znaleźć kilka istotnych różnic. Osoby zarażone SARS-CoV-2 cierpią głównie na dolegliwości ze strony układu oddechowego, co może być mylące, bo kaszel i duszność to także najczęstszy objawy ataku astmy czy reakcji alergicznej. Specjaliści zwracają jednak uwagę na ważną różnicę – przy alergii raczej nie występuje gorączka. Z kolei większość potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem przebiegała z gorączką powyżej 37,8 st. C.  Jeśli ty lub twoje dziecko jesteście alergikami i obawiasz się, że zwykłe objawy alergii mogą oznaczać zarażenie koronawirusem, często mierz temperaturę (co najmniej dwa razy dziennie – rano i wieczorem)! Koniecznie zwróć też uwagę na czas trwania objawów i ich zaraźliwość.  Koronawirus a alergia – różnice gorączka – pojawia się po zakażeniu koronawirusem, nie występuje przy alergii swędzenie – częste u alergików, przy koronawirusie nie występuje zaraźliwość – koronawirus przenosi się z człowieka na człowieka, alergia nie jest zaraźliwa czas trwania objawów – przy chorobie Covid-19 do kilku tygodni, alergicy mogą odczuwać objawy przez cały rok Ważne! Warto przypomnieć sobie lub zapisywać na przyszłość typowe objawy alergii u siebie bądź dziecka (katar, kichanie, łzawiące oczy, kaszel, ale także np. pora roku, w której nasilają się...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz