
Skala Apgar jest uniwersalnym narzędziem lekarzy używanym do oceny stanu zdrowia noworodków w pierwszych minutach ich życia. To pierwsza ocena, jaką zdobędzie twoje dziecko - w postaci liczby od 0 do 10. Pomaga ona lekarzom stwierdzić, czy dziecko potrzebuje specjalnej pomocy medycznej.
Choć wyniki w skali Apgar są oczywiście ważne w kontekście dziecka, naukowcy odkryli, że mogą również pomóc przewidzieć ryzyko poważnych chorób u matek!
Skala Apgar a zdrowie młodych mama
Dr Joel Ray przeanalizował dokumentację medyczną ponad 600.000 noworodków z Kanady w latach 2006 i 2012. Według jego badań, opublikowanych w "JAMA Pediatrics", matki, których dzieci miały niższe wyniki w skali Apgar, znacznie częściej trafiały na oddział intensywnej terapii.
Oto jest szybkie spojrzenie na wyniki badań:
- U mam, których noworodki miały niskie oceny Apgar (0-3) ryzyko przyjęcia na OIOM było 9 razy większe, niż tych, których dzieci miało normalny wynik w skali Apgar (7 lub nowszy).
- U mam, których noworodki miały pośrednie oceny Apgar (4-6) ryzyko przyjęcia na OIOM było 6,5-krotnie większe, niż tych, których dzieci miały normalny wynik w skali Apgar.
- Tylko 1,7 na 1000 matek, których dziecko otrzymało normalne wyniki w skali Apgar (w ciągu pięciu minut po narodzinach) trafiło na OIOM.
- U mam, które potrzebowały wentylacji mechanicznej na OIOM-ie ryzyko, że ich dziecko urodziło się z niską oceną Apgar, było 18- krotnie większe.
"Nasze badanie pokazuje, że powszechnie dostępne narzędzie do oceny zdrowia noworodków (skala Apgar) zapewnia obiecującą i nową metodę oceny zdrowia matek - powiedział dr Joel Ray - "To potwierdza, że nawet po porodzie, zdrowie dziecka i matki pozostają ze sobą ściśle związane."
Poznaj 10 rzeczy, które pomagają noworodkowi przystosować się do życia po drugiej stronie brzucha

Waga dziecka w 1. miesiącu życia Punktem wyjścia do oceny wagi dziecka będzie jego waga urodzeniowa. W pierwszym tygodniu życia noworodek traci na wadze nawet do 10 proc. wyjściowej masy ciała i jest to zjawisko fizjologiczne. W ten sposób dziecko pozbywa się płynów ustrojowych nagromadzonych przez okres życia płodowego. Dziecko powinno odzyskać wagę urodzeniową po ok. 2 tygodniach od porodu. Może ją nawet nieco przekroczyć. Na tym etapie dziecko powinno przybierać ok 25-30 g dziennie lub 120-220 g na tydzień. Między 2 a 3 tygodniem życia możesz się spodziewać pierwszego tzw. skoku wzrostu. Jest to moment, w którym dziecko intensywnie rośnie i ma wilczy apetyt. Taki stan może utrzymywać się do 2 tygodni, po czym sytuacja wraca do normy. Waga urodzeniowa Przez pierwsze miesiące życia punktem wyjścia do oceny wagi dziecka będzie jego waga urodzeniowa. Średnia waga dziecka urodzonego w terminie to 3,5 kg, przy czym w szerokiej normie mieszczą się niemowlęta ważące od 2,7 kg do 4,5 kg (taką wagę ma 90 proc. noworodków). Waga nie ma wpływu na ocenę dziecka w skali Apgar. Za normę uznaje się wagę (i wzrost) dziecka mieszczącą się między 25 a 75 centylem . Norma rozszerzona to zakres 10-90 centyl. Dzieci poniżej 10 i powyżej 90 centyla mogą mieć odpowiednio: niedowagę lub nadwagę. Niedowaga u dziecka Dzieci lżejsze niż 2, 5 kg rodzą zazwyczaj mamy, które w ciąży palą, nieprawidłowo się odżywiają lub o zaburzonej pracy łożyska. Także dzieci z ciąży mnogiej są mniejsze niż urodzone pojedynczo, a dolną granicą prawidłowej wagi jest dla nich 2,2 kg. Jednak same te wyżej wymienione powody niskiej masy urodzeniowej nie świadczą o niedowadze. Dzieci o niskiej wadze urodzeniowej mogą prawidłowo przybierać na wadze, chociaż prawdopodobnie będą mniejsze niż rówieśnicy, którzy urodzili się w wagowej normie . Nadwaga u...

25 lat temu "Gazeta Wyborcza" rozpoczęła akcję "Rodzić po Ludzku", która miała odmienić polskie porodówki. Wówczas normą było rodzenie w bólu, upokorzeniu i strachu. Była duża nadzieja, że nastąpi przemiana. Czy to się udało? Rodzić po Ludzku w liczbach Patrząc na wnioski płynące z analizy blisko 50 tysięcy ankiet, które mamy z całej Polski wypełniły w ramach akcji "Głos matek ma moc zmiany" , zainicjowanej przez Fundację Rodzić po Ludzku, można powiedzieć, że nie do końca. Owszem porodówki lśnią czystością, są wyposażone w wygodne fotele, worki sako, piłki, drabinki. Ale nie to daje kobiecie poczucie bezpieczeństwa, ale lekarze i położne pomagający urodzić dziecko. Z badań przeprowadzonych przez fundację wynika, że przy połowie porodów dochodzi do niedopełnienia procedur, nadużyć i przemocy. Chodzi przede wszystkim o krzyk, straszenie, poniżanie i wyśmiewanie rodzących. Chociaż są także przypadki przemocy fizycznej: poszturchiwania, policzkowania, rozkładania nóg na siłę. "Dawał mi odczuć, że jestem śmieciem, bo jestem gruba" "Anastezjolog krzyczał na mnie, że nie wypełniłam ankiety anastezjologicznej, chociaż kilka razy powtarzałam mu, że to zrobiłam, aż w końcu ją znalazł. Dawał mi odczuć, że jestem śmieciem, bo jestem gruba. Był bardzo chamski. Siedział na krześle pod ścianą i śmiał się ze mnie " - napisała kobieta rodząca w łódzkim szpitalu Matki Polki. - Chociaż skala nadużyć i przemocy w szpitalach jest mniejsza niż 25 lat temu , to nie znaczy, że boli nas to mniej, boli bardziej - powiedziała "Newsweekowi" prezes fundacji Joanna Pietrusiewicz. Podkreśliła, że ćwierć wieku temu, pogardliwe traktowanie było normą w sklepach czy urzędach, ale dzisiaj trudno to zaakceptować. “Zamknij mordę, bo nie mogę zebrać myśli" Teraz nikt w sklepie z...

Bilans zdrowia dziecka to kompleksowe okresowe badanie, podczas którego lekarz ocenia stan zdrowia dziecka. Regularnie wykonywane bilanse pozwalają na wczesnym etapie wykryć różne nieprawidłowości w rozwoju i podjąć działania, które pozwolą je zlikwidować lub ograniczyć ich postęp. Na bilans zdrowia dziecka można zgłosić się do przychodni, pod której opieką jest dziecko. Badanie przeprowadza lekarz rodzinny razem z pielęgniarką. Spis treści: Czy bilans zdrowia dziecka jest obowiązkowy? Kiedy wykonuje się bilanse zdrowia? Pierwszy bilans zdrowia dziecka – tzw. zerowy Bilanse w pierwszym roku życia dziecka Bilanse zdrowia dziecka w wieku szkolnym Czy bilans zdrowia dziecka jest obowiązkowy? Dziecko ma prawo do bilansu zdrowia , a lekarz ma obowiązek go wykonać. Rodzice nie mają obowiązku zgłaszać się z dzieckiem na bilanse, ale naprawdę warto to robić, gdyż są to ważne badania profilaktyczne, które pozwalają dbać o zdrowie dziecka aż do osiągnięcia przez nie dorosłości. Najczęściej rodzice zgłaszają się na bilanse z niemowlętami i młodszymi dziećmi. Tylko ok. 65 procent nastolatków przychodzi na bilanse, tymczasem wiek szkolny to ważny etap rozwoju dziecka. Naprawdę warto w tym czasie monitorować, czy dziecko rozwija się prawidłowo, gdyż w razie potrzeby można jeszcze podjąć działania, aby uniknąć skutków wielu nieprawidłowości. Kiedy wykonuje się bilanse zdrowia dziecka? W pierwszym roku życia dziecka wykonuje się aż 4 bilanse, w tym pierwszy zaraz po urodzeniu, w szpitalu. Do kolejnych dziecko ma prawo w wieku 2, 6, 10, 14 i 18 lat. Pierwszy bilans zdrowia dziecka – tzw. zerowy Wykonywany jest w szpitalu po narodzinach. Jego celem jest wykluczenie wad i nieprawidłowości, które mogły powstać w czasie ciąży i porodu. Badane są: oddech i praca serca dziecka, odruchy, napięcie mięśni, dziecko jest...