
Ból miesiączkowy z pewnością zna każda kobieta. Część z nas zmaga się z bolesnym krwawieniem sporadycznie, ale wiele z nas – według statystyk - średnio 60-90% - cierpi co miesiąc z powodu naprawdę bardzo bolesnych okresów.
Endometrioza jedną z przyczyn bolesnych krwawień
Rozrywające bóle podbrzusza, nudności, ból głowy - to wszystko bardzo mocno utrudnia życie przez 2-3 dni. Są kobiety, które w czasie miesiączki nie są w stanie absolutnie funkcjonować, nie tylko zawodowo.
Profesor John Gullebaud, specjalizuje się w zdrowiu reprodukcyjnym na University College London. Prowadzi wieloletnią praktykę i na podstawie obserwacji swoich pacjentek porównał ból miesiączkowy do tego, odczuwanego podczas zawału serca. Jest to ból opisywany, przez osoby, które przeszły zawał jako silny, piekący ("jakbym połknął gorący kartofel"), dławiący, gniotący ("jakby coś bardzo ciężkiego leżało na mojej piersi") lub ściskający ("jakby stalowa obręcz objęła moją klatkę piersiową").
Bardzo bolesne miesiączki dotyczą przede wszystkim kobiet z endometriozą albo ze schorzeniem zwanym dysmenorrheą, polegającym na silnym bólu pojawiającym się wraz z rozpoczęciem krwawienia i trwającym przez kolejne kilkanaście godzin. Towarzyszą temu nudności, bardzo silne bóle brzucha i biegunka.Takie miesiączkowanie uznawane jest za chorobę. Ale tylko wtedy, gdy dolegliwości uniemożliwiają kobiecie normalne funkcjonowanie, są przyczyną nieobecności w szkole lub pracy i wymagają leczenia farmakologicznego.
Bolesne miesiączkowanie może wynikać z nadmiernej produkcji prostaglandyn, powodujących skurcze macicy. Najsilniejszy ból pojawia się przed rozpoczęciem lub w pierwszych godzinach krwawienia. Mogą pojawić się nudności i wymioty, niekiedy biegunka lub bóle i zawroty głowy. Takie bolesne miesiączki mogą pojawić się w kilka lat po pierwszym okresie i mogą wynikać ze stresu.
Ból mogą nasilać:
- źle dobrane wielkością tampony,
- używanie antykoncepcyjnych wkładek wewnątrzmacicznych,
- drożdżyca pochwy oraz infekcje układu moczowego,
- skrzywienia kręgosłupa i brak ruchu,
- stres, powodujący napinanie mięśni pleców i miednicy.
Sposoby na ból miesiączkowy
Bolesność miesiączek może także wynikać z endometriozy, z powtarzających się zapaleń przydatków, mięśniaków podśluzówkowych lub wad rozwojowych macicy. Bolesne miesiączkowanie często występuje u kobiet z tyłozgięciem macicy. Endometrioza daje bóle pojawiające się na kilka dni przed miesiączką, które zazwyczaj ustępują po jej wystąpieniu. Bolesność może wystąpić także przy współżyciu.
Aby zmniejszyć bolesność miesiączek zaleca się:
- uzupełnianie niedoborów witaminy B6 (50 -100 mg dziennie), która chroni przed stanami depresyjnymi i reguluje gospodarkę hormonalną,
- unikanie od połowy cyklu kofeiny, soli, zatrzymujących wodę w organizmie,
- niejedzenie słodyczy oraz tłustych serów,
- zastąpienie mięsa rybami - kwas omega-3 pomaga w walce z bólami miesiączkowymi,
- picie 2-3 litry płynów dziennie - to także uelastycznia tkanki.
Antykoncepcja doustna skuteczna w walce z bólem
W leczeniu bolesnych miesiączek pomagają zioła – kozła lekarskiego, kaliny lub nagietka. Z metod naturalnych kobiety chwalą działanie aromatycznych olejków, np. majerankowego i lawendowego, których używają do masażu brzucha. Farmakologicznie ból łagodzą leki przeciwbólowe podawane doodbytniczo - wtedy lek szybciej działa i oszczędza się śluzówkę żołądka i dwunastnicy. Pomaga też jedna tabletka aspiryny dziennie. Najlepiej zacząć przyjmować lek tydzień przed spodziewaną miesiączką, a zakończyć po 2 dniach krwawienia. Jednak za najskuteczniejszy sposób radzenia sobie z bólem miesiączkowym uznawana jest antykoncepcja doustna. Przy dłuższej kuracji hormonalnej masa złuszczającej się błony macicy staje się znacznie mniejsza, co też osłabia skurcze macicy.
Wyniki badań to bardzo ważny głos w dyskusji na temat bolesności miesiączek. Pewnie nie jedna z nas, nie raz słyszała kąśliwe uwagi, niejednokrotnie ze strony mężczyzn, na temat wyolbrzymiania złego samopoczucia podczas okresu. Często traktuje się ten ból jako rzecz naturalną, jako fakt, że tak nas stworzyła natura i tak musi być.
Tak nie musi być i dobrze, że autorytet medyczny wypowiada się w tej sprawie i staje w obronie kobiet. O tym, jak ból menstruacyjny może zakłócić życie kobiet, niech świadczy też fakt, że są państwa w których istnieje urlop menstruacyjny. Tak jest w Korei Południowej, Japonii, na Tajwanie. Na Wschodzie panuje przekonanie, że jeśli kobieta nie odpoczywa w czasie menstruacji, trudniej przechodzi w przyszłości przez poród. Podobne rozwiązanie wprowadziły dla swoich pracownic firmy Nike i Co-Exist.
To, jak bolesna potrafi być miesiączka, wiemy tylko my - kobiety. Teraz także lekarz przyznał nam rację i powiedział wszem i wobec, że skurcze miesiączkowe można porównać do bólu odczuwanego podczas zawału serca.
Źródło: ofeminin, poradnikzdrowie.pl
Zobacz też: