Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Bolesne miesiączki bolą jak zawał
AdobeStock
Aktualności

Ból miesiączkowy tak samo bolesny, jak zawał

Do takiego wniosku doszli lekarze. Może to w końcu przetnie dyskusje na temat tego, czy kobiety nie przesadzają ze swoją niedyspozycją "w te dni"?

Ból miesiączkowy z pewnością zna każda kobieta. Część z nas zmaga się z bolesnym krwawieniem sporadycznie, ale wiele z nas – według statystyk - średnio 60-90% - cierpi co miesiąc z powodu naprawdę bardzo bolesnych okresów.

Endometrioza jedną z przyczyn bolesnych krwawień

Rozrywające bóle podbrzusza, nudności, ból głowy - to wszystko bardzo mocno utrudnia życie przez 2-3 dni. Są kobiety, które w czasie miesiączki nie są w stanie absolutnie funkcjonować, nie tylko zawodowo.
Profesor John Gullebaud, specjalizuje się w zdrowiu reprodukcyjnym na University College London. Prowadzi wieloletnią praktykę i na podstawie obserwacji swoich pacjentek porównał ból miesiączkowy do tego, odczuwanego podczas zawału serca. Jest to ból opisywany, przez osoby, które przeszły zawał jako silny, piekący ("jakbym połknął gorący kartofel"), dławiący, gniotący ("jakby coś bardzo ciężkiego leżało na mojej piersi") lub ściskający ("jakby stalowa obręcz objęła moją klatkę piersiową").

Bardzo bolesne miesiączki dotyczą przede wszystkim kobiet z endometriozą albo ze schorzeniem zwanym dysmenorrheą, polegającym na silnym bólu pojawiającym się wraz z rozpoczęciem krwawienia i trwającym przez kolejne kilkanaście godzin. Towarzyszą temu nudności, bardzo silne bóle brzucha i biegunka.Takie miesiączkowanie uznawane jest za chorobę. Ale tylko wtedy, gdy dolegliwości uniemożliwiają kobiecie normalne funkcjonowanie, są przyczyną nieobecności w szkole lub pracy i wymagają leczenia farmakologicznego.

Bolesne miesiączkowanie może wynikać z nadmiernej produkcji prostaglandyn, powodujących skurcze macicy. Najsilniejszy ból pojawia się przed rozpoczęciem lub w pierwszych godzinach krwawienia. Mogą pojawić się nudności i wymioty, niekiedy biegunka lub bóle i zawroty głowy. Takie bolesne miesiączki mogą pojawić się w kilka lat po pierwszym okresie i mogą wynikać ze stresu.

Ból mogą nasilać:

  • źle dobrane wielkością tampony,
  • używanie antykoncepcyjnych wkładek wewnątrzmacicznych,
  • drożdżyca pochwy oraz infekcje układu moczowego,
  • skrzywienia kręgosłupa i brak ruchu,
  • stres, powodujący napinanie mięśni pleców i miednicy.

Sposoby na ból miesiączkowy

Bolesność miesiączek może także wynikać z endometriozy, z powtarzających się zapaleń przydatków, mięśniaków podśluzówkowych lub wad rozwojowych macicy. Bolesne miesiączkowanie często występuje u kobiet z tyłozgięciem macicy. Endometrioza daje bóle pojawiające się na kilka dni przed miesiączką, które zazwyczaj ustępują po jej wystąpieniu. Bolesność może wystąpić także przy współżyciu.

Aby zmniejszyć bolesność miesiączek zaleca się:

  • uzupełnianie niedoborów witaminy B6 (50 -100 mg dziennie), która chroni przed stanami depresyjnymi i reguluje gospodarkę hormonalną,
  • unikanie od połowy cyklu kofeiny, soli, zatrzymujących wodę w organizmie,
  • niejedzenie słodyczy oraz tłustych serów,
  • zastąpienie mięsa rybami - kwas omega-3 pomaga w walce z bólami miesiączkowymi,
  • picie 2-3 litry płynów dziennie - to także uelastycznia tkanki.

Antykoncepcja doustna skuteczna w walce z bólem

W leczeniu bolesnych miesiączek pomagają zioła – kozła lekarskiego, kaliny lub nagietka. Z metod naturalnych kobiety chwalą działanie aromatycznych olejków, np. majerankowego i lawendowego, których używają do masażu brzucha. Farmakologicznie ból łagodzą leki przeciwbólowe podawane doodbytniczo - wtedy lek szybciej działa i oszczędza się śluzówkę żołądka i dwunastnicy. Pomaga też jedna tabletka aspiryny dziennie. Najlepiej zacząć przyjmować lek tydzień przed spodziewaną miesiączką, a zakończyć po 2 dniach krwawienia. Jednak za najskuteczniejszy sposób radzenia sobie z bólem miesiączkowym uznawana jest antykoncepcja doustna. Przy dłuższej kuracji hormonalnej masa złuszczającej się błony macicy staje się znacznie mniejsza, co też osłabia skurcze macicy.

Wyniki badań to bardzo ważny głos w dyskusji na temat bolesności miesiączek. Pewnie nie jedna z nas, nie raz słyszała kąśliwe uwagi, niejednokrotnie ze strony mężczyzn, na temat wyolbrzymiania złego samopoczucia podczas okresu. Często traktuje się ten ból jako rzecz naturalną, jako fakt, że tak nas stworzyła natura i tak musi być.

Tak nie musi być i dobrze, że autorytet medyczny wypowiada się w tej sprawie i staje w obronie kobiet. O tym, jak ból menstruacyjny może zakłócić życie kobiet, niech świadczy też fakt, że są państwa w których istnieje urlop menstruacyjny. Tak jest w Korei Południowej, Japonii, na Tajwanie. Na Wschodzie panuje przekonanie, że jeśli kobieta nie odpoczywa w czasie menstruacji, trudniej przechodzi w przyszłości przez poród. Podobne rozwiązanie wprowadziły dla swoich pracownic firmy Nike i Co-Exist.

To, jak bolesna potrafi być miesiączka, wiemy tylko my - kobiety. Teraz także lekarz przyznał nam rację i powiedział wszem i wobec, że skurcze miesiączkowe można porównać do bólu odczuwanego podczas zawału serca.

Źródło: ofeminin, poradnikzdrowie.pl

Zobacz też:

Krwawisz między miesiączkami? Zobacz, co może za to odpowiadać!

Endometrioza - objawy
Adobe Stock
Problemy z zajściem w ciążę
Endometrioza objawy - są one bardzo często mylone z miesiączką
Masz bolesne miesiączki, ból krzyża i podczas stosunku? A może trudności z zajściem w ciążę? Nie bagatelizuj tych objawów – to może być endometrioza.

Bardzo trudny do zniesienia ból brzucha i złe samopoczucie to częsta dolegliwość miesiączkujących kobiet. Ale nie zawsze ich powodem jest comiesięczne krwawienie. Mniej więcej u jednej na 10 kobiet jest to sygnał poważnej choroby - endometriozy. Zobacz, jakie ma objawy i nie lekceważ ich.  Co to jest endometrioza Endometrioza polega na rozroście błony śluzowej macicy (endometrium) poza jej obręb i obecności w miejscach, w których nie powinno jej być. Najczęściej są to jajniki, jajowody, drogi moczowe, jelita, pochwa. Mimo przemieszczenia się endometrium poza obręb jamy macicy, błona nadal zachowuje się tak, jakby nadal była w jej wnętrzu.  Stąd w okresie przedmiesiączkowym dochodzi do obrzmienia i bolesności ognisk choroby, co jest spowodowane gromadzeniem się krwi. Komórki we wszczepach, podobnie jak komórki endometrium, narastają, a potem złuszczają się w trakcie menstruacji. Złuszczaniu towarzyszy niewielkie krwawienie. Ponieważ jednak krew z owych wszczepów nie ma naturalnego ujścia, tworzą się blizny, zrosty, guzki, torbiele i stany zapalne. To powoduje dodatkowy ból z powodu ucisku otaczających tkanek. Endometrioza - objawy Potworny ból, opisywany jako rwący, przeszywający, szarpiący, promieniujący do nóg, pośladków, krzyża, lędźwi, odbytu to wspólny mianownik dla bardzo wielu kobiet cierpiących na endometriozę. Do najczęstszych objawów mogących wskazywać na nią należą: bolesne i obfite miesiączki (w pierwszych dniach okresu zużywa się więcej niż 10 podpasek na dobę i trwa on powyżej 7 dni), plamienie i krwawienie między miesiączkami, problemy z zajściem w ciążę, odczuwanie bólu podczas kontaktów intymnych (dyspareunia), silny zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS), bolesne oddawanie moczu oraz stolca, ból brzucha w czasie owulacji, przewlekłe bóle w obrębie miednicy (trwające co...

Endometrioza - co to oznacza
Adobe Stock
Problemy z zajściem w ciążę
Endometrioza - podstępna i trudna do szybkiego wykrycia choroba
Jest bolesna i utrudnia zajście w ciąże. Nie lekceważ jej objawów i jak najszybciej rozpocznij z nią walkę.

Bolesne, często na granicy wytrzymałości miesiączki, to jeden z najczęstszych sygnałów, że możesz ją mieć. Nie zwlekaj i zgłoś się do lekarza. Nie można jej bagatelizować, zwłaszcza jeżeli chcesz urodzić dziecko - endometrioza może to bardzo utrudniać. Przeczytaj, na czym polega. Spis treści:  Na czym polega endometrioza Przyczyny powstawania schorzenia Objawy choroby Kto choruje na endometriozę Stopnie choroby Diagnozowanie schorzenia Leczenie choroby Endometrioza a ciąża Odpowiednia dieta w endometriozie Endometrioza - co to jest Endometrioza to rozrost błony śluzowej macicy (z łac. endometrium ) poza jej obręb i obecność w miejscach, w których nie powinno jej być. Najczęściej są to: jama otrzewna jajniki jajowody pochwa drogi moczowe przewód pokarmowy. Schorzenie może również występować w powłokach brzusznych kobiet po cięciu cesarskim i w bliźnie po nacięciu krocza po porodzie. Co miesiąc śluzówka błony macicy złuszcza się, a jej tkanki usuwane na zewnątrz w postaci krwawienia miesiączkowego. Jednak u kobiet z endometriozą proces ten nie przebiega w taki sposób. Mimo przemieszczenia się endometrium poza obręb jamy macicy, błona nadal zachowuje się tak, jakby nadal była w jej wnętrzu.  Stąd w okresie przedmiesiączkowym dochodzi do obrzmienia i bolesności ognisk choroby, co jest spowodowane gromadzeniem się krwi. Komórki we wszczepach, podobnie jak komórki endometrium, narastają, a potem złuszczają się w trakcie menstruacji. Złuszczaniu towarzyszy niewielkie krwawienie. Ponieważ jednak krew z owych wszczepów nie ma naturalnego ujścia, tworzą się blizny, zrosty, guzki,  torbiele (np. czekoladowe na jajniku) i stany zapalne. To powoduje dodatkowy ból z powodu ucisku otaczających tkanek.   Endometrioza to jedna z przyczyn...

zaburzenia miesiączkowania
Adobe Stock
Starania o dziecko
Zaburzenia miesiączkowania - 5 najczęstszych problemów z miesiączką
Problemy z miesiączką ma wiele kobiet. Ale nie zawsze jest to sygnał poważnych zaburzeń. Co jest normą, a kiedy powinnaś udać się do lekarza? Podpowiadamy!

Regularne miesiączki to dowód prawidłowo funkconującego organizmu kobiety. Jeżeli do tej pory miałaś okres w terminie, to nic dziwnego, że każde jego zakłócenie bardzo cię niepokoi. Tym bardziej że na temat tego, o czym świadczą zaburzenia miesiączki, narosło wiele mitów. Nieregularność okresu może być spowodowana błahostką , np. zmianą klimatu. Ale nie zawsze tak jest. Sprawdź, co powinno cię niepokoić i kiedy powinnaś zgłosić się do lekarza. Długie przerwy między krwawieniami Przyjmuje się, że miesiączka występuje co 28–31 dni i trwa 5–7 dni. Jeżeli krwawisz rzadziej niż co 31 dni, może to świadczyć o tym, że w twoim organizmie nie doszło do owulacji. Zazwyczaj przyczyną rzadkiego miesiączkowania (oligomenorrhoea) są: zaburzenia hormonalne związane z nieprawidłową pracą przysadki mózgowej, czyli np. zbyt wysokim stężeniem prolaktyny ; torbiele jajników; niedoczynność tarczycy. Efektem tego jest powstanie niedoboru progesteronu w drugiej części cyklu, a co za tym idzie wydłużenie jego trwania i wystąpienie w późniejszym terminie krwawienia miesiączkowego. Aby uregulować długość cyklu stosuje się w takim przypadku leki hormonalne, które wyregulują niedobór hormonu. Długie cykle mogą też być spowodowane wyjątkowo silnym, przewlekłym stresem. Wszystkie siły skoncentrowane są wtedy na pracy mózgu i mięśni. Stąd zaburzenia w gospodarce hormonalnej. W dodatku stres pobudza produkcję androgenów (męskich hormonów płciowych), które powodują zaburzenia miesiączkowania. Zazwyczaj mają one charakter przejściowy i wszystko wraca do normy, gdy minie trudny czas w życiu kobiety. Jeżeli tak się nie stanie, wówczas stosuje się leki normujące stężenie hormonów.    Raz w roku może zdarzyć się opóźnienie okresu. I nie świadczy to o żadnym zaburzeniu....

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Wyjątkowe życzenia na Dzień Matki
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Matki: wyjątkowe dla wyjątkowej mamy
Luiza Słuszniak
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
ile punktów można zdobyć na egzaminie ósmoklasisty
Edukacja
Punkty na egzaminie ósmoklasisty 2023: ile trzeba mieć punktów?
Joanna Biegaj
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz