
Za każdym razem, kiedy wyjmujesz przy kimś bliskim telefon, zachowujesz się, jakbyś stawiał kolejną cegłę na murze, który powstaje między wami. Mocne? Bardzo. Ale psychologowi i autorzy nowej kampanii, która powstała w Chinach, twierdzą, że tak właśnie jest.
– Dziecko, które widzi, że rodzic bardziej skupiony jest na smartfonie niż na nim, czuje się fatalnie! To oczywiste! – Od razu przypominają mi się te małe małpki z eksperymentu. Ale nie tylko. Częste korzystanie ze smartfonów jest naprawdę niebezpieczne dla naszych więzi – komentuje Beata Chrzanowska, psycholog dziecięcy.
Małpki, o których wspomina psycholog, miały dostęp do dwóch sztucznych małpich mam. Tylko jedna z nich miała futerko. Wszystkie małpie dzieci wybierały właśnie tę mamę, do której można było się przytulić...
Da się przytulić do mamy zajętej telefonem?
Mur z telefonu krzywdzi
– Dziś coraz częściej i chętniej ludzie kontaktują się przez urządzenia, nie przez rozmowę w realu. Przez to mamy coraz więcej kłopotów z odczytaniem niewerbalnych sygnałów. Czytamy tylko literki. Nie umiemy czytać zachowań, min, grymasów. A one są niezwykle ważne! Poza tym to, co nam się nie spodoba w telefonie (rozmowa, wiadomości, cokolwiek) możemy natychmiast przerwać, wyłączyć się. A tak nie jest w trudnych życiowych, prawdziwych sytuacjach. Trzeba umieć, jakoś sobie w nich poradzić – wyjaśnia Chrzanowska.
Człowiek powinnien być ważniejszy od urządzenia
Twórcy kampanii, mówią, że niepokoi ich, iż urządzenia stają się dla nas ważniejsze niż dzieci, bliskie osoby, niż żywi ludzie. Beata Chrzanowska mówi, że nie chodzi o urządzenie. Telefon można zastąpić tabletem. Któryś jest bardziej niebezpieczny? Nie. Chodzi o to, że chcemy żyć życiem wirtualnym, tym co się dzieje na FB, ciągle szukamy newsów (głównie złych, inne się nas nie wciągają, ale to już inny problem). Nie potrafimy żyć tu i teraz. Coraz mniej potrafimy się słuchać, skupiać na potrzebach innych ludzi.
Telefony rzeczywiście budują między nami mury. Telefony? Sami je budujemy częściej sięgając po telefon, niż przytulając bliskich.
Polecamy też:
- Zobacz inną, nietypową kampanię społeczną To widzą tylko dzieci - film!
- Monika Olenik wzieła udział w kampanii z rozmazaną szminką