Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Mur z telefonu w rodzinie
kampania Ogilvy&Mather China
Aktualności

Co czuje dziecko, gdy używasz przy nim telefonu? Poruszające zdjęcia!

Mama, dziecko i telefon. A raczej: mama, dziecko i mur między nimi. Mur nie z cegieł. Z telefonu! Oto nowa kampania, którą powinni przemyśleć wszyscy rodzice. Ty również.

Za każdym razem, kiedy wyjmujesz przy kimś bliskim telefon, zachowujesz się, jakbyś stawiał kolejną cegłę na murze, który powstaje między wami. Mocne? Bardzo. Ale psychologowi i autorzy nowej kampanii, która powstała w Chinach, twierdzą, że tak właśnie jest.
– Dziecko, które widzi, że rodzic bardziej skupiony jest na smartfonie niż na nim, czuje się fatalnie! To oczywiste! – Od razu przypominają mi się te małe małpki z eksperymentu. Ale nie tylko. Częste korzystanie ze smartfonów jest naprawdę niebezpieczne dla naszych więzi – komentuje Beata Chrzanowska, psycholog dziecięcy.
Małpki, o których wspomina psycholog, miały dostęp do dwóch sztucznych małpich mam. Tylko jedna z nich miała futerko. Wszystkie małpie dzieci wybierały właśnie tę mamę, do której można było się przytulić...
Da się przytulić do mamy zajętej telefonem?

Mur z telefonu w rodzinie
kampania Ogilvy&Mather China

 

Mur z telefonu krzywdzi

– Dziś coraz częściej i chętniej ludzie kontaktują się przez urządzenia, nie przez rozmowę w realu. Przez to mamy coraz więcej kłopotów z odczytaniem niewerbalnych sygnałów. Czytamy tylko literki. Nie umiemy czytać zachowań, min, grymasów. A one są niezwykle ważne! Poza tym to, co nam się nie spodoba w telefonie (rozmowa, wiadomości, cokolwiek) możemy natychmiast przerwać, wyłączyć się. A tak nie jest w trudnych życiowych, prawdziwych sytuacjach. Trzeba umieć, jakoś sobie w nich poradzić – wyjaśnia Chrzanowska.

Człowiek powinnien być ważniejszy od urządzenia

Twórcy kampanii, mówią, że niepokoi ich, iż urządzenia stają się dla nas ważniejsze niż dzieci, bliskie osoby, niż żywi ludzie. Beata Chrzanowska mówi, że nie chodzi o urządzenie. Telefon można zastąpić tabletem. Któryś jest bardziej niebezpieczny? Nie. Chodzi o to, że chcemy żyć życiem wirtualnym, tym co się dzieje na FB, ciągle szukamy newsów (głównie złych, inne się nas nie wciągają, ale to już inny problem). Nie potrafimy żyć tu i teraz. Coraz mniej potrafimy się słuchać, skupiać na potrzebach innych ludzi.

Telefony rzeczywiście budują między nami mury. Telefony? Sami je budujemy częściej sięgając po telefon, niż przytulając bliskich.

Mur z telefonu w rodzinie
kampania Ogilvy&Mather China


Polecamy też:

Grzeczne dzieci 2 - Kampania GADKI Fundacji Dzieci Niczyje

mama, dziecko, komputer
Fotolia.pl
Mama
Czy bezpiecznie korzystasz z Facebooka? - test
Związki i seks
Przyłapani przez dziecko, czyli dziecko kontra intymność rodziców
Jesteście sobą bardzo, bardzo zajęci w swojej sypialni, kiedy w drzwiach staje kilkulatek. I co teraz?

Sytuacja nie do pozazdroszczenia, prawda? Jednak niestety bardzo prawdopodobna: nasze mieszkania są niewielkie, przez ściany słychać niemal każdy oddech, a kiedy dzieci śpią jak susły głównie wtedy, gdy trzeba je rano obudzić. Zapytaliśmy dwoje specjalistów, seksuologa i psychologa dziecięcego , co robić, gdy maluch wejdzie do sypialni w najmniej odpowiednim momencie. Jak wytłumaczyć dziecku sytuację intymną między rodzicami? – Najlepiej uśmiechnąć się i powiedzieć coś miłego o tym, co się dzieje – mówi seksuolog, profesor Zbigniew Lew-Starowicz. – Malec, który wie, że chodziło o radosne spotkanie kochających się ludzi, będzie spokojniejszy niż dziecko skazane na domysły . Według profesora, dwa najczęściej popełniane w tej sytuacji błędy to udawanie, że nic się nie stało albo reagowanie wstydem, zażenowaniem. W obu przypadkach maluch jest pozostawiony sam sobie. – Dzieci mają bujną wyobraźnię , więc jeśli nie wytłumaczymy im, co widziały, mogą zinterpretować to po swojemu – uprzedza profesor. – Na przykład uznać, że były świadkami jakiegoś aktu agresji albo czegoś obrzydliwego i wstydliwego, co z kolei może źle wpłynąć na ich postawę wobec seksu w przyszłości. Gama ewentualnych następstw jest szeroka, w grę wchodzą m.in. zahamowania, brak spontaniczności itd. Może się zdarzyć, że dziecko, które widzi rodziców podczas uprawiania seksu , jest nie tylko zdziwione, ale także przerażone. Trudno mu się dziwić: widok nagich ludzi w niecodziennych pozycjach bywa szokujący nawet dla dorosłych. – Trzeba zachować się podobnie jak w innych sytuacjach, które wywołują lęk: przytulić malucha, uspokoić go i wyjaśnić, co zobaczył – tłumaczy profesor Lew-Starowicz. Rozmawiać z dzieckiem o seksie, ale jak? No dobrze, ale jak prowadzić rozmowę z dziećmi? Jakich słów używać? Sprawa nie jest...

mama, niemowlę, natura
Związki i seks
Szczęśliwie zakochana
Czasem, chcąc być supermamą, zapominamy jednak o najważniejszym: o radości. A także o tym, że oprócz dziecka jest też mama. Mama, która jest nadal kobietą.

Czy pamiętasz, jak zakochałaś się w swoim mężczyźnie? Jakie emocje, odczucia w tobie zamieszkały? Przyjemne? Teraz zostałaś mamą, rodzi się też nowa miłość. Nigdy i z nikim nie byłaś jeszcze tak związana. To więź magiczna. A to miłość właśnie Badania wykazują, że mózg kobiety tak samo reaguje na zdjęcie maleństwa jak ukochanego mężczyzny. Bo każda miłość to owoc dawki hormonów do mózgu. Z tym zastrzykiem osłabieniu ulegają myślenie racjonalne i negatywne emocje. Powinniśmy czuć wypełniające nas radosne uniesienie i poczucie bliskości. Tak to wymyśliła matka natura. Tylko dlaczego jej nie słyszymy? Dlaczego odczucia związane z macierzyństwem tak rzadko kojarzą się z radosnym zakochaniem? Jak sobie pomóc, by macierzyństwo zgodne było z tą wielką naturą? A także z naszą, czyli kobiecą? Podobno jak usłyszysz jedną, zrozumiesz i drugą. Jestem mamą syna i córki. I wiem, że macierzyństwo to splot uczuć często sprzecznych, ale i najsilniejszych na świecie. Myślę, że w byciu radosną mamą przeszkadza nam stres, stereotypy, oczekiwania innych. A może też nasza „zadaniowość”? Ale zacznijmy od początku. Czyli od... kosmity. Nowe uczucia Spójrz na siebie, na swoje życie chociaż przez chwilę zgodnie z tak zwanym nurtem ekologicznym w psychologii (tak, ekologia jest modna i obecna nawet w psychologii). Zatem ekologiczna psychologia mówi, że ważny jest człowiek, jego wnętrze, ale nie mniej istotne jest otoczenie, w którym funkcjonuje (na przykład rodzina, społeczeństwo). Kiedy mężczyzna i kobieta zaczynają żyć razem, tworzą swój świat. Własne rytuały – o tej godzinie wstajemy, pracujemy, kochamy się. W pewnym momencie pojawia się w tym świecie mały kosmita. Dziecko. Otoczenie, które dobrze znasz, zmienia się diametralnie. Jak nie zwariować? Po prostu patrzeć... Psycholog Joanna Rutkowska twierdzi, że  pierwsza rzecz,...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz