śmierć pacjentki w Pszczynie
Adobe Stock, Instagram/strajk_kobiet
Aktualności

Śmierć ciężarnej w szpitalu w Pszczynie: relacja pacjentki, z którą 30-letnia Izabela leżała na sali

30-latka, która zmarła w 22. tygodniu ciąży w szpitalu w Pszczynie, nie leżała na sali sama. Pacjentka, która przebywała razem z nią i patrzyła na jej cierpienie, opowiedziała, co się wtedy wydarzyło: „Bała się spać, jakby się obawiała, że się nie obudzi”.

W szpitalu w Pszczynie doszło do śmierci 30-letniej ciężarnej, która trafiła do placówki z bezwodziem. Była w 22. tygodniu ciąży. Lekarze potwierdzili zdiagnozowane wcześniej wady płodu, czekali jednak z interwencją, aż dojdzie do obumarcia płodu. Kobieta pisała SMS-y do rodziny, w których sygnalizowała, że lekarze przyjęli postawę wyczekującą i nie przerwą ciąży ze względu na zeszłoroczny wyrok Trybunału Konstytucyjnego. Płód obumarł, jednak z powodu wstrząsu septycznego zmarła także 30-latka. 29.10.2021 r. pełnomocniczka rodziny nagłośniła całe zdarzenie. Aktualnie sprawą zajmuje się prokuratura.

Czy jesteś za zaostrzeniem przepisów pozwalających na aborcję? [SONDA ULICZNA]

„Mówiła, że chce żyć”

W programie „Uwaga” TVN zabrała głos pacjentka, która leżała z 30-latką na sali.  Z relacji kobiety wynika, że zmarła Izabela bała się o swoje życie.

„Iza kilkukrotnie zgłaszała lekarzom, że ma dziwne, zielonkawe upławy. Miała bardzo wysoką gorączkę. Cały czas mówiła, że coś jest nie tak, ale mówiono jej, że serce płodu żyje i wszystko jest w porządku. Ale wieczorem zobaczyłam, że Iza siedzi na łóżku po turecku, cała się trzęsła. Powtarzała: »Coś jest ze mną nie tak, coś się dzieje«. Poszłam do pokoju pielęgniarek. Podano jej kroplówkę, temperatura spadła. Po kilku godzinach znowu dostała gorączkę. Lekarz jednak nie stwierdził nieprawidłowości. Mówił, że serce płodu bije i trzeba czekać. Iza była świadoma tego, że może umrzeć”.

Pacjentka poinformowała także, że miała wrażenie, że Izabela nie chciała zasnąć, obawiając się o swoje życie: „Mówiła, że chce żyć. W nocy już klęczała na podłodze i wymiotowała. Wtedy ją wywieźli i widzieliśmy ją po raz ostatni”. Dodała, że zabiera publicznie głos między innymi ze względu na córeczkę zmarłej.

„Ja uważam, że po tej pierwszej gorączce powinno się im zapalić czerwone światło. Izabela rozmawiała też jeszcze w szpitalu z córeczką przez telefon. Uspokajała ją. Dla mnie to było koszmarne przeżycie. Chciałam opowiedzieć, co się stało, chcę, żeby jej córka wiedziała, czemu nie ma matki” – powiedziała.

Zobacz także: 

Kaja Godek o śmierci 30-letniej Izabeli
screen Facebook/Kaja Godek, Instagram/Katarzyna Lubnauer
Aktualności
Kaja Godek: śmierć ciężarnej 30-latki to wina feministek. „Mają na rękach krew tej kobiety”
Zdaniem działaczki ani-choice Kai Godek to feministki ponoszą odpowiedzialność za śmierć 30-letniej Izabeli, która zmarła w wyniku zakażenia sepsą w 22. tygodniu ciąży. Nie osoby, przez które lekarze boją się przerywać ciążę, nawet jeśli zdrowie lub życie ciężarnej jest zagrożone.

O śmierci 30-letniej Izabeli piszą już nie tylko polskie, ale i zagraniczne media – jak „The Guardian” czy „Washington Post”. Ciężarna z bezwodziem trafiła do szpitala w 22. tygodniu ciąży. Zamiast interweniować, lekarze czekali na obumarcie płodu. Płód obumarł, jednak 30-latki nie udało się uratować – doszło u niej do wstrząsu septycznego. Z SMS-ów, które zmarła wysyłała do rodziny, wynika, że lekarze celowo opóźniali decyzję o interwencji i przerwaniu ciąży, choć wiedzieli, że istnieje ryzyko zakażenia sepsą. Po śmierci ciężarnej pojawiły się głosy, że tej tragedii można by uniknąć, gdyby nie skandaliczny wyrok Trybunału Konstytucyjnego z ubiegłego roku. Lekarze, ze strachu przed ewentualnymi konsekwencjami prawnymi przerwania ciąży, mieli zwlekać do momentu, gdy płód obumrze samoistnie. Prokuratura bada, czy doszło do tzw. błędu medycznego. Śmierć 30-latki z Pszczyny: Kaja Godek obwinia feministki Do sprawy odniosła się antyaborcyjna aktywistka Kaja Godek. Jej zdaniem do śmierci ciężarnej 30-latki przyczyniły się... ruchy feministyczne i „medialne manipulacje” ze strony feministek, którym mieli ulec lekarze. Godek w absurdalny sposób obwinia feministki, pisząc, że „mają krew na rękach” – bo walczą, by tragedia, jaką jest śmierć ciężarnej Izabeli, już się nie powtórzyła. „Jeśli ktokolwiek usprawiedliwiał brak ratowania życia pacjentki delegalizacją aborcji eugenicznej, to winne są środowiska feministyczne, bo to one kolportują kłamstwo, jakoby wyrok TK nie pozwalał na ratowanie życia matki. Może faktycznie w szpitalu ktoś w to uwierzył i odstąpił od niezbędnych działań? Jeśli tak było, to w takiej sytuacji to feministki mają na rękach krew tej kobiety. To ich wina, że medialna manipulacja stała się podstawą do zaniechania działania przez medyków” – czytamy na...

Anna Dereszowska w ciąży
Instagram
Aktualności
Mocny wpis Anny Dereszowskiej o śmierci ciężarnej kobiety
Aktorka, którą bardzo poruszyła śmierć 30-latki, postanowiła w mediach społecznościowych wyrazić swoje oburzenie.

Anna Dereszowska nie ukrywa, że sprawa, którą żyje od kilku dni cała Polska, mocno poruszyła także i ją. W swoim wpisie w mediach społecznościowych skrytykowała obecne przepisy, twierdząc, że są okrutne. Podkreśliła także, że przez nowelizację prawa aborcyjnego kobiety w ciąży żyją w ciągłym poczuciu strachu. Aktorka sama jest w zaawansowanej ciąży i lada moment zostanie mamą po raz trzeci.  Okrutne. Niewyobrażalne. Niedopuszczalne „22 tydzień ciąży. Bezwodzie. Lekarze zgodnie z prawem czekają, aż płód samoistnie obumrze (co jest nieuniknione). W końcu jego serce przestaje bić. W wyniku wstrząsu septycznego zatrzymuje się też serce matki. Czy naprawdę w takim państwie chcemy żyć? Czy naprawdę o to chodziło, żebyśmy się bały? Czy naprawdę ten, kto rok temu zdecydował się odebrać nam, kobietom, prawo do decydowania w tych najtrudniejszych momentach wciąż uważa, że tak właśnie powinno być?! Że Bóg, na którego tak chętnie się powołują, tego właśnie chciał? To jest okrutne. Niewyobrażalne. Niedopuszczalne.” - napisała Anna Dereszowska na swoim instagramowym profilu, a pod postem aktorki wywiązała się gorąca dyskusja na temat m.in. obecnej ustawy antyaborcyjnej.         Wyświetl ten post na Instagramie                       Post udostępniony przez Anna Dereszowska (@dereszowska) Przypomnijmy, we wrześniu do Szpitala Powiatowego w Pszczynie trafiła 30-latka w 22. tygodniu ciąży. Przy przyjęciu stwierdzono bezwodzie i potwierdzono zdiagnozowane wcześniej wady wrodzone płodu. Jak wynika z relacji Jolanty Budzowskiej, mecenas reprezentującej rodzinę zmarłej, lekarze „przyjęli postawę wyczekującą, powstrzymując się od opróżnienia jamy macicy do czasu...

śmierć ciężarnej pacjentki - komentarz polityków
Adobe Stock, Instagram/strajk_kobiet
Aktualności
Po tragicznej śmierci ciężarnej mocne słowa polityków
W ciągu ostatnich dni w mediach pojawiły się informacje o śmierci ciężarnej kobiety. Czy można było jej uniknąć? Czy śmierć pacjentki ma związek z zaostrzeniem prawa aborcyjnego w Polsce? Padają mocne słowa ze strony polityków.

Za sprawą wpisu, opublikowanego 29.10.2021 r. przez radczynię prawną Jolantę Budzowską, w mediach zrobiło się głośno o śmierci ciężarnej 30-latki . Pełnomocniczka rodziny informowała o tragedii, do której doszło w szpitalu w Pszczynie. Lekarze czekali tam z interwencją u ciężarnej, aż nastąpi obumarcie płodu. Płód obumarł, a potem doszło do zgonu matki. Obecnie sprawą zajmuje się prokuratura, a szpital, w którym umarła ciężarna, wydał  oficjalne oświadczenie .  Politycy prześcigają się w wygłaszaniu komentarzy. Opinia publiczna, w tym ciężarne kobiety, mogą na przykład usłyszeć, że takie rzeczy czasem się po prostu dzieją. „Trybunał pani Przyłębskiej zasiał śmierć” Zdaniem wicemarszałka Sejmu, Włodzimierza Czarzastego z Lewicy „Trybunał pani Przyłębskiej zasiał śmierć. Teraz zaczynają się żniwa”. – „Gdyby nie decyzja polityczna to takie przypadki by się nie zdarzały (...) będzie (ich - przyp. red.) więcej, bo konsekwencje tej decyzji politycznej są takie, że lekarze zaczynają się zachowywać w taki sposób. Oczekują na to, co się może zdarzyć. Nie zachowują się często tak, jak lekarze powinni się zachować, bo boją się konsekwencji prawnych, które mogą ich dotknąć” – dodał wicemarszałek. Marcin Kierwiński z Koalicji Obywatelskiej zaostrzone prawo aborcyjne uważa za barbarzyńskie, nieludzkie, które będzie doprowadzało do tragedii. Polityk zaznaczył, że jak najszybciej należy je zmienić. Miłosz Motyka z Polskiego Stronnictwa Ludowego zauważa, że do tej pory nie zdarzały się takie sytuacje, natomiast aktualnie stan rzeczy jest zupełnie inny. „Dzisiaj lekarze nie mają pewności przy wykonywaniu swoich czynności, boją się odpowiedzialności. Zdaniem Jarosława Gowina, do tej tragedii mogłoby nie dojść „Opowiadaliśmy...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj