smoczek
RF
Aktualności

Czy smoczki zdrożeją od lipca 2016 r.? A poza smoczkami także…

Rodzice maluchów na pewno odczują podwyżkę, którą szykuje dla nich rząd! Czy Ty także?

Kolejna podwyżka cen artykułów niezbędnych dziecku już wkrótce! Choć niektórym może się wydawać, że wyższa cena za smoczki nie zrujnuje domowych budżetów, to dla mniej zamożnych takie zmiany na pewno będą odczuwalne. Zwłaszcza dla rodzin wielodzietnych!

Projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług jest już w Sejmie. Posłowie mają zadecydować, czy m.in. wyroby z gumy oraz soczewki inne niż korekcyjne, ulegną podwyższeniu stawki VAT do 23 proc. Jeżeli tak się stanie, zapłacimy za smoczki znacznie drożej, dotychczas były one opodatkowane 8 proc stawką VAT. 

Co jeszcze zdrożeje? Na pewno w tej grupie znajdą się także rozpylacze, kroplomierze i termofory, czyli te produkty, które nie są traktowane jako produkty służące ściśle określonym celom medycznym, lub obniżające niepełnosprawność. Na te akcesoria stawka VAT pozostanie utrzymana na poziomie 8 proc. Paradoksalnie wyrobem niemedycznym, którego cena nie wzrośnie jest prezerwatywa, która zaliczana jest do produktów medycznych.

Polska po raz kolejny musi dostosować swoje przepisy do wyroków Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Wszyscy pamiętamy podwyższenie stawki VAT na odzież niemowlęcą do 23 proc., która spotkała się z ogromnym sprzeciwem społeczeństwa, zwłaszcza rodziców. 

Jeżeli kolejna nowelizacja nieprzychylna rodzinom wejdzie w życie,  od 1 lipca 2016 r w sklepach pojawią się droższe produkty. Niestety po raz kolejny rodzice nie mają wpływu na decyzje rządzących i będą musieli się z tym pogodzić. 

Czytaj także: Wszystko o smoczkach

Czy jesteś za zaostrzeniem przepisów pozwalających na aborcję? [SONDA ULICZNA]

ciężarna oszczędza
fotolia.com
Noworodek
Jak tanio skompletować wyprawkę dla niemowlęcia
Spodziewasz się dziecka, ale nie masz dość pieniędzy, żeby kupić wszystko, czego potrzebuje nowy człowiek? Mamy dla Ciebie garść rad, jak nie zbankrutować, przygotowując wyprawkę niemowlęcą.

Wózek , fotelik samochodowy, chusta lub nosidło, łóżeczko, materacyk, karuzelka, pościel, ubranka, zabawki, butelki, smoczek, apteczka, kosmetyki – lista rzeczy do wyprawki niemowlęcej zdaje się nie mieć końca. Przechodzą przez to wszyscy rodzice, którzy spodziewają się dziecka. Nie wszyscy mają jednak dość pieniędzy (lub ochotę, aby je wydać), żeby kupić całą wyprawkę, z której niemowlę błyskawicznie wyrośnie. Oto nasze pomysły, jak zgromadzić potrzebne rzeczy dla dziecka, nie rujnując domowego budżetu! Dobry zwyczaj: pożyczaj! Będziesz zdziwiona, ile kobiet z Twojego otoczenia chętnie pozbędzie się skarbów po swoich dzieciach. Zrób wywiad wśród koleżanek lub kobiet ze swojej rodziny i zapytaj, czy mogą Ci coś pożyczyć lub oddać. Duża szansa, że w ten sposób zdobędziesz przynajmniej część potrzebnych rzeczy, np. wózek, ubranka i zabawki. Jeżeli nikt taki nie przychodzi Ci do głowy, napisz post na portalu społecznościowym lub wyślij zbiorczego maila do znajomych pań z prośbą o wsparcie. Na pewno ktoś się odezwie! Jeżeli pożyczasz ubranka i boisz się, że za kilka miesięcy nie będziesz pamiętała, które powinnaś oddać, zrób na metkach kropki niezmywalnym markerem. Możesz także rozłożyć je na podłodze w zestawach po kilka sztuk i zrobić im zdjęcia.  Z drugiej ręki Rzeczy dla niemowląt potrafią być tak piękne, że widząc wystawę pełną maleńkich bucików, rozkosznych przytulanek, wiklinowych kołysek, ma się ochotę wykupić cały sklep. Z drugiej strony, warto sobie zadać pytanie ile czasu te wspaniałe przedmioty nam posłużą i czy warto inwestować w rzeczy, z którymi już za parę miesięcy nie będzie wiadomo co zrobić ani nie będzie gdzie ich trzymać.   Na pewno warto rozważyć kupno używanego wózka. Jeżeli nikt ze znajomych nie chce (lub nie może) odsprzedać, poszukaj na allegro, olx, gratka, gumtree lub w innych, np....

miłość, potęga miłości, przytulenie, the power of love
YouTube.com
Pielęgnacja
Potęga miłości i... przytulania – film
Film znaleziony w sieci. Aż trudno uwierzyć, że to reklama telefonii komórkowej. Bo mówi o prawdzie starej jak świat, że miłość jest potęgą. I jak tu się nie wzruszyć, gdy młody ojciec nagle to odkrywa?

Co z tego, że "The Power of Love" to reklama. Pozwala nam się zatrzymać, pomyśleć o tym, co w życiu jest ważne. Nie kolejny gadżet, kolejna zabawka... Dziecko potrzebuje przede wszystkim naszej miłości i czułej uwagi. Wiktu i opierunku też, ale przede wszystkim naszego dotyku, przytulenia. Ktoś może obawiać się, że w ten sposób rozpuści dziecko. Błąd! Mądry rodzic wie, jak do tego nie dopuścić. Przytulanie czyni cuda Przytulając dziecko, pokazujemy mu miłość, ale sprawiamy też, że czuje się ono bezpieczne,staje się ufne, budujemy więź (w czasie przytulania wydziela się oksytocyna, która także jest wydzielana podczas porodu i karmienia piersią, obniża się poziom kortyzolu, hormonu stresu). Psychologowie przestrzegają, że brak bliskości może grozić zaburzeniami rozwoju psychicznego dziecka, a o organizatorzy ogólnopolskiej akcji "Przytulenie ma znaczenie" zbadali, że maluchy, które nie są przytulane, mają również problemy zdrowotne, częściej chorują, są mniej odporne lub nie przybierają na wadze. I odwrotnie przytulane dzieci (chłopcy i dziewczynki): są bardziej otwarte i pewne siebie, chętniej poznają nowe osoby, są bardziej otwarci na wiedzę i doświadczenia mają mniej kłopotów z przystosowaniem do zasad panujących w przedszkolu, szkole, a finalnie – w pracy, chętniej dzielą się przeżyciami z rodzicami są zdrowsi i mniej nerwowi. Kiedy przytulamy? – wyniki badań Organizatorzy akcji spytali rodziców, kiedy przytulają swoje dzieci. Na to pytanie 74 proc. ankietowanych odpowiedziało, że przytula swoje dziecko, wtedy gdy płacze, gdy jest przestraszone (72 proc.) lub chore (71 proc.). Jednocześnie zbliżony odsetek osób okazuje ten gest bez specjalnych powodów (71 proc.), co wskazuje na wewnętrzną potrzebę okazywania czułości. Kolejne pytanie dotyczyło wieku dziecka, do jakiego można je przytulać. I...

Mama jedynaka
Fotolia
Starania o dziecko
Nie chcę mieć drugiego dziecka? – Oto powody
Kiedyś trójka dzieci to była norma. Teraz najczęstszym modelem jest rodzina z jednym dzieckiem. Dlaczego współcześni rodzice nie chcą mieć więcej dzieci?

Moja koleżanka dwa lata temu urodziła córkę, i od dwóch lat jest w niej absolutnie zakochana. Macierzyństwo jest dla niej źródłem niewyczerpanej satysfakcji i szczęścia. Gdy jednak zapytałam ją ostatnio, kiedy mała Ola może spodziewać się rodzeństwa, odpowiedziała, że raczej nigdy. „Skupiam się na Oli i nie planuję kolejnych dzieci”. Takich mam, jak moja koleżanka, jest u nas coraz więcej. Dlaczego podejmują decyzję o wychowaniu jedynaków? Powód nr 1 Praca Chociaż dużo się ostatnio mówi o łączeniu pracy z macierzyństwem, to jednak rzeczywistość jest zdecydowanie mniej różowa niż to, co prezentowane jest w oficjalnych dokumentach. Mamie małego dziecka nadal bardzo trudno jest po pierwsze: przekonać pracodawcę, że jest dobrym pracownikiem, a  po drugie: kiedy już znajdzie pracę – pogodzić ją z macierzyństwem. Nadal to głównie matki biorą L4 na chore dzieci i nadal to one wybiegają chwilę przed końcem pracy, aby zmienić nianię - co przekłada się na to, że nadal to one narażają się szefom (i często współpracownikom). Powód nr 2 Stres Pierwsze lata życia po porodzie łączą się z ustawicznym rodzicielskim strachem o zdrowie i rozwój malucha. Takie ciągłe napięcie może wykańczać. Kiedy natomiast maluch kończy trzy, cztery lata, wydaje się nam już duży. U niego katar jest już „tylko” katarem a nie „aż” katarem. Leczenie antybiotykiem nie idzie już – tak jak jest u bobasa – w parze z biegunką (przynajmniej nie zawsze). Zwykły upadek nie budzi lęku o wstrząs mózgu. Pielęgnacja kilkulatka chociaż może nie jest łatwiejsza, to na pewno nie łączy się już z tak wielkim stresem. Nic dziwnego, że po „odchowaniu” malucha wcale nam się nie uśmiecha powrót do pieluszek. Poznaj małe sekrety mam - o czym wolimy nie mówić na głos? Powód nr 3 Pieniądze Jasne, nie są...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj