Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
babyonline.pl
Aktualności

Jest smog. Zostań z dzieckiem w domu – takie zalecenia będziemy słyszeć coraz częściej

Od dłuższego czasu nad wieloma miastami Polski regularnie pojawia się trująca mgła. Wskazania stacji pomiaru zanieczyszczenia powietrza są bezlitosne – to, czym oddychamy, to smog! Po czym poznasz, że można wyjść z dzieckiem na spacer?

W Polsce jest ponad 300 stacji pomiarowych, które informują nas o przekroczonych normach zanieczyszczenia powietrza w całym kraju, czyli o poziomie smogu. Zainstalowane są we wszystkich aglomeracjach oraz miastach powyżej 100 tys. mieszkańców. Można więc powiedzieć, że system monitoringu jakości powietrza jest dość rozbudowany. 

Smog, niestety, pojawia się coraz częściej - szczególnie nad większymi aglomeracjami - i na szczęście władze tych miast zaczynają traktować na poważnie doniesienia o przekroczonych normach bezpieczeństwa.

Coraz częściej więc w Warszawie, Krakowie czy innych miastach środkowej i południowej Polski wydawane są np. oświadczenia: „
Władze Warszawy zalecają, żeby w czwartek osoby starsze i dzieci, astmatycy, osoby z chorobami serca oraz dróg oddechowych unikały dłuższego przebywania na zewnątrz. Ratusz apeluje także do mieszkańców domów, by powstrzymali się od palenia w kominkach. Osoby, które muszą udać się do pracy, proszone są o skorzystanie z komunikacji miejskiej, która będzie w dniu dzisiejszym bezpłatna".

Jeśli w taki dzień miałaś plany na popołudniowy spacer z dzieckiem to lepiej je zmień....Tak samo jest na warszawskich osiedlach z przewagą zabudowy jednorodzinnej. W takich dzielnicach jak Wesoła, Rembertów, Białołęka, Targówek, Bielany, Ursus, Wawer, Włochy, a także w całym wianuszku gmin i powiatów podwarszawskich, tylko tam nie ma stacji kontroli powietrza.

Zobacz, jak smog wpływa na zdrowie twoje i dziecka:
„Udostępniajcie, aby ostrzec znajomych jakim syfem oddychają oni i ich dzieci”.
Odczyty ze stacji kontroli jakości powietrza rzeczywiście szaleją od kilku dni. Według najnowszych danych unijnych Polska i Bułgaria oddychają najbardziej trującym powietrzem w Europie. „Blisko 50 tys. mieszkańców Polski co roku przedwcześnie umiera z powodu zapylonego i zanieczyszczonego powietrza - wynika z najnowszego raportu Europejskiej Agencji Ochrony Środowiska (EEA)”.
Drobny pył jest bardzo groźny, o czym niewiele osób wie. Powoduje on choroby układu krążenia, astmę, przyczynia się do występowania raka płuc.

PM2,5 (drobny pył w powietrzu) jest też groźny dla ciężarnych, bo przenika przez łożysko, przez co czterokrotnie wzrasta ryzyko zachorowania dziecka na astmę, pojawiają się problemy z pamięcią oraz koncentracją.

Warto walczyć o zdrowe powietrze, zwłaszcza dla naszych dzieci!
Czytaj także:

Mamy przeciwko smogowi - świetna akcja na fejsbuku!

Gdzie iść na spacer z dzieckiem?

9 idealnych zabaw w domu na zimne dni

źródło: facebook Warszawski Alarm Smogowy

 

Czy przejmujesz się smogiem? [SONDA ULICZNA]

Jak smog wpływa na ciążę?
Fotolia
Zdrowie w ciąży
Ciężarne narażone na smog rodzą mniejsze dzieci. Wiesz, jak się chronić?
Kobiety w ciąży powinny unikać nie tylko smogu, ale nawet niewielkiego przekroczenia norm zanieczyszczeń powietrza. Badania pokazują dlaczego.

Co kilka dni czytasz komunikaty o znacznym przekroczeniu norm zanieczyszczeń powietrza. Słyszysz apele, aby z powodu smogu ograniczyć przebywanie na dworze dorosłych, a z dziećmi najlepiej nie wychodzić z domu. Wszystko dlatego, że smog jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia . Jakość powietrza odbija się również na zdrowiu kobiet w ciąży i ich dzieci, które dopiero mają przyjść na świat. Polskie badania dotyczące związku między smogiem a ciążą pokazują, do czego prowadzi oddychanie zanieczyszczonym powietrzem przez przyszłe mamy. Czy smog wpływa na na płód? Badania prowadzone w Krakowie, w których uczestniczyło 500 kobiet, wskazują, że jeżeli ciężarne są narażone na zanieczyszczenie powietrza i to niewiele wyższe ponad normę (czyli 10-15 proc.), to dzieci rodzą się z mniejszą masą urodzeniową, są krótsze, ich główka jest mniejsza – wylicza dr Piotr Dąbrowiecki, alergolog z Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie, który zajmuje się m.in. wpływem zanieczyszczeń środowiska na choroby układu oddechowego. – Co więcej: dzieci dwu-, a nawet trzykrotnie częściej chorują w przyszłości na choroby układu oddechowego i częściej występuje u nich astma. Mają również mniejszą pojemność płuc” – podsumowuje specjalista, potwierdzając ewidentny wpływ zanieczyszczonego powietrza na nienarodzone dzieci . Co z taką wiedzą może zrobić kobieta, która spodziewa się dziecka, bardzo dba o siebie i chcąc nie chcąc naraża się na wdychanie zanieczyszczeń? Dzięki nagłaśnianym przez media alarmom smogowym (na bieżąco informuje o nich również nasz portal mamotoja.pl ) rząd zapowiedział wprowadzenie zmian mających poprawić jakość polskiego powietrza. Niestety trzeba na nie poczekać. Sytuacja na pewno nie zmieni się do końca tego sezonu grzewczego. Jak chronić się przed smogiem w ciąży? Czujesz złość i bezsilność z powodu tej...

smog
Fotolia
Aktualności
PILNE! Alarm smogowy: zostań dzisiaj z dzieckiem w domu!
Warszawski ratusz ogłosił alarm smogowy: ze względu na duże zanieczyszczenie powietrza dzieci dzisiaj nie powinny wychodzić na – przysłowiowe, niestety – świeże powietrze.

Dziś rano normy powietrza zostały drastycznie przekroczone, dlatego urzędnicy warszawskiego ratusza apelują do osób starszych i z chorobami krążenia, a także do kobiet w ciąży, aby jeśli to możliwe, pozostały dzisiaj w domach i nie wietrzyły mieszkań. Ten sam apel dotyczy małych dzieci – niemowlęta i kilkuletnie dzieci nie powinny dzisiaj wychodzić na spacer, bo to właśnie one są szczególnie narażone na trujące działanie smogu. Także żłobki i przedszkola powinny dziś zrezygnować z wycieczek i zabaw na dworze z dziećmi. Wielkie testowanie Babyonline: zdobądź 1 z 200 opakowań Enfamil Premium 3! Skąd wziął się w październiku smog? Chociaż ciągle jest ciepło i nie korzystamy jeszcze z ogrzewania w mieszkaniach, to jakość powietrza już teraz jest bardzo zła. 19 października, rano, w centrum Warszawy stężenie pyłu PM2,5 przekroczyło normy o ponad 200 procent, a stężenie pyłu PM10 o ponad 130 procent.  Gromadzeniu się pyłów sprzyja ładna pogoda, bez wiatru i deszczu – o tym, że dzisiaj najprawdopodobniej zostaną przekroczone normy jakości powietrza ostrzegał już wczoraj Warszawski Alarm Smogowy: Obecnie, wczesną jesienią, największym problemem są nie dymy pochodzące z kominów, ale spaliny samochodów na ulicach, palenie w kominkach, a także warszawska nowość – spalinowe dmuchawy do oczyszczania trawników z liści. Pozostanie w  budynkach to jedyne wyjście, aby ustrzec się przed szkodliwymi pyłami, ale tylko pod warunkiem, że powietrze, którym oddychamy w domach – i którym oddychają dzieci w żłobkach i przedszkolach –  jest dobrej jakości. Jak informuje Warszawski Alarm Smogowy, rodzice z Żoliborza, jednej z warszawskiej dzielnic, już w ubiegłym sezonie grzewczym przeforsowali u burmistrza dzielnicy zakupienie do żłobków i przedszkoli oczyszczaczy powietrza: w tym roku...

Astma to obecnie najczęstsza niezakaźna choroba u dzieci. To wynik zanieczyszczonego powietrza
AdobeStock
Zdrowie
Tysiące dzieci rocznie choruje przez spaliny samochodowe. Gdzie jest najgorsze powietrze?
Jakość powietrza stale się pogarsza. Mamy coraz więcej samochodów, emitujemy coraz więcej spalin... Czym grozi naszym dzieciom częsty kontakt ze spalinami?

Jak podaje raport zamieszczony w magazynie „The Lancet Planetary Health”, każdego roku na świecie 4 miliony dzieci zapada na astmę z powodu spalin emitowanych przez samochody. Najgorzej sytuacja wygląda w Kuwejcie, ale powietrze w Polsce również dalekie jest od pożądanego. W naszym kraju rocznie choroba ta dotyka 12 tysięcy dzieci. Spaliny samochodowe powodują astmę Międzynarodowy zespół badaczy przeanalizował sytuację w 194 krajach i 125 największych miastach świata. Na łamach „The Lancet Planetary Health” alarmuje: „Już 13 proc. wszystkich przypadków astmy dziecięcej na świecie jest bezpośrednim skutkiem zanieczyszczeń powietrza związanych z nasilonym ruchem samochodowym”. Powodem tak dużej zachorowalności na astmę u dzieci jest dwutlenek azotu zawarty w spalinach, dlatego też ryzyko zapadnięcia na astmę jest największe w dużych ośrodkach miejskich. Zdaniem amerykańskiej badaczki i głównej autorki raportu, dr Susan Anenberg z Uniwersytetu Jerzego Waszyngtona, dopuszczane przez Światową Organizację Zdrowia oficjalne limity dwutlenku azotu są „zbyt łagodne i powinny zostać zaostrzone”. Dr Ploy Achakulwisut, inna autorka raportu dodaje, że: „Astma jest dziś najczęstszą niezakaźną chorobą u dzieci. Od lat 50. ubiegłego stulecia widzimy drastyczny wzrost liczby zachorowań”. Zobacz też: Nie dość, że smog, to jeszcze toniemy w śmieciach. Ratunku! Jak spaliny samochodowe wpływają na nasz organizm? Eksperci wyjaśniają, że oddychanie powietrzem zanieczyszczonym m.in. dwutlenkiem azotu przyczynia się do powstawania mikrouszkodzeń w drogach oddechowych, wywołując stan zapalny. U dzieci, które są genetycznie obciążone ryzykiem zapadnięcia na astmę, zagrożenie jest szczególnie duże. Zobacz też: Spacer z dzieckiem kontra powietrze. Kiedy wyjście na dwór wychodzi na zdrowie? Dane są przerażające...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz