mama dziecko sen
Fotolia
Aktualności

Spanie z dzieckiem dłużej niż 6 m-cy przyczyną problemów w rodzinie?

Wyniki badań są zaskakujące! Jeżeli śpisz z dzieckiem powyżej pół roku, twoja rodzina może źle funkcjonować!

Metody na usypianie dzieci są różne. W niektórych rodzinach maleństwa od chwili narodzin śpią w swoich łóżeczkach. W innych zdarza się, że na stałe zadomowiają się w małżeńskim łożu rodziców. O ile nikomu to nie przeszkadza, nie ma w tym problemu. Chyba, że najnowsze badania pokazują prawdę o tym, jak funkcjonuje rodzina, w której dziecko śpi z rodzicami dłużej niż pół roku. 

W ramach badań przebadano 140 rodzin.  W ich domach zainstalowano 5 kamer. 1-obserwująca dziecko (bez głosu), oraz 4- pokazujące relacje między rodzicami (z głosem). Badano zachowanie dzieci w 1., 3., 6., 9. i 12. miesiącu życia. 

Badane rodziny podzielono na 2 grupy. Rodziców, którzy postanowili po 6-miesiącach usypiać dzieci w ich własnych łóżeczkach, oraz tych, którzy nadal spali z maluchem w łóżku. Okazało się, że ci drudzy, zwlekający z decyzją o "rozstaniu", mieli zdecydowanie więcej problemów rodzinnych:

- podejmowali mniej efektywnych decyzji odnośnie dziecka

-poziom chaosu był wyższy, rodzice nie potrafili skupić się na dziecku

- czuli się mniej odpowiedzialni za dziecko

- ich komentarze wobec dzieci były bardziej wrogie

- byli mniej czuli dla maluchów

-matki częściej wykazywały objawy depresji

-rodzice są podrażnieni, gdyż dziecko śpiące z nimi w łóżku znacznie częściej się budzi i powoduje, że rodzice także są niewyspani

Badania, nie mają na celu obrażania kogokolwiek i wytykania palcem błędów wychowawczych. Każdy sam podejmuje decyzję odnośnie tego, jak długo będzie spać razem z dzieckiem. Informacje te mają jedynie za zadanie wskazać, jak ważne jest zachowanie proporcji i jak ważna jest uwaga dla partnera. Gdy dziecko spędza z nami cały dzień i zajmuje naszą uwagę także w nocy, musimy bardziej dbać o relacje z partnerem, gdyż może nastąpić zbyt duże oziębienie. Poczucie odepchnięcia, zajmowania 2. miejsca w sercu ukochanej osoby, źle wpływa na partnerstwo.


Przeczytaj także: Narodziny dziecka... i małżeńskiego kryzysu

źródło: childandfamilyblog.com

Co sądzisz o tym, aby kobiety w ciąży były badane, czy nie mają depresji? [SONDA ULICZNA]

Niemowlę z mamą
Fotolia
Rozwój
Czy nasze niemowlęta powinny spać jak mali Francuzi?
Nie ma się co oszukiwać: spanie z dzieckiem to duża wygoda dla rodziców, szczególnie dla karmiącej mamy. Jest też zgodne z naturą, co widzimy w świecie zwierząt. Jednak z uwagi na bezpieczeństwo nie wszyscy się na nie decydują. Czy mają rację? Rozważamy za i przeciw.

Niemowlę śpi razem z rodzicami - we Francji jest to trudne do zaakceptowania. Tam nowo narodzone maluchy po powrocie ze szpitala zostają oddelegowane do własnych kołysek, które rzadko kiedy stoją w sypialniach rodziców. Nie bez powodu francuski model wychowania bywa nazywany "zimnym wychowem". Ale czy rzeczywiście jest tylko francuski? Dobrze znają go przecież obecni młodzi polscy rodzice, którzy w dzieciństwie od urodzenia sypiali w oddzielnych łóżeczkach. Dziś jednak dzięki modzie na rodzicielstwo bliskości, ale też ze względu na wygodę, normą staje się wspólne spanie z dzieckiem. Nadal nie brakuje jednak wątpliwości, czy to dobre rozwiązanie. Oto te najczęstsze.   Czy dziecko w łóżku rodziców jest bezpieczne? Kilka lat temu Departament Zdrowia w amerykańskim mieście Milwaukee ostrzegał rodziców, że dzieci śpiące w ich łóżkach są w śmiertelnym niebezpieczeństwie. Kampanii społecznej towarzyszyły szokujące zdjęcia maluchów leżących obok dużych ostrych noży. Jej autorzy przywoływali dane, z których wynikało, że 25 proc. niemowląt zmarłych w mieście na przestrzeni dwóch lat zostało przypadkowo uduszonych podczas snu przez rodziców. Kampania spotkała się z wielką falą krytyki głównie dlatego, że rodziców porównano w niej do morderców. Jednak podobne stanowisko jak wspomniany Departament Zdrowia prezentuje Amerykańska Akademia Pediatrii, której eksperci nie zalecają spania z noworodkiem ze względu na większe ryzyko SIDS ( zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej ). Jak pogodzić te stanowiska z najnowszą wiedzą psychologiczną, z której wynika, że nowo narodzone dziecko do dobrego rozwoju potrzebuje bliskości? Na pewno warto pamiętać o tym, że młodzi rodzice stają się bardziej wrażliwi na potrzeby dziecka i bardziej czujni. Mamy, które przed ciążą spały twardym snem, bez problemu budzą się, gdy dziecko głośniej oddycha lub...

Kto ma rację? Przeciąganie sznura
Fotolia
Aktualności
Kontrowersyjne tematy, które dzielą rodziców - kto ma rację?
Ilu jest rodziców, tyle metod wychowywania dziecka... Zobacz, które tematy dotyczące wychowania dziecka są najbardziej kontrowersyjne.

Spać czy nie spać z dzieckiem w jednym łóżku? W tej kwestii rodzice dzielą się na dwie grupy. Jedni uważają, że spanie z dzieckiem w jednym łóżku z rodzicami sprzyja pogłębianiu więzi z dzieckiem, a także ułatwia życie rodzicom (dzięki temu mogą się wyspać). Ci rodzice wierzą również, że śpiąc z dzieckiem uchronią je przed nagłą śmiercią łóżeczkową (SIDS).  Drudzy natomiast uważają, że łóżko małżeńskie jest dla rodziców i pojawienie się w nim na kilka miesięcy (a nawet lat) dziecka może sprzyja pogłębianiu więzi z dzieckiem, ale o wiele częściej rozluźnia więzi pomiędzy rodzicami. Poza tym, ich zdaniem, istnieje znacznie większe ryzyko przyduszenia dziecka przez zaspanego rodzica.  Warto przeczytać:   7 szkodliwych mitów o spaniu z dzieckiem​ Karmić piersią kilkulatka czy nie? To temat wielu burzliwych dyskusji w środowisku mam. Niektóre uważają, że należy karmić dziecko piersią tak długo, jak ono tego potrzebuje (nawet jeśli jest to kilkulatek) i jak długo może jego mama. Podkreślają, że to sprzyja nawiązaniu silniejszych relacji z dzieckiem i daje mu poczucie bezpieczeństwa. Inne mamy uważają, że karmienie piersią kilkulatka to patologia. Kilkulatek, który może jeść wszystko, nie powinien ssać piersi mamy ze względów dietetycznych i... estetycznych (niektórych razi widok kilkulatka dobierającego się do piersi mamy).  Zobacz także:   Kiedy przestać karmić piersią​ ? Kropla alkoholu dziecku nie zaszkodzi? "Francuskie dzieci piją wino do obiadu i nic się nie dzieje", "Jeszcze nikt nie umarł od wylizania kieliszka ajerkoniaku" - takich argumentów używają rodzice, którzy czasem pozwalają dziecku spróbować alkoholu i dodają: "Przecież nie będę robił awantury za kilka kropel alkoholu, dziecko wszystkiego musi spróbować". Ta grupa rodziców uważa, że...

związek po porodzie
Fotolia
Związki i seks
Warsztaty sposobem na uniknięcie kryzysu w związku po porodzie?
Narodziny pierwszego dziecka to wyzwanie dla związku. Miała być sielanka, jest zmęczenie i rozdrażnienie. Czy można się na to przygotować tak, by uniknąć kryzysu w związku po porodzie? Pytamy o to terapeutkę par, Karolinę Szczęsną-Czernuszczyk.

Skoro wszyscy piszą o tym, że narodziny pierwszego dziecka dla wielu par oznaczają kryzys w związku (tak, my też o tym pisaliśmy, np. tu i tu ) , to może da się jakoś temu zapobiec? Tylko jak? Może pójść na terapię zanim pojawi się dziecko i kłopoty? A może bez sensu martwić się na zapas i wyprzedzać problemy? Pytamy terapeutkę par, Karolinę Szczęsną-Czernuszczyk o to, czy terapia przed porodem to dobry pomysł i jak można zmniejszyć ryzyko, że narodziny dziecka okażą się trudnym wyzwaniem dla nas jako pary. "Jak dziecko się urodzi, będę spać w dzień" Zanim zostaniemy rodzicami, możemy sobie tylko wyobrażać, jak będzie wyglądać nasze życie jako rodziny, ale tak naprawdę – dopóki dziecko nie będzie z nami – nie jesteśmy w stanie uświadomić sobie rozmiarów zmiany . Po porodzie okazuje się, że nasze wyobrażenia na temat życia z dzieckiem są często zupełnie nietrafione: - Rozmawiałam ostatnio z kobietą, która spodziewa się pierwszego dziecka i powiedziała mi, że jej partner planuje po porodzie spać w salonie, nie zaś w sypialni, ponieważ on musi się wyspać do pracy, ona zaś sądzi, że będzie mogła odespać w dzień – opowiada Karolina Szczęsna-Czernuszczyk.  Wszyscy wiemy (tak, my, którzy mamy dziecko już po tej stronie brzucha), że nieczęsto się zdarza, by matka mogła pozwolić sobie na sen w ciągu dnia, kiedy opiekuje się noworodkiem . W przypadku tej pary, gdyby dowiedzieli się wcześniej, jak wygląda rzeczywistość po porodzie, mogliby zastanowić się, jak sobie radzić, gdy będą niewyspani. Dzięki temu być może byłoby im łatwiej stawić czoła problemowi, kiedy wystąpi.   Terapia czy warsztaty dla par spodziewających się dziecka? Przyszłym rodzicom coraz częściej zaleca się m.in. warsztaty dla par spodziewających się dziecka, żeby zawczasu przygotować się na to, czego będą doświadczać w związku...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz