Wyniki
Laureaci
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Śpię z 5-letnią córką i nikt mi nie wmówi, że to złe
Adobe Stock/JenkoAtaman
Aktualności

„Śpię ze swoją 5-letnią córką i nikt mi nie wmówi, że to źle” [LIST DO REDAKCJI]

Dzień dobry. Od ponad pięciu lat śpię z córką i… oczywiście zewsząd słyszę, jakie to niewłaściwe. Jak to w ten sposób krzywdzę swoje dziecko. I że najwyższy czas z tym skończyć. Nawet od mam, które na co dzień hołdują teorii rodzicielstwa bliskości. Tych, które dziesięć razy na godzinę powtarzają, że każde dziecko jest inne i jak bardzo ważne jest, by zaspokajać jego potrzeby emocjonalne…

Ale od początku. Zaczęliśmy od łóżeczka w naszej sypialni. Przez pierwsze trzy miesiące życia Marysi to rozwiązanie się sprawdzało. Potem córeczka zaczęła budzić się częściej w ciągu nocy, więc ustaliliśmy z mężem, że skoro on pracuje, to niech się wysypia. On został w sypialni, a ja i mała „przeprowadziłyśmy się” do jej pokoju.

115 rzeczy do zrobienia w wakacje 2022: szalone i kreatywne pomysły

Trening samotności, czyli: niech się wypłacze?

W wolnych chwilach sporo czytałam i rozmawiałam z innymi matkami. Najbardziej nie rozumiałam, jak można zostawić płaczące niemowlę, żeby „się wypłakało”. A tak radziły poradniki i wiele koleżanek… To „niech się wypłacze” i „nie daj sobą manipulować dziecku” zupełnie nie pasowały mi do bezbronnego niemowlęcia… Uznałam, że na taki trening samotności jest stanowczo za wcześnie.

Marysia zasypiała różnie – czasem po prostu leżąc obok, czasem potrzebowała pokołysania. Zanim jeszcze skończyła pół roczku, zaczęłam jej czytać. To żelazny punkt naszego przedsennego rytuału.

Przestałam karmić ją piersią, kiedy miała niespełna rok. Jak? Musiałam iść do szpitala na trzy dni, a kiedy wróciłam – malutka odmawiała piersi. Bardzo to przeżyłam, bo chciałam karmić ją naturalnie jak najdłużej (pewnie swoje zrobiły też hormony). Okazało się jednak, że wtedy Mała zaczęła przesypiać całe noce.

Teoretycznie to był „idealny” moment na to, by zostawiać ją na noc samą. Ale instynktownie czułam, że moja obecność jest córeczce potrzebna.

W jakim wieku dziecko powinno spać samo?

Kiedy córka skończyła roczek, wszyscy wokół uznali, że to data graniczna spania z mamą. Zdaniem męża, teściowej, koleżanek – dokładnie 2 kwietnia 2018 roku (dzień jej pierwszych urodzinach) powinnam kategorycznie się z tym pogodzić. Tak się jednak nie stało i temat przysechł. Wrócił jak bumerang, gdy zbliżały się drugie urodziny Marysi. Jakby to była magiczna data, która wyznacza koniec etapu spania razem. Tak samo było w trzecie i czwarte urodziny. Nie mówiąc o piątych! Dziwne, bo w tym czasie nikt nie mówił (nawet w okolicy urodzin), że dziecko w określonym momencie powinno: mówić, siadać, chodzić, korzystać z nocniczka, śpiewać, tańczyć, recytować. Że wszystko tak, ale „kiedy będzie gotowe”. Ale spać to już powinno samo i koniec…

Koleżanka w tym roku kupiła mi książkę „Zasypiamy bez mamy”. Kultową, zachwalaną, wyjątkową… I co? Jej autorki napisały wyraźnie: „Trudno wskazać wszystkim jeden zalecany wiek do zrobienia tego kroku”. Tak. Kobiety, z których rad korzystają tysiące rodziców na całym świecie, nie podały wieku dziecka, które „musi” już samo spać.

Spałam z mamą do 14. roku życia

Sama spałam z mamą do 14. roku życia. Po prostu mieszkałyśmy w dwóch pokojach z babcią (tata umarł, gdy miałam dwa lata). Babcia zajmowała mały, a my duży pokój. Doskonale pamiętam, że – jak wiele moich koleżanek – marzyłam o własnym pokoju, ale to było po prostu niemożliwe. Wiele z nas mieszkało wtedy w blokach i spało z rodzicami (albo z rodzicami spało ich najmłodsze rodzeństwo), bo po prostu inaczej się nie dało. I jakoś nikt w latach 90. nie widział w tym nic niewłaściwego…

Swój pokój i swoje łóżko dostałam, kiedy umarła babcia. Tuż po moich 14. urodzinach.

Błagam, niech nikt urodzony w latach 70. czy 80. nie wciska mi teraz kitu, że wszystkie dzieci spały wtedy same w łóżkach (czy w łóżkach, w oddzielnych pokojach) od pierwszego, drugiego, trzeciego czy któregoś tam roku życia, bo tego wymagał prawidłowy rozwój dziecka!

I jeszcze jedno: z mężem układa mi się dobrze

Czy pokolenie dzieciaków, które spały z rodzicami lub rodzeństwem w jednym łóżku, bo w mieszkaniu były dwa pokoje na kilkoro domowników – jak jeden mąż wyrosło na niezaradnych, niedorozwiniętych ludzi? No nie!

Dlatego, póki córka w nocy wciąż potrzebuje „uziemić się” do mnie bodaj stópką – nie zostawię jej. Był czas, że zasypiałyśmy i budziłyśmy się przytulone. Dziś to zdarza się coraz rzadziej, córka częściej śpi na „swojej” połówce, nie „wędruje” za mną przez sen, szukając kontaktu. Myślę więc, że czas, kiedy będzie spała sama, zbliża się wielkimi krokami. Jest na tyle duża, że sama mi to powie. Wtedy po wieczornym czytaniu po prostu dam jej buziaka i pójdę spać do sypialni.

I jeszcze jedno: to, że śpię w nocy z córką, nie wpłynęło negatywnie na moje małżeństwo. Naprawdę nie potrzebujemy całej (i każdej) nocy na seks – wystarczy nam późny wieczór we dwoje (kiedy mała śpi) lub wcale nie wieczór. A już dwie koleżanki (żeby było śmieszniej – największe orędowniczki wypłakiwania się dziecka i tego, by spało samo jak najwcześniej) – są po rozwodach.

Kończę i… naprawdę, nic i nikt nie przekona mnie, że to, że śpię z córką, jest złe.

Kasia

Piszemy też o:

Alicia Silverstone śpi z 11-latkiem
IG/aliciasilverstone, kadr z teledysku "Crazy"
Aktualności
Aktorka Alicia Silverstone śpi z 11-synem. I... ma swoje powody?
Wielu z nas pamięta ją z teledysków popularnego zespołu Aerosmith. Dziś Alicia Silverston ma 45 lat i jest mamą 11-letniego chłopca. Aktorka przyznała, że wciąż śpi z nim w jednym łóżku. Wyjaśniła też dlaczego.

Uprzedzając wszystkie głosy przeciwników spania z tak dużym dzieckiem, Alicia Silverstone przyznała, że nic sobie z nich nie robi. Krytyką nie przejmowała się również wtedy, gdy ogłosiła, że jest przeciwna szczepionkom. Ani gdy opublikowała zdjęcia, na których podaje przerzuty pokarm rocznemu synkowi, metodą z ust do ust. Tata początkowo był przeciwny... Bear Blu urodził się w maju 2011 roku. Jego ojciec to Christopher Jarecki, z którym gwiazda rozwiodła się, gdy syn miał 7 lat. Alicia nigdy nie kryła, że tata jej dziecka z początku określał jej podejście do macierzyństwa jako „hippisowskie g*wno”. Według aktorki i aktywistki niedługo potem miał przyznać, że jej metody sprawdzają się świetnie... Aktorka nigdy nie zaszczepiła syna żadną szczepionką. Uważa, że swą wysoką odporność Bear w dużej mierze zawdzięcza diecie wegańskiej. Niedawno znów dała o sobie znać jako mama, która może budzić kontrowersje... Dlaczego Alicia Silverstone śpi z 11-letnim synem? Okazało się, że Alicia Silverstone wciąż śpi w jednym łóżku z synem, który... jest już nastolatkiem. Uważa, że to pogłębia ich wyjątkową wieź. Twierdzi, że każda matka spałaby ze swoim dzieckiem podczas nocy w dzikiej puszczy. Ona robi to również w bezpiecznych, domowych warunkach, bo tak nakazuje jej pierwotny instynkt. „Niesamowity jest nasz wzajemny szacunek. Wierzę w miłość. Wierzę w naturę. Nasze społeczeństwo boi się i miłości, i natury” – powiedziała Alicia Silverstone.         Wyświetl ten post na Instagramie                       Post udostępniony przez ELLEN FISHER...

Maja Hyży śpi z córką
Instagram
Aktualności
Maja Hyży śpi z córką, ale jest pełna obaw: „Nie chcę jej przyzwyczajać”
Maja Hyży zastanawia się, czy spanie z dzieckiem to dobry pomysł. Choć malutka Tosia ma niespełna 3 miesiące, mama nie chce jej przyzwyczajać do spędzania nocy w łóżku rodziców.

Maja Hyży radzi się fanów, czy wspólne spanie z dzieckiem to dobre rozwiązanie. Jej córka spędza z mamą i tatą kilka godzin każdej nocy, a piosenkarka nie chciałaby jej do tego przyzwyczajać. Maja Hyży nie wie, czy spać z dzieckiem Artystka napisała wprost: mała Tosia ląduje w łóżku rodziców ok. 5-6 rano i zostaje tam aż do momentu, gdy wszyscy się obudzą. Maja Hyży ma wątpliwości, czy powinna się na to zgadzać. Chociaż dziewczynka to dopiero kilkumiesięczne niemowlę, wspólne spanie budzi obawy gwiazdy. Maja Hyży nie chce przyzwyczaić dziecka do spania z rodzicami. „Zastanawiam się, czy nie przyzwyczajam jej już do spania z nami w łóżku, a tego chciałabym uniknąć. Jakie macie zdanie i doświadczenie w tym temacie?” – zapytała na Instagramie. Internauci odpowiedzieli zgodnie i, naszym zdaniem, celnie – Maja Hyży powinna cieszyć się tym wspólnym czasem oraz bliskością, bo zanim się obejrzy, córka zmieni zdanie i będzie wolała własne łóżko. W spaniu z dzieckiem nie ma nic złego, a korzystają na tym i dzieci, i rodzice.           Wyświetl ten post na Instagramie.                       Post udostępniony przez Maja Hyży (@majahyzy) Zobacz też: 7 szkodliwych mitów o spaniu z dzieckiem Chcesz spać z dzieckiem w jednym łóżku? Najpierw odpowiedz na 9 pytań Kontrowersyjna metoda usypiania dziecka

Agnieszka Kaczorowska o spaniu z dzieckiem
ons.pl
Aktualności
Kaczorowska ostro skrytykowana - czy jest niedobrą mamą, bo nie śpi z dzieckiem?
Tancerka pochwaliła się sukcesem, że jej córka sama śpi w łóżku i rozpętała burzę. Padły mocne słowa. Czy spanie przy dziecku to dowód miłości do niego?

Tancerka i aktorka Agnieszka Kaczorowska ma rzesz swoich fanek bardzo skrupulatnie obserwujących ją na Instagramie. Od ponad pół roku, kiedy celebrytka po raz pierwszy została mamą i urodziła córeczkę Emilię, także jej macierzyństwo jest szeroko komentowane. Z różnym efektem - bywa krytykowana przez fanki za swoje podejście do dziecka i że tak naprawdę nie ma pojęcia o macierzyństwie. Tym razem także padły takie zarzuty. „Odzyskaliśmy swoją sypialnię" Wszystkiemu winne jest zdjęcie, jakie aktorka umieściła na swoim Instagramie. Widzimy na nim tancerkę z mężem Maciejem Pelą w pięknej pozie. Ale nie ono wywołało emocje, tylko treść postu umieszczonego pod zdjęciem. Tancerka pochwaliła się, że dzięki pomocy psychologa, specjalistki od snu odzyskała z mężem sen i sypialnię, gdyż malutka zaczęła przesypiać noc w swoim łóżeczku. „MY RODZICE odzyskaliśmy swoją sypialnię❤️ Chociaż kochamy Emi nad życie, to fakt, że śpi w swoim łóżeczku, w swoim pokoju i to bez niepotrzebnych przebudzeń jest dla nas...hmm... radością...powodem do dumy...a przede wszystkim sukcesem caaaałej trójki.💪🏻 " - napisała.            Wyświetl ten post na Instagramie.                   MY RODZICE odzyskaliśmy swoją sypialnię dzięki @zaklinaczkasnu !❤️ Chociaż kochamy Emi nad życie, to fakt, że śpi w swoim łóżeczku, w swoim pokoju i to bez niepotrzebnych przebudzeń jest dla nas...hmm... radością...powodem do dumy...a przede wszystkim sukcesem caaaałej trójki.💪🏻 Także miłego wieczoru Kochani 😉 _________________ Odcinek w tematyce snu Maluszków już niedługo na moim kanale YT 👉🏻 subskrybuj 👉🏻 LINK w BIO @agakaczor ☺️ _________________ 📸 @kalakielbasinska dla @somagazyn...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
Dzień Nauczyciela 2021
Aktualności
Dzień Nauczyciela 2022: kiedy obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej? Co warto o nim wiedzieć?
Joanna Biegaj
jod a ciąża
Dieta w ciąży
Czy jod w ciąży jest równie ważny jak kwas foliowy?
Małgorzata Wódz
Życzenia na Dzień Nauczyciela: oficjalne, eleganckie, poważne
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Nauczyciela: oficjalne, eleganckie, poważne
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Laurka na Dzień Nauczyciela
Święta i uroczystości
Laurka na Dzień Nauczyciela: pomysły i wzory do druku
Joanna Biegaj
Sok z czarnego bzu dla dzieci – właściwości, dawkowanie, przepis
Żywienie
Sok z czarnego bzu dla dzieci – właściwości, dawkowanie, przepis
Joanna Biegaj
Wierszyki na Dzień Nauczyciela
Święta i uroczystości
Wierszyki na Dzień Nauczyciela: śmieszne, krótkie, rymowane
Adrianna Trusiuk
Czy Dzień Nauczyciela jest wolny?
Święta i uroczystości
Czy Dzień Nauczyciela jest wolny?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Imiona dla bliźniaków? Wybierz najpiękniejsze
Imiona
Imiona dla bliźniaków: jak wybrać najpiękniejsze? (dla pary tej samej płci oraz dla dziewczynki i chłopca)
Luiza Słuszniak
Bierzmowanie: ile trwa, jak wygląda
Święta i uroczystości
Bierzmowanie: ile trwa, jak wygląda? [PEŁEN PRZEBIEG LITURGII + DIALOGI]
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Grzyby niejadalne z gąbką
Zdrowie
Grzyby niejadalne z gąbką – czy są trujące, jak wyglądają? (zdjęcia)
Ewa Janczak-Cwil
Tabletki z jodkiem potasu po co
Zdrowie
Tabletki z jodkiem potasu – po co się stosuje?
Ewa Janczak-Cwil
Gorączka u dziecka bez innych objawów: przyczyny, postępowanie
Zdrowie
Gorączka u dziecka bez innych objawów: przyczyny, kiedy do lekarza?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
rejestr ciąż
Prawo i finanse
Rejestr ciąż – czemu ma służyć, od kiedy obowiązuje?
Ewa Janczak-Cwil
Budyń dla niemowlaka
Przepisy
Budyń dla niemowlaka: przepis. Jak go zrobić i od kiedy można go podać?
Adrianna Trusiuk
Szczepienia na COVID dzieci dawka przypominająca
Zdrowie
Szczepienia na COVID dzieci – kiedy dawka przypominająca?
Ewa Janczak-Cwil
kasztany
Gry i zabawy
Jak zrobić ludziki z kasztanów –​ różne wzory
Joanna Biegaj
Jakie książki do nauki czytania wybrać dla dziecka?
Gry i zabawy
Książki do nauki czytania. Te polecamy najbardziej!
Milena Oszczepalińska
grzyby w ciąży
Dieta w ciąży
Czy można jeść grzyby w ciąży? Tak, ale zawsze istnieje ryzyko
Małgorzata Wódz