spanie z dzieckiem
Fotolia
Aktualności

Czy spanie z dzieckiem jest dobre? Rozwiewamy wątpliwości

Spanie z dzieckiem to temat, który budzi wiele kontrowersji. Czy układanie dziecka do snu w łóżku rodziców jest dobrym pomysłem, czy lepiej się tego wystrzegać? Rozwiewamy wątpliwości na temat spania z dzieckiem w jednym łóżku.
Wielu świeżo upieczonych rodziców zastawia się, czy spanie z dzieckiem w jednym łóżku to dobre i bezpieczne rozwiązanie. Dzieci powinny spać z mamą do co najmniej trzeciego roku życia – radzi doktor Nils Bergman z University of Cape Town w RPA. Ta rada spodoba się zwolennikom rodzicielstwa bliskości, budowania silnej więzi przez dotyk, przebywania blisko siebie przez cały czas. Ale są też argumenty przeciw spaniu z maluchem, a najważniejszy z nich to bezpieczeństwo dziecka.

Jak przetrwać trudne początki macierzyństwa – radzi psycholog dr Śniegulska [WIDEO]

Spanie z dzieckiem w jednym łóżku

Spanie z dzieckiem, jego bliskość jest czymś całkowicie naturalnym, zwłaszcza dla mamy, która karmi piersią. Często jest to także bardziej komfortowa opcja dla rodziców – zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym.

Zdaniem pediatry z RPA, podczas wspólnego spania rodzi się więź z dzieckiem, która pomoże w rozwiązywaniu problemów wychowawczych, jakie pojawiają się w późniejszym wieku. 

– Spanie z mamą pozwala stworzyć więź i poprawić zachowanie dziecka, gdy będzie rosło – mówi pediatra, który opiera się na badaniu, jakiemu poddano 16 dzieci. Dowiodło ono, że dzieci śpiące w kojcach były trzy razy bardziej narażone na stres. Ich sen był niespokojny i przerywany.

Spanie z dzieckiem – do kiedy?

Bergman uważa, że noworodki przez kilka pierwszych tygodni życia powinny spać na klatkach piersiowych rodziców. Następnie powinnyśmy kontynuować wspólne spanie przez co najmniej 3 lata. Pediatra podkreśla też, że wiek kilku miesięcy to bardzo ważny moment w rozwoju niemowlęcia. To wtedy, około 6 miesiąca niemowlę rozwija koordynację wzrokowo-ruchową, doskonali chwytanie rączką, a także wzrok. Maluchy z fascynacją odkrywają twarze najbliższych i swoją.

Śmierć łóżeczkowa – lęk każdej z mam

W 2016 r. Amerykańska Akademia Pediatrii opublikowała zalecenia dotyczące profilaktyki SIDS (śmierci łóżeczkowej). Według badaczy z AAP spanie z dzieckiem nie jest zalecane, ponieważ zwiększa ryzyko jej wystąpienia. Amerykańska Akademia Pediatrii rekomenduje, by niemowlęta do 6. miesiąca życia spały w oddzielnym łóżeczku, jednak blisko łóżka rodziców. 

Opinia doktora Bergmana stoi w kontrze do tych ekspertów, którzy obawiają się, że wspólne spanie może zwiększyć ryzyko śmierci łóżeczkowej. Bergman obala te opinie. – Gdy dzieci się duszą i doświadczają śmierci łóżeczkowej, to nie jest to dlatego, że jest przy nich mama – mówi.

Dzieje się tak – według niego – przez toksyczne opary, dym papierosowy, alkohol, duże poduszki oraz niebezpieczne zabawki.

Na wszelki wypadek warto stosować pewne zasady bezpieczeństwa. Najważniejsze z nich, to:

  • nie dopuszczać nikogo innego poza rodzicami do wspólnego snu,
  • ograniczyć pościel tylko do poduszki i kołdry,
  • nie przenosić dziecka do siebie pod wpływem impulsu, na wpół świadomie.


Źródło: The Telegraph

Zobacz też:

spanie z dzieckiem, sen dziecka, usypianie dzieci, sen niemowlaka
Fotolia
Rozwój
7 szkodliwych mitów o spaniu z dzieckiem
Spanie z dzieckiem - wygodne czy niebezpieczne? O dzieleniu łóżka z niemowlakiem krąży wiele opinii. Sprawdzamy, które z nich to mity.

Gdyby dziecko mogło decydować, na pewno zrezygnowałoby z własnego łóżeczka i przynajmniej na kilka miesięcy przeniosło się ze spaniem do łóżka rodziców. Skoro jednak decyzja o tym, gdzie ma spać niemowlę, należy do dorosłych, nie jest tak łatwo ją podjąć. Idea rodzinnego łóżka ma zarówno swoich przeciwników, jak i zagorzałych zwolenników, jednak prawda na temat spania z dzieckiem, jak zwykle leży pośrodku. Spanie z dzieckiem jest niebezpieczne dla jego zdrowia W szkodliwość spania niemowlaka z mamą wierzy mnóstwo ludzi: w ubiegłym roku pojawiły się nawet w jednym z amerykańskich stanów billboardy ze zdjęciami śpiących bobasów i leżących obok nich... tasaków do mięsa. Napis nad kontrowersyjnym zdjęciem brzmiał: „Kiedy śpisz z dzieckiem, narażasz je na takie samo niebezpieczeństwo”. Mimo ogromnego rozgłosu, jaki wzbudziła cała akcja, większość pediatrów na świecie nie zgadza się z jej przesłaniem. Przeciwnie: spanie z dzieckiem jest, np. według doradców laktacyjnych, jednym z zalecanych sposobów na utrzymanie laktacji , karmienie piersią zaś pozytywnie wpływa na zdrowie dziecka.   Naukowcy mówią też o tym, że kiedy w nocy czujemy kogoś obok siebie, śpimy bardzo czujnie. Jednocześnie odradzają spanie z dzieckiem wtedy, kiedy np. piliśmy alkohol (nawet jeśli to był tylko kieliszek wina) albo braliśmy leki uspokajające czy nasenne . Sypianie z niemowlęciem jest też niewskazane, jeśli rodzice palą papierosy, mają znaczną nadwagę albo chorują na choroby, które mogłyby przyczynić się do osłabienia czujności podczas snu. Wspólne spanie z dzieckiem jest niehigieniczne Jeszcze 20 lat temu lekarze zalecali jak najwcześniejsze oddzielenie niemowlaka od mamy i twierdzili, że osobne łóżeczko jest higieniczniejsze, a co za tym idzie, zdrowsze. Dzisiaj dobrze wiemy, że jest inaczej: częsty kontakt fizyczny z rodzicami wzmacnia...

Czy spanie z dzieckiem w jednym łóżku może być niebezpieczne
Fotolia
Aktualności
Spanie z dzieckiem w łóżku w niektórych miejscach na świecie jest… nielegalne!
Dla wielu rodziców spanie w łóżku z niemowlakiem jest formą bliskości i sposobem budowania więzi. Są jednak miejsca, w których wspólne spanie jest... nielegalne.

Rodzice, psychologowie i pediatrzy spierają się, czy spanie z dzieckiem w jednym łóżku jest dla malucha bezpieczne. Są jednak miejsca, w których rodzice mogą ponieść konsekwencje swojego wyboru. Sama decyzja o spaniu z dzieckiem w jednym łóżku nie jest w żaden sposób regulowana przez prawo. Jeśli niemowlę umrze, śpiąc z rodzicami w łóżku, mogą oni zostać oskarżeni o nieumyślne spowodowanie śmierci dziecka, a nawet zabójstwo. Dla was również brzmi to tak przerażająco, jak dla nas? Zarzuty zamiast opieki psychologa? Przykładem tego typu postępowania jest historia 28-letniej Jessiki Harper z Pensylwanii w USA. W 2011 roku 2-miesięczny synek Jessiki udusił się, leżąc na kanapie. Według danych policji Jessiki nie było wtedy w pokoju. W lipcu tego roku kolejne (również 2-miesięczne) niemowlę udusiło się podczas snu, tym razem śpiąc z mamą w łóżku. Policja postawiła kobiecie zarzuty. W trakcie śledztwa funkcjonariusze dowiedzieli się, że po śmierci pierwszego dziecka, wielokrotnie informowano Jessikę o zagrożeniach wynikających ze wspólnego spania. Zaledwie kilka dni przed śmiercią drugiego chłopca Jessika konsultowała się z pediatrą. Podobne przypadki miały miejsce w kilku innych stanach – w Minnesocie, Georgii i Wisconsin.  Zobacz także: 10 sposobów, by zapobiec nagłej śmierci łóżeczkowej Historia Jessiki jest kontrowersyjna. Nie można zabronić spania z dzieckiem, jednak czy w tak skrajnych przypadkach karanie rodziców jest usprawiedliwione? Śmierć dziecka jest dla rodziców niewyobrażalnie bolesnym doświadczeniem, niezrozumiałym dla tych, których nie dotyczy. Być może matki, które w ten sposób straciły dzieci, powinny otrzymać fachową pomoc specjalistów zamiast zarzutów i kary pozbawienia wolności?  Czy dzielenie łóżka z niemowlakiem jest bezpieczne? Pozostawienie dziecka samego w łóżku czy na kanapie jest niebezpieczne, jednak...

Jak zapewnić dziecku bezpieczeństwo podczas spania w jednym łóżku z rodzicami?
Fotolia
Rozwój
Śpisz z dzieckiem w jednym łóżku? Oto zasady bezpieczeństwa
Jeśli chcesz spać z niemowlęciem w jednym łóżku, musisz troskliwie zadbać o jego bezpieczeństwo. Tych 9 zaleceń Amerykańskiej Akademii Pediatrycznej pomoże ci to osiągnąć.

Cosleeping , czy wspólne spanie wraz z dzieckiem w jednym łóżku ma swoich zwolenników, jak i przeciwników. Z jednej strony współspanie jest wygodne dla mamy karmiącej i daje poczucie bezpieczeństwa małemu dziecku, ale z drugiej może być też niebezpieczne . Co jakiś czas docierają do nas wiadomości o przygnieceniu dziecka przez śpiącego rodzica czy o wypadnięciu niemowlaka z łóżka. Jak temu zapobiec? Jeśli chcesz i lubisz spać z dzieckiem w jednym łóżku i jest to rozwiązanie najkorzystniejsze dla waszej rodziny, zapoznaj się z tymi zasadami bezpieczeństwa , stworzonymi przez Amerykańską Akademię Pediatryczną (AAP) Zalety spania z dzieckiem w jednym łóżku Spanie z niemowlęciem w jednym łóżku ma niewątpliwie wiele zalet, nie tylko dla dziecka, lecz także dla karmiącej mamy. Z badań naukowych na temat wspólnego snu z dzieckiem wynika, że naprawdę warto to robić. Współspanie: ​wzmaga poczucie bezpieczeństwa u dziecka, zaspokaja jego potrzebę bliskości, bywa wytchnieniem dla mamy, zmęczonej nocnym karmieniem. Wspólne spanie z dzieckiem: zasady bezpieczeństwa Aby spanie z dzieckiem w jednym łóżku było bezpieczne, rygorystycznie trzymaj się tych zaleceń dotyczących bezpieczeństwa: planuj z wyprzedzeniem – nie decyduj się na przenoszenie dziecka do łóżka pod wpływem impulsu, w środku nocy, kiedy jesteś niewyspana. Oceń sytuację z wyprzedzeniem. ogranicz pościel do minimum – wystarczy poduszka dla ciebie i koc lub kołdra, którą okryjesz się szczelnie i będziesz trzymać z dala od dziecka. jeden dorosły w łóżku – wg AAP w łóżku powinien przebywać tylko jeden dorosły, kiedy śpi w nim dziecko. łóżko, nie sofa! – badania wykazały, że spanie z dzieckiem na rozkładanej sofie jest najniebezpieczniejsze. Nie karm dziecka na kanapie, kiedy jesteś zmęczona i możesz zasnąć. twardy materac...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj