płeć płodu ma znaczenie dla przebiegu ciąży
interstid, MicroOne/Adobe Stock
Aktualności

Spodziewasz się dziecka? Lepiej poznaj jego płeć – to pomoże wam uniknąć kłopotów

Nie chcesz poznać płci dziecka aż do porodu? Przemyśl tę decyzję. Okazuje się bowiem, że płeć dziecka może zwiększać ryzyko komplikacji okołoporodowych! Sprawdź, czy to chłopiec czy dziewczynka może zapowiadać kłopoty na sali porodowej.

Naukowcy z Uniwersytetu Cambridge twierdzą, że jak najszybsze poznanie płci dziecka może dać mu szanse na jak najlepszy rozwój, gdyż zwłaszcza u matek narażonych na stres lub otyłych płeć dziecka może wpływać na działanie łożyska. Zatem jaka płeć dziecka wiąże się z podwyższonym ryzykiem?

Wygląd w ciąży a płeć dziecka. Czy to prawda, że syn dodaje ciężarnej urody, a córka ją odbiera?

Naukowcy mówią: płeć dziecka ma znaczenie!

„Blisko jedna na dziesięć kobiet doświadcza komplikacji okołoporodowych, takich jak hipotrofia płodu czy stan przedrzucawkowy. Wiadomo już, że częściej występują one u kobiet spodziewających się chłopca. Dlatego przygotowanie indywidualnych planów prowadzenia ciąży i zachęcanie przyszłych mam do zmian nawyków w zależności od płci dziecka może przynieść ich dzieciom długotrwałe korzyści zdrowotne” – napisali autorzy pracy opublikowanej w „Biology of Reproduction”.

Chodzi o to, że płody płci męskiej szybciej rosną i mogą potrzebować więcej tlenu i składników odżywczych niż jest w stanie dostarczyć im łożysko. Wówczas gorzej niż dziewczynki znoszą stres i inne niekorzystne warunki w okresie ciąży.

Łożysko inaczej działa u otyłych kobiet

Inny zespół naukowców odkrył, że otyłość u ciężarnej jest czynnikiem, który zmienia strukturę łożyska, wpływając na rozwój płodu w zależności od jego płci. „Łożysko ma niezwykłe możliwości modyfikacji na wielu poziomach: od tego, z jakich komórek się składa, po zmiany genetyczne i białkowe, a także te obejmujące mitochondria. Zmiany te mogą być skutkiem działania wielu różnych czynników, takich jak sposób odżywiania matki, rywalizacja w przypadku ciąży mnogiej, a także samej płci potomstwa” – zauważają badacze, którzy opublikowali swoje obserwacje w „Acta Physiologica”.

Wyniki obu badań sugerują, że branie pod uwagę płci dziecka podczas monitorowania ciąży u otyłych kobiet może pomóc ograniczać ryzyko dla płodu wynikające z nieprawidłowości w działaniu łożyska.

Źródło:
1. Esteban Salazar-Petres, Daniela Pereira-Carvalho, Jorge Lopez-Tello, Amanda Nancy Sferruzzi-Perri. „Placental structure, function, and mitochondrial phenotype relate to fetal size in each fetal sex in mice”. Biology of Reproduction, 2022; DOI: 10.1093/biolre/ioac056

2. Tina Napso, Samantha C Lean, Minhui Lu, Emily J Mort, Michelle Desforges, Ali Moghimi, Beverly Bartels, Tatiana El-Bacha, Abigail L Fowden, Emily J Camm, Amanda N Sferruzzi-Perri. „Diet-induced maternal obesity impacts feto-placental growth and induces sex-specific alterations in placental morphology, mitochondrial bioenergetics, dynamics, lipid metabolism and oxidative stress in mice”. Acta Physiologica, 2022; DOI: 10.1111/apha.13795

Piszemy też o:

Badania w ciąży
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży
Badania w ciąży: kiedy i jakie badania zrobić? Harmonogram badań
Badania w ciąży to najlepszy sposób, aby do minimum ograniczyć ryzyko ciążowych komplikacji. Niektóre z nich, jak badania krwi czy moczu, wykonuje się regularnie, inne, np. test obciążenia glukozą, tylko raz. Oprócz szeregu badań obowiązkowych można też wykonać badania dodatkowe, czyli zalecane. Przedstawiamy szczegółowy harmonogram najważniejszych badań w ciąży.

Badania wykonywane w okresie ciąży pozwalają w porę wykryć różne nieprawidłowości i im przeciwdziałać. Przez całe 9 miesięcy będziesz musiała wykonać szereg testów, aby sprawdzić, czy dziecko rozwija się prawidłowo i czy ty nie masz problemów zdrowotnych. Podczas każdej wizyty kontrolnej lekarz zważy cię, zmierzy ciśnienie krwi i wykona badanie ginekologiczne. Z gabinetu wyjdziesz także z plikiem skierowań do laboratorium na badania krwi i moczu. Sprawdź, jakie badania obowiązkowe należy wykonać w ciąży i po co. Podajemy też dokładny harmonogram badań z uwzględnieniem tygodni ciąży, w których wykonuje się określone badania. Spis treści: Jakie badania w ciąży Badania w ciąży – kiedy się je wykonuje Kalendarz badań w ciąży Badania w ciąży – lista typów badań ich znaczenie: Badanie krwi w ciąży Badania moczu w ciąży Badanie glukozy w ciąży Test obciążenia glukozą w ciąży Badanie USG w ciąży Dodatkowe badania zalecane w ciąży Bezpłatne badania w ciąży Jakie badania należy wykonać w ciąży? O tym, jakie badania powinna wykonać ciężarna, decyduje ginekolog położnik na podstawie indywidualnych potrzeb i wskazań. Regulują to rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego i rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie standardów organizacyjnych opieki okołoporodowej. Podczas wizyt kontrolnych przyszłą mamę czekają badania podmiotowe (zebranie wywiadu i ocena ryzyka ciąży) oraz przedmiotowe, np. oceniające ciśnienie krwi, przybieranie na wadze, pracę serca płodu i jego ruchy. Przez cała ciążę regularnie wykonuje się również badania krwi i moczu oraz przynajmniej trzy razy – USG płodu. W konkretnych tygodniach przypadają bardziej szczegółowe badania. Badania w ciąży – kiedy się je wykonuje? Poniżej podajemy listę...

fazy rozwoju płodu
Adobe Stock
Objawy ciąży
Fazy rozwoju płodu ludzkiego
Rozwój zarodka i płodu człowieka jest fascynujący! Najpierw malusieńka kropeczka, potem coś na kształt rybki z pulsującym serduszkiem, a na końcu mały człowiek. Przedstawiamy fazy rozwoju płodu ludzkiego.

Rozwój płodu ludzkiego jest naprawdę niezwykłym procesem – oto z dwóch niewidocznych gołym okiem komórek powstaje prawdziwy człowiek! Zwykle rozwój płodu przebiega bardzo podobnie, dlatego na jego podstawie można wyliczyć datę zapłodnienia i prawdopodobny termin porodu.  Etapy rozwoju płodowego człowieka Rozwój płodowy można podzielić na kilka etapów. Zobacz, jak przebiega rozwój płodu w kolejnych miesiącach ciąży: Najpierw tylko kropeczka… – 1. miesiąc ciąży Twoje dziecko jest takie maleńkie, że bez szkła powiększającego ani rusz: zarodek jest jak ziarenko maku. Wyobraź sobie swoje maleństwo, które zmieści się na... czubku szpilki. Tak wygląda np. w drugim tygodniu ciąży. Ale takie maleńkie będzie tylko przez chwilę: rozwój płodu przebiega w zawrotnym tempie. Zobacz więcej:  Pierwszy miesiąc ciąży: objawy, rozwój płodu, czego unikać Intensywny rozwój płodu – 2. miesiąc ciąży W piątym tygodniu płód może już się równać z ziarnem ryżu. A kilka dni później nawet z pestką słonecznika. Pod koniec miesiąca maleństwo zamieni się natomiast w... fasolkę perłową. Czas na pierwsze badanie USG – 3. miesiąc ciąży Na początku trzeciego miesiąca dziecko ma wielkość truskawki. Codziennie jednak przybiera na wadze tak, że pod koniec trzeciego miesiąca wielkością przypomina już raczej nie truskawkę, a owoc kiwi! Dziecko jest wielkości kijanki – 4. miesiąc ciąży W 17. tygodniu ciąży dziecko mierzy 12 centymetrów i waży 100 gramów. Ciągle więc zmieściłoby się na dłoni. Ale tydzień później ma już dwa centymetry więcej! Niezłe tempo! Na przełomie 4. i 5. miesiąca ciąży możesz też poczuć pierwsze ruchy dziecka . Rozwój narządów wewnętrznych – 5. miesiąc ciąży To już naprawdę duuuuży banan – dziecko ma 18,5 centymetra i 300...

katarzyna Sokołowska zdradziła płeć
kasiasokolowska_official
Aktualności
Katarzyna Sokołowska zdradziła płeć dziecka i termin porodu
Jurorka „Top Model” zdradziła, czy powita na świecie syna czy córeczkę. Wiemy również, w którym miesiącu ciąży jest reżyserka pokazów mody. Poród już niedługo!

W Wielkanoc Katarzyna Sokołowska ogłosiła, że jest w ciąży. Pochwaliła się także pięknym zdjęciem, na którym widać zaokrąglony ciążowy brzuszek. Jurorka „Top Model” otrzymała mnóstwo gratulacji od znanych osób. Teraz przyszła mama wyjawiła, jakiej płci będzie jej pierwsze dziecko. „Czuję się naprawdę dobrze przygotowana” W tę niedzielę reżyserka pokazów mody po raz pierwszy pojawiła się publicznie od ogłoszenia, że spodziewa się dziecka. Gościła w programie „Dzień Dobry TVN”, podczas którego wyjawiła kilka szczegółów na temat ciąży. Celebrytka nie ukrywała, że czuje się w pełni przygotowana do macierzyństwa. „Ja mam wrażenie, że matkuję już od dawna, więc ja do tej roli czuję się naprawdę dobrze przygotowana, aczkolwiek zdarzył się cud. Mówię o tym głośno, więc teraz mogę o tym mówić i chcę o tym mówić i dzielić się tym” – powiedziała 49-latka. Przyszła mama zdradziła również, że nie ma na razie zamiaru rezygnować z aktywności zawodowej, a obecnie cieszy się świetnym samopoczuciem. Płeć dziecka Kasi Sokołowskiej Magazynowi „Party” udało się jednak dowiedzieć nieco więcej. „Jest już w szóstym miesiącu ciąży i w wakacje razem z partnerem Arturem Kozieją powitają na świecie syna!” – możemy przeczytać na łamach dwutygodnika. „To wspaniały czas. Dla mnie przyszedł dopiero teraz, ale każdy ma swój własny timing, z różnych indywidualnych powodów” – dodała przyszła mama w rozmowie z magazynem.           Wyświetl ten post na Instagramie                       Post...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj