Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Malowanie jajek
Adobe Stock/Darios
Aktualności

Malowanie pisanek i innych jajek wielkanocnych – różne techniki: tradycyjne, ekologiczne, proste i dla zaawansowanych

Malowanie jajek ma bardzo długą tradycję. Nic dziwnego, że przez wieki powstawały naprawdę rozmaite techniki zdobienia jaj: woskiem, naturalnymi barwnikami, wydrapywanymi wzorkami, listkami roślin, naklejkami, farbami czy tuszem. Jeśli zastanawiasz się, jak w tym roku ozdobić jajka, zapraszamy po garść inspiracji. Opisujemy zarówno metody tradycyjne, jak i nowoczesne. Pomysłów na malowanie jajek wielkanocnych jest naprawdę sporo.

Malowaniem jajek wielkanocnych zajmowali się już nasi przodkowie żyjący w czasach Mieszka I. Najdawniejsze pozostałości po pisankach, które znaleziono w okolicach Opola, według ekspertów pochodzą z X wieku.

Kiedy maluje się jajka wielkanocne? Odpowiedź brzmi po prostu: przed Wielkanocą. Nic nie stoi na przeszkodzie, by w waszej rodzinie odbywało się to w konkretny dzień (np. w Wielki Czwartek), ale równie dobrze może być to np. ostatni weekend przed świętami. 

Dawniej zdobieniem jaj na Wielkanoc zajmowały się wyłącznie kobiety. Dziś nic nie stoi na przeszkodzie, by pisanki, kraszanki, wydrapywanki czy naklejanki przygotowywała cała rodzina. Malowanie jajek wielkanocnych dla dzieci będzie prawdziwym wydarzeniem! Wybierzcie technikę zdobienia jaj i wzór, który sprawi, że święta będą jeszcze bardziej bogate w bliskie nam znaczenia. Ręcznie zdobione jajka wielkanocne z pewnością będą wspaniałą ozdobą wielkanocnego stołu.

Pomysły na zdobienie jajek wielkanocnych:

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

Malowanie jajek wielkanocnych woskiem

Aby wyczarować jajka malowane woskiem, potrzebne są:

  • jajka (umyte, bo brudna skorupka nie przyjmie wosku),
  • rozpuszczony, gorący wosk (najlepiej pszczeli),
  • tzw. cebulak, czyli woda ugotowana z łupinami cebul – ważne, aby był wystudzony,
  • drewniany patyczek, którego końcówką będziemy robić woskowe wzorki.


Drewniany patyczek maczamy w wosku i szybkim ruchem „rysujemy” tymże woskiem wzorek. Ozdobione woskowymi wzorami jajka wrzucamy do wystudzonego cebulaka (wywaru z łupin cebuli, przepis niżej) i zagotowujemy. Skorupka zabarwi się na ciemnobrązowy kolor w miejscach, na których nie nałożyliśmy wosku. Ten pomysł na zdobienie jajek sprawdzi się zwłaszcza w przypadku starszych dzieci.

 

Naturalne barwniki do malowania jajek wielkanocnych

Jak zafarbować jajka wielkanocne? Naturalnych barwników możemy użyć zarówno, gdy chcemy pomalować jajka woskiem, jak i wtedy, gdy chcemy uzyskać jednobarwne jajka, tzw. kraszanki. Nie musimy wcale (jak dawniej) gromadzić w tym celu kory dębu czy pędów młodego żyta. 
Chcąc uzyskać kolor:

  • ciemnobrązowy – użyjmy, jak nasi przodkowie, łupin cebuli (łupiny – im ich więcej, tym intensywniejszy kolor – zalewamy wodą i gotujemy kilkanaście minut, uzyskamy wywar, do którego wystarczy włożyć jajka i gotować na twardo kilka minut),
  • ciemnoróżowy –  sięgnijmy po buraki (2 buraki należy pokroić, zalać 1 litrem wody i 3 łyżkami octu, dodać 2 łyżki stołowe soli – w taki wywar włożyć jajka i gotować, po ugotowaniu pozostawić w garnku z wywarem na kwadrans),
  • niebieskofioletowy – użyjmy kapusty czerwonej  (główkę kapusty trzeba pokroić, zalać wodą, gotować pół godziny i odcedzić, do wywaru dodać 3 łyżki stołowe octu i 1 łyżkę stołową soli – wkładamy doń ugotowane jajka i trzymamy w wywarze tak długo, aż nabiorą odpowiadającego nam koloru),
  • zielony – wykorzystajmy szpinak, liście pokrzywy, trawę („zieleninę” należy zalać wodą, pogotować, odcedzić, dodać 2 łyżki octu i włożyć do niego ugotowane jajka),
  • żółty, pomarańczowy – weźmy kurkumę lub curry (3 łyżeczki na litr wody, należy dodać po 2 łyżki octu i soli – w wywarze ugotować jajka i pozostawić je w nim jeszcze na ok. 3 godziny).


Odcień, jaki uzyskamy, zależy od trzech czynników: koloru skorupki jajka, ilości „barwnika” użytego do przygotowania wywaru oraz czasu, w którym pozostawimy jajka w wywarze.

Malowanie jajek wielkanocnych we wzory roślinne 

Ostatnio coraz większą popularnością cieszy się metoda „pończoszana”, dzięki której powstają małe dzieła sztuki, czyli jajka, które zdobią motywy botaniczne. Nie trzeba przy tym mieć talentu do malowania listków czy kwiatów. Wystarczy gałązka natki pietruszki lub inny fragment rośliny (paprotki, bluszczu itp.), który chcemy nanieść na skorupkę jajka. Oprócz tego należy przygotować pończochę (lub cienkie rajstopy) i garnek z wodą.

Listek przykładamy do jajka, po czym całość owijamy fragmentem pociętych wcześniej cieniutkich rajstop. Koniec rajstop dokładnie zawiązujemy nitką – tak by listek się nie przemieszczał. Tak „zapakowane” jajka umieszczamy w wywarze, który zabarwi je na pożądany kolor. 

Malowanie jajek: wydrapywanki

Inną metodą malowania jajek jest wydrapywanie (skrobanie, rysowanie) wzorków na kraszance. Używa się do tego ostrego narzędzia: igły, pinezki, nożyka, dłutka. Ta technika była bardzo popularna, o czym świadczy wiele nazw określających udekorowane w ten sposób jajka: wydrapywanki, skrobanki, rysowanki, malowanki, kraszanki drapane, itd.

W zależności od umiejętności za pomocą wydrapywania możemy udekorować kraszanki np. motywem bazi, kwiatków, kurczaczka, zajączka czy koronkowych szlaczków.

Pisanki: ręcznie malowane jajka

W malowaniu jajek wielkanocnych farbami mogą uczestniczyć już przedszkolaki. Dla dzieci będzie to wspaniała zabawa połączona z satysfakcją. Gdy chcemy włączyć do malowania jajek jeszcze młodsze dzieci, zadbajmy o to, by farby (mazaki) przeznaczone były dla maluchów poniżej 3. roku życia.  

Jak już wiemy, kraszanki są jednej barwy, podczas gdy pisanki olśniewają wieloma kolorami. Jeśli lubimy różnobarwne pisanki – do ich malowania można wykorzystać zarówno farby, jak i mazaki (zwykłe lub np. pisaki akrylowe).
Jako narzędzi do malowania jajek farbkami można używać zarówno różnej grubości zwykłych pędzelków, jak i narzędzia do zdobień zakończonego kuleczką.

Czym malować jajka na Wielkanoc? Aby odkryć swój ulubiony sposób malowania pisanek, warto wypróbować różne rodzaje farb oraz pędzelków czy pisaków. Najwięcej zwolenników mają farby akrylowe lub tusz, zdecydowanie najmniej – farbki akwarelowe. Jak to często bywa, również w przypadku malowania jajek wiele zależy od indywidualnych upodobań i umiejętności.

Najmłodszym możemy zaproponować też kolorowanki z jajkami wielkanocnymi (nasze szablony mogą być też inspiracją do odwzorowania ich na jajkach).

Malowanie jajek: naklejanki

Jeszcze inną metodą dekorowania jajek jest naklejanie na nie rozmaitych wzorów (np. ludowych) lub elementów. To stosunkowo nowa technika malowania jajek, która polega na oklejaniu ich różnego rodzaju materiałami, takimi jak: jaskrawe nitki wełniane, barwne wycinanki (np. łowickie kogutki), tkaniny, fragmenty koronek lub łańcuszków zrobionych na szydełku. Świetnie mogą się sprawdzić również: cekiny, perełki, suszone kwiaty, wstążeczki czy brokat.

Najczęściej okleja się nie „pełne” jajko a wydmuszkę. Wymaga to zatem sporej delikatności, jednak efekt może być oszałamiający.

Wzory i wzorki na jajkach wielkanocnych: symbolika

Zgodnie z tradycją, na pisankach czy kraszankach nie może zabraknąć motywów solarnych, czyli związanych ze słońcem. Ich rolę pełniły nanoszone na jajka rozety. 

Innym dawnym i przesyconym symboliką wzorem był tzw. trykwetr (inaczej: trojak) – znak przypominający literę Y, złożony zawsze z trzech elementów (nie tylko linii, ale i meandrów czy też np. 3 płatków kwiatu). Trykwert oznaczał symbol słońca, ale i m.in. trzy etapy ludzkiego życia (młodość, wiek dojrzały, starość) czy trzy formy takie jak: ziemia, niebo i morze.

Później pojawiły się takie motywy jak: paski, kropki, łezki, szlaczki czy rośliny lub zwierzęta. A także serca – wszak pisanki czy kraszanki były dawniej prezentami dla bliskich (wymieniali je między sobą również zakochani).

Współcześnie możemy sięgać do symboli wielkanocnych, które kojarzą nam się z Wielkanocą. Lub postawić na elementy nawiązujące do wiosny (gałązki bazi, fiołki, niezapominajki) czy też zupełnie nowatorskie pomysły (napisy, krajobrazy, portrety, formy graficzne, itp.).  
 
Źródła:
M. Borejszo: Wielkanoc w polskiej kulturze. Warszawa 1997
J. Kamocki, J. Kubienia: Polski rok obrzędowy, Kraków 2008
Nota popularyzatorska dot. pisanki z początku XX w., Muzeum Narodowe w Lublinie

Zobacz także:

ozdoby wielkanocne pisanki ludowe
kolaż Babyonline/Galeria Folk/Anna Rygało
Święta i uroczystości
Ozdoby wielkanocne: ludowe pisanki i folkowe dekoracje
Ozdoby wielkanocne w stylu ludowym niezmiennie cieszą się powodzeniem. Zainspiruj się naszymi propozycjami i ozdoby wielkanocne zrób sam albo z dzieckiem.
Pisanki-nowoczesne-i-piekne-Wielkanoc2017.jpg
kolaż Babyonline.pl
Zakupy
Ozdoby na Wielkanoc - pisanki, jajka, zawieszki. Piękne i nowoczesne!
Jakie pisanki i jajka zawieszki będą zdobiły wasz dom w tym roku? Zobaczcie nasz przegląd nowoczesnych i pięknych pisanek oraz dekoracji wielkanocnych. Skandynawski styl, motywy roślinne, folkowa tradycja i klimat natury najbardziej przykuły naszą uwagę. Czy wam także przypadną do gustu? Sprawdźcie koniecznie!
wielkanoc 2022 dni wolne od szkoły
Adobe Stock
Święta i uroczystości
Wielkanoc 2023: dni wolne od szkoły – kiedy przerwa wielkanocna?
Przerwa wielkanocna w szkole ma zawsze taką samą długość. Ale data jej rozpoczęcia jest każdego roku inna, ponieważ uzależniona jest od terminu, w którym wypada Wielkanoc. A ta, przypomnijmy, jest świętem ruchomym. Sprawdź, kiedy uczniowie mają wolne od szkoły z okazji Wielkanocy w 2023 roku.

Większość uczniów z niecierpliwością czeka na przerwę wielkanocną w szkole. Ile dni wolnych od szkoły wypada z okazji  świąt wielkanocnych w 2023? Wolny będzie nie tylko weekend wielkanocny, ale także dwa dni przed nim i dwa dni po nim. Przygotowałyśmy specjalną rozpiskę dni wolnych w kwietniu 2023 roku, która ułatwi zaplanowanie wolnego czasu w trakcie świąt.  Wielkanoc 2023 – dni wolne od szkoły W tym roku Wielkanoc wypada w niedzielę, 9 kwietnia. Uczniowie zaczną przerwę świąteczną kilka dni wcześniej, ponieważ przerwa wielkanocna w szkole obejmuje również Wielki Czwartek i Wielki Piątek. Wolny jest również Lany Poniedziałek i pierwszy wtorek tuż po świętach.  Przerwa wielkanocna w szkole będzie trwać aż 6 dni . Dni wolne w kwietniu z okazji świąt wielkanocnych: 6 04. 2023 r. –  Wielki Czwartek 7. 04. 2023 r. –  Wielki Piątek 8. 04. 2023 r. – Wielka Sobota 9. 04. 2023 r. –  Wielka Niedziela 10. 04. 2023 r. – Lany Poniedziałek (drugi dzień świąt) 11. 04. 2023 r. – wtorek (pierwszy dzień po świętach) Uczniowie do szkolnych ławek wrócą dopiero 12 kwietnia, w środę. Jednak niedługo po przerwie świątecznej znów będą mieć wolne od nauki, z okazji majowego weekendu. Sprawdź, kiedy dokładnie wypadają kolejne  dni wolne od szkoły 2023 . Zobacz także :  Owies na Wielkanoc – jak i kiedy siać oraz dlaczego warto to zrobić? Baranek wielkanocny: co symbolizuje, historia, ciekawostki Potrawy wielkanocne w Polsce, czyli co kładziemy na świątecznych stołach: lista

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak