
Wielu rodziców i dzieci boryka się z problemem kaszlu, łzawiących oczu oraz z innymi objawami alergii. Wszystko przez alergeny, czyli substancje pochodzenia zewnętrznego, wywołujące w naszym organizmie reakcję alergiczną. Jednym z głównych czynników, które wpływają na jakość powietrza wewnątrz pomieszczeń, jest obecność alergenów takich jak: kurz, pyłki, roztocza, zarodniki pleśni i sierść zwierząt. Alergicy stanowią coraz większy odsetek osób cierpiących na choroby przewlekłe.
Jesteśmy coraz bardziej świadomi zanieczyszczeń powietrza na zewnątrz oraz jego zagrożenia dla zdrowia. Tymczasem okazuje się, że powietrze w naszych domach i biurach może być aż 5 razy bardziej zanieczyszczone niż na zewnątrz! Jak zatem możemy poprawić jakość powietrza, którym oddychamy w domu? Oto kilka wskazówek:
Wietrz pomieszczenie
Nasze domy i mieszkania z reguły są bardzo ciepłe, zatem musimy dbać o właściwą wentylację powietrza. Wykorzystaj dni, kiedy jakość powietrza jest lepsza i wietrz mieszkanie robiąc krótkie przeciągi. W ten sposób nie narazisz domowników na wyziębienie, a powietrze w twoim domu znacznie się poprawi. Pamiętaj również o częstym sprzątaniu, odkurzaniu i wycieraniu mebli. Najlepiej za pomocą wilgotnej ściereczki lub specjalnych preparatów do usuwania kurzu. Dzięki temu zapobiegniesz rozprzestrzenianiu się zanieczyszczeń w powietrzu.
Oczyszczaj powietrze
Alergeny mają ogromny wpływ na jakość powietrza w pomieszczeniach, a liczba osób cierpiących na alergie dramatycznie wzrasta na całym świecie. Dlatego wskazane jest stosowanie oczyszczacza powietrza, który ochroni cię nie tylko przed alergenami, ale również przed smogiem. „Skuteczne oczyszczacze są w stanie wyłapywać do 99% zanieczyszczeń. W tym cząsteczki o wielkości nawet 0,02 mikrona oraz cząsteczki PM2,5, kurz, roztocza, pyłki, pleśń czy sierść zwierząt, dzięki czemu pomogą także w łagodzeniu objawów alergii. Warto wybierać sprawdzone oczyszczacze powietrza, np. takie, które rekomenduje Polskie Towarzystwo Alergologiczne.” - mówi dr hab n. med. Wojciech Feleszko z Kliniki Alergologii i Pneumologii Wieku Dziecięcego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Dlatego, aby jak najlepiej zadbać o zdrowie swojej rodziny, wybierz sprawdzony oczyszczacz powietrza z wieloetapowym systemem filtracji, np. Philips AC2889/10 rekomendowany przez Polskie Towarzystwo Alergologiczne. Za pomocą czujnika jakości powietrza oczyszczacz Philips kontroluje poziom jego zanieczyszczenia. Poprzez wskaźnik cząsteczek PM2,5 i wskaźnik 4 kolorów na bieżąco informuje o jakości powietrza w pomieszczeniu. Gdy stan powietrza nie jest dobry, automatycznie dostosowuje swoją pracę, aby zapewnić jak najlepsze rezultaty oczyszczania. Ponadto posiada specjalny tryb antyalergenowy, wyświetlacz poziomu alergenów i PM2,5 oraz skuteczne filtry, w tym filtr NanoProtect HEPA. Badania kliniczne potwierdzają, że oczyszczacze powietrza Philips pomagają łagodzić objawy alergii.*
Wyeliminuj alergeny
Najczęstsze choroby alergiczne powodowane alergenami z powietrza, to katar sienny, alergiczny nieżyt nosa i astma alergiczna. Jeżeli masz w domu alergika, wyeliminuj z jego otoczenia maksymalnie dużo alergenów – także z przedmiotów. Oczywiście nie da się w 100 procentach usunąć wszystkich rzeczy, które uczulają dziecko, możliwe jest jednak ograniczenie ich liczby. Na przykład jeśli maluch jest uczulony na sierść zwierząt, zrezygnujcie z pomysłu posiadania pupila. Jeżeli natomiast reakcję alergiczną wywołują u dziecka roztocza kurzu domowego, usuń przedmioty będące siedliskiem kurzu, na przykład puszyste dywany, maskotki czy miękkie narzuty.
Oczyszczacz powietrza AC2889/107 możesz kupić w Media Markt, Saturn oraz Media Expert.
* Test kliniczny przeprowadzony na oczyszczaczach powietrza Philips przy użyciu pyłków traw, Bergmann; sierpień 2015.