Pregnant listening to music
fotolia.com
Aktualności

Spotify ma idealną playlistę do porodu. Stworzoną przez lekarza!

Ta playlista to zestaw muzyczny zaprojektowany specjalnie do porodu... pod kątem naukowym. W jego tworzeniu wziął udział słynny nowojorski ginekolog dr Jacques Moritz. Na liście znalazły się utwory m.in. Johna Lennona, Pearl Jam, J. S. Bacha.

Zdaniem znanego nowojorskiego ginekologa, dr. Jacquesa Moritza, aż 70% jego pacjentek spodziewających się dziecka przygotowuje playlisty specjalnie na poród. Dlatego też we współpracy ze Spotify przygotował idealny zestaw muzyczny dla rodzących kobiet.

Playlista do porodu na Spotify: Birthing Playlist

Ta playlista jest nie tylko zaprojektowana naukowo, ale także sprawdzona na sali porodowej. Pomaga rodzącej odciąć się od rozpraszaczy. Co więcej, rozwija się podobnie, jak poród. Na początku zestawu są utwory łagodne, spokojne. Na czas parcia wybrano muzykę rytmiczną. Zestaw kończy się suitą Jana Sebastiana Bacha, idealną na pierwsze spotkanie mamy i nowo narodzonego dziecka- "Unaccompanied Cello Suite #1" w aranżacji wiolonczelisty Yo-Yo Ma.

Dr Moritz tłumaczy: „To naprawdę ma sens, żeby kobieta podczas porodu słuchała muzyki, która ją uspokoi i doda sił. Szpitalne sale porodowe potrafią być bardzo głośne, rozpraszające. Dobra playlista pomoże mamie lepiej znieść ból i strach i sprawi,  że poród stanie się dla niej pozytywnym doświadczeniem". 

Spotify: Birthing Playlist (lista utworów)


Na playliście przygotowanej przez dra Moritza dla Spotify znajdziesz 30 piosenek, które pomogą ci podczas porodu:

1. Pearl Jam - Just Breathe
2. James Bay - Let It Go
3. Regina Spektor - Don’t Leave Me
4. Sigur Rós - Festival
5. Death Cab for Cutie - Transatlanticism
6. The Lumineers - Ho Hey
7. Norah Jones - Sunrise
8. Craft Spells - After the Moment
9. Xavier Rudd - Follow the Sun
10. Lucinda Williams - Fruits of My Labor
11. John Lennon - Beautiful Boy (Darling Boy)
12. Colbie Caillat - Capri
13. D’Angelo - Really Love
14. Milton Nascimento - Nos Bailes Da Vida
15. Coldplay - Don’t Panic
16. Fleet Foxes - Your Protector
17. Yeah Yeah Yeahs - Maps
18. Kygo Maty Noyes - Stay
19. P!nk - Try
20. Muse - Starlight
21. John Legend - All of Me - Tiesto’s Birthday Remix
22. David Bowie, Queen - Under Pressure
23. U2 - With or Without You
24. Wilco - Impossible Germany
25. Arcade Fire - Wake Up
26. R.E.M. - Nightswimming
27. Patty Griffin - Heavenly Day
28. Iron & Wine - Naked As We Came
29. Beyoncé - Blue
30. Johann Sebastian Bach, Yo-Yo Ma - Unaccompanied Cello Suite No. 1

Własna playlista do porodu

Jeżeli nie podoba ci się playlista dra Moritza, stwórz własną. Oto kilka wskazówek: 

  • Muzyka znana i poprawiająca samopoczucie – nie eksperymentuj na sali porodowej. Wybierz utwory, które znasz i lubisz.
  •  Muzyka instrumentalna lepsza niż muzyka z tekstem – ludzki mózg przetwarza ją intuicyjnie. Tekst potrafi rozpraszać. Jeżeli koniecznie chcesz słuchać muzyki z tekstem, wybierz utwory w języku, którego nie znasz. 
  • Czas trwania playlisty– czas porodu może być bardzo różny. Lepiej przygotuj dłuższą playlistę. Dr Moritz poleca min. 5-godzinną, a dla kobiet rodzących pierwsze dziecko nawet 10-godzinną. 
  • Piękna muzyka – moment rodzenia się dziecka jest bardzo emocjonalny. Niech mama i noworodek mają z niego jak najpiękniejsze wspomnienia!


Czytaj też:

Redaktorka Mamotoja.pl o śnie swoich córek: zaakceptuj fakt, że dzieci są różne

Poród: ciepła kąpiel w wannie na porodówce to sposób na złagodzenia bólu
Fotolia
Poród naturalny
Sposoby na zmniejszenie bólu porodowego
Chcesz, aby Twój poród był krótki i bezbolesny. Ułatwią Ci to sprzęty, które łagodzą ból i koją nerwy.

Na sali porodowej spędzisz kilka–kilkanaście godzin. Dlatego uważnie wybierz szpital, w którym będziesz rodzić. Podczas porodu będziesz potrzebowała dużo spokoju i intymności, a tego nie zapewni Ci sala na bloku porodowym, na której jedynym sprzętem oprócz aparatury medycznej będzie łóżko.   Zobacz też: jak uniknąć nacięcia krocza w czasie porodu   Jak zmniejszyć ból porodowy Kilka tygodni przed terminem narodzin dziecka odwiedź szpital, w którym zamierzasz rodzić. Sprawdź, jakie tam panują warunki. Przytulny pokój, gdzie będzie Ci mogła towarzyszyć najbliższa osoba, sprawi, że uspokoisz się i bardziej rozluźnisz (sprawdź, dlaczego warto, by przy porodzie był tata dziecka ). Nie będziesz się tam wstydzić swojej nagości lub krzyku. Przyjazny dla rodzącej pokoik porodowy powinien być wyposażony w sprzęty, które pomogą Ci przetrwać trudne chwile. WANNA NA SALI PORODOWEJ Ciepła kąpiel to doskonały sposób na złagodzenie napięcia. Wodny masaż przyniesie Ci ulgę i może przyspieszyć poród. Bardzo często przyszłe mamy napinają mięśnie i wstrzymują oddech, co w rezultacie zwiększa ból, a więc tylko pogarsza sytuację. Jeśli zaś weźmiesz kąpiel, to rozluźnisz się i nie będziesz się „bronić” przed skurczami ( więcej o skurczach porodowych ). A wtedy szyjka macicy będzie się szybciej rozwierać. Woda sprawi, że skurcze będą mniej bolesne, ale nadal efektywne. W kąpieli odprężysz się i odpoczniesz. Co robić? Wejdź do wanny, gdy skurcze będą już bolesne (czyli kiedy będziesz miała około 2–3 cm rozwarcia). Pamiętaj, że woda nie może być zbyt gorąca. Z kąpieli możesz korzystać tak długo, ile będziesz tego potrzebowała. Gdy woda wychłodzi się, dolej ciepłej. Jeśli nie ma wanny, weź prysznic. Ważne jest, by strumień wody masował dolny odcinek kręgosłupa. Możesz oprzeć się o ścianę, uklęknąć...

Ból porodowy: jak pokonać ból porodowy
Fotolia
Poród naturalny
Możesz pokonać ból porodowy – 4 sposoby
Czujesz, że dasz radę urodzić bez znieczulenia, nie chcesz stracić kontroli nad przebiegiem porodu. Potrzebujesz siły i wiedzy, jak panować nad skurczami. Oto metody, które Ci w tym pomogą.

Gdy jesteś aktywna we wczesnym okresie porodu, łatwiej urodzisz. Eksperymentuj z pozycjami, pochylaj się w czasie skurczu, prostuj, gdy ustąpi. Wypróbuj też inne metody łagodzenia bólu. 1. Sposób na ból porodowy – ciepła woda Kiedy i jak stosować Prysznic możesz wziąć w dowolnym momencie porodu. Skieruj strumień na brzuch i dolny odcinek kręgosłupa. Kąpiel zalecana jest dopiero, gdy rozwarcie ma pięć, sześć centymetrów, a skurcze są silniejsze. W wannie możesz leżeć aż do narodzin dziecka. Jednak co pół godziny wyjdź, zrób parę kroków, by unormować ciśnienie krwi i krążenie. Pamiętaj, woda powinna mieć około 36–37 stopni C.   Na ile woda łagodzi ból porodowy Znieczulające działanie prysznica poczujesz natychmiast, niestety, szybko ustaje. Natomiast zanurzenie w wodzie zmniejsza napięcie mięśni w dole brzucha, zwiększa produkcję endorfin po 15–20 minutach (zobacz, jak wygląda poród w wannie – film ).   Jak woda wpływa na poród Kąpiel sprawia, że skurcze są mniej bolesne, ale nadal efektywne. Rozluźnia i uelastycznia mięśnie krocza, co zmniejsza ryzyko jego pęknięcia lub nacinania. Ułatwia dziecku przeciśnięcie się przez kanał rodny.   Czy ten typ relaksu wymaga przygotowań Upewnij się, że przy sali porodowej jest wanna lub prysznic do dyspozycji rodzących. Spytaj też, na ile swobodnie można z nich korzystać i do którego momentu porodu będziesz mogła pozostać w wodzie.   ZOBACZ TEŻ: poznaj swoje prawa na porodówce – to ważne! 2. Masaż w czasie porodu Kiedy i jak go stosować. Jest przydatny przez cały czas porodu, o ile nie będzie Cię rozpraszać. W masażu wykorzystuje się dobroczynne oddziaływanie ciepła ciała drugiej osoby oraz delikatnego ucisku na podskórne zakończenia nerwów. Całymi dłońmi lub opuszkami palców masuje się plecy, ramiona,...

edipresse.ITF218054.jpg
Poród naturalny
Poród rodzinny w oczach taty
Zastanawiasz się, czy w każdej chwili można wyjść z sali porodowej? Jak będziesz mógł pomóc żonie? I czy faceci mdleją na widok krwi? Sprawdź, jak przygotować się do porodu rodzinnego.

Przed wami jedno z najwspanialszych, najbardziej wzruszających, ale też najtrudniejszych doświadczeń – narodziny dziecka. Czas się do niego przygotować. Oto plan zadań dla taty, który zdecydował się na poród rodzinny . Masz być przy porodzie? Ale po co? Po pierwsze – znajdź własną odpowiedź na to pytanie. Kobiety rodzące z mężem opowiadają o tym, jak dobrze mieć obok siebie kogoś, przy kim można się wypłakać, wyżalić, wykrzyczeć złość. Poczucie bezpieczeństwa, zaspokojona potrzeba czułości i zrozumienia, trochę mniejszy lęk, gdy obok jest ukochany... Tego nie wolno ci lekceważyć. Nie sprawisz, że poród będzie mniej bolał, ale dzięki tobie maleństwo przyjdzie na świat w przyjaznej, rodzinnej atmosferze. Co zyskasz, uczestnicząc w porodzie rodzinnym? Mężczyźni , którzy poród mają za sobą, podkreślają, że nie zdawali sobie sprawy, jak wiele uczuć obudzi w nich to doświadczenie: jeszcze głębszą miłość i podziw dla żony, męską dumę, że stanęło się na wysokości zadania. Zyskasz też łatwość w nawiązaniu kontaktu z noworodkiem.   A jeśli zostaniesz pod drzwiami porodówki? Nie znaczy to, że nie będziecie razem. I tak twoje myśli będą obok ukochanej (niektóre kobiety nie potrzebują fizycznej obecności męża). Ale nie łudź się, że będziesz się mniej denerwował. Twój puls będzie galopował, kiedy zza drzwi usłyszysz krzyk żony i inne tajemnicze odgłosy. Czytaj też: Poród z mężem, doulą czy może z teściową? Narodziny dziecka to wyjątkowe doświadczenie i musisz je przeżyć po swojemu. Ważne, by w tej wyjątkowej chwili znaleźć miejsce dla siebie – nie zawsze jest ono przy żonie. Być może oboje macie wątpliwości . Możliwe też, że tylko jedno z was nie jest pewne. Ale wasza decyzja powinna zostać podjęta wspólnie. To zbyt ważne wydarzenie w waszym życiu, by kierować się modą czy zmuszać do...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj