500 zł na dziecko
Fotolia
Aktualności

Chcesz zmian w 500 zł na dziecko? W tym tygodniu spotkaj się z ministrami!

Uwaga: tylko w tym tygodniu możesz spotkać się osobiście z ministrami i zgłosić swoje uwagi do projektu 500 zł na dziecko. Podajemy, gdzie i kiedy odbywają się spotkania. Według zapowiedzi ministerstwa, mogą przyjść wszyscy zainteresowani rodzice. Spotkania odbywają się w całej Polsce.

Projekt 500 zł na dziecko, jak popularnie jest nazywany projekt Rodzina 500 Plus, budzi wiele emocji, szczególnie wśród rodziców. Najbardziej sporne kwestie, które do tej pory się pojawiły, to:

  1. Kryterium dochodowe, które ma decydować o przyznaniu 500 zł świadczenia wychowawczego na pierwsze dziecko. Przypominamy, że według projektu, rodzice dostaną 500 zł na każde drugie i kolejne dziecko, a na pierwsze pod warunkiem nieprzekroczenia dochodu 800 zł na osobę w rodzinie (1200 zł w przypadku dziecka niepełnosprawnego),
  2. Kwestia wliczania świadczenia wychowawczego 500 zł do dochodu,
  3. Wypłacanie 500 zł na dziecko osobom pracującym za granicą,
  4. Przedłużenie wypłacania świadczenia wychowawczego po 18. roku życia w przypadku kontynuowania nauki.

Każdy może zgłosić uwagi do projektu

Do 22 stycznia 2016 r każdy może zgłosić swoje uwagi na adres mailowy: rodzina500plus@kprm.gov.pl.
Uwag jest już ponad 3 tys. Zgłaszają je zarówno rodzice, jak przedstawiciele instytucji czy ministrowie.

Pomiędzy 15 a 22 stycznia będą się też odbywać spotkania z minister Elżbietą Rafalską oraz wiceministrami rodziny, pracy i polityki społecznej. Spotkania będą odbywać się w urzędach wojewódzkich. W spotkaniach wezmą udział przedstawicielami gmin, urzędów wojewódzkich i organizacji pozarządowych. Jak zapewniło nas Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, w spotkaniach mogą wziąć udział rodzice zainteresowani programem 500 zł na dziecko. 

Ponieważ pod artykułami, które zamieszczamy na ten temat pojawia się wiele wpisów i komentarzy, mamy nadzieję, że na spotkaniach nie zabraknie rodziców.

Gdzie i kiedy można spotkać się z ministrami

Spotkania odbywają się w urzędach wojewódzkich

Minister Elżbieta Rafalska
18 stycznia godz. 11.00 - Gorzów Wielkopolski
20 stycznia godz. 11.00 - Szczecin
22 stycznia godz. 11.00 - Warszawa

Wiceminister Stanisław Szwed
18. 01. godz. 10.00 - Opole
18.01. godz. 15.00 - Kraków
19.01 godz. 10.00 oraz 13.00 - Katowice

Wiceminister Krzysztof Michałkiewicz 
19.01 godz. 11.00 - Lublin
20.01. godz. 11.00 - Białystok
22.01 godz. 11.00 - Kielce

Wiceminister Renata Szczęch
19.01 godz. 11 - Rzeszów

Wiceminister Bartosz Marczuk
15.01 godz. 9.00 - Łódź
15.01. godz. 15.00 - Poznań
18.01. godz. 13.00 - Wrocław

Wiceminister Elżbieta Bojanowska
19.01 godz. 11.00 - Olsztyn

Wiceminister Marcin Zieleniecki
18.01. godz. 11.00 - Bydgoszcz
20.01 godz. 9.00 - Gdańsk

Warto przeczytać: Jak inne kraje zachęcają rodziców, by decydowali się na więcej dzieci

500 plus - kto dostanie, a kto nie

Pieniądze na dziecko
AdobeStock
Prawo i finanse
Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]
Narodziny i wychowanie dziecka to mnóstwo wydatków. Pieniądze na dziecko oferowane przez państwo mają wspomóc rodziców w ponoszeniu kosztów związanych z posiadaniem dzieci. Podpowiadamy, o jakie świadczenia po urodzeniu dziecka możesz się ubiegać w 2022 roku. Do znanych od lat świadczeń, zasiłków i ulg dołączyły nowe, w tym świadczenia dla dzieci Ukraińców.

Świadczenia przyznawane w związku z urodzeniem dziecka w 2022 roku obejmują zarówno wypłacane jednorazowo kwoty, np. z tytułu becikowego, jak i comiesięczne lub coroczne zasiłki, ulgi i inne formy finansowego wsparcia rodziców.  Suma wszystkich świadczeń wzrosła w związku z wprowadzeniem Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego. Ale na trzy lata (do 31 października 2024 roku)  zamrożone zostały progi dochodowe i kwoty świadczeń , poza świadczeniem pielęgnacyjnym. Obowiązują one już od 6 lat (ostatnia waloryzacja miała miejsce w 2015 roku). Oznacza to, że świadczenia są przyznawane coraz mniejszej liczbie rodzin, gdyż zarówno minimalna, jak i średnia pensja przez ten czas znacząco wzrosła. Zdaniem rządu decyzję tę rekompensuje świadczenie 500 plus. Nie jest to prawdą, gdyż przysługuje ono do 18 roku życia, a świadczenie rodzinne można pobierać przez cały czas trwania nauki dziecka (maksymalnie do 21 roku życia w przypadku dzieci zdrowych i do 24 roku życia w przypadku dzieci niepełnosprawnych). W związku z decyzją rządu nie ulegną podniesieniu przez najbliższe trzy lata kwoty: becikowego, kosiniakowego, zasiłku rodzinnego. Wyjaśniamy, co należy się rodzicom po urodzeniu dziecka. Podpowiadamy też, jakie pieniądze dostaną dzieci uchodźców z Ukrainy. Sprawdź, o jakie świadczenia na dziecko możesz się ubiegać w 2022 roku i przez najbliższe trzy lata.  Świadczenia na dziecko w 2022 roku: Becikowe Kosiniakowe 500 złotych na dziecko 12 tysięcy zł na drugie dziecko Zasiłek macierzyński Zasiłek rodzinny Dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka Dodatek z tytułu urodzenia dziecka ​ Ulga podatkowa na dziecko Zasiłek wychowawczy Karta Dużej Rodziny Dofinansowanie na zatrudnienie opiekunki dla dziecka Świadczenia opiekuńcze 300 plus dla ucznia Bon turystyczny „Żłobkowe”...

Emerytury dla kobiet mających 4 dzieci
AdobeStock
Aktualności
Rząd zapowiada emerytury dla matek i premię za 2. dziecko - ale nie dla wszystkich!
Program "Mama Plus" to najnowsza propozycja wsparcia finansowego dla polskich rodzin. Nagradzane będą matki, jednak pod pewnymi warunkami. Sprawdź, czy należą Ci się te świadczenia!

Takie deklaracje padły na sobotniej konwencji rządzących Prawa i Sprawiedliwości oraz Zjednoczonej Prawicy z ust premiera Mateusza Morawieckiego. Czwórka dzieci albo i więcej Szczegóły programu, roboczo nazwanego "Mama Plus" , rozwinęła wicepremier Beata Szydło, przewodnicząca Komitetu Społecznego Rady Ministrów. "Największe nasze wyzwanie to, żeby rodziło się więcej dzieci " – stwierdziła wicepremier Szydło. I stąd pomysł PiS, aby namówić Polki do zachodzenia w ciąże, dając większe wsparcie finansowe przyszłym mamom. W myśl zapowiedzi kobieta, która urodziła i wychowała przynajmniej czwórkę dzieci , dostanie od państwa emeryturę minimalną. I to nawet wówczas, jeśli nie przepracowała w życiu ani jednego dnia. Obecnie jest to 1029,80 zł brutto. Świadczenie mają uzyskać zarówno kobiety, które nigdy nie pracowały, jak i te, które pracowały, ale za krótko (np. tylko cztery-pięć lat), aby wypracować kapitał do emerytury minimalnej . Pierwszym państwo sfinansuje całą emeryturę, drugim dopłaci różnicę do wysokości najniższego świadczenia. I to są na razie jedyne konkretne dane na ten temat. Zarówno premier Morawiecki, jak i wicepremier Szydło nie zdradzili, ile program będzie kosztował państwo. Nie ma też informacji, od kiedy nowe prawo miałoby obowiązywać. Wylicza się jednak, że projekt emerytur nie obciąży przesadnie budżetu, gdyż z ostatniego spisu powszechnego z 2011 roku wynikało, że wśród rodzin mających dzieci na utrzymaniu, 53 proc. stanowiły rodziny z jednym dzieckiem, dwójkę miało ponad 35 proc., troje – 8,6 proc., a czworo i więcej – zaledwie 3 proc. W 2014 roku odsetek urodzeń czwartego i dalszych dzieci wyniósł 4,5 proc. Obecnie, aby dostać przynajmniej emeryturę minimalną, kobieta musi pracować i odprowadzać składki przez 20 lat (mężczyzna pięć lat dłużej). Można uznać, że sobotnia...

małe warszawskie spotkania teatralne
Małe Warszawskie Spotkania Teatralne - spektakle
24.03 – 3.04.2012r., Zapraszamy Was razem z dziećmi na małe Warszawskie Spotkania Teatralne.

3.04 godz. 11.00, 18.00 | Teatr Dramatyczny bilety: 30 zł, 25 zł; (grupowe: 25 zł, 20 zł) Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu Tomasz Śpiewak spektakl inspirowany powieścią „Dzieci z Bullerbyn” Astrid Lindgren Bullerbyn. O tym, jak dzieci domowym sposobem zrobiły sobie las i co z niego wyrosło reżyseria: Anna Smolar dramaturgia: Tomasz Śpiewak scenografia: Anna Met premiera: 24.09.2011 czas trwania: 1 godzina 30 minut spektakl dla dzieci od 6 lat Sześcioro współczesnych dzieci zafascynowanych legendarną książką Astrid Lindgren organizuje „zabawę w Bullerbyn”. Odgrywają przygody literackich pierwowzorów, a jednocześnie marzą o wyprawie do prawdziwego lasu, którego brakuje im w miejscu zabaw. Pełen humoru spektakl Anny Smolar w przystępny sposób porusza problem ekologii. Jego dodatkowym atutem jest oryginalna scenografia, zbudowana przez Annę Met ze śmieci: butelek, puszek i folii.   26.03 godz. 18.00 27.03 godz. 9.00, 12.00 | Teatr Żydowski bilety: 30 zł, 25 zł; (grupowe: 25 zł, 20 zł) Wrocławski Teatr Pantomimy im. Henryka Tomaszewskiego na podstawie baśni Hansa Christiana Andersena „Calineczka” Mikrokosmos scenariusz i reżyseria: Konrad Dworakowski scenografia i kostiumy: Maria Balcerek premiera: 2.09.2011 czas trwania: 1 godzina 10 minut spektakl dla dzieci od 6 lat Opowieść inspirowana historią Calineczki polemizuje z wizją Andersena, który w tytułowej postaci widział bezbronne i niewinne dziecko, pozbawione charakteru i możliwości decydowania o własnym losie. W wersji Konrada Dworakowskiego bohaterka jest silną i wyrazistą osobowością, a wędrówka staje się dla niej okazją do odnalezienia tożsamości. Korzystając ze środków teatru pantomimy, reżyser oddaje na scenie magię świata przyrody, do którego wkracza dziewczynka.   28.03 godz. 12.00 eng, 18.00 29.03 godz. 9.00 | Teatr Żydowski...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj