Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ojciec spotyka się z córka na granicy polsko-ukraińskiej
Adobe, Getmilitaryphotos / Instagram, @davidmelero_
Aktualności

Spotkanie ojca z córką. Szczęścia dziecka nie można opisać

„Tatusiu!” – z tymi słowami dziewczynka rzuca się w ramiona ojca. Wzruszający moment uchwycił hiszpański fotograf David Melero Pena. Do ponownego spotkania po dramatycznej rozłące doszło 6 marca na granicy polsko-ukraińskiej w Medyce.

Rozdzierające serce nagranie umieścił na swoim koncie na Instagramie hiszpański fotograf David Melero Pena. Krótki filmik zaczyna się sceną, w której córka wtula się w ramiona ojca. Co chwilę pokrzykuje „Tatuś! Tatuś!”. Dziewczynka promienieje szczęściem. Jednak mężczyzna w pełnym skupieniu skanuje otoczenie. Być może boi się o życie swoje i rodziny.

Dorota Czaja: Miłość to najprostsza definicja macierzyństwa

Dzieci bez ojców

Według szacunków Organizacji Narodów Zjednoczonych w ostatnich dniach ponad 2 miliony Ukraińców uciekło ze swojego kraju od początku rosyjskiej inwazji w Ukrainie, a ich liczba stale rośnie.

Wojna rozbija rodziny, a najbardziej cierpią niewinne dzieci. „Po prostu nie mam słów”, w ten sposób całą sytuację skomentował fotograf.

Polska gościnność znana na całym świecie

„W tym tempie sytuacja wydaje się być największym kryzysem uchodźczym w Europie w tym stuleciu”, informuje rzeczniczka agencji ONZ ds. uchodźców Shabia Mantoo.

Uchodźcy kierują się do takich krajów jak Rumunia i Węgry. Jednak, jak zauważa „Newsweek”, Polska przyjęła największą liczbę osób w kryzysie uchodźczym.
 

 
Źródło: www.newsweek.com/ Instagram @people

Piszemy też o: 

przyjmowanie dzieci ukraińskich do szkoły
sorapop/Adobe Stock
Aktualności
Przyjmowanie ukraińskich dzieci do szkoły – zasady, formy wsparcia, o co warto zadbać
Przyjmowanie dzieci ukraińskich do szkół stało się faktem. Każde dziecko w wieku szkolnym uciekające z Ukrainy będzie przyjęte do publicznej szkoły polskiej. Opisujemy, jakie zasady obowiązują przy zapisywaniu ukraińskich uczniów do szkoły i na co należy zwrócić uwagę, aby okres adaptacji ucznia z Ukrainy w polskiej szkole przebiegał jak najlepiej. Oto najważniejsze informacje dotyczące rozpoczęcia edukacji przez dzieci uchodźców na terenie Polski.

Blisko połowa uchodźców z Ukrainy to dzieci, które w chwili wybuchu wojny były w trakcie nauki szkolnej albo niebawem powinny ją rozpocząć. Polska prowadzi obecnie zapisy ukraińskich dzieci do szkół. Do 11 marca 2022 roku do polskich szkól zostało przyjętych około 11,5 tysiąca uczniów z Ukrainy. To niewielka część ukraińskich dzieci. W Polsce może być ich już ponad 500 tysięcy. Należy spodziewać się, że z tygodnia na tydzień uczniów z Ukrainy w polskich szkołach będzie coraz więcej. Wszyscy uczniowie z Ukrainy mogą kontynuować edukację w polskich placówkach szkolnych, a dzieci, które niedługo wkroczą w wiek szkolny, będą mogły ją u nas rozpocząć. Procedury przyjmowania do szkoły zostały uproszczone, a rząd wraz z samorządami organizuje specjalne  oddziały przygotowawcze dla dzieci z Ukrainy . Poniżej podajemy zasady, na jakich ukraińskie dzieci mogą uczęszczać do szkół w Polsce.  Spis treści: Zasady przyjmowania dzieci ukraińskich do szkoły Wsparcie dla dzieci ukraińskich w polskich szkołach Przyjmowanie dzieci ukraińskich do szkoły – o co warto zadbać? Zasady przyjmowania dzieci ukraińskich do szkoły Dzieci i młodzież z Ukrainy są przyjmowani do szkół publicznych na takich samych zasadach jak polskie dzieci.  Może im jednak przysługiwać szereg dodatkowych zajęć. Co ważne: przyjęcia do szkół odbywają się przez cały czas trwania roku szkolnego. Ukraińskie dziecko może rozpocząć naukę w dowolnym momencie po przybyciu do naszego kraju. „Przewidywaliśmy, że proces zapisywania się do szkół będzie odroczony, bo najpierw trzeba przybyć, zakwaterować się, odetchnąć nieco, wypocząć, zdjąć z siebie traumę, którą przeżywali. Dopiero wtedy jest decyzja o pójściu do szkoły” – mówił minister edukacji Przemysław Czarnek podczas briefingu prasowego 6 marca 2022. Do jakiej...

ciche ofiary wojny – ciężarne i noworodki
appledesign, Make_story Studio/Adobe Stock
Aktualności
Nie zapominajmy: ciężarne i noworodki są ofiarami wojny
Poród w schronie bez dostępu do sprzętu medycznego to realna wizja ok. 280 tysięcy ciężarnych, które według ONZ nadal są w Ukrainie. 80 tysięcy z nich jest w trzecim trymestrze ciąży. Szpitale są bombardowane, a korytarze humanitarne ostrzeliwane. Nie tak powinno się rodzić w XXI wieku.

Wiele z porodówek w Ukrainie ucierpiało wskutek wojny. Choć nadal z kraju ogarniętego wojną uciekają kobiety z dziećmi i ciężarne, części z nich nie uda się do czasu porodu wydostać z Ukrainy. Będą rodzić w schronach, domach, w drodze do bezpieczniejszego miejsca. To stwarza zagrożenie zarówno dla samych rodzących, jak i ich dzieci. Poród w czasie wojny Codziennie na polsko-ukraińskich przejściach granicznych zjawia się 22-25 ciężarnych, które wymagają pomocy. Te kobiety mają szczęście – mogą liczyć na wsparcie lekarzy i w razie potrzeby specjalistycznego sprzętu medycznego. Ciężarne przebywające nadal w Ukrainie mogą takiego wsparcia nie otrzymać. Nawet jeśli będą miały szczęście i urodzą w piwnicy szpitala w asyście położnej czy lekarza, one i ich dzieci mogą być pozbawione niezbędnego sprzętu medycznego. „Do tych prowizorycznych warunków przyjmowania porodów dochodzi stres i zmęczenie matki i akuszerki, o ile tak możemy określić osoby pomagające ciężarnej” – mówi Małgorzata Olasińska-Chart z Polskiej Misji Medycznej. Rodzić bezpieczniej I właśnie Polska Misja Medyczna mówi głośno o tych cichych ofiarach wojny – o ciężarnych i noworodkach. „W piwnicach szpitali konieczne jest zbudowanie dodatkowych oddziałów, które będą funkcjonować w czasie bombardowań. Nie jest to idealne rozwiązanie, ale w obecnej sytuacji tylko w ten sposób możemy zwiększyć szanse noworodków na przeżycie. Potrzebne są między innymi materacyki grzewcze, rurki intubacyjne, worki Ambu do wentylacji noworodków czy pompy infuzyjne do podawania leków i odżywania wcześniaków. Nasza lista to kilkadziesiąt pozycji, absolutne minimum, które będziemy wysyłać do szpitali” – tłumaczy Małgorzata Olasińska-Chart. Jesteś mamą? Pomóż mamom ukraińskim, przekaż tyle, ile możesz, na pomoc medyczną dla rodzących i ich dzieci, które...

dzieci urodzone w piwnicy, surogatki porzucają dzieci
Adobe, irontrybex, tata99may, Jason, Dary
Aktualności
Dzieci na zamówienie. Aż 19 niemowlaków uwięzionych w schronie
Surogatki uciekają z oblężonego Kijowa, pozostawiając noworodki pod opieką obcych ludzi. W jednym ze schronów zorganizowano miejsce tymczasowej opieki, w którym obecnie znajduje się aż 19 niemowlaków.

Ukraina jest jednym z nielicznych państw, w którym instytucja surogatki jest legalna. „New York Times” podaje, że obecnie w Ukrainie przebywa około 500 ciężarnych zastępczych matek. Jednak wojna skutecznie uniemożliwiła legalne przekazanie niemowlaków w ręce biologicznych rodziców. Porzucone dzieci Dzieci rodzą się w schronach i piwnicach, a biologiczni rodzice z Chin, USA, krajów Europy czy Ameryki Południowej nie mogą ich odebrać. Bez ich obecności nie można dopełnić formalności prawnych ani wywieźć niemowląt w bezpieczne miejsce. Wszyscy z niepokojem oczekują zakończenia wojny. Albert Tochylovsky, właściciel jednej z ukraińskich firm zajmującej się macierzyństwem zastępczym, zapowiedział, że jeśli sytuacja w Kijowie się pogorszy, to spróbuje ewakuować dzieci. Nad głowami szaleje wojna Sytuacja jest ekstremalnie trudna. Ciężarne, ze względu na mniej liberalne prawo adopcyjne w krajach Unii Europejskiej boją się opuścić Ukrainę. Wiele kobiet po porodzie pozostawia dzieci pod opieką obcych osób. Jednak nie wszystkie chcą uciekać z terenów objętych wojną. Opiekująca się niemowlakami  51-letnia Ludmiła Jaszenko zapewnia, że nie opuści ani dzieci, ani swoich koleżanek. Maluszki są zdrowe i dobrze zaopiekowane. Codziennie odwiedza je lekarz.   “Of course we cannot abandon the babies,” said one nanny, who is caring for babies born to Ukrainian surrogate mothers and being sheltered in a basement nursery in Kyiv. Her husband and two sons, all soldiers in Ukraine’s army, have urged her to evacuate. https://t.co/nmLt8tfibS pic.twitter.com/xoXGfHrpqa — The New York Times (@nytimes) March 12, 2022 Piszemy też o: Polski ratownik i sportowiec pomógł przewieźć do granicy 2,5 tys. osób z Ukrainy, w tym chore dzieci! Ukraińskie dzieci z SMA: zbiórki na leki nie mogą czekać, aż wojna się skończy! Jak...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Wyjątkowe życzenia na Dzień Matki
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Matki: wyjątkowe dla wyjątkowej mamy
Luiza Słuszniak
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
ile punktów można zdobyć na egzaminie ósmoklasisty
Edukacja
Punkty na egzaminie ósmoklasisty 2023: ile trzeba mieć punktów?
Joanna Biegaj
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz