poród, noworodek
fotolia
Aktualności

Sprawdź kiedy rodzi się najwięcej dzieci

W jakie dni tygodnia rodzi się najwięcej dzieci? Kiedy przychodzą na świat częściej, latem czy zimą? Który dzień zeszłego roku był pod tym względem rekordowy?


Najwięcej dzieci rodzi się we wtorek

Jak ustalił – ustalił GUS (Główny Urząd Statystyczny), najwięcej dzieci rodzi się we wtorki, a najmniej w niedzielę.

Nie wiemy, co wtorek w sobie ma, ale jest naprawdę wyjątkowy:  w ciągu całego 2014 roku we wtorki urodziło się aż 61 tysięcy 321 dzieci.   Niedziele nie cieszyły się tak wielkim wzięciem. Na dzień narodzin wybrało je tylko 39 tysięcy 67 noworodków.

Polecamy: Kalkulator terminu porodu


Noworodki wolą ciepłe miesiące

GUS ustalił także, że  noworodki wolą witać się ze światem podczas wakacji (wcale im się nie dziwimy!) – w lipcu i sierpniu, oraz tuż po nich –  we wrześniu.

W 2014 roku najwięcej – bo aż 1379 – małych Polaków przyszło na świat 8 lipca. Oczywiście we wtorek!
(źródło: PAP)


A kiedy urodziło się twoje dziecko?

Mój syn urodził się w czwartek, stąd rodzinny pseudonim:  Bartek-Czwartek. Wybrał sobie mniej popularny miesiąc: listopad. A w jaki dzień tygodnia przyszło na świat twoje dziecko? W jakim miesiącu się urodziło?

Dopiero czekasz na dziecko? Oblicz przypuszczalną datę porodu.

Zobacz także: Tak rodzi się dziecko. Film, który cię zachwyci
 

Smółka: co to jest, jak wygląda, o czym świadczy brak smółki u noworodka [WIDEO]

niemowlę szczepienie
Fotolia
Zdrowie
Szczepienie przeciw gruźlicy: potrzebne czy nie
Słyszałaś pewnie, że w Europie Zachodniej szczepienie dziecka przeciw gruźlicy nie jest obowiązkowe. W Polsce mamy jednak nieco inną sytuację. Sprawdź, dlaczego polskie noworodki obowiązkowo szczepi się przeciwko gruźlicy.

Zachorowania na gruźlicę dziś nie zdarzają się często. To prawda. Nie słyszymy o epidemii gruźlicy , nie ma też wielkiego strachu związanego z tą chorobą m.in. dzięki temu, że istnieją antybiotyki, którymi można ją wyleczyć. Mimo wszystko, nie należy zapominać o jej istnieniu i ryzyku, jakie niesie. A przede wszystkim chronić przed nią dzieci. Wszystkie noworodki, które rodzą się w Polsce w pierwszej dobie po narodzinach powinny być zaszczepione przeciw gruźlicy . Jest to istotne z kilku powodów. Czytaj też: Jak odróżnić sapkę noworodka od przeziębienia?   W Polsce na gruźlicę choruje nadal więcej osób niż wynosi średnia w krajach Unii Europejskiej.  Od wschodu graniczymy z krajami, w których zapadalność na gruźlicę (także lekooporną , czyli nie poddającą się leczeniu) jest znacznie wyższa. Należą do nich Rosja, Litwa, Białoruś czy Ukraina. Zachorowania na gruźlicę stanowią też problem dla mieszkańców Łotwy, Estonii, Bułgarii czy Rumunii.  Najwięcej przypadków gruźlicy w Polsce wykrywa się u osób starszych, szczególnie mężczyzn, którzy mogli się nią zarazić w młodym wieku (np. w latach 50. XX wieku), gdy choroba ta była dużym problemem. Dochodzi u nich do reaktywacji zakażenia . Prątek gruźlicy może w organizmie przetrwać w stanie uśpionym i ujawnić się dopiero przy spadku odporności. Ryzyko zakażenia gruźlicą rośnie, ponieważ niektóre osoby chore przerywają leczenie. Bardziej zgrożeni zachorowaniem na gruźlicę  są mieszkańcy miast. To nowe zjawisko obserwowane przez specjalistów od leczenia gruźlicy w ciągu dwóch ostatnich lat. Polecamy: Na co szczepi się noworodki?   Kiedy ze szczepieniem noworodka przeciwko gruźlicy trzeba poczekać? Istnieją sytuacje, w których ze względu na stan zdrowia dziecka szczepienia trzeba odłożyć, np. gdy podczas...

czworaczki ze Szczecina
AdobeStock
Aktualności
Taka ciąża zdarza się raz na pół miliona
Pani Natalia i pan Mateusz już na badaniu USG przecierali ze zdumienia oczy. Oprócz wielkiego daru losu otrzymali też bardzo dużo pieniędzy. Jest takie jedno miejsce w Polsce, gdzie na każde dziecko otrzymasz 5 tysięcy złotych. Wystarczy spełnić jeden warunek.

Lekarze szacują, że raz na 500-600 tysięcy ciąż zdarza się poczwórna. Pani Natalia i pan Mateusz zostali rodzicami dwóch dziewczynek i dwóch chłopców . Na razie maleństwa potrzebują opieki lekarskiej, gdyż urodziły się jako wcześniaki, w wyniku cesarskiego cięcia. Poczwórne szczęście Dzieci przyszły na świat w czwartek, w jednym ze szpitali w Szczecinie – Zdroje. "Poród przebiegł zgodnie z planem. Dzieci mają się dobrze, chociaż to wcześniaki " - powiedział kierownik oddziału ginekologiczno-położniczego dr n. med. Andrzej Niedzielski. Podkreślił, że "taka ciąża zdarza się raz na pół miliona". Lekarze na razie bardzo ostrożnie wypowiadają się na temat dzieciaczków. Pod ich opieką jest także mama dzieci. "Biorąc pod uwagę, że poród jest porodem wcześniaczym , na razie jesteśmy ostrożni" – powiedział ordynator. Ale też podkreślił, że dzieci " są we w miarę dobrej kondycji ". "Czekamy i obserwujemy je oraz mamę" – dodał dr n. med. Andrzej Niedzielski, który odbierał poród. O tym, że jest to wydarzenie w Szczecinie niech świadczy także fakt, że były to pierwsze czworaczki w karierze zawodowej ordynatora tego szpitala. "Statystycznie przyjmuje się, że taki poród w populacji zdarza się raz na 500-600 tys. porodów " - powiedział dr Niedzielski. W maju tego roku w szpitalu Zdroje na świat przyszły trojaczki , było też 14 porodów bliźniaczych na około 1100 porodów, które do tej pory odbyły się w szpitalu w tym roku. 20 tys. złotych dla rodziców Pani Natalia i pan Mateusz będą pierwszymi rodzicami, którzy skorzystają ze specjalnego świadczenia wprowadzonego przez władze Szczecina - " Bonu opiekuńczego: Wieloraczki ". Przewiduje on wypłatę pieniędzy rodzicom trójki i więcej dzieci urodzonych podczas jednego porodu . Na każde dziecko przysługuje po 5 tys....

najpopularniejsze imiona w Warszawie 2019
Adobe Stock
Aktualności
To te imiona teraz królują - najpopularniejsze imiona 2019!
Rodzicom zmienia się gust - tak wynika, patrząc na imiona nadawane w Warszawie.

Mamy dane z Urzędu Stanu Cywilnego w Warszawie. Niestety zestawienie pokazuje też, że nie rodzi się więcej dzieci . W 2019 roku w stolicy przyszło na świat 35 tysięcy 175 dzieci (stan na 16 grudnia), podczas gdy w 2018 roku urodziło się 36 tys. 909 dzieci - to mniej o ponad 1 tysiąc 700 maluszków. Zofia rządzi Do tej pory królowała Zuzanna , tymczasem to już drugi rok z rzędu, kiedy warszawiacy najchętniej nadają córeczkom na imię Zofia. Tak było w minionym 2019 roku, jak i w 2018 roku. W zeszłym roku przyszło na świat w stolicy 752 Zofii. Drugie miejsce na podium przypadło Julii , zaś trzecią pozycję zajęła Hanna (tu bez zmian, podobnie było także w 2018 roku). Do połowy grudnia 2019 roku urodziło się 708 Julii oraz 633 dziewczynek o imieniu Hanna. A wśród chłopców Jan Także w imionach dla chłopców przetasowania - po latach królowania Jakuba , w imionach dla chłopców umacnia swoją pozycję Jan , imię to najczęściej nadawali synkom warszawscy rodzice. To już drugi rok z rzędu najpopularniejsze imię męskie w stolicy. W 2019 roku przyszło na świat 1 tysiąc 27 Jasiów. Drugie miejsce na podium przypadło Aleksandrowi (711 chłopców), zaś trzecie - Jakubowi (687 chłopców). "Złota dziesiątka" imion dla dziewczynek 2019 A oto pełna lista 10 najpopularniejszych imion dla dziewczynek: 1. Zofia (752) 2. Julia (708) 3. Hanna (633) 4. Zuzanna (632) 5. Maria (578) 6. Alicja (540) 7. Maja (510) 8. Helena (492) 9. Antonina (376) 10. Aleksandra (374) "Złota dziesiątka" imion dla chłopców 2019 Najpopularniejsze imiona dla chłopców w Warszawie to: 1. Jan (1027) 2. Aleksander (711) 3. Jakub (687) 4. Franciszek (667) 5. Stanisław (635) 6. Antoni (632) 7. Adam (554) 8. Szymon (510) 9. Ignacy (474) 10. Mikołaj (469) Mniej popularne imiona dla dziewczynek i chłopców Tuż poza czołową dziesiątką wśród najczęściej...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj