przyczyny autyzmu
AdobeStock
Aktualności

Eksperci ostrzegają: w ten sposób robimy dzieciom ogromną krzywdę

Godzina aktywności fizycznej dziennie dla dziecka to niewiele. Czy wiesz, że tyle ruchu każdego dnia ma zaledwie 20 proc. dzieci? To zdecydowanie za mało!

Pamiętam, ile dzieci biegało po podwórku, kiedy sama byłam mała. Choć wydawałoby się, że było to całkiem niedawno, to okazuje się, że zmieniło się bardzo wiele. Z córką niemalże codziennie zaliczamy plac zabaw, a do przedszkola oddalonego o 1,5 km, gdy tylko pozwala na to pogoda, jeździmy na rowerze lub hulajnodze. Już kilka lat temu zastanowiło mnie, dlaczego, gdy jest odrobinę chłodniej, na placach zabaw zupełnie nie ma innych dzieci. A nawet, gdy jest ładnie, to przychodzą do parku zaledwie na chwilę.

Dzieci się nie ruszają

Okazuje się, że dzieje się tak nie tylko w naszej okolicy, ale jest to ogólna tendencja. Niestety takie macosze podejście do aktywności fizycznej odbija się na kondycji i zdrowiu dzieci. Badania realizowane przez warszawską AWF od ponad 30 lat pokazują, że sprawność najmłodszych systematycznie spada od końca lat 70. Dla przykładu w 1979 r. chłopcy w wieku 10,5 lat byli w stanie utrzymać się w zwisie na drążku na ugiętych ramionach ponad 24 sekundy. W ubiegłym roku ten czas wyniósł średnio 8 sekund. Podobnie jest z innymi próbami fizycznymi, jak np. skok w dal, które stosuje się do oceny sprawności.

Z najnowszej edycji badania HBSC z 2018 r. (prowadzonego pod egidą Światowej Organizacji Zdrowia - WHO) wynika, że w naszym kraju zaledwie 21 proc. dziewcząt i 24 proc. chłopców w wieku 11 lat każdego dnia podejmuje godzinną, zaplanowaną aktywność fizyczną. Oczywiście to dzieci w wieku szkolnym, ale ten brak ruchu zaczyna się znacznie wcześniej. Rodzice chcą, by dziecko było zdrowe i zwracają uwagę na talerz malucha. Eksperci zauważyli, że to stanowczo za mało. Bardzo ważna dla prawidłowego rozwoju jest również aktywność fizyczna, dlatego obecnie mówimy o Piramidzie Zdrowego Żywienia i Stylu Życia. Oprócz zasad zdrowego odżywiania się w jej podstawie specjaliści umieścili ruch i sen.

Bo ruch to zdrowie

Aktywność fizyczna wpływa na sprawność, gibkość, zmysł równowagi i rozwój układu mięśniowego, układu kostnego, zwiększa mineralizację kości, sprawność stawów i zapobiega osteoporozie w przyszłości. Regularne ćwiczenia pobudzają rozwój układu krążenia, układu oddechowego, aktywność układu odporności, korzystnie wpływają na sen. Ale to nie wszytko! Ruch ćwiczy koordynację wzrokowo-ruchową, trenuje orientację w przestrzeni, a także spostrzegawczość.

Wszelkie ćwiczenia wymagają od malucha wytrwałości, koncentracji i podejmowania decyzji. Umiejętności te będą niezbędne w przyszłości i nieocenione podczas nauki. Napotykając trudności, dziecko staje się świadome swoich słabości, a pokonując przeszkody, nabiera pewności siebie. Niejednokrotnie wiąże się to ze zdobywaniem się na odwagę. Czas spędzony na placu zabaw to nie tylko ruch. Warto pamiętać, że małe dziecko uczy się życia przez doświadczenie, a także rozwija zmysły - słuchając, wąchając, dotykając i widząc otaczający go świat. Obserwując otoczenie, nieustanie  eksperymentuje i wyciąga wnioski. Dodatkowo dzieci uczą się współpracować ze swoimi rówieśnikami i nawiązywać więzi.
 

Czego Jaś się nie nauczy...

... tego Jan nie będzie umiał. Warto sobie przypomnieć to przysłowie, bo to od nas rodziców zależy, czy nasze dziecko będzie miało zdrowe nawyki w przyszłości. Niby każdy z nas wie, że ruch to zdrowie. Jednak skupiając się na szukaniu idealnych zajęć wspierających prawidłowy rozwój, zapominamy, że najprostszą i najlepszą metodą jest ruch, szczególnie ten na świeżym powietrzu. Taka inwestycja w zdrowie naszego dziecka, będzie procentować przez całe jego życie!

Zapamiętaj:

  • wychodź z dzieckiem codziennie, nawet jeśli jest słaba pogoda;
  • nie więź malucha w wózku;
  • daj swobodę i pozwól na spontaniczne zabawy np. chodzenie po krawężniku, schodkach itp.
  • pozwól maluchowi na samodzielność, asekuruj, ale nie wyręczaj;
  • nie strofuj, np. Uważaj! Spadniesz! Ubrudzisz się!
  • daj dobry przykład, niech sport będzie wspólną pasją;
  • w domu także pozwól na czołganie się, czy inne zabawy ruchowe.


Źródło: pap.pl

Zobacz także
Lego Duplo

Dlaczego ruch jest ważny w prawidłowym rozwoju dziecka?

Plac zabaw to najlepsza szkoła pod słońcem [WIDEO]

Otyłość to choroba. Do czego może prowadzić nadmiar kilogramów u dziecka? [WIDEO]

Otyłość u dzieci

Chłopcy częściej niż dziewczynki cierpią na otyłość

 

To nadmiar białka (a nie cukru i tłuszczu) powoduje u dziecka nadwagę? [WIDEO]

gimnastyka dla dzieci
Adobe Stock
Gry i zabawy
Czy gimnastyka jest dzieciom niezbędna?
Dowiedz się, dlaczego małego człowieka rozpiera energia i jaką rolę w jego rozwoju odgrywa ruch. Poznaj też najpopularniejsze rodzaje gimnastyki dla dzieci i wybierz tę aktywność, na której twoja pociecha skorzysta najbardziej

Gimnastyka dla dzieci to, ogólnie rzecz ujmując, zajęcia ruchowe przeznaczone dla najmłodszych. Choć rzadko są wyszczególniane jako oddzielna pozycja w ofercie przedszkoli, to każde z nich daje dzieciom możliwość zabaw ruchowych zarówno pod dachem, jak i na świeżym powietrzu. Bo ruch jest w rozwoju dziecka tak samo niezbędny jak zdrowe żywienie, miłość i poczucie bezpieczeństwa. Przeczytaj także: Kiedy i na jakie zajęcia sportowe zapisać dziecko? Dlaczego ruch jest ważny? Zauważyłaś, jak zachowują się dzieci? Nigdy nie stoją w miejscu, zawsze się wiercą, a idąc podskakują i podbiegają, machają rękami, kręcą się w kółko. Gdyby osoba dorosła tak się zachowywała, uznalibyśmy ją za niespełna rozumu. Jednak u dzieci nas to nie dziwi. I słusznie, bo w ten sposób mały człowiek realizuje swoją naturalną potrzebę ruchu , zwaną czasami "głodem ruchu". Aktywne zabawy są dla przedszkolaka szalenie ważne. Dzięki nim poznaje swoje ciało, ustala granice swoich możliwości, rozwija wiarę we własne siły, poznaje świat. To czas, gdy dziecko nabywa umiejętności, które w późniejszym życiu będzie jedynie doskonalić. Poprzez ruch dzieci ustalają też swoją pozycję w grupie. Funkcje aktywności fizycznej Szeroko pojęta gimnastyka (zabawy ruchowe, sporty itp.) spełnia kilka ważnych funkcji w rozwoju dziecka: Stymulacja. Ruch pobudza rozwój organizmu. Dzięki niemu wzmacniają się mięśnie, ścięgna, więzadła i kości. Sprawniej zaczyna działać układ krążeniowo-oddechowy oraz trawienny. Ruch stymuluje do rozwoju także układ nerwowy – kształtują się i doskonalą ośrodki w mózgu odpowiadające za poczucie równowagi i koordynację ruchową. Adaptacja. Poprzez aktywność ruchową (zwłaszcza tę na świeżym powietrzu) organizm dziecka uczy się przystosowywania się do zmieniających się warunków atmosferycznych i zmiennej temperatury....

Ćwiczenia w ciąży
AdobeStock
Wygląd i samopoczucie
Naukowcy odkryli, że ćwiczenia mogą mieć pozytywny wpływ nie tylko na kondycję przyszłej mamy
Nowe badania sugerują, że aktywność fizyczna u zdrowych kobiet w czasie ciąży może uchronić dziecko przed otyłością.

Od lat specjaliści zachęcają przyszłe mamy do aktywności fizycznej w czasie ciąży. Jeśli lekarz nie widzi przeciwwskazań, kobieta może w ten sposób poprawić kondycję, lepiej przygotować się do porodu i szybciej powrócić do formy po urodzeniu dziecka. Okazuje się jednak, że ćwiczenia to olbrzymia korzyść nie tylko dla kobiety, ale i dla maluszka. Inwestycja w zdrowie dziecka Wcześniejsze badania koncentrowały się na korzyściach dla kobiet z nadwagą i pań z cukrzycą ćwiczących w czasie ciąży. Najnowsze odkrycie wskazuje, że aktywność fizyczna szczupłych i zdrowych ciężarnych może także bardzo korzystnie wpływać na zdrowie dziecka. Zespół Jun Seoka Sona z Uniwersytu Stanowego w Waszyngtonie porównał potomstwo myszy, które ćwiczyły umiarkowanie przez 60 minut każdego dnia, z grupą kontrolną, która nie ćwiczyła. Po odstawieniu od piersi małe myszki przez 8 tygodni karmiono wysoko tłuszczową dietą. Co to oznacza w praktyce? U potomstwa aktywnych myszy po spożyciu pokarmu zwiększała się produkcja ciepła i spalane były dodatkowe kilokalorie . Co więcej, dzieci myszy, które sprawniej spalały tłuszcz, wykazywały mniej objawów cukrzycy i stłuszczenia wątroby oraz miały mniejsze szanse na rozwinięcie otyłości , czy problemów zdrowotnych związanych z nadwagą. Ruch to zdrowie Co prawda badanie zostało przeprowadzone na myszach, ale eksperci zapewniają, że aktywność fizyczna w czasie ciąży jest świetnym pomysłem (o ile lekarz prowadzący ciążę nie zabroni). „Opierając się na naszych odkryciach, zalecamy, aby kobiety - niezależnie od tego, czy są otyłe, czy chorują na cukrzycę - regularnie ćwiczyły w czasie ciąży, ponieważ sprzyja to zdrowiu metabolicznemu ich dzieci” - powiedział Son. Naukowcy będą kontynuować swoje badania, aby sprawdzić, dlaczego i jak ćwiczenia podczas ciąży wpływają na płód, a także zdrowie potomstwa już po...

aktywność w ciąży
Wygląd i samopoczucie
Ćwicz w ciąży, a twoje dziecko będzie sprawniejsze!
Spodziewasz się dziecka? O ile nie masz przeciwwskazań do aktywności fizycznej, zacznij się ruszać! Zyskacie oboje: ty i twoje maleństwo!

O tym, że aktywność fizyczna w ciąży dobrze służy przyszłej mamie wiadomo. Teraz jednak okazuje się, że nie tylko jej, ale i dziecku. Naukowcy odkryli, że niemowlęta kobiet, które ćwiczyły w ciąży, są sprawniejsze ruchowo. Sprawność dzieci Żeby dziecko rozwijało się prawidłowo, powinno w dzieciństwie każdego dnia spędzać minimum godzinę w ruchu , np. na zabawach ruchowych – takie są aktualne wytyczne. Tymczasem aż 30% dzieci w Europie i USA nie rusza się tyle. Wynika to z zabiegania rodziców, braku odpowiedniej ilości ruchu w przedszkolach i szkołach oraz czasu, jaki dzieciaki spędzają przy smartfonach, tabletach i komputerach.  Od czego zależy sprawność i aktywność dzieci Profesor Linda May z East Carolina University w Greenville w USA postanowiła sprawdzić, czy okres życia płodowego może wpływać na sprawność i rozwój ruchowy dzieci. Wcześniej odkryła, że dzieci ćwiczących w ciąży mam miały mocniejsze serca , a ich puls był niższy, co wyraźnie wskazuje na doskonałą kondycję układu krwionośnego. Inne badania wykazały, że gorsza koordynacja ruchowa we wczesnym dzieciństwie zwiększa ryzyko tego, że w późniejszym wieku dzieci nie chcą się ruszać. To zmobilizowało panią profesor do przeprowadzenia kolejnych badań. Nowe badania: czy okres ciąży ma znaczenie? Pani profesor postanowiła zatem sprawdzić, czy aktywność kobiet w ciąży wpływa w jakikolwiek sposób na sprawność ruchową ich dzieci. Grupę 71 kobiet w pierwszym trymestrze ciąży  podzielono na dwie grupy. W pierwszej panie prowadziły dotychczasowy, nieaktywny tryb życia. Druga grupa zaczęła ćwiczyć 3 razy w tygodniu po 50 minut ze średnią intensywnością: szybko maszerowały, uprawiały jogging,  jeździły na rowerach stacjonarnych lub brały udział w zajęciach aerobiku.  Zobacz także: Jak biegać w ciąży Wyniki: to działa! Panie z obu...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko
Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!
Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka
Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem
Partner
Polecamy
Porady
imiona dla dzieci, imiona amerykańskie
Imiona
Imiona amerykańskie – żeńskie i męskie, stare, rzadkie i popularne
Magdalena Drab
Życzenia na Dzień Dziecka
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Dziecka 2022: wierszowane, wzruszające, śmieszne, poważne
Milena Oszczepalińska
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse
Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]
Małgorzata Wódz
Podróż kleszczowy
Poród naturalny
Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka
Ewa Janczak-Cwil
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
co jeść w ciąży
Dieta w ciąży
Co jeść w ciąży, a czego lepiej unikać? Lista produktów
Małgorzata Wódz
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek
Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)
Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja
Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?
Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny
Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?
Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu
Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?
Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży
Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!
Joanna Biegaj