Ukraińskie dzieci sprzedają zabawki
Adobe Stock/VadimGuzhva, Siniehina
Aktualności

Sprzedają swoje zabawki. Chcą pomóc ukraińskim żołnierzom

Można ich spotkać codziennie przy jednej z głównej ulic Borysławia (zachodnia Ukraina). Marta (9 lat), Wołodia (10 lat) i Wasyl (12 lat) postanowili, że otworzą kramik z zabawkami. Sprzedają pluszaki i figurki, którymi bawili się, zanim wybuchła wojna. Dzieci uznały, że w ten sposób uda im się zebrać pieniądze, które będą mogły wysłać na front.

Jak zgodnie przyznają, to był ich własny pomysł. Zanim uruchomili swój kiermasz, tylko zapytali rodziców, czy im wolno. Jak tylko uzyskali zgodę, zabrali się do dzieła. Z dumą przyznają, że udało im się już zebrać 4 tys. hrywien (prawie 600 zł).

„Dzieci z Alleppo nie stanowią zagrożenia terrorystycznego. To są sieroty i trzeba im pomóc” – apeluje prof. Alicja Chybicka

Wasyl: „Jesteśmy patriotami”

„Jesteśmy patriotami” – mówi Wasyl w imieniu Marty, Wołodii i swoim. Chce, by ich polscy rozmówcy byli tego pewni w 100 proc. Szybko wpada na pomysł, jak im to jeszcze bardziej udowodnić.

„Możemy Wam zaśpiewać hymn Ukrainy, jak chcecie”. I śpiewają. A potem śpiewają jeszcze wojenne ukraińskie piosenki.

Dzieci zapewniają, że nie zamierzają prędko zwijać swego patriotycznego „interesu”.

„Przecież teraz każdy pomaga Ukrainie, jak może” – mówi Wasyl.

Żołnierze dziękują dzieciom

Najstarszy z przedsiębiorczej trójki, Wasyl, nie ma wątpliwości, że kwota, którą już przekazali swym bohaterom, została wykorzystana jak najlepiej.

„Wiemy, że te pieniądze dotarły już do naszych żołnierzy na froncie, bo przysłali nam podziękowania” – mówi, prezentując wiadomość SMS od wojskowych.

Chłopiec zapewnia, że jak tylko trochę podrośnie, też będzie żołnierzem. By walczyć o wolność swojej ojczyzny.

Źródło: misyjne.pl

Piszemy też o:

Rosyjska propaganda drwi z tragedii dzieci
Adobe Stock, Twitter @uliaDavisNews
Aktualności
Rosyjska propaganda: to kraje Zachodu są odpowiedzialne za tragedię ukraińskich dzieci
Od 24 lutego w Ukrainie trwa wojna. Media donoszą o nieludzkim, bestialskim tratowaniu cywilów, w tym także dzieci, przez rosyjskie wojska. Gdy świat usłyszał o zbrodniach w Ołeksandriwce, rosyjska propaganda przekracza kolejne granice: za gwałty na dzieciach odpowiedziany jest Zachód.

W programie „60 minut” Jewgienij Popow i Andriej Sidorczik winą za bestialskie traktowanie dzieci, w tym gwałty na najmłodszych i bezbronnych, obarczają USA. „To właśnie kraje Zachodu zafundowały Ukraińcom”, twierdzi Sidorczik. Gwałcili dzieci Ludmyła Denisowa, ukraińska rzeczniczka praw człowieka ujawnia kolejne zbrodnie wojsk rosyjskich: „Ołeksandriwka w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy to nowa Bucza”. Zbrodnie wojenne dokonywane były także na najmłodszych i niewinnych. Jak donosi strona ukraińska, rosyjscy żołnierze gwałcili dzieci i niemowlęta! „Ale będą miały McDonalda!” W mediach społecznościowych ukazało się nagranie programu „60 minut”, w którym dziennikarze żartują sobie z obrzydliwych poczynań żołnierzy i dramatu ukraińskich dzieci. „Nie mają ojców, domów, ich kraj jest zrujnowany. Nie mają nic, co posiadają amerykańskie dzieci, to właśnie kraje Zachodu zafundowały Ukraińcom”, powiedział Sidorczik. „Ale będą miały McDonalda!”, zażartował Popow. Co, rozbawiony Sidorczik skomentował słowami: „Tak, ale zostanie spalony”. Przypominamy, że agresorem jest strona rosyjska i apelujemy także o zaprzestanie działań wojennych na terenie Ukrainy. Watch this despicable exchange on the Kremlin-controlled Russian state TV about Putin's brutal war against Ukraine: pundits say that Ukrainian children will have no fathers, no homes and a destroyed country. Smiling, they add: "They'll have McDonald's, but it will be burnt." pic.twitter.com/dqfNTKjmr3 — Julia Davis (@JuliaDavisNews) May 25, 2022 Źródło: wp.pl, onet.pl Piszemy też o: Tiktokerka mówi o niskich zarobkach nauczycieli: „Z samej pasji nie wyżyję” Skandal w „Sprawie dla reportera”. Słowa o aborcji naruszyły etykę...

Egzekucja w szkolnym przedstawieniu
Adobe Stock/screen Facebook/Alina Czyżewska
Aktualności
Teatrzyk szkolny: dzieci z Ukrainy odgrywają scenę EGZEKUCJI. Wcielają się w rolę rosyjskich oprawców
Alina Czyżewska, aktorka i działaczka społeczna, alarmuje: w jednej ze szkół podstawowych w województwie kujawsko-pomorskim ukraińskie dzieci, w ramach przedstawienia szklonego, odgrywają makabryczne sceny. Urzędnicy nabierają wody w usta.

Do zdarzenia doszło w szkole podstawowej w Królikowie (gmina Szubin, woj. kujawsko-pomorskie). Grono pedagogiczne postanowiło zrealizować spektakl, na który została zaproszona śmietanka lokalnych władz. Nie byłoby w tym nic specjalnie dziwnego, gdyby nie fakt, że tematem przewodnim inscenizacji jest wojna, a ukraińskie dzieci miały ogrywać sceny egzekucji, wcielając się w rosyjskich żołnierzy. Trauma wojenna Jak zauważa Alina Czyżewska, „nawet filmy zawierające sceny śmierci, makabryczne, mają ograniczenia wiekowe (…). Dodatkowo z niejasnych powodów w spektaklu stygmatyzuje się dzieci ukraińskie i je traumatyzuje. Wydaje się, jakoby dzieci zostały użyte do zaspokajania ambicji dorosłych. Jako aktorka pragnę podkreślić, że profesjonalni aktorzy (pomijając fakt, że są dorosłymi osobami i wybrały w wolny sposób ten zawód), pracując nad scenami obciążającymi emocjonalnie, przygotowują się do tego w szczególny sposób, korzystając z narzędzi, które posiedli w toku studiów i nauki zawodu. Nakazywanie tak małym dzieciom odgrywania takich scen, jest czynieniem szkody dzieciom i naruszaniem ich dobra”. O wyjaśnienie poprosiła dyrekcję szkoły, kuratorium oświaty i burmistrza. Nie doczekała się odpowiedzi. Jest zmiana decyzji. Po fakcie Na stronie Muzeum Ziemi Szubińskiej można zobaczyć zdjęcia ze szkolnego przedstawienia, które odbyło się w kwietniu. Również w mediach społecznościowych szkoły pojawił się obszerny wpis relacjonujący obchody uczczenia pamięci ofiary zbrodni katyńskiej. „Czy tylko mi się to wydaje chore, że dzieciom, dla zadowolenia władz i innych dorosłych na stołkach, serwuje się traumy i stygmatyzowanie? Patrząc na zdjęcia i na tę widownię, na dzieciaki użyte do uświetniania dnia i realizowania agendy dorosłych, czuję obrzydzenie”, Alina Czyżewska nie kryje oburzenia. Co ważne, zgodę na udział...

Ukraina: żywe dziecko przywiązane co zwłok matki. Między nimi mina
Adobe Stock
Aktualności
Ukraina: żywe dziecko przywiązane do zwłok matki. Między nimi mina
Rosyjskie wojska dopuszczają się coraz większych zbrodni na ludności cywilnej. Na terenach, z których wycofują się żołnierze, pozostawiane są miny-pułapki. Do skonstruowania jednej z nich Rosjanie wykorzystali żywe dziecko i zwłoki matki.

Rząd Ukrainy informuje o kolejnych bestialskich poczynaniach wojsk rosyjskich. „Faszyści zabili młodą matkę, żywe dziecko przywiązali do niej, a między dzieckiem i zwłokami przyczepili minę. Podczas odwiązywania (dziecka – red.) mina wybuchła. Zwyrodnialcy, brakuje słów. Jak to możliwe w XXI wieku?”, napisał w mediach społecznościowych Wiktor Szlinczak, szef agencji informacyjnej Gławkom i prezes zarządu Institute of World Politics. Zbrodnie przeciwko ludzkości Ukraińskie media oraz rząd informują międzynarodową opinię społeczną o bestialskich zachowaniach putinowskich wojsk. Symbolem okrucieństwa jest Bucza. Warto pamiętać, że takich miejscowości, w których dochodzi do drastycznych aktów przemocy, jest w Ukrainie znacznie więcej. Ukraińska prokuratura zajmuje się już ponad tysiącem spraw klasyfikujących się jako zbrodnie przeciwko ludzkości i zapowiada ukaranie sprawców. ⚡️Minister of Defense of #Ukraine Oleksiy Reznikov, according to the head of the "Glavkom" Viktor Shlinchak: "The #Russians killed a young mother, and tied a living child to her and attached a mine between the child and the corpse. When they unwound it, the mine detonated." pic.twitter.com/zsMm9qpHZi — Запоріжжя | putevki.zp.ua (@TourismTwit) May 1, 2022 Źródło: wprost.pl Piszemy też o: Gdańsk: zrośnięte brzuszkami bliźniaki syjamskie nie żyją. Maluszki miały tylko jeden dzień Kudowa-Zdrój: Kierowca wjechał w dziewczynkę bawiącą się na prywatnej posesji. 9-latka nie żyje Smycz jest dla psów, nie dla dzieci? Ta mama musiała zmienić zdanie

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj