Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Gen odpowiada za nieskuteczność antykoncepcji
AdobeStock
Aktualności

Dlaczego antykoncepcja czasami zawodzi? To wina genów!

Według najnowszych badań naukowych zajście w ciążę jest możliwe nawet przy regularnym i systematycznym przyjmowaniu środków antykoncepcyjnych. Wystarczy, że kobieta ma pewien gen. Jaki?

Powszechnie wiadomo, że żadne metody antykoncepcji nie są stuprocentowym gwarantem tego, że nie zajdzie się w niechcianą ciążę. Ten ułamek procenta nieskuteczności sprawia, że niejednokrotnie kobiety są niesamowicie zaskoczone, gdy okazuje się, że spóźniający się okres to nie zaburzenia hormonalne, a ciąża. Dlaczego tak się zdarza, że mimo zabezpieczania się, na teście ciążowym pojawiają się dwie kreski?

To wszystko przez geny!

A dokładniej jeden konkretny. Naukowcy z Kampusu Medycznego Anschutzów funkcjonującego przy Uniwersytecie Kolorado w USA przeprowadzili pewne badania, z których wynikło, że odpowiedzialność za nieskuteczność środków antykoncepcyjnych może ponosić specyficzny wariant genu CYP3A7*1C. Posiada go ok. 5 proc. kobiet.

Jak działa gen CYP3A7*1C?

Gen ten koduje enzym rozkładający hormony stosowane w środkach antykoncepcyjnych. Dr Aaron Lazorwitz, koordynator projektu, wyjaśnia: „Enzym ten rozkłada hormony wykorzystywane w celu kontroli urodzeń i zwiększa u kobiet ryzyko zajścia w ciążę podczas stosowania środków antykoncepcyjnych, zwłaszcza w niskich dawkach”.

Zobacz też: Sprawdź swoją wiedzę na temat antykoncepcji! [Quiz]

W większości przypadków gen CYP3A7*1C jest aktywny u płci żeńskiej wyłącznie w życiu płodowym, natomiast tuż przed narodzinami się wyłącza. Jednak u kilku procent kobiet pozostaje on ciągle aktywny, również w dorosłości. To sprawia, że wciąż powoduje wydzielanie enzymu rozkładającego hormony znajdujące się w środkach zapobiegających ciąży.
Do powyższych wniosków naukowcy doszli po zbadaniu grupy 350 młodych kobiet stosujących implanty antykoncepcyjne.

Nowe powody nieskuteczności różnych metod antykoncepcji

Dotychczas uważano, że środki zapobiegające ciąży mogą być nieskuteczne, jeśli kobieta nieprawidłowo je przyjmuje, robi to nieregularnie lub nie stosuje się do innych zaleceń producentów. Zwykle dwie kreski na teście wiązano z jakimś uchybieniem ze strony przyjmującej lek. Teraz okazuje się, że nawet najstaranniejsze przestrzeganie wszelkich zasad dotyczących przyjmowania środków antykoncepcyjnych może być niewystarczające do tego, by nie doszło do zapłodnienia. Wystarczy, że kobieta posiada wspomniany wyżej gen, aby ryzyko zajścia w ciążę znacznie wzrosło.

Źródło: rynekzdrowia.pl

Zobacz także
LH hormon

LH - hormon regulujący płodność i cykl miesiączkowy kobiety

hormony, seks, kobieta, libido

Które hormony sterują kobiecym libido?

kobieta, kobieta z dzieckiem

Biorę tabletki antykoncepcyjne. Kiedy mogę zajść w drugą ciążę?

jakie są plusy i minusy wkładek domacicznych?

Dla kogo spirala? Poznaj plusy i minusy wkładki domacicznej


Zobacz też:

Lęk przed ciążą blokuje kobietę w łóżku. Jak temu zaradzić? - mówi seksuolog [WIDEO]

Fotolia
Mama
Jaką antykoncepcję wybrać po porodzie
Po porodzie kobiety często zastanawiają się, od kiedy mogą stosować antykoncepcję i jaka metoda będzie najlepsza kiedy karmią piersią. Jeśli urodziłaś i jesteś zabieganą mamą podpowiemy ci nowoczesne rozwiązania długotrwałej antykoncepcji.

Dla mam, które mają na głowie dużo spraw Metody długoterminowe antykoncepcji stanowią interesującą alternatywę dla przemęczonych i zapracowanych mam, których życie po narodzinach dziecka zazwyczaj przechodzi rewolucję. – Co ważne, nowoczesna długoterminowa antykoncepcja nie zawierająca estrogenów nie ma wpływu ani na laktację , ani na rozwój dziecka, dlatego mogą ją stosować nawet mamy, które karmią piersią – mówi dr Grzegorz Południewski, ginekolog-położnik. Dodaje: – Długoterminowe rozwiązania antykoncepcyjne można zastosować już od 6. tygodnia po porodzie. Najnowsze metody długoterminowe są dyskretne i wygodne, gdyż mogą być stosowane przez kilka lat, dzięki czemu zabiegana i zmęczona mama nie musi pamiętać na co dzień o antykoncepcji. – Ten rodzaj antykoncepcji jest bardzo popularny na świecie – na przykład w Finlandii już co piąta kobieta stosuje długoterminowe rozwiązania – dodaje dr Południewski. Warto wiedzieć: Płodność po odstawieniu antykoncepcji Gdy mama nie chce pamiętać o antykoncepcji Nowoczesne długoterminowe metody antykoncepcyjne wyróżnia wysoka skuteczność oraz długi czas działania bez rutynowej aplikacji (co dzień/co tydzień/co miesiąc). Dlatego rozwiązania te są polecane szczególnie kobietom,które przez dłuższy czas nie planują zajść w ciążę . Jeśli natomiast rodzice zapragną ponownego zajścia w ciążę , rezygnacja z tego sposobu kontroli urodzeń możliwa jest praktycznie w każdym momencie. Do metod długoterminowych należą: wkładka wewnątrzmaciczna "miedziana", wkładka wewnątrzmaciczna hormonalna, implant podskórny. Wkładka wewnątrzmaciczna z dodatkiem miedzi To najstarsza z metod długoterminowych, jej historia sięga lat 20. ubiegłego wieku. Wkładki miedziane mają różne kształty, wykonane są z elastycznego plastiku i miedzi. Jej...

antykoncepcja bez recepty
AdobeStock
Związki i seks
Antykoncepcja bez recepty - dostaniesz ją w aptece od ręki
Jest łatwo dostępna i można ją stosować niezależnie od fazy cyklu miesiączkowego. Zmniejszają ryzyko zachorowania na choroby przenoszone drogą płciową.

Antykoncepcja bez recepty nie wymaga zgody lekarza na jej stosowanie. Zalicza się do niej przede wszystkim prezerwatywy męskie i kobiece, kapturki doszyjkowe oraz środki plemnikobójcze. Oto wykaz środków antykoncepcyjnych bez recepty dostępnych na rynku. Środki antykoncepcyjne dostępne bez recepty Do środków antykoncepcyjnych, których stosowanie nie wymaga recepty lekarskiej, zalicza się: prezerwatywy męskie; prezerwatywy kobiece zwane też femidomami; błonę dopochwową (diafragma); kapturek naszyjkowy; gąbkę dopochwową; środki plemnikobójcze - żele, pianki, globulki antykoncepcyjne. Część z nich nie jest zbyt popularna w Polsce, stąd można kupić je tylko przez internet lub na zagranicznych stronach aukcyjnych. Antykoncepcja mechaniczna bez recepty Takie metody zapobiegania ciąży polegają na stworzeniu mechanicznej bariery, która uniemożliwia zajście w ciążę. Do tego rodzaju antykoncepcji, nazywanej także barierową zaliczamy: prezerwatywę dla mężczyzn - jedna z najbardziej powszechnych oraz najłatwiej dostępnych metod antykoncepcyjnych;  tworzy nieprzepuszczalną barierę między narządami płciowymi kobiety i mężczyzny; z prezerwatywy trzeba umiejętnie korzystać - nie uszkodzić jej podczas otwierania bądź zakładania; aby mieć pewność, że jej szczelność nie została naruszona, można po stosunku nalać do prezerwatywy wody i sprawdzić, czy nie przecieka; prezerwatywę dla kobiet - to pochewka zakończona dwoma giętkimi pierścieniami: zamkniętym i otwartym; jeden (o mniejszych rozmiarach) jest zamknięty i służy do wprowadzenia prezerwatywy do pochwy i zasłonięcia szyjki macicy , drugi zaś pozostaje na zewnątrz; w ten sposób powstaje bariera między narządami partnerów; błonę dopochwową - ma kształt półkuli, wykonanej z cienkiej gumy lateksowej, której brzeg jest wzmocniony metalowym pierścieniem;...

kobieta, mężczyzna, sex, łóżko
Związki i seks
10 pytań o antykoncepcję: rozwiewamy wątpliwości
Bez względu na to, jaką metodę zapobiegania ciąży stosujemy, warto pytać w razie najmniejszych wątpliwości. W końcu chodzi o nasze zdrowie.

Coraz chętniej w Polsce stosujemy pigułki antykoncepcyjne . I słusznie, bo ich skuteczność oceniana jest najwyżej, a dobrze dobrane nie szkodzą w żaden sposób naszym organizmom. Poniżej odpowiadamy na najczęstsze pytania dotyczące tej i innych metod antykoncepcji. Skuteczne metody naturalne? Chciałabym zapobiegać ciąży bez żadnej ingerencji w mój organizm. Czy można jakoś poprawić skuteczność „kalendarzyka małżeńskiego”? Jeśli kobieta ma regularne cykle, może stosować metody naturalne z dobrym skutkiem. Trzeba tylko nauczyć się dokładnie obserwować swój organizm, np. mierzyć codziennie rano temperaturę i umieć rozpoznać rodzaj śluzu szyjkowego (w okresie płodnym jest on przezroczysty, rozciągliwy i śliski). Nasza rada: Możesz dokładniej określić swoje dni płodne, używając np. testera Persona . To urządzenie, które na podstawie codziennej analizy próbki moczu (pobranej rano) ocenia, w jakim momencie cyklu się znajdujesz: dni płodne oznaczone są na czerwono, pozostałe na zielono. Samo urządzenie jest jednak dość drogie (kosztuje ok. 350 zł), trzeba też kupować paski testowe (ok. 100 zł na 2 miesiące). Przerwy w stosowaniu pigułek antykoncepcyjnych Jak często trzeba robić przerwy w stosowaniu pigułek antykoncepcyjnych, żeby oczyścić organizm? Nowoczesne pigułki antykoncepcyjne są bezpieczne w czasie długotrwałego stosowania. Nie ma konieczności robienia przerw. Nasza rada: Biorąc pigułkę, pilnuj terminów badań kontrolnych u ginekologa. Regularnie, co rok powinnaś robić USG piersi i jajników, cytologię, tzw. próby wątrobowe, morfologię i ocenę układu krzepnięcia krwi. Nadwaga a plastry antykoncepcyjne Czy to prawda, że kobiety z nadwagą nie mogą stosować plastrów antykoncepcyjnych? Plastry antykoncepcyjne nie są skuteczne, tylko jeśli nadwaga jest duża. Producent nie gwarantuje pełnej skuteczności plastrów...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz