dziecko potrzebuje rodzeństwa
Aktualności

Starsze poukładane, młodsze zbuntowane?

Czy kolejność przyjścia na świat ma wpływ na osobowość? Naukowcy znają już odpowiedź.

Mówi się, że najstarsze dzieci  w rodzinie są bystrymi perfekcjonistami, środkowe świetnymi dyplomatami a najmłodsze buntownikami. Ale czy to prawda?

Zobacz także: Czy jedynak to samolub?

Jak informuje PAP, naukowcy z uniwersytetów w Lipsku i Moguncji  przeanalizowali główne cechy osobowości (ekstrawersję, stabilność emocjonalną, ugodowość i sumienność) ponad 20 tysięcy dorosłych mieszkańców Niemiec, USA i Wielkiej Brytanii.

Doszli do wniosku, że – wbrew obiegowym opiniom oraz odkryciom niektórych badaczy – pozycja wśród rodzeństwa ( to, czy się jest najmłodszym, środkowym czy  najstarszym dzieckiem w rodzinie) nie ma absolutnie żadnego wpływu na osobowość człowieka. 

Jedyny – i w dodatku niewielki –  związek między kolejnością urodzin a cechami ludzi dotyczył intelektu.  Naukowcy zauważyli, że pierworodni mają nieco bogatsze słownictwo i mniej problemów ze zrozumieniem pojęć abstrakcyjnych.  Ta przewaga nad resztą rodzeństwa jest jednak tak niewielka, że tak naprawdę nie ma żadnego znaczenia. 

– To niezwykle ważne odkrycie, ponieważ obala wiele popularnych teorii psychologicznych i jest sprzeczne z tym, w co wierzy wielu ludzi – powiedział prof. Stefan Schmulke, jeden z głównych prowadzących badanie. 
(Źródło: PAP)

Polecamy: Fajnie mieć rodzeństwo
 

Redaktorka Mamotoja.pl o śnie swoich córek: zaakceptuj fakt, że dzieci są różne

zgrzytanie zębami u dzieci
Fotolia
Aktualności
Jedynak nie czuje się gorszy! Wygrał los na loterii?
Najnowsze badania zaskakują rodziców. Okazuje się bowiem, że bycie jedynakiem nie jest takie złe!

Badania na temat wychowywania się w pojedynkę przeprowadzili naukowcy z University of Essex w Wielkiej Brytanii. Nie chodzi tutaj tylko o samopoczucie malucha, ale również o budowę jego mózgu, determinującą funkcjonowanie w życiu dorosłym. Kreatywność i inteligencja Powszechna opinia na temat modelu rodziny 2+1 przedstawia dzieciństwo jedynaka jako smutne i egocentryczne. Kiedy dorośnie – większość jego negatywnych cech uzasadnia się właśnie wychowaniem bez rodzeństwa. Tymczasem angielskie badania przeprowadzone na 100 tys. Brytyjczyków udowadniają, że tak naprawdę jedynacy są najszczęśliwszymi dorosłymi. Dlaczego? Mózg dziecka, które nie ma partnera do zabawy, pracuje bardziej intensywnie, ponieważ brakuje mu dodatkowego bodźca do wymyślania zabaw. Dzięki temu rozwijają się zdolności percepcyjne, a co za tym idzie – łatwość do przyswajania wiedzy i nauki języków obcych. Jedynacy są zatem inteligentniejsi i bardziej kreatywni, choć dzieje się to poza świadomością. Pewność siebie i nastawienie na sukces Kolejnymi zaletami, jakie wymieniają naukowcy w byciu jedynakiem są te, związane z osiąganiem celów i poczuciem własnej wartości. Ze względu na to, że dziecko ma rodziców na wyłączność, częściej słyszy od nich pochwały i czuje się bardziej docenione. W ten sposób w dziecku buduje się nastawienie na zdobywanie coraz to nowych umiejętności, aby osiągnąć sukces. Najpierw osiągają lepsze wyniki w nauce, a później w pracy. Nie ma się jednak co martwić, ponieważ na drugim miejscu listy najszczęśliwszych ludzi znajdują się ci, którzy mają jednego brata lub siostrę. Źródło: newsweek.pl

jak wychowywać dziecko na dobrego człowieka?
Fotolia
Aktualności
Jak wychować dziecko na dobrego człowieka? 6 rad z Harvardu
Czy wiesz, jak wychować dziecko na dobrego i wrażliwego człowieka? Psychologowie z Harvardu podpowiadają rodzicom, jak to zrobić w 6 krokach.

Chcemy, żeby dzieci osiągały sukces, rozwijały się i były pewne siebie. Zapisujemy je na zajęcia dodatkowe , inwestujemy w nie. A jednak, nawet w dobie zaawansowanej technologii i pędu do sukcesu, najważniejsze pozostaje to, jak wychować dziecko na dobrego człowieka, który będzie kierować się w życiu moralnością. Z podpowiedzią spieszą psychologowie z Harvardu, oto ich 6 rad, jak wychować empatycznego człowieka: Poświęć mu czas Czas, który poświęcasz dziecku to fundament. Rozwijaj jego ciekawość, zadawaj pytania o otaczający je świat, pytaj o zdanie i słuchaj uważnie odpowiedzi. W ten sposób nie tylko pokażesz dziecku, że jest dla ciebie ważne, ale nauczysz je też z uwagą i szacunkiem traktować drugiego człowieka. Powiedz mu to głośno Może zakładasz, że twoje dziecko wie, że chcesz, aby troszczyło się o innych, ale to, zdaniem psychologów, za mało. Powiedz mu o tym, pytaj też jego nauczycieli, opiekunów i trenerów, czy jest życzliwe, jak radzi sobie z pracą w grupie i jak traktuje innych. Pokaż mu, jak to się robi Pamiętaj, że modelowanie zachowania to najskuteczniejsza metoda nauki. Bądź przykładem dla swojego dziecka . Troszcz się o innych, bądź życzliwa. Kiedy musicie podjąć jakąś decyzję, zastanówcie się wspólnie, jaki będzie miała wpływ na innych ludzi i weźcie to pod uwagę. Podkreślaj wdzięczność Naukowcy są zdania, że ludzie, którzy potrafią wyrażać wdzięczność, sami są pomocni, hojni, empatyczni i skłonni wybaczać innym błędy. Poza tym są też zdrowsi i szczęśliwsi! Tym bardziej warto wzmacniać w dzieciach odpowiednią postawę, okazywać im wdzięczność za okazaną pomoc czy pochwalić za miły gest w stosunku do rodzeństwa. Naucz je radzić sobie z emocjami Dzieci miewają problem z trudnymi emocjami , takimi jak złość, smutek czy frustracja. Dlaczego miałoby być inaczej, jeśli wielu rodzicom nie wychodzi...

Małe dzieci starają się unikać ludzi skłonnych do wybuchów gniewu
Fotolia
Aktualności
Małe dziecko jest jak sejsmograf: rejestruje skłonność do gniewu
Już niespełna 1,5 roczne dziecko jest wrażliwe na oznaki gniewu i zachowuje ostrożność wobec osób, które łatwo wybuchają – informują naukowcy.

Choć mogłoby się wydawać, że małe dzieci niewiele wiedzą o ludziach i życiu, już niespełna 1,5-roczne maluchy zdają sobie sprawę z tego, że lepiej nie narażać się ludziom, którzy  łatwo wpadają  w gniew . – Nawet 15-miesięczne dzieci w stanie zidentyfikować osoby skłonne do gniewu – informują naukowcy z Uniwersytetu w Waszyngtonie. Nie tylko zauważają i zapamiętują osoby z tzw. "krótkim lontem" (a więc te, które łatwo wybuchają), ale i zachowują wobec nich ostrożność , by nie stać się celem ataku . Zupełnie jakby były wyposażone w sejsmograf, który informuje je "Uwaga! Teren zagrożony trzęsieniem ziemi! Zaleca się ewakuację!" – Dzieci robią co mogą, by uniknąć czyjegoś gniewu . Już w tak młodym wieku wiedzą, jak zachować bezpieczeństwo . To mądra i adaptacyjna reakcja –  powiedziała cytowana przez serwis PAP - Nauka w Polsce Betty Rapacholi, koordynatorka waszyngtońskich badań.  Przeczytaj także: Gdy puszczają nerwy. Jak okiełznać emocje? Zanim naukowcy doszli do takich wniosków, przebadali   270 15-miesięcznych dzieci . Jak informuje PAP, badanie wyglądało tak: maluszki bawiły się z eksperymentatorem, a drugi badacz komentował działania kolegi. W jednej grupie robił to zwyczajnym, neutralnym tonem, w drugiej gniewnym i surowym . Potem dzieci bawiły się samodzielnie.  Maluchy, które były świadkami wybuchu gniewu, miały mniejszą ochotę na zabawę i naśladowanie eksperymentatora, niż te, które nie zetknęły się z niemiłymi komentarzami. Co ciekawe, zachowywały dystans wobec "zagniewanego" badacza także wówczas, gdy był już spokojny. – Rodzice powinni być świadomi tego, jak silne emocje opiekunów oddziałują na ich dzieci – podsumowała Betty Repacholi. Polecamy także : Słowa też mogą ranić! O poczuciu...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj