Strażacy uratowali 8-miesięczne dziecko
Adobe Stock
Aktualności

Strażacy uratowali 8-miesięczne dziecko, które przestało oddychać

Strażacy z woj. pomorskiego w ten weekend mieli bardzo dużo pracy. Nie chodzi jednak wyłącznie o skutki wichury, która miała miejsce. Funkcjonariusze z Drawska Pomorskiego ruszyli także na pomoc 8-miesięcznemu dziecku, które przestało oddychać.
W jednej z miejscowości powiatu drawskiego 8-miesięczny maluszek cierpiący na zapalenie krtani zaczął mieć problemy z oddychaniem. Rodzina dziecka wezwała pomoc, jednak karetka nie mogła dotrzeć na miejsce z powodu zawalonego drzewa, które zablokowało przejazd.

Zakrztuszenie niemowlaka: co zrobić, by pomóc dziecku? [Film]

Brawurowa akcja strażaków

Wtedy do akcji ruszyli strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Świerczynie (wspierani przez zastępcę komendanta PSP w Drawsku Pomorskim). Jeden zastęp pojechał udzielić pomocy dziecku, natomiast drugi udał się do ratownika medycznego, który nie mógł dojechać do niemowlaka z powodu przeszkody na drodze.

Strażacy, którzy przybyli do dziecka, podjęli czynności resuscytacyjne. Udało im się przywrócić funkcje życiowe maluszka. „Zadzwoniliśmy na pogotowie, bo synek miał problemy z oddychaniem od samego rana. Niestety karetka nie była w stanie dojechać. Na szczęście strażacy zjawili się dość szybko i cały czas czuwali nad nami” – powiedziała mama 8-miesięcznego Kuby w rozmowie z Polskim Radiem Koszalin. 

Dziecko zostało przetransportowane samochodem terenowym Straży Pożarnej do szpitala w Wałczu. „Ośmiomiesięczne dziecko wymagało natychmiastowej pomocy i tak się złożyło, że drogi były nieprzejezdne. Nasi strażacy, w tym zastępca komendanta, mieli terenowy wóz i przez pola udało się udzielić pierwszej pomocy oraz dowieźć chłopca do szpitala w Wałczu. Na szczęście dziecko przeżyło i wszystko dobrze się zakończyło” – poinformował  starosta drawski Stanisław Cybula.


Źródło: radioszczecin.pl, Polskie Radio Koszalin


Piszemy też o

noworodki izolowane od matek
terovesalainen, Anatoly Tiplyashin/Adobe Stock
Aktualności
„Zobaczyłam ją dopiero po 14 dniach”. Dramat matek i noworodków na porodówkach
Do Fundacji Rodzić po Ludzku szeroką falą napływają zgłoszenia o tym, że personel porodówek izoluje noworodki od matek, jeśli kobieta ma pozytywny wynik testu na koronawirusa. To działanie jest bezprawne.

Kobiety z całej Polski zgłaszają się do Fundacji po pomoc i interwencję. Pandemia sprawiła, że standardy opieki okołoporodowej nie są respektowane i kobiety narażone są na szereg niedogodności, które personel szpitala uzasadnia pandemią. W szczególnie trudnej sytuacji są kobiety zakażone koronawirusem. Odmawia się im porodów rodzinnych, przeprowadza nieuzasadnione cesarki, zmusza do rodzenia w maseczce. Jednak najbardziej bolesną praktyką jest izolowanie noworodka od zakażonej matki. Rozpaczliwe relacje młodych mam Na facebookowym profilu Fundacji znalazł się fragment wiadomości od jednej z rodzących. „Usłyszałam, że nie ma opcji, żeby być z dzieckiem , jeśli mam pozytywny test – nie ma takich warunków w szpitalu. Czułam się jak intruz, a przecież tylko chciałam się dowiedzieć, czy z córką wszystko w porządku, zapytać, kiedy ją zobaczę. Słyszałam, że jest pod dobrą opieką, że niczego jej nie brakuje, że jest tak jak było, że jak coś będzie nie tak, to przecież powiedzą… Zobaczyłam ją po raz pierwszy po 14 dniach od porodu, nie licząc jednego zdjęcia na komórce, które wyprosiłam. Nadal boję się, co ta izolacja jej zrobiła. Mnie zostawiła w totalnej rozsypce”. Pod postem w komentarzach mnóstwo jest doniesień od innych kobiet z całej Polski, które wraz ze swoimi dziećmi zostały potraktowane podobnie. To jest bezprawie! Jak podkreśla Fundacja, takie działanie nie znajduje umocowania w aktualnych zaleceniach. „Separowanie noworodków matek zakażonych lub z podejrzeniem COVID-19 jest sprzeczne z obowiązującymi zasadam i opieki okołoporodowej ustanowionymi na podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 16 sierpnia 2018 r. w sprawie standardu organizacyjnego opieki okołoporodowej (Dz. U. 2018 poz. 1756) oraz wydanymi przez Ministerstwo Zdrowia zaleceniami dotyczącymi sposobu postępowania...

na bostonkę zachoruje każde dziecko
tutye /Adobe Stock
Aktualności
Choroba, na którą zachoruje niemal każde dziecko. „To tylko kwestia czasu” – mówi lekarka
Właśnie rozpoczyna się sezon na chorobę, która atakuje głównie dzieci chodzące do żłobków i przedszkoli. Jej objawy mogą jednak pojawić się też u młodszych i starszych dzieci. Dorośli często przechodzą ja bezobjawowo.

Choroba dłoni, stóp i ust, inaczej zwana bostonką lub chorobą bostońską, bo o niej mowa, każdego roku wywołuje liczne zachorowania wśród polskich dzieci. Winny jest wirus z grupy Coxsackie, który szczególnie aktywny staje się latem, ale wzrost zakażeń notuje się już późną zimą lub wczesną wiosną. Są już pierwsze doniesienia o rosnącej liczbie zakażeń. Liczba zakażeń już rośnie W tym roku na Podhalu sezon na bostonkę u dzieci już się rozpoczął. Jednak jak podkreśla lekarka, dr n. med. Monika Wanke-Rytt, dyrektorka ds. lecznictwa dziecięcego Szpitala Klinicznego Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, bostonka nie jest chorobą regionalną, ale sezonową właśnie. Choć na lato przypada szczyt liczby zakażeń i zachorowań, to przypadki bostonki występują przez cały rok. Zakażenia niemal nie sposób uniknąć Choroba jest wysoce zakaźna i przenoszona jest drogą kropelkową, ale należy także do grupy chorób zwanych „chorobami brudnych rąk”, gdyż może być przenoszona z rąk do ust poprzez kontakt z wydzielinami osoby zakażonej lub z przedmiotami, na których znajdują się wydzieliny zakażonego. Można jedynie zmniejszyć ryzyko zakażenia dziecka, myjąc mu często ręce i unikając kontaktu z dziećmi wykazującymi początki infekcji, ale uniknąć jej się nie da. „Prędzej czy później zachoruje na nią prawie każde dziecko” twierdzi dr Wanke-Rytt. Na co zwracać uwagę Jak rozpoznać bostonkę? Dziecko chore na bostonkę źle się czuje, ma gorączkę, a na jego dłoniach, stopach, w jamie ustnej i w jej okolicy pojawia się wysypka. Potrafi być tak dokuczliwa, że dziecko nie chce jeść ani pić i właśnie najczęściej wtedy pojawiają się problemy, gdyż dziecko zaczyna się odwadniać i może potrzebować kroplówki. Bądźcie więc czujni, gdyż bostonka może zawitać i do waszego domu. Źródło:...

Dziecko zmarło? Państwo: rodzicu, natychmiast oddawaj pieniądze!
Adobe Stock
Aktualności
Dziecko zmarło? Państwo: rodzicu, natychmiast oddawaj pieniądze!
Państwo domaga się zwrotu świadczeń od rodziców zmarłych dzieci. Natychmiast. Przykładowo: jeśli dziecko z niepełnosprawnością umiera pod koniec stycznia, rodzice muszą oddać wszystkie pieniądze przyznane na styczeń… W najtrudniejszej sytuacji są matki lub ojcowie, którzy samotnie zajmują się dzieckiem. Tak jak pani Monika, której córka zmarła 22 stycznia tego roku.

Jak podaje serwis Business Insider, do minister Marleny Maląg wpływają wnioski o to, by państwo wprowadziło okres ochronny i nie domagało się zwrotu pieniędzy przyznanych w ostatnim miesiącu życia dziecka. Przynajmniej w określonym terminie. Póki co – jest, jak jest… Dziecko umarło – oddawaj pieniądze… Marianka, córka Moniki Skiby z Warszawy, zmarła w wieku sześciu lat. Chorowała na płaskomózgowie. Przez ostatnie cztery lata mama zajmowała się nią sama – ojciec Marianki zostawił rodzinę, kiedy dziecko miało dwa lata. Dokładnie wtedy, gdy stan zdrowia dziewczynki najbardziej się pogorszył. Pani Monika cały swój czas poświęciła opiece nad córką. Żyły za alimenty od ojca Marianki (ponad 2 tys. zł) i świadczenia od państwa: 500 plus, świadczenie pielęgnacyjne – 2 119 zł i zasiłek opiekuńczy – 215 zł 84. Na miesiąc budżet domowy wynosił niecałe 5 tys. Z tym że połowę tych pieniędzy pochłaniały rachunki za mieszkanie i pieluchy dla córki. Kiedy dziewczynka zmarła – pieniądze od państwa automatycznie przestają płynąć. Jej mama nie dość, że w żałobie – została bez środków do życia. … nawet z odsetkami! Wystarczy, że dziecko umrze kilka dni przed końcem miesiąca i rodzic musi zwracać pieniądze. „Kiedy wydział spraw społecznych wypłaciłby środki i dziecko umarłoby chwilę wcześniej, a rodzic ma już opłacony cały miesiąc,  to pieniądze trzeba zwracać. Nawet z odsetkami . Z racji tego, że poinformowałam tę instytucję od razu, otrzymałam mniejszą kwotę za niepełny miesiąc” – mówi pani Monika w rozmowie z Business Insider. Dodaje, że zrobiła to tak szybko jak było to możliwe, ponieważ wiedziała już od innych rodziców, że niedopilnowanie terminu oznacza problemy ze strony ZUS. „Wszystko to dzieje się w sytuacji tragicznej dla rodzica”...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj