Suche utonięcie u dziecka
Fotolia
Aktualności

4-latek tonął we… własnym łóżku. Na tym polega „suche utonięcie”

Dziecko może utonąć nawet w kilku centymetrach wody – przekonali się o tym rodzice 4-letniego Franka. Jakie są objawy suchego utonięcia? Sprawdź!

4-letni Francisco Delgado III trafił do szpitala w Houston (w stanie Teksas) w sobotę, 3 czerwca. Mimo starań lekarzy, chłopca nie udało się uratować.

Suche utonięcie u dziecka

Tydzień przed śmiercią rodzice zabrali chłopca nad tamę, gdzie wspólnie zażywali kąpieli. Po wyjściu z wody mały Frankie skarżył się na ból brzucha, jednak jego rodzice zbagatelizowali ten objaw. Przez kolejne dni maluch dochodził do siebie – wydawało się, że czuje się coraz lepiej, jednak zaczęły go boleć ramiona. W sobotę rano chłopiec przestał oddychać i stracił przytomność. "Nagle się obudził i jęknął. Wziął ostatni oddech, a ja nie wiedziałem, co mam robić" – powiedział dziennikarzom ojciec Frankiego.

Maluch został przewieziony do szpitala. Lekarze i ratownicy robili wszystko, żeby go uratować, jednak chłopiec zmarł. Sekcja zwłok wykazała, że chłopiec zmarł wskutek tzw. suchego utonięcia, a jego płuca były wypełnione płynem.

Lekarze ostrzegają, że do suchego utonięcia może dojść nawet kilka dni po kąpieli. Suche utonięcie jest spowodowane dostaniem się wody do nosogardzieli. To z kolei prowadzi do skurczu krtani, niedotlenienia i utraty przytomności.

Jakie są objawy suchego utonięcia?

  • trudności z oddychaniem, przyspieszony oddech
  • gwałtowny, intensywny kaszel
  • silne znużenie, osłabienie, wrażenie skrajnego wyczerpania
  • ból w klatce piersiowej
  • wymioty u dziecka
  • problemy z koncentracją i zaburzenia świadomości
  • niewyraźna mowa

Jeśli po kąpieli zauważysz u dziecka któryś z wymienionych objawów, jak najszybciej zgłoś się dzieckiem do lekarza! W przypadku suchego utonięcia każda minuta jest cenna!

Zobacz także: Jak szczęśliwie i bezpiecznie podróżować na wakacjach

Źródło: abc13.com, metro.co.uk

Jak podnosić niemowlę – 2 techniki i instrukcja na filmie

Zauważysz topiące się dziecko? Nagranie z basenu
Aktualności
Czy jesteś w stanie rozpoznać, które dziecko tonie? Nagranie z basenu
Utonięcie to cichy zabójca! W tłumie kąpiących się nikt nie widzi tonącego dziecka, a ty jesteś w stanie je odszukać?

To przerażające nagranie pokazuje, jak trudno jest dostrzec topiące się dziecko . Basen pełen radośnie bawiących się dzieci. Niestety nie wszystkich. Jedno z nich tonie! Pamiętajcie, że utonięcie to cichy zabójca! Dziecko może utopić się, mając ludzi w zasięgu swojej ręki. Na szczęście w tym filmie (będącym autentycznym nagraniem) z basenu publicznego , tonący chłopiec został zauważony przez ratownika, który doskonale wiedział co robić. Nikt inny nie zwrócił uwagi na topiące się dziecko! Cała akcja trwa nie więcej niż 20 sekund! Mamy fałszywe wyobrażenie utonięcia Tonące dziecko nie krzyczy i nie wymachuje rękoma, jak najczęściej widzimy na filmach.  Przeważnie tonięcie przebiega w ciszy i względnym spokoju.  Nigdy nie spuszczaj z oczu dziecka w wodzie. Bardzo często dzieci toną niewiele dalej niż 20-30 metrów od stojących obok nich rodziców!  Nagła cisz niepokoju powinna być powodem do niepokoju. Jak wygląda dziecko, gdy się topi? głowa dziecka mocno zanurzona, czasem przechylona do tyłu z otwartymi ustami prawie na poziomie tafli wody,  nieobecny szklany wzrok lub zamknięte oczy,  włosy opadające na twarz, chaotyczne ruchy, często przypominające wspinanie się po niewidocznej drabinie. Zobacz też: Dziecko utonęło we własnym łóżku. Uważaj na suche utonięcia!

Niebezpieczne kąpielówki dla dziecka
Aktualności
Mama ostrzega: uważajcie na niebezpieczne kąpielówki dla dzieci!
Przeszli horror, teraz przestrzegają innych rodziców przed kąpielówkami, które naraziły zdrowie ich dziecka.

5-letni chłopiec został przewieziony do szpitala, po tym jak siatka umieszczona w kąpielówkach dziecka zawinęła się wokół jego przyrodzenia.     Laura Collins i jej syn Jack byli na wakacjach w Meksyku, gdy doszło do feralnego zdarzenia - penis chłopca został ściśle owinięty w siatkę z szortów kąpielowych. Po jednej z basenowych kąpieli, Laura chciała założyć synkowi suche spodenki. Gdy tylko dotknęła kąpielówek chłopca, on zaczął rozpaczliwie krzyczeć i płakać.  - Wydał z siebie najbardziej rozpaczliwy krzyk, jaki kiedykolwiek słyszałam. Był to dźwięk, jakiego żadna matka nie powinna usłyszeć - wspomina Laura. Podczas wodnych kąpieli siatka z kąpielówek chłopca ściśle owinęła jego przyrodzenie. Gdy tylko  matka zorientowała się, co się stało, od razu pobiegła do hotelowej recepcji po nożyczki. Pracownicy hotelu natychmiast wezwali pogotowie. Siatka była owinięta tak mocno, że kobieta nie mogła sama bezpiecznie jej usunąć. W szpitalu po podaniu miejscowego znieczulenia , lekarz wyswobodził chłopca z niebezpiecznych kąpielówek. Lekarze pozostawili chłopca na obserwacji jeszcze przez kilka godzin, aby upewnić się, że jego układ moczowy pozostał nieuszkodzony.   Niespodziewanie okazało się, że Jack nie był pierwszym takim przypadkiem w tym szpitalu. Kilka tygodni wcześniej inny chłopiec przybył do szpitala z podobną kontuzją. Matka chłopca apeluje do rodziców, aby tuż po zakupie kąpielówek dla dzieci , usuwali z nich siatki, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia tego rodzaju wypadków.   Zobacz też: Dziecko utonęło we własnym łóżku. Uważaj na suche utonięcia!  

Chory na białaczkę chłopiec zmarł na odrę
Fotolia
Aktualności
Odra zabiła chorującego na białaczkę 6-latka. Wszystko przez... szczepionki
Gdyby rodzice zaszczepili wszystkie dzieci, ta historia mogłaby mieć inne zakończenie! Dlaczego 6-latek zmarł, mimo zapewnień lekarzy, że wyzdrowieje?

6-letni chłopiec chorujący na białaczkę zmarł w szpitalu w Monzy we Włoszech. Chłopiec zaraził się odrą od starszych braci. Zmarł w wyniku powikłań po chorobie. Odra może być śmiertelna! Białaczka osłabiła układ odpornościowy dziecka . W marcu chłopiec trafił na oddział intensywnej terapii do szpitala w Monzy. Lekarze zapewniali rodziców, że przy prawidłowym leczeniu chłopiec ma szansę pokonać białaczkę – aż 85% pacjentów wygrywa z chorobą. Niestety, dziecko zaraziło się odrą od starszych, nieszczepionych braci. Powikłania spowodowane chorobą były na tyle poważne, że chłopca nie udało się uratować. Gdyby jego rodzice zaszczepili dzieci przeciw odrze, maluch mógłby żyć. Dlaczego warto szczepić? Kilka miesięcy temu Światowa Organizacja Zdrowia ostrzegała przed epidemią odry w Europie . Według WHO główną przyczyną zwiększającej się liczby zachorowań na odrę jest wzrastające poparcie dla ruchów antyszczepionkowych i decyzja rodziców o nieszczepieniu dziecka. W Polsce w 2010 roku na odrę zachorowało jedynie 13 osób. Od lutego 2016 do stycznia 2017 roku odnotowano aż 140 przypadków, dlatego tak ważne jest szczepienie. Szczepionka skojarzona MMR przeciw odrze, śwince i różyczce jest bezpłatna i obowiązkowa dla wszystkich dzieci. Dzięki szczepionce zaledwie 5% dzieci jest narażonych na zachorowanie na odrę. Zobacz także: Dlaczego warto szczepić dzieci przeciw odrze? Źródło: wp.pl, ansa.it

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj