Katarzyna Błędowska Supermama 2019
arch. prywatne Katarzyny Błędowskiej
Aktualności

Dwuskładnikowy przepis na bycie Supermamą

Nigdy nie zbywałam córki, zawsze odpowiadałam na każde pytanie - mówi Supermama 2019 Katarzyna Błędowska, zwyciężczyni plebiscytu mamotoja.pl. Ma fantastyczny kontakt z córką, co możecie zobaczyć na ich videoblogu OMatkoiCórko!

Co ma w sobie takiego ta mama, że wygrała plebiscyt mamotoja.pl tak zdecydowaną przewagą głosów? - zadawałam sobie pytanie. Przyznaję, nie oglądałam jej kanału na You Tubie, chociaż moja córka go śledzi i od czasu do czasu o nim opowiada. Przed rozmową trochę nadrobiłam tę zaległość, ale nadal byłam bardzo ciekawa pani Kasi. Ale żeby się tego dowiedzieć musiałam uzbroić się w cierpliwość - nasza supermama jest bardzo zajęta, prowadzenie videobloga pochłania większość jej czasu. Ale w końcu udało się.

„Stawiam na szczerość, nigdy jej nie zbywałam”

- Zaskoczyła mnie sama nominacja w waszym plebiscycie, a tym bardziej to, że go wygrałam. Cieszę się niezmiernie, bo to jest ogromne wyróżnienie – mówi Katarzyna Błędowska. Jak przyznaje, dobrze zna nasze pismo „Mamo, To Ja”, gdyż czytała je, jak była w ciąży i w pierwszych latach życia córki Pauliny.

Jaki jest „przepis na bycie mamą”? - Od najmłodszych lat stawiałam na szczerość z dzieckiem i nigdy jej nie zbywałam, starając się odpowiedzieć na każde pytanie - mówi mama. I kiedy na przykład córka przynosiła z przedszkola różne informacje na temat „tych spraw”, nigdy nie mówiła do niej: „Och Paulinko, powiem ci o tym, jak będziesz starsza”, tylko odpowiednio do jej wieku starała się ciekawość córki zaspokoić. - I chyba tym zaskarbiłam sobie jej zaufanie – mówi.  

„Jestem naprawdę zainteresowana życiem dziecka”

Każda mama kocha swoje dziecko, ale trzeba umieć mu poświęcić czas. Jak mówi supermama, to nie jest tylko przeczytanie bajki na dobranoc i zaspokojenie potrzeb fizjologicznych czy materialnych dziecka. W byciu rodzicem chodzi o szczere zainteresowanie życiem dziecka. - Jestem naprawdę zainteresowana jej życiem, Paulina to widzi i dlatego przychodzi do mnie ze wszystkim – opowiada pani Kasia.

- Wydaje mi się, że nie jestem w tym wyjątkowa, ale dostaję wiadomości od moich widzów, że nie wszystkie mamy takie są, że przychodzą z pracy do domu i zamykają się w swoich pokojach, dzieci ich nie interesują - opowiada. Jej zdaniem zainteresowanie życiem dziecka to taka cecha, której brakuje obecnie rodzicom. 

- Chcę wiedzieć, z kim się spotyka, jakich ma znajomych. Chcę znać jego zainteresowania, poznawać cały czas swoje dziecko – wyjaśnia mama. Oczywiście, choćby z racji wieku, Paulina ma swoje tajemnice, ale o tych najważniejszych sprawach cały czas nadal opowiada mamie.  

Co dziecko daje matce?

Pani Kasia na pierwszym miejscu wymienia cierpliwość, której uczyła się przy córce. To było chwilami bardzo trudne, gdyż Paulina od urodzenia była wymagającym dzieckiem, na przykład nie dawała rodzicom spać. - Od zawsze była gadułą, a ja na te wszystkie jej pytania odpowiadałam z cierpliwością - wspomina mama. - Pamiętam, Paulinka miała dwa i pół roku i ja do męża powiedziałam: Boże! Tomek, kiedy ja się w końcu wyśpię! - śmieje się. 

Ale to, co najbardziej zawdzięcza córce to nauczenie się mówienia głośno o uczuciach. Jak sama przyznaje, była osobą niewyrażającą tego otwarcie. - Nie mówiłam często swoim chłopakom czy mężowi: "kocham cię, nie umiem bez ciebie żyć", i chyba właśnie moja córka tego mnie nauczyła - wyznała. 

Czego żałuje?

Pani Kasia mówi, że jak każda mama popełniła mnóstwo błędów. - Z perspektywy czasu wiele rzeczy mogłam zrobić inaczej. Po latach mam świadomość tego, że popełniłam błąd i to boli - mówi.

Czy jest coś, czego bardzo żałuje? Tak, kiedy Paulina miała 10 lat, bardzo chciała już mieć konto na Facebooku. Rodzice nie zgodzili się. Córka cierpiała, była w klasie jedyną taką osobą.

- Mogliśmy pozwolić jej założyć Facebooka, dostała zgodę dopiero, jak miała 12 lat – mówi mama. - Gdy tak myślę po latach, to może czasami byliśmy za surowi – zastanawia się.

Czy mama z córką mogą się przyjaźnić?

Kiedy patrzy się na relację pani Kasi z córką Pauliną na ich videoblogu, można odnieść wrażenie, że są jak dwie przyjaciółki. -To nie do końca tak – odpowiada mama. Owszem, są przyjaciółkami - córka od małego zwierzała się jej, opowiadała o koleżankach, miłostkach, zdawała relację z całego dnia, ale mama nie chce przekraczać granicy. - Są obowiązki, nakazy, staram się, aby pamiętała, że jestem jej mamą, a nie koleżanką – mówi. - Nadal jesteśmy w relacji mama- córka – dodaje.

Ale z drugiej strony przyznaje, że od jakiegoś roku coś się zmieniło. Paulina jest już dorosła, skończyła 18 lat. I nagle okazało się, że mama może też mieć w niej przyjaciółkę. - Mam w niej taką mądrą osobę do rozmowy. I to mnie bardzo cieszy - mówi. - Nastolatce nie mogłam się zwierzać ze swoich problemów, teraz jest inaczej - śmieje się.

Od tego wszystko się zaczyna

Recepta na macierzyństwo pani Kasi jest krótka – dziecku trzeba dać swój czas i zainteresowanie. Ale to wszystko nie udałoby się bez tej podstawowej rzeczy – ogromnej miłości, która jest początkiem wszystkiego.

- To jest moje jedyne dziecko, wyczekana, upragniona córka, od początku chciałam z nią być, cieszyłam się nią - wyznaje. Stąd, jak mówi całą swoją miłość i energię dawała Paulinie. - Bycie mamą było moim marzeniem - wyznała.

Pani Kasia jest supermamą. Ma świetny kontakt z córką, a jej ogromnym atutem jest to, że nikogo nie udaje. Wystarczy obejrzeć kanał OmatkoiCórko! na You Tubie, aby się o tym przekonać. Jako mama wykonała i nadal wykonuje wspaniałą robotę.

Mimo tego, że są teraz z Pauliną rozpoznawalne na ulicy, nadal żyją tak jak wcześniej. - Jesteśmy zwykłymi dziewczynami z małego miasta, którym życie się bardzo zmieniło, ale w zaciszu domowym jesteśmy mamą i córką, takimi zwykłymi osobami jak wielu z nas Polaków - powiedziała. 

Nie da się temu zaprzeczyć, potwierdzam!


Partnerem plebiscytu jest: 

ZiajaZwyciężczyni plebiscytu otrzyma nagrody: 

• zestaw kosmetyków Ziaja z linii Jagody Acai    
kosmetyki Ziaja• zestaw walizek marki Wittchen 
walizki Wittchen

 
Zobacz także
Agnieszka Oczkowska zwyciężczynią plebiscytu mamotoja.pl na idealną mamę

Agnieszka Oczkowska — mama idealna: „Niech moja historia da siłę innym rodzicom”

macierzyństwo Meghan Markle

Zobacz, jak Meghan Markle radzi sobie jako mama!

Kobieta, która myśli

Czasami bycie mamą jest tak trudne, że chce się powiedzieć …

supermama 2019 plebiscyt mamotoja.pl

Katarzyna Błędowska z vloga OMatkoiCórko! została Supermamą 2019 [KOMENTARZ SOCJOLOGA] 

Co pyli w lipcu: lista roślin i okresy pylenia [WIDEO]

plebiscyt na Supertatę 2019
Maciej Wróbel
Aktualności
Rafał Witek - pisze dla dzieci i został Supertatą 2019 [KOMENTARZ SOCJOLOGA]
Co ma w sobie takiego, że pokonał Roberta Lewandowskiego i wiele innych sław? Jest ciepłym człowiekiem, mającym kontakt z dzieckiem - odpowiada socjolog dr Marta Bierca.

(_gdeaq = window._gdeaq || []).push(['nc', 'false']); (_gdeaq = window._gdeaq || []).push(['hit', 'edipresse', '.R1AS2cSD9vI.qt47exnJ2aG7DSBl6xyxv6pmgrgdlD.47', 'uknlosilum', 'lutfqhycghftdggnxngzyvtprpnj']); To była wygrana w pięknym stylu - Rafał Witek pokonał Roberta Lewandowskiego dosłownie na ostatniej prostej . Kapitan polskiej reprezentacji w piłce nożnej prowadził w rankingu prawie przez cały czas trwania plebiscytu mamotoja.pl na Supertatę 2019. Ale finał okazał się niespodzianką pełną emocji. Rafał Witek pokonał nie tylko wybitnego piłkarza, ale i bardzo znanych aktorów - Macieja Stuhra i Marcina Dorocińskiego. Okazał się najlepszy z 9 kandydatów do tytułu. O czym świadczy wygrana pisarza? Czy coś się zmienia w postrzeganiu ojca w polskich domach? Zapytałyśmy o to socjolożkę dr Martę Biercę ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Doktor Bierca specjalizuje się w tematyce przemian, jakie zachodzą w polskich rodzinach, szczególnie w nowych modelach ojcostwa. Niedawno ukazała się jej książka pt. "Nowe wzory ojcostwa w Polsce" , będąca wnikliwą analizą, opartą na badaniach i rozmowach z mężczyznami w naszym kraju. Dla nas wygrana pana Rafała Witka była miłą niespodzianką, a dla Pani? To jest ciekawy wynik, ale i kandydatury też były ciekawe. Był to taki miks bardzo znanych i nieznanych osób, takich przeciętnych-nieprzeciętnych mężczyzn, zmagających się z różnymi problemami, w tym ze zdrowiem dziecka. Wydaje mi się, że pan Witek odstaje od reszty kandydatów swoją działalnością i podejściem do ojcostwa. Co ma w sobie takiego pisarz książek dla dzieci, czego nie ma np. najsławniejszy w Polsce piłkarz? Czytając felietony pana Witka i oglądając jego nagrania na You Tubie, mogę powiedzieć, że bardzo fajnie pisze o swoim ojcostwie. To nie jest nadęty i napompowany ojciec, tylko taki zwyczajny mężczyzna, który...

dziewczynka, smutek, emocje, wstyd
© MNStudio - Fotolia.com
Prawdziwe historie
Prawdziwe historie: zawsze trzeba mieć nadzieję
Mam na imię Irena. Opowiem wam historię Kasi, najlepszej przyjaciółki mojej córki. Miała ciężkie życie z matką alkoholiczką. Ta historia mówi o tym, że zawsze trzeba mieć nadzieję.

Spodziewałam się raczej samotnego życia, bo miałam tylko córkę. A w ostatnie Święta Bożego Narodzenia przy stole wigilijnym zasiadłam z Julią, Markiem i ich dziećmi, Kasią z mężem Jackiem i córeczkami, rodzicami Marka, moją mamą i dość liczną rodziną Jacka. Wszystko zaczęło się, gdy moja córka poszła do przedszkola. Jesień 1973 roku Pewnego dnia w przedszkolnej szatni Julka spojrzała na mnie błagalnie. – Mamo, czy Kasia może do nas pójść? – spytała, wskazując drobną blondyneczkę, która stała obok w towarzystwie postawnej kobiety. – Jasne, że tak, jeśli tylko mama Kasi pozwoli? – odparłam i spojrzałam w ich stronę. Chyba mam omamy wzrokowe , albo czytam za dużo książek – pomyślałam. Jakbym widziała oberżystkę i Kozetę z "Nędzników"! Dziewczynka wyraźnie bała się matki . A ta mama! Wiek trudny do określenia, cera szara, mina skrzywiona, żałosny widok! – Mieszkam tuż obok – zachęciłam. – Może Kasia pójdzie do nas, a potem przyjdzie pani po córeczkę? – Za to my mieszkamy daleko – zacharczała dama głosem przepalonym i mocno "wczorajszym". – Niech ją pani odwiezie wieczorem taksówką! – Nie mam na taksówki – oświadczyłam. – To może pani wejdzie do nas na herbatę? Dziewczynki pobawią się chociaż chwilę – zaproponowałam. Miałam w domu dwa kotlety mielone, więc dałam obiad tylko dziewczynkom, a dla nas zaproponowałam kawę. – Po turecku i mocną – zażyczyła sobie Barbara, już mówiąc mi po imieniu, po czym zapaliła. Na moją uwagę, że u mnie się nie pali , a już na pewno nie w obecności dzieci, odparła, że "z dzieciakami nie ma się co cackać". "Ale się wpakowałam" – wściekłam się w duchu. Na diabła mi taka znajomość? Natomiast dziewczynki były uszczęśliwione . W pokoiku...

supermama 2019 plebiscyt mamotoja.pl
Adobe Stock
Aktualności
Katarzyna Błędowska z vloga OMatkoiCórko! została Supermamą 2019 [KOMENTARZ SOCJOLOGA]
Siedzi na kanapie i gada z córką - tak można by streścić niewtajemniczonej osobie, na czym polega jej vlog. Ale w tym "nicnierobieniu" jest ukryta znacznie większa mądrość - mówi socjolog dr Marta Bierca.

Do naszego plebiscytu na Supermamę 2019 wytypowałyśmy 8 wspaniałych mam. Każda z nich jest wyjątkowa i każda zasługuje na wielkie brawa i słowa uznania! Jednak zwyciężczyni zawsze jest jedna. Decyzją ogromnej większości głosujących osób tytuł Supermamy 2019 przypadł Katarzynie Błędowskiej. To mama vlogerka, od kilku lat prowadząca z córką videobloga OMatkoiCórko! , na którym pokazuje ich codzienne życie. Pokonała tak mocne i znane kobiety, jak prezydentową Danutę Wałęsę, czy Iwonę Hartwich, dzielnie walczącą o poprawę jakości życia w naszym kraju dzieci niepełnosprawnych. Poprosiłyśmy o komentarz do wyników plebiscytu socjolożkę dr Martę Biercę ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Doktor Bierca specjalizuje się w tematyce przemian, jakie zachodzą w rodzinach, szczególnie w nowych modelach macierzyństwa i ojcostwa. Na rynku wydawniczym ukazała się jej książka pt. "Nowe wzory ojcostwa w Polsce" , będąca wnikliwą jego analizą. Jak przyjęła Pani wynik naszego plebiscytu? Nie ukrywam, że z zaskoczeniem. Styl macierzyństwa pani Katarzyny Błędowskiej jest inny niż pozostałych kobiet biorących udział w plebiscycie. Nie jest tak spektakularny. Pozostałe panie nie dość, że są mamami, w tym także dzieci adoptowanych i schorowanych, to jeszcze robią mnóstwo na rzecz innych dzieci i osób poszkodowanych. Nie wiem w ogóle, kiedy znajdują czas na sen i zjedzenie śniadania. Ale to nie przekreśliło szans mamy vlogerki. Pani Katarzyna ma fajny pomysł na bycie mamą i opowiadanie o swojej relacji z córką. To jest taka opowieść o codzienności, o różnych, często banalnych sprawach, ale przecież cały czas nam towarzyszących. Fajnie, że jest mama, która to pokazuje. Bycie supermamą nie musi oznaczać wielkiego heroizmu? Od matek bardzo dużo się oczekuje. Pewnie każda kobieta to potwierdzi, że każdego dnia musi się sprawdzić na...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz