Agnieszka Łyczakowska-Janik
archiwum prywatne
new badge wywiad medium
Aktualności

Wywiad z Supermamą 2022 Agnieszką Łyczakowską-Janik: „Nie ma narzekania!”

Została Supermamą, ale najbardziej ceni sobie uznanie jednej, wyjątkowej osoby. Jaką mamą jest na co dzień Agnieszka Łyczakowska-Janik i dlaczego nie toleruje narzekania?

Agnieszka Łyczakowska-Janik wygrała nasz plebiscyt na Supermamę 2022 roku. Nasi czytelnicy nie mieli żadnych wątpliwości, że to właśnie jej należy się ten zaszczytny tytuł, bo oddali na nią niemal 4 tysiące głosów! My także podziwiamy naszą Supermamę za siłę, otwartość i ciepło, dzięki któremu wspiera innych i im pomaga.

Agnieszka Łyczakowska-Janik podzieliła się z nami swoimi przemyśleniami na temat macierzyństwa i trudnej drogi do niego.

Redakcja Mamotoja.pl: Dla internautów, którzy głosowali w naszym plebiscycie, jest Pani Supermamą. Ale z naszego doświadczenia wynika, że mamy rzadko myślą tak same o sobie. Pani przychodzi to z łatwością?

Agnieszka Łyczakowska-Janik: Daję z siebie wszystko, co mogę. :) Moja ocena samej siebie raczej byłaby nieobiektywna. Ale kiedy moja mama ostatnio powiedziała do mnie, że „jest ze mnie ogromnie dumna, bo znakomicie odnalazłam się w roli matki”, to było dla mnie największe uznanie!

Daje Pani ogromne wsparcie kobietom i parom, które starają się o dziecko, oraz tym, których droga do rodzicielstwa jest trudna. Co trzeba by zmienić w naszej ochronie zdrowia, ale i mentalności społeczeństwa, aby takie osoby poczuły się w Polsce lepiej, otrzymały niezbędną pomoc?

Jest bardzo dużo do zrobienia. Jeśli chodzi o ochronę zdrowia, to zaczęłabym od zmiany podejścia lekarzy i pielęgniarek do kobiet. Przyda się więcej empatii, zrozumienia... Każda z nas jest indywidualnym przypadkiem. Nie jesteśmy kolejnymi pacjentkami z numerkiem, jak na linii produkcyjnej. Zmagamy się z poważnymi problemami: poronieniem czy z trudnościami z zajściem w ciążę. Każda z nas ma uczucia, każdej z nas krwawi serce, kiedy dowiaduje się o przykrej sytuacji. Oni powinni dawać nam wsparcie i przede wszystkim szacunek.

A co do społeczeństwa – więcej zrozumienia, a mniej „wścibskich” pytań: „kiedy dziecko”? Bądź stwierdzeń: „czas ucieka”, „zegar tyka”, „X już urodziła drugie dziecko, kiedy ty?”. Nikt nie wie, co dzieje się za zamkniętymi drzwiami takiego małżeństwa, a może tam właśnie dzieje się tragedia? Warto pomyśleć, zanim zadamy takie pytanie, po którym kobieta wieczorami płacze w poduszkę. 

Jest Pani młodą mamą. Co się Pani najbardziej podoba w początkach tej macierzyńskiej przygody? Co daje największą satysfakcję? A co sprawia trudność?

Satysfakcję i radość daje mi poranny uśmiech mojego dziecka. Córeczka budzi się, patrzy na mnie swoimi oczkami i wtedy miód zalewa moje serce. Każdy dzień jest inny, każdego dnia czuję dumę, kiedy widzę, czego uczy się moja córka. A trudności? Muszę przyznać, że nie chcę o tym mówić. Bywają także ciężkie dni, ale moje podejście jest takie, że ja doceniam to, że Antosia jest z nami, że mogę być mamą. Nie ma narzekania. Dziecko musi i się pośmiać, i popłakać. Najważniejsze, że jestem zawsze obok. 

Fajna mama to...

...to taka, która czuje się dobrze także sama ze sobą. Ja wychodzę z założenia, że szczęśliwa mama to szczęśliwe dziecko. 

Co chciałaby Pani przekazać innym mamom, szczególnie tym, które napotykają trudności, upadają i którym wydaje się, że nie dadzą rady?

Nie traćcie nadziei, siła jest w nas, matkach! Pamiętajcie, że ważny jest spokój wewnętrzny, dbajcie nie tylko o swoje zdrowie, ale i o duszę. Mnie w ciężkich momentach pomagała medytacja. Kilka minut słuchania kojącej muzyki sprawiało, że mogłam wrócić na właściwe tory i znów myśleć pozytywnie.

Dziękujemy za rozmowę.

Zobacz też:

Utrata wolności po narodzinach dziecka – jak sobie radzić [WIDEO]

Aleksandra Domańska samotność w macierzyństwie
Instagram
Aktualności
Aleksandra Domańska o samotności w macierzyństwie: „To jest obezwładniające”
Aleksandra Domańska trafiła w czuły punkt: napisała o uczuciu, które postronnym trudno zrozumieć, ale którego doświadcza większość mam. To poczucie bezgranicznej, dławiącej samotności, nawet mimo posiadania dziecka, rodziny i przyjaciół. Wzruszone fanki odpowiadają zgodnie: „Wreszcie wiem, że nie tylko ja tak mam”.

Aleksandra Domańska podzieliła się z fankami doświadczeniami młodej matki. Okazuje się, że podobnie czuje się wiele kobiet, które zostają w domach z malutkimi dziećmi i których kolorowe życie nagle zmienia się w ciążącą rutynę.  Aleksandra Domańska jako mama: „Najbardziej zaskoczyła mnie samotność” Aktorka napisała wprost o tym, jak czasami się czuje, choć nie jest to wcale miłe uczucie. Nie jest to także stan, którego można by się spodziewać, gdy rodzi się dziecko. Macierzyństwo daje bezgraniczną miłość i szczęście, ale ma też ciemne strony. Aleksandra Domańska przyznała, że najbardziej zaskoczyło ją właśnie poczucie samotności. „Czasem ta samotność jest tak obezwładniająca, że w przeciągu sekundy mam wrażenie, że nigdy nie miałam przyjaciół i że nikt nigdy mnie nie kochał. Ten stan oczywiście nie trwa wiecznie, ale gdy się pojawia, to jest tak silny, że się nim dławię. Wiem, że nie tylko ja tak mam. Wiem, że na pewno dzielę to z tysiącem kobiet. I chciałam Wam powiedzieć, że widzę Was” – wyznała aktorka. Przy okazji Aleksandra Domańska zaczęła się zastanawiać, skąd bierze się ta samotność i jak to się dzieje, że pojawia się zawsze, niezależnie od tego, czy mama jest w związku, czy ma pomoc rodziny albo przyjaciół, czy też ze wszystkim radzi sobie samodzielnie. W odpowiedzi fanki przysłały aktorce mnóstwo wiadomości i opisały własne historie. Większość czuje się dokładnie tak samo, nawet gdy minęło już kilka lat od porodu, a dzieci podrosły.  „Codzienność z maluchem, rutyna, a przede wszystkim poczucie (mimo wsparcia innych), że to ja sama doświadczam bycia mamą, tych emocji, tych myśli, tych instynktownych obaw, tych wyrzeczeń, tego zmęczenia. I w tym jest się samemu mimo dobrej woli najbliższych” – piszą internautki. Mamy...

Katarzyna Sokołowska o in vitro
screen Instagram/Katarzyna Sokołowska
Aktualności
Katarzyna Sokołowska słyszy, że jest „za stara” na macierzyństwo. Opowiedziała o stracie ciąży i in vitro
Nie masz dzieci – słyszysz, że nie wypełniasz roli, do której zostałaś rzekomo stworzona. Urodziłaś w młodym wieku – zarzucają ci nieodpowiedzialność. Zaszłaś w ciążę w dojrzałym wieku – mierzysz się z komentarzami, że jesteś egoistką. W tej trzeciej grupie znalazła się Katarzyna Sokołowska.

Katarzyna Sokołowska była gościnią programu „Miasto kobiet” TVN Style. Opowiedziała w nim o swojej drodze do macierzyństwa – i dała nadzieję kobietom, które boją się, że jest dla nich za późno na posiadanie dziecka. Dojrzałe macierzyństwo ma jednak pewną cenę. Katarzyna Sokołowska o ciąży i in vitro 49-letnia reżyserka pokazów mody przyznała, że zaczęła starać się o dziecko, gdy poczuła, że jest na to gotowa. Nie podjęła decyzji pod wpływem społecznej presji na posiadanie dzieci czy wizji „tykającego zegara biologicznego” – dopiero przy odpowiednim partnerze poczuła, że jest gotowa na założenie rodziny. By spełnić to marzenie, Sokołowska zdecydowała się na in vitro – wcześniej poczęła naturalnie, ale straciła ciążę. „Zdecydowałam się na procedurę in vitro. Pewne zdarzenia upewniły mnie w tym, że bardzo chcę mieć dziecko. Po naturalnej ciąży, którą straciłam, pojawiło się to uczucie i potrzeba macierzyństwa i taka pewność, że trzeba o to zawalczyć i że chcę o to walczyć” – powiedziała przyszła mama w „Mieście kobiet”. Za stara na macierzyństwo? Katarzyna Sokołowska odniosła się również do komentarzy, że jest „za stara” na bycie mamą – przyznała, że cały czas jest oceniana i krytykowana. „Oczywiście, biologia jest biologią, ale medycyna też się posunęła do przodu. Wciąż jednak słyszę oceny: "No jak to, to dziecko będzie miało starą mamę?". Takie padają słowa. Ja powiedziałabym raczej, że dojrzałą. W tych słowach ludzie oceniają mnie jako nieświadomą, niedojrzałą, nieświadomą tego, co się zdarzyło” – poinformowała. A jednak zarówno ona, jak i jej partner czują spokój i nie zamierzają ukrywać swojego szczęścia – i słusznie! Źródło: „Miasto kobiet” TVN Style...

Sarsa
Aktualności
Sarsa: „Nigdy się nie spodziewałam, że moim nowym powołaniem stanie się macierzyństwo”
Sarsa podczas ostatniego wywiadu przyznała, że do pewnego momentu wcale nie miała „jazdy”, żeby zostać mamą. Jednak gdy zimą ubiegłego roku na świecie pojawił się synek, odkryła, że macierzyństwo to jej nowe powołanie…

Podczas rozmowy w DD TVN piosenkarka nie kryła, że zmiana w podejściu do powiększenia rodziny miała miejsce podczas pandemii. Obostrzenia związane z COVID-19 spowodowały, że musiała ograniczyć występy sceniczne… Zmiana priorytetów „Gdyby nie pandemia, nie znalazłabym czasu by się zatrzymać, powiększyć rodzinę.” – wyznała dawno niewidziana Sarsa. Podczas rozmowy w śniadaniówce nie miała na głowie charakterystycznych dla swego wizerunku „rogów”. „Nigdy się nie spodziewałam, że moim nowym powołaniem stanie się właśnie macierzyństwo, nie miałam takiej jazdy, żeby zostać mamą. Zawsze myślałam, że to muzyka będzie takim napędem w moim życiu. A teraz stanęłam na drugiej nodze, którą jest właśnie macierzyństwo” mówiła artystka. Sarsa o podziwie dla matek Piosenkarka przyznała, że macierzyństwo daje jej dużo szczęścia i… odwagi. Twierdzi, że to właśnie synek dał jej odwagę do tego, by powstał jej nowy album muzyczny. Jednocześnie przyznała, że odkąd została matką jeszcze większym podziwem darzy kobiety, które „są wspaniałymi mamami, a jednocześnie nie rezygnują z siebie”. Sarsa wyznała też, że ma teraz jeszcze większy szacunek do własnej mamy. Źródło: DD TVN Piszemy też o: Joanna Koroniewska w przejmującym wyznaniu: "To była najtrudniejsza walka w moim życiu" Matka zatrzasnęła niemowlę w samochodzie. Pomogli policjanci Gigantyczne opóźnienia w wypłatach 500+ i RKO: załamani rodzice piszą skargi, ZUS każe czekać

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj