Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
dzień jabłka
AdobeStock
Aktualności

Światowy Dzień Jabłka: kiedy wypada, jak się go obchodzi, jaka jest historia tego dnia?

Jeden z najpopularniejszych owoców doczekał się swojego święta – jest nim Światowy Dzień Jabłka. W tym dniu celebruje się wszystko, co dotyczy jabłek i sadów. Sprawdź, kiedy przypada Światowy Dzień Jabłka i jak jest obchodzony.

Światowy Dzień Jabłka ma na celu promowanie w społeczeństwie jedzenia jabłek, zwłaszcza wśród najmłodszych, a także docenienie jabłka jako owocu, którego mamy w naszym kraju pod dostatkiem. Światowy Dzień Jabłka jest też wspaniałą okazją, by przypominać o zdrowych nawykach żywieniowych. Tłumaczymy, jak wygląda historia tego święta. 

Sennik: dziecko – znaczenie snów, w których pojawiają się dzieci

Kiedy jest Dzień Jabłka?

Są dwie daty, kiedy obchodzi się Światowy Dzień Jabłka. Pierwsza to 28 września – obowiązuje ona w Polsce, druga to 21 października – wtedy Światowy Dzień Jabłka obchodzą np. Amerykanie.

Tak naprawdę każdego dnia warto doceniać ten wyjątkowy owoc – jego właściwości zdrowotne oraz wspaniały smak.

Jabłko to symbol polskiego rolnictwa – co czwarte jabłko w Europie pochodzi właśnie z naszego kraju.

Historia Światowego Dnia Jabłka

Światowy Dzień Jabłka ma swoje korzenie w Europie. Został ustanowiony 21 października 1990 roku przez brytyjską organizację charytatywną Common Ground. Od samego początku miał być nie tylko świętem na cześć tych popularnych owoców, ale też pokazem różnorodności, której utrata grozi nam nie tylko w przypadku jabłek, ale też w odniesieniu do bogactwa krajobrazu, jeśli nie będziemy wystarczająco dbać o nasze środowisko. Jabłko, które ma tak wiele odmian, uznano za doskonały symbol różnorodności.

Dzień jabłka miał też odgrywać ważną rolę w podnoszeniu świadomości na temat żywności i pokazywać, jak bardzo potrzebujemy lokalnych produktów. 

Choć początkowe znaczenie tego święta zostało nieco zapomniane, miłośnicy jabłek na całym świecie nadal entuzjastycznie wykorzystują je jako okazję do zachwycania się ponad 7500 różnymi odmianami jabłek uprawianymi na całym świecie.

Jak obchodzi się  Dzień Jabłka?

W szkołach i przedszkolach organizowane są zajęcia, podczas których dzieci mogą dowiedzieć się, jakie są właściwości jabłek, jak się je uprawia, dlaczego powinno się je jeść ze skórką, a także, jak ważne jest to, by przed zjedzeniem jabłka zawsze myć. Przekazywanie tej cennej wiedzy jest urozmaicone różnymi zabawami i konkursami.

Oto nasze pomysły na świętowanie Światowego Dnia Jabłka:

  • pokaz jabłek – omówienie ich wyglądu, koloru, kształtu, smaku,
  • wspólne robienie soku z jabłek,
  • wspólne jedzenie jabłek i degustacja przetworów wykonanych z jabłek,
  • wspólne sadzenie jabłonki,
  • zabawy zręcznościowe z użyciem jabłka (np. chodzenie z jabłkiem na głowie),
  • zabawy plastyczne (np. rysowanie jabłek, wyklejanie ich plasteliną lub bibułą),
  • konkursy (np. bieg z jabłkiem w ręku do wyznaczonego celu i powrót do rzędu, chód z jabłkiem na talerzyku do celu (kelnerzy) i powrót do rzędu).

Zobacz też

Dzień Pluszowego Misia
Adobe Stock
Wychowanie
Dzień Pluszowego Misia: co to za święto, kiedy wypada i jaka jest jego historia
Dzień Pluszowego Misia obchodzony jest na całym świecie. Dziś niemal każde dziecko ma swoją ukochaną maskotkę, ale nie zawsze tak było. Historia narodzin pluszowego misia ma 120 lat i związana jest z jednym z amerykańskich prezydentów. Opowiedz dziecku, jaki rodowód ma pluszowy miś. Sprawdź, jak można uczcić to święto.

Pluszowy miś stał się ulubioną maskotką dzieci na całym świecie. Chyba nie ma domu, w którym nie pojawia się ten towarzysz dziecięcych zabaw, radości, smutków oraz przytulanka do zasypiania. Nic więc dziwnego, że zabawka ta doczekała się swojego święta. Wyjaśniamy, kiedy jest Dzień Pluszowego Misia, jaka jest historia tego święta oraz jak się je obchodzi. Spis treści : Kiedy obchodzimy Dzień Pluszowego Misia? Dzień Pluszowego Misia – historia Jak obchodzi się Dzień Pluszowego Misia? Kiedy obchodzimy Dzień Pluszowego Misia? Światowy Dzień Pluszowego Misia obchodzony jest 25 listopada . Święto zostało ustanowione w 2002 roku w setną rocznicę wyprodukowania pierwszego pluszowego misia. Od 1902 roku pluszowe misie szybko podbiły serca dzieci na całych świecie, stając się jedną z najpopularniejszych zabawek. Równie szybko podbiły też rynek księgarski i filmowy, stając się kultowymi bohaterami bajek. W Wielkiej Brytanii ogromną popularność zyskał Kubuś Puchatek, w Stanach Zjednoczonych Miś Yogi, natomiast w Polsce Miś Uszatek. Sława tych miśków przekroczyła granice krajów, z których pochodzą. Ale za sprawą telewizyjnych bajek i programów dla dzieci grono znanych misiów stale się powiększa. Co ciekawe – ten pierwszy pluszowy miś, od którego wszystko się zaczęło, wcale nie ma bajkowego rodowodu. Dzień Pluszowego Misia – historia Kiedy powstał pierwszy pluszowy miś i skąd się wzięła jego nazwa? Istnieje legenda, która głosi, że ten milusiński przyjaciel wszystkich maluchów narodził się 119 lat temu w USA jako Teddy Bear. Swój wkład w powstanie pluszowego misia ma prezydent Stanów Zjednoczonych Theodore Roosevelt. W 1902 roku uczestniczył on w polowaniu, podczas którego jeden z jego towarzyszy postrzelił małego niedźwiadka. Prezydent USA nie...

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek
Adobe Stock
Aktualności
Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek – kiedy wypada, jak go świętować?
Kaczor Donald, Myszka Miki, Muminki, Bolek i Lolek oraz inne postacie z bajek mają swoje święto. To Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Sprawdź, kiedy się go obchodzi, oraz jaka jest historia tego sympatycznego święta.

Bajki odgrywają ważną rolę w życiu każdego malucha. Bawią, rozwijają wyobraźnię, wzbogacają słownictwo. Wartościowe bajki wykształcają w dzieciach także odpowiednie postawy moralne. Niezwykle ważne jest, aby dziecko miało kontakt nie tylko z bajkami, które stanowią rozrywkę, ale również z takimi, z których płyną mądre przesłania.  Postacie z bajek są uwielbiane przez dzieci, często stają się także ich przyjaciółmi. Rozpoznają je zarówno najmłodsi, jak i dorośli, a niektóre stały się ikonami kultury. Bajkowi bohaterowie są także częstym tematem dziecięcych rozmów i zabaw. Każde pokolenie ma swoich idoli z bajkowego świata, a niemal każdy maluch przeżywa okres fascynacji tymi postaciami. Nic więc dziwnego, że powstało specjalne święto, mające na celu uczczenie bajkowych bohaterów – Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek – kiedy się go obchodzi? Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek ( International Day of Fairy Tales Characters ) obchodzimy 5 listopada. Jest to również dzień urodzin Walta Disneya, najbardziej znanego twórcy bajek, który w latach 30. XX wieku założył w Hollywood The Walt Disney Company – wytwórnię produkującą filmy rysunkowe. To wtedy rozpoczął się dynamiczny rozwój filmów animowanych dla najmłodszych widzów Produkowane przez wytwórnię  bajki Disneya  mają do dziś fanów zarówno wśród małych, jak i dużych widzów. Walt Disney stał się także patronem Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek Święto ma na celu docenienie bajek i ich twórców, ale także zachęcenie dzieci do czytania – Międzynarodowy Dzień Postaci z bajek jest wspaniałą okazją, by rozwijać zainteresowania czytelnicze wśród najmłodszych. Jak obchodzi się Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek? Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek...

dzień przedszkolaka
Fotolia
Edukacja
Dzień Przedszkolaka: kiedy wypada, jak świętować? 
Przedszkolaki mają swoje święto ustanowione przez Sejm. To Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Co więcej, powstała nawet piosenka na ich cześć, czyli hymn przedszkolaków. Dzień Przedszkolaka świętowany jest w każdym przedszkolu. Podpowiadamy, kiedy się go obchodzi i jak wygląda to wyjątkowe wydarzenie.

Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka obchodzony jest 20 września. Wiele przedszkoli specjalnie przygotowuje się na to święto, organizując dla maluchów wspaniałe zabawy. Dzieci uczą się również hymnu przedszkolaka. Skąd wzięło się to święto, w jakim celu zostało ustanowione, jaki ma przebieg? Spis treści:  Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka – historia święta Obchody Dnia Przedszkolaka: list od Rzecznika Praw Dziecka Piosenki na Dzień Przedszkolaka Atrakcje na Dzień Przedszkolaka Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka – historia święta Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka został uchwalony przez Sejm RP we wrześniu 2013 roku. Święto ma podkreślać wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju dzieci oraz popularyzować nowoczesne wychowanie przedszkolne. Służy także integracji przedszkoli z różnych regionów kraju z osobami, instytucjami, które mają wpływ na wizerunek i jakość funkcjonowania placówek przedszkolnych. Dodatkowo dostarcza dzieciom okazji do świętowania, do zabawy i czerpania radości z bycia przedszkolakiem. Inicjatorami powstania Dnia Przedszkolaka byli dyrektorzy łódzkich przedszkoli. To im zawdzięczamy to wyjątkowe dla maluchów święto. W 2010 roku w Łodzi odbyły się pierwsze obchody Dnia Przedszkolaka. Zorganizowano festyn, na którym dzieci posadziły pamiątkowe dęby oraz wypuściły mnóstwo baloników z marzeniami. Obchody Dnia Przedszkolaka Jak obecnie przedszkola obchodzą ten wyjątkowy dzień? We wszystkich placówkach przygotowuje się mnóstwo atrakcji dla dzieci. Pomysły są bardzo różne, w niektórych odbywa się uroczyste pasowanie na przedszkolaka nowo przyjętych dzieci, w innych organizowane są festyny, koncerty, marsze, zabawy i bale. Dzieci w Opolu w Dniu Przedszkolaka odbierają symboliczne klucze do miasta od prezydenta, mogą też...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Wyjątkowe życzenia na Dzień Matki
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Matki: wyjątkowe dla wyjątkowej mamy
Luiza Słuszniak
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
ile punktów można zdobyć na egzaminie ósmoklasisty
Edukacja
Punkty na egzaminie ósmoklasisty 2023: ile trzeba mieć punktów?
Joanna Biegaj
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz