Fotolia
Aktualności

„Przestańcie szkodzić dzieciom!” – prośba Prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej

Jak telewizja publiczna może promować ruchy antyszczepionkowe? Mieszają ludziom w głowach!

Niedawno w telewizji publicznej wyemitowano program „Szeptem”. „Ekspertami” odnośnie szczepień były dwie osoby, które nie mają zbyt wiele wspólnego z medycyną i wiedzą na temat szczepienia dzieci. Pierwsza z nich to Justyna Socha, która od wielu lat jest twarzą ruchów antyszczepionkowych. Drugim gościem był Ryszard Grzebyk, „doktor medycyny naturalnej”.

Goście programu postulowali, że szczepienia są niebezpieczne, nieskuteczne i niepotrzebne. A dziennikarze prowadzący rozmowę, zdecydowanie wspierali ich w takim myśleniu.
Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej nie mógł patrzeć bezczynnie na taką sytuację. Napisał więc list, który postanowiliśmy zamieścić poniżej.

Manipulacja i granie na emocjach

„Po obejrzeniu programu Studio Polska wyemitowanego na antenie TVP Info w dniu 19 listopada 2016, pomimo faktu, iż przed niewielu dniami wystosowałem pismo do Prezesa TVP przesłane do wiadomości Ministra Zdrowia, by zaprzestano działań, szkodzących zdrowiu publicznemu w Polsce stwierdzam, że Telewizja Polska kontynuuje akcję antyszczepionkową.

Celem kolejnego programu było wywołanie w społeczeństwie lęku przed szczepieniami. Na taki cel wskazywał przede wszystkim sposób prowadzenia programu, uniemożliwiający przedstawienie racjonalnych przesłanek za szczepieniem, dopuszczający do obrażania obecnych w studio autorytetów medycznych. Zamiast spokojnego wysłuchania ekspertów medycznych, pojawiło się przejęcie na siebie roli ekspertów przez prowadzących, wskazujących, że rację ma jedynie ten, który jest przeciwny szczepieniom. Na cel wywołania w społeczeństwie lęku przed szczepieniami wskazywał również dobór zaproszonych rodzin osób, u których wystąpiły niepożądane odczyny poszczepienne, z których nieszczęściem bardzo trudno się pogodzić. Zamiast danych dotyczących częstotliwości występowania niepożądanych odczynów poszczepiennych, szerokiego wyjaśnienia procedury ich zgłaszania pojawiła się głębia ludzkiego nieszczęścia wzmacniana płaczem obecnej w studio osoby niepełnosprawnej. U każdego widza, który ma w sobie współczucie dla ludzkiego nieszczęścia, musiał się obudzić odruch lęku, by nie dotknęło to jego lub jego najbliższych.

Tylko masowe szczepienia nas chronią

Zwracam się zarówno do widzów tego programu, do każdej Polki i Polaka, do naszych pacjentów, by dbali o swoje zdrowie, rozumiejąc, że zabezpieczenie się przed epidemiami może mieć miejsce tylko przez masowe szczepienia, które medycyna uważa za największe osiągnięcie redukujące choroby, które nie tak dawno dziesiątkowały Europę i świat.

Zaznaczam, że środowisko lekarskie na co dzień spotyka się z problemem chorób zakaźnych u osób, które nie zabezpieczyły się poprzez szczepienia i spotkań z tymi chorymi jest nieporównywalnie więcej niż zdarzeń niepożądanych. Apeluję do Koleżanek i Kolegów lekarzy i lekarzy dentystów, aby zarówno każda choroba zakaźna, jak i wszystkie niepożądane odczyny poszczepienne były sumiennie zgłaszane do Inspekcji Sanitarnych, tak, aby nikt nie miał wrażenia, że lekarze i lekarze dentyści zamiatają te kwestie pod dywan.

Do obowiązków lekarza i lekarza dentysty należy nie tylko porada w zakresie szczepień, zgłaszanie występowania niepożądanych odczynów poszczepiennych, ale przede wszystkim danie przykładu, że sam się szczepi. Dlatego też w dniu 9 grudnia 2016 roku członkowie Naczelnej Rady Lekarskiej publicznie poddadzą się szczepieniu przeciwko pneumokokom. W szczepieniu będzie również uczestniczył Główny Inspektor Sanitarny Marek Posobkiewicz. Wszyscy poddamy się stosownej obserwacji i jeśli u któregokolwiek z nas wystąpią niepożądane odczyny poszczepienne, złożymy stosowny raport i opublikujemy go na naszej stronie.

Zwracam się do Ministra Zdrowia Konstantego Radziwiłła, by dołączył do mojego wezwania i zaapelował do Prezesa Telewizji Polskiej Jacka Kurskiego, by publiczna telewizja zaprzestała akcji antyszczepionkowej i zaczęła propagować zachowania prozdrowotne służące dobru publicznemu".

Czekamy więc na wyniki obserwacji. Może ta akcja otworzy niektórym oczy, jak ważne są szczepienia w dzisiejszym świecie!

Czy szczepicie dzieci?

Czytaj także: Szczepienia a autyzm - badania antyszczepionkowców dowiodły...

źródło: nil.org.pl

Szczepienia zalecane [Wirtualne Warsztaty]

niepożądane odczyny poszczepienne
Adobe Stock
O szczepieniach
Niepożądane odczyny poszczepienne [NOP] – uboczna reakcja organizmu na szczepionkę
Niepożądane odczyny poszczepienne (NOP) to niepożądana reakcja organizmu na otrzymaną szczepionkę. W zdecydowanej większości są to łagodne przypadki, w postaci zaczerwienia, opuchlizny, obrzęku w miejscu ukłucia. Może wystąpić także poważniejsza reakcja: omdlenie lub bardzo wysoka gorączka. Bardzo poważne NOP, np. w postaci poszczepiennego zapalenia opon mózgowych, zdarzają się bardzo rzadko, raz na setki tysięcy szczepień. W Polsce prowadzi się rejestrację przypadków NOP.

Zdarza się, że rodzice odmawiają szczepień, gdyż boją się niepożądanych odczynów poszczepiennych. W bardzo potocznej opinii są one utożsamiane z poważnymi powikłaniami, zagrażającymi zdrowiu dziecka. To w żaden sposób nie odpowiada stanowi faktycznemu opartemu na wiedzy medycznej i badaniach naukowych. Wyjaśniamy co to są NOP, jak je odróżnić od zwykłej reakcji po szczepieniu, a także, kiedy są niebezpieczne i co wtedy robić. Niepożądane odczyny poszczepienne: co to są NOP łagodne objawy poszczepienne poważne objawy NOP NOP po szczepionce MMR postępowanie w przypadku NOP zgłoszenie NOP zapobieganie NOP czytanie ulotek   Co to są niepożądane odczyny poszczepienne (NOP)? Niepożądane odczyny poszczepienne (NOP od ang. adverse event following immunization – AEFI) to reakcje organizmu, które mogą pojawić się po każdym szczepieniu. Mogą być one spowodowane samą szczepionką, niewłaściwym jej podaniem lub nietypową reakcją układu odpornościowego dziecka, której wcześniej nie da się przewidzieć. Ale zaliczamy do nich także przypadkowo występujące objawy zaburzenia zdrowia występujące w tym samym czasie co szczepienie. Za niepożądany odczyn poszczepienny może być uznana każda reakcja organizmu, która pojawi się w czasie do  4 tygodni od  podania szczepionki, a w przypadku szczepionki przeciw gruźlicy (BCG) – w ciągu 12 miesięcy od jej podania. W przypadku znakomitej większości szczepień nie występują żadne działania uboczne, a jeśli się pojawią jakieś niepożądane objawy poszczepienne, utrzymują się do  3-4 dni,  są lekkie i przemijające. Zdarza się, że reakcja występująca po szczepieniu nie jest niepożądanym odczynem poszczepiennym, tylko zwykłą fizjologiczną reakcją po szczepieniu, która ma prawo się wydarzyć. Dobrym przykładem jest zmiana w postaci...

dziecko, szczepienie
Fotolia.pl
Zdrowie
Sanepid potwierdza, że kończy prace dla rządu w sprawie rekompensat za NOP
Rząd sprawę rekompensat za NOP zlecił sanepidowi. Ten potwierdza, że kończy prace nad nowelizacją ustawy, która określi szczegółowe zasady przyznawania odszkodowań za odczyny poszczepienne.

Po publikacji tekstu: " Resort zdrowia rozważa rekompensaty za NOP " mamy potwierdzenie z sanepidu, że prace nad wprowadzeniem odszkodowań za odczyny dobiegają końca. – Obecnie trwają prace nad stworzeniem systemu wypłaty przez Ministra Zdrowia świadczeń pieniężnych za wystąpienie działań niepożądanych związanych z wykonywaniem obowiązkowych szczepień ochronnych – potwierdza Jan Bondar , rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu Sanitarnego w Warszawie. W tym celu planowane jest utworzenie Funduszu Kompensacyjnego Narodowego Programu Szczepień Ochronnych. – Uregulowane zostaną przesłanki wypłaty świadczeń , sposób wypracowania jednolitych zasad orzekania o przyznaniu świadczenia, procedura przyznawania świadczenia i procedura odwoławcza – wyjaśnia Jan Bondar . Obecnie trwa końcowy etap dyskusji nad wypracowaniem koncepcji merytorycznej dotyczącej zasad wypłaty odszkodowań za  odczyny poszczepienne i przygotowania przepisów szczegółowych, które zostaną wdrożone poprzez nowelizację ustawy. Prace te są prowadzone przez Główny Inspektorat Sanitarny jako podmiot upoważniony do prac nad nowelizacją ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych. Termin zakończenie prac nad ustawą zależeć będzie m.in. od liczby i wagi uwag, jakie zgłoszone zostaną na etapie konsultacji społecznych, do których projekt skierowany zostanie niezwłocznie po zakończeniu uzgodnień wewnętrznych i uzyskaniu pozytywnej opinii o akceptacji ze strony Kierownictwa Ministerstwa Zdrowia. O co cały ten szczepienny ambaras? Od kilku lat narasta konflikt pomiędzy zwolennikami rozbudowy programu szczepień obowiązkowych a przeciwnikami takiego kroku. Z jednej strony podkreśla się konieczność zapobiegania chorobom zakaźnym , zapewnia o bezpieczeństwie i skuteczności szczepień, a z drugiej strony padają argumenty podważające zasadność takich...

NOP
AdobeStock
Aktualności
Ile dzieci ma powikłania po szczepieniach? Oto najnowsze dane
Bardzo wyolbrzymia się liczbę negatywnych reakcji organizmu dzieci na szczepienia - wynika z danych krajowego konsultanta w dziedzinie epidemiologii. Zobacz, ile przypadków NOP jest w Polsce.

Przeciwnicy szczepień dzieci od lat używają argumentu w postaci niepożądanych odczynów poszczepiennych (NOP) jako koronnego dowodu na szkodliwość szczepień . I chociaż lekarze nie zaprzeczają, że NOP istnieją, to jednak nie zgadzają się z antyszczepionkowcami na używanie ich jako "straszaka", mającego zniechęcić rodziców do szczepienia dzieci. Najnowsze dane o liczbie NOP w Polsce to kolejny dowód w sprawie. Od 1 do 3 razy na 1 milion szczepionek Co roku w Polsce rejestruje się średnio od 2 do 3 tysięcy wszystkich Niepożądanych Odczynów Poszczepiennych (NOP), z czego od 100 do 200 z nich to NOP poważne - poinformowała krajowy konsultant w dziedzinie epidemiologii dr Iwona Paradowska-Stankiewicz na portalu zaszczepsiewiedza.pl. To niewielka skala, jeżeli weźmie się pod uwagę, że Programemem Szczepień Ochronnych objętych jest w Polsce 20 roczników dzieci i młodzieży do 19. roku życia, czyli ok. 7– 8 mln osób. - Ciężkie NOP występują bardzo rzadko i statystycznie jest to około 0,3 proc . ze wszystkich zarejestrowanych w danym roku przypadków NOP. Badania pokazują, iż ciężkie NOP, jakim jest reakcja anafilaktyczna, występuje od 1 do 3 razy na 1 milion podanych dawek szczepionki - wyjaśniła dr Paradowska-Stankiewicz.   Co to jest NOP? Niepożądane odczyny poszczepienne (NOP) to wszystkie negatywne reakcje organizmu na podaną szczepionkę, od pewnych nieprzyjemnych dolegliwości aż po poważne powikłania. Mogą wystąpić do 4 tygodni po szczepieniu. NOP najczęściej mają formę łagodną i występują w postaci: niewielkiego obrzęku, zaczerwienienia i bólu wokół wkłucia na skórze, bolesnego siniaka w miejscu podania szczepionki, gorączki, bólu stawów, bólu głowy, złego samopoczucia. Poważny NOP charakteryzuje się dużym nasileniem objawów w postaci znacznego obrzęku kończyny, silnego jej zaczerwienienia, wysokiej...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj