11-latka urodziła dziecko
AdobeStock
Aktualności

Poczwórne szczęście w Szczecinie i w... Lublinie

Gdy szczecińskie czworaczki wychodziły do domu, niemalże w tym samym czasie w Lublinie rodziła się kolejna czwórka maluszków.

Ciąża, w której na świat przychodzą czworaczki, zdarza się raz na ponad pół miliona przypadków. Lekarze przyznają, że tak mnogie ciąże, to ciąże nadzwyczajnego ryzyka. Przyszła mama, jak i dzieci muszą być pod szczególnym nadzorem. Tak było i w tym przypadku. Choć maluszki miały przyjść na świat dopiero na początku września, niestety na kilkanaście tygodni przed terminem pani Natalia trafiła do szpitala. Dzieci urodziły się 28 czerwca - w 30. tygodniu ciąży. Pierwsza urodziła się Amelka, ważyła 1 400 g. O minutę młodsi są jej bracia - Franek i Staś, którzy ważyli 1 330 g i 1 265 g. Najmłodsza i najmniejsza jest Zosia, której masa urodzeniowa wyniosła zaledwie 815 g.
 

To pierwsze w historii szpitala "Zdroje" czworaczki. W ubiegłym tygodniu, po 9-tygodniowym pobycie w szpitalu, w końcu maluszki zostały wypisane do domu. Dziś troje dzieci waży około 3 kg, Zosia 2200 g. Wszystkie są w takiej kondycji, jakby były donoszone. Nie mają powikłań związanych z wcześniactwem, choć nie było łatwo. Neurolog ocenia dzieci jako zdrowe, maluszki będą jednak korzystać z rehabilitacji. 
 

Zobacz także
Jak wygląda cesarskie cięcie

Tak przychodzą na świat czworaczki! Zobacz film z cesarskiego cięcia

Ruda Śląska czworaczki

Ruda Śląska: 30 osób przyjmowało poród czworaczków!

Czworaczki opuściły Instytut Matki i Dziecka

To zdarza się raz na kilka lat! Instytut Matki i Dziecka opuściły... czworaczki

czworaczki

Pierwsze na świecie naturalnie poczęte nieidentyczne czworaczki

Jak poradzić sobie z tak liczną gromadką?

Kalkulator tygodnia ciąży
Narzędzia dla rodziców mamotoja.pl

Najbliższy miesiąc rodzina spędzi w komplecie w domu. Nie brakuje także osób bliskich chętnych do pomocy. Dzięki finansowemu wsparciu urzędu marszałkowskiego, przy zachodniopomorskim oddziale Towarzystwa Przyjaciół Dzieci uruchomiona została pierwszą w regionie „wypożyczalnia” sprzętu dla rodzin wieloraczków lub rodzin znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji finansowej. Ze wsparcia jako pierwsza skorzysta waśnie rodzina państwa Ratomskich. Rodzice dzieci otrzymali również wsparcie od miasta w postaci mieszkania, a podczas uroczystego pożegnania otrzymali foteliki samochodowe, statuetki w formie smoczków, a także pamiątkowe skarpetki.

Kolejne radosne wieści

Gdy szczecińskie maluszki opuszczały w czwartek szpital, na świat szykowały się kolejne czworaczki. W szpitalu klinicznym nr 4 w Lublinie w piątek 28 sierpnia na świat przyszło trzech chłopczyków i jedna dziewczynka. Najmniejsze z rodzeństwa ważyło 1060, a najcięższe 1540 gramów. Tu podobnie do porodu doszło w 30. tygodniu ciąży, a dzieci na świat przyszły przez cesarskie ciecie. Obecnie maluszki przebywają w inkubatorach i są pod troskliwą opieką neonatologów. Mama i dzieci czują się dobrze, ale najbliższe tygodnie spędza w szpitalu. Choć takie ciąże to rzadkość, to w tym samym szpitalu czworaczki przyszły na świat nie po raz pierwszy. Do takiego porodu doszło siedem lat temu.

Źródło: gs24.pl, kurierlubelski.pl

Zobacz także:

Do jakich lekarzy musisz trafić z wcześniakiem w pierwszym roku życia? [WIDEO]

wcześniak
Fotolia
Aktualności
Najstarsza mama czworaczków urodziła. Zdrowie dzieci jest zagrożone.
Nie wiadomo, jak skończy się historia 65-letniej kobiety i jej dzieci, która zdecydowała się na tak późne macierzyństwo

65-letnia Annegret Raunigk, która poddała się zabiegowi in vitro urodziła czworaczki w 26. tygodniu ciąży . Lekarze nie komentują stanu zdrowia dzieci, które obecnie przebywają w inkubatorach . Kiedy ponad miesiąc temu pisaliśmy o Annegret: Zostanie najstarszą mamą czworaczków na świecie , w internecie wrzało, że Niemka zdecydowała się na tak późne macierzyństwo , zwłaszcza że była już mamą trzynaściorga rodzeństwa. Jej decyzja była mocno komentowana w internecie, jednak Annegret ucinała wszystkie spekulacje jasnym i konkretnym stanowiskiem: - Uważam, że każdy ma prawo do osobistej decyzji. Noworodki są w chwiejnym stanie W ubiegły wtorek, 19 maja w berlińskim szpitalu, w wyniku cesarskiego cięcia , w związku z wystąpieniem bólów porodowych , przyszły na świat czworaczki : trzech chłopców i dziewczynka. Jak podaje rzeczniczka niemieckiej telewizji RTL, z którą mama podpisała wyłączność na udzielanie wywiadów: - Noworodki będą jeszcze długo w chwiejnym stanie . Wcześniaki, które ważyły od 655 do 960 gramów,  nie są w pełni rozwinięte, jednak powinny mieć duże szanse na przeżycie. Polecamy:  Najmniejszy na świecie wcześniak uratowany w polskim szpitalu To była nieodpowiedzialna decyzja matki Dyrektor kliniki ginekologiczno-położniczej uniwersytetu w Erlangen Matthias Beckmann podkreślił, że bardziej od obawy przed zgonem dzieci, bałby się, czy nie będą one miały trwałych uszkodzeń organizmu , ze względu na wiek matki: -Być może będzie musiała pielęgnować dwoje niepełnosprawnych dzieci , a w wieku 80 lat sama stanie się przypadkiem do pielęgnacji - powiedział Beckmann, czym jasno pokazał swoje snanowisko wobec decyzji kobiety. Zobacz także: Późne macierzyństwo wśród gwiazd!

Skrajny wcześniak
AdobeStock
Aktualności
Przyszła na świat aż 13 tygodni przed terminem. Mała - wielka wojowniczka!
Szanse na przeżycie miała niewielkie, ale pokazała wszystkim, jak wielka wola życia drzemie w jej maleńkim ciałku.

Czasem powikłania w trakcie ciąży stanowią tak duże zagrożenie dla dziecka i mamy, że lekarze decydują o wcześniejszym jej zakończeniu. W takich sytuacjach, choć jest za wrześnie na poród, lekarze dają więcej szans na przeżycie dziecka poza łonem mamy. Tak było z maleńką Hannah Bella Rodriguez, która urodziła się aż 13 tygodni przed planowanym terminem. Nadzieja umiera ostania Latem tego roku mama dziewczynki - Pena trafiła do szpitala. Serce dziecka biło coraz słabiej i lekarze zdecydowali się na przyspieszenie porodu. Hannah przyszła na świat za pomocą cesarskiego cięcia w 26. tygodniu ciąży . Była tak maleńka, że mieściła się na dłoni dorosłego człowieka. Ważąc zaledwie 0,45 kilograma miała niewielkie szanse na przeżycie, ale zadziwiła cały świat i dała nadzieję innym rodzicom. Na początku października dziewczynka po 104 dniach spędzonych w szpitalu nareszcie wyszła do domu. Obecnie waży 2,4 kilograma i rozwija się prawidłowo. Jest pod stałą opieką lekarzy. Pena jest bardzo wdzięczna za wszystko, co lekarze zrobili dla jej dziecka. Było dużo łez, stres i lęk, ale nigdy nie straciła nadziei. Kobieta podczas konferencji prasowej podziękowała personelowi, który okazał jej rodzinie bardzo dużo wsparcia. Wbrew statystykom Dane dotyczące skrajnych wcześniaków są bezlitosne. Noworodki ważące 400 gramów mają tylko 25 procent szans na przeżycie i około 7 procent szans na rozwój bez przewlekłego uszkodzenia mózgu. Takie niezwykłe historie pokazują jednak, że te maluszki mają ogromną chęć życia i potrafią walczyć, jak mało kto. Choć Hannah urodziła się w 26. tygodniu ciąży była wielkości 22-tygodniowego dziecka. Lekarze byli w szoku widząc jej wolę walki. Źródło: nbcnewyork.com Zobacz także: Gdy się urodził, ważył zaledwie tyle, co puszka Coca-Coli Lepiej urodzić dziecko w 7 czy w 8 miesiącu? Z wcześniakiem w...

Sześcioraczki z Tylmanowej
screen/@szescioraczki_pl_sextuplets
Zakupy
„Misiaki w komplecie” - nowe zdjęcie sześcioraczków z Tylmanowej rozczula
Urocze kombinezony zdecydowanie dodają im słodyczy, ale i twój maluszek może się też tak prezentować!

Filip, Tymon, Zosia, Kaja, Mela oraz Malwina rosną jak na drożdżach, a świadczyć może o tym ostatnia fotografia, jaką postanowiła podzielić się w sieci ich mama. „Misiaki w komplecie 🐻🐻🐻🐻🐻🐻I to wystarczy ❤️” - napisała na Instagramie Klaudia Marzec. Do wpisu dołączyła zdjęcie sześcioraczków, które ubrane są w jesienne kombinezony. Wyglądają w nich jak małe misiaczki. Internauci się zachwycili, a pod postem szybko zaczęły pojawiać się komentarze.       Wyświetl ten post na Instagramie.                       Post udostępniony przez Klaudia Marzec (@szescioraczki_pl_sextuplets) Paź 4, 2019 o 10:00 PDT Nas też urzekły te małe misiaczki, dlatego znalazłyśmy dla was podobne kombinezony, by wasze maluszki mogły wyglądać równie uroczo.  Szczęście razy sześć Pierwsze w Polsce sześcioraczki urodziły się w Krakowie w maju tego roku. Dzieci przyszły na świat przez cesarskie cięcie w 29. tygodniu ciąży w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie. Noworodki ważyły od 890 g do ok. 1300 g. Maluszki do domu wypisywane były stopniowo nie tylko ze względu na konieczność badań, ale też, by przyzwyczajać rodziców do nowej sytuacji. 10 września ze szpitala wypisany został ostatni maluszek z rodzeństwa. Jak widać, cała szóstka rośnie zdrowo! Źródło: Instagram Zobacz także:   Śpiworek, rożek, a może kocyk? Sprawdź, czym przykryć malutkie dziecko Śpiworek do spania: niezbędny gadżet dla mam małych wiercipiętów Ciepły napój zawsze pod ręką, czyli o tym, jaki termos wybrać dla dziecka  

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz