Sześcioraczki
Instagram
Aktualności

Jak radzą sobie „nasze" sześcioraczki? Po urodzeniu ważyły tylko 1 kg. „Każde ma trudności”

Słynne sześcioraczki z Tylmanowej rosną jak na drożdżach! Oglądając ich urocze zdjęcia mało kto z internautów pamięta, że urodziły się jako wcześniaki. Niestety poród przed terminem pozostawił ślad.

Sześcioraczki z Tylmanowej budzą ogromne zainteresowanie internautów i mediów. Na szczęście mama często dzieli się zdjęciami dzieci na Instagramie, dzięki czemu wszyscy chętni mogą podziwiać, jak sześcioraczki rosną i się rozwijają. Z okazji Światowego Dnia Wcześniaka mama sześcioraczków opublikowała nowe zdjęcie z poruszającym opisem.

Pampersy dla wcześniaków: na co zwracać uwagę, kupując pieluchy? [WIDEO]

Sześcioraczki z Tylmanowej: mali wojownicy

Gdy ponad rok temu w Tylmanowej przyszły na świat sześcioraczki, rodzice drżeli o ich zdrowie: dzieci urodziły się bowiem w niespełna 29. tygodniu ciąży, a każde z nich ważyło ok. 1 kg. Teraz mama sześcioraczków przypomniała, że poród przed terminem to często poważne konsekwencje na przyszłość.

„Chociaż wszystkie dzieciaczki są z jednej ciąży - każde z nich rozwija się inaczej, napotyka na swojej drodze mniejsze lub niestety większe trudności. Jedno jest pewne - każdy wcześniak to mały wojownik” − napisała na Instagramie Klaudia Marzec, mama sześcioraczków.


Nie wiadomo dokładnie, z jakimi problemami zdrowotnymi borykają się sześcioraczki z Tylmanowej. Bywa jednak, że wcześniaki, czyli dzieci urodzone przed 37. tygodniem ciąży, wymagają długiej i intensywnej rehabilitacji. Najczęstsze powikłania wcześniactwa to:

  • zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego
  • zaburzenia narządu wzroku
  • zespół zaburzeń oddychania
  • dysplazja oskrzelowo-płucna
  • uszkodzenia narządów słuchu
  • częste infekcje


Zobacz też:

rozwój wcześniaka
Adobe Stock
Wcześniak
Rozwój wcześniaka - miesiąc po miesiącu
Rozwój wcześniaka różni się od rozwoju dziecka, które urodziło się w terminie. Choć wcześniak może zdobywać umiejętności z opóźnieniem, niedługo pewnie nadrobi zaległości. Odpowiednia opieka i rehabilitacja dają szansę na prawidłowy rozwój.

Rozwój wcześniaka przebiega inaczej, niż u noworodka, który urodził się w 40. tygodniu ciąży. Wcześniak to dziecko, które przyszło na świat przed 37. tygodniem ciąży . Jego sprawność umysłowa i fizyczna może być początkowo mniejsza niż u dzieci urodzonych o czasie, ale dzięki właściwej opiece lekarzy i rodziców ma szansę prawidłowo się rozwijać. Z badań Instytutu Matki i Dziecka wynika, że choć wcześniaki zaczynają chodzić i mówić później niż ich rówieśnicy, 3/4 z nich po 2-3 latach dogania inne dzieci. Spis treści:  Wcześniactwo a rozwój dziecka Rozwój wcześniaka miesiąc po miesiącu Wcześniaki - rozwój psychoruchowy w pierwszych latach życia Rozwój wcześniaka - jak mogą pomoc rodzice? Rozwój wcześniaka - siatki centylowe Skoki rozwojowe u wcześniaków Waga wcześniaka Ile powinien przybierać na wadze wcześniak? Wcześniactwo a rozwój dziecka Wcześniaki rozwijają się bardzo indywidualnie, ich odruchy wczesnoniemowlęce i napięcie mięśni ewoluują nieco inaczej niż u dzieci urodzonych o czasie. Trzeba też wiedzieć, że normy rozwojowe są szerokie i maluch, który w 7. miesiącu wieku korygowanego nie siedzi, nie musi być chory – może mieścić się w dolnej granicy normy. ​Na rozwój dziecka mają wpływ dwa czynniki: stan układu nerwowego oraz otoczenie. Mózg wcześniaka jest jeszcze bardzo niedojrzały, dlatego jego tkanka jest wyjątkowo wrażliwa. Jeśli nastąpiło niedotlenienie albo krwawienie do ośrodkowego układu nerwowego (tzw. wylewy okołokomorowe), istnieje ryzyko, że noworodek nie będzie rozwijał się prawidłowo. Jednocześnie bardziej niedojrzały mózg jest też bardziej plastyczny, więc jego zdrowa tkanka potrafi przejąć czynności obszarów, które zostały uszkodzone. Oczywiście im mniejsze uszkodzenie, tym lepsze rokowania. Dziecko, którego mózg...

wcześniak
Adobe Stock
Wcześniak
Wcześniak – najważniejsze informacje o wcześniactwie
Wcześniak to dziecko urodzone przed czasem, czyli między 22. a 37. tygodniem ciąży. Im później się urodziło, tym większe ma szanse na przeżycie i zdrowy rozwój. Opisujemy przyczyny wcześniactwa, sprawdzamy, od którego momentu wcześniak jest bezpieczny.

Wcześniaki stanowią ponad 6 procent wszystkich nowo narodzonych dzieci. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w Polsce rocznie rodzi się około 24 tys. wcześniaków. Niestety liczba ta stale rośnie. Jest wiele przyczyn wcześniactwa. Szczęśliwie, medycyna robi wręcz niewiarygodne postępy w dziedzinie ratowania przedwcześnie urodzonych dzieci. Lekarze są dziś w stanie uratować dzieci z bardzo wczesnych ciąż. Wyjaśniamy, na czym polega wcześniactwo i jak rozwija się dziecko urodzone znacznie przed terminem. Spis treści: Kiedy dziecko jest wcześniakiem Wcześniak – objawy wcześniactwa Przyczyny wcześniactwa – dlaczego rodzą się wcześniaki Wcześniak – powikłania Wcześniak – rozwój Pielęgnacja wcześniaka Szczepienie wcześniaka Szanse na przeżycie wcześniaka Kiedy dziecko jest wcześniakiem? Kiedy noworodek jest wcześniakiem? W neonatologii, która zajmuje się leczeniem noworodków, również tych urodzonych przedwcześnie, wcześniakiem określa się dziecko: urodzone między 22. a 37. tygodniem ciąży, ważące między 500 a 2500 gramów. Ze względu na przedwczesny poród wcześniak ma niedojrzały organizm i nie jest w stanie samodzielne żyć poza organizmem kobiety bez pomocy medycznej. Wcześniaki – podział Tydzień, w którym dziecko przyszło na świat, ma ogromne znaczenie dla jego zdrowia i szans na przeżycie. Każdy dodatkowy tydzień spędzony w brzuchu mamy jest na wagę złota i zwiększa szanse dziecka na przeżycie i zdrowy rozwój.  Z uwagi na czas, w którym wcześniak, przyszedł na świat wyróżniamy: bardzo skrajne wcześniactwo – dzieci urodzone pomiędzy 22. a 28. tygodniem ciąży, skrajne wcześniactwo – dzieci urodzone pomiędzy 28. a 32. tygodniem ciąży, późne wcześniactwo –...

Ile wcześniak zostaje w szpitalu?
AdobeStock
Wcześniak
Ile wcześniak zostaje w szpitalu, jak długo przebywa w inkubatorze i jak mu pomóc?
To, ile wcześniak zostaje w szpitalu po narodzinach i jak długo musi być podpięty pod aparaturę, zależy m.in. od tego, w którym tygodniu ciąży się urodził. Profesor Ewa Helwich, ekspert z IMiD, wyjaśnia, gdzie szukać opieki specjalistycznej dla wcześniaka i jak rodzice mogą wspierać rozwój maluszka.

Narodziny wcześniaka są dla rodziców szokiem. Warto pamiętać, że choć wcześniak jest w inkubatorze, rodzice od początku mogą budować z nim więź, a tym samym wspierać jego rozwój, choć oczywiście wymaga to cierpliwości, wyczucia i wiedzy. Profesor Ewa Helwich, neonatolog, wyjaśnia, ile wcześniak zostaje w szpitalu po porodzie, jak zwiększyć jego szanse na przeżycie oraz gdzie szukać fachowej pomocy. Spis treści: Ile wcześniak zostaje w szpitalu? Jak długo wcześniak musi przebywać w inkubatorze? W jaki sposób można zwiększyć szanse na przeżycie wcześniaka? Jak matka może opiekować się wcześniakiem w szpitalu? A jak może się udzielać tata? Gdzie szukać specjalistycznej opieki dla wcześniaka? Kiedy trzeba się liczyć z przedwczesnym porodem? Kiedy noworodka uznaje się za wcześniaka? Czy wcześniak ma szansę dogonić w rozwoju rówieśników? Gdzie szukać pomocy dla wcześniaka po wyjściu ze szpitala? Ile wcześniak zostaje w szpitalu? Ewa Helwich: Wszystko zależy od tego, w którym tygodniu ciąży następuje poród i w jakim stanie zdrowia jest dane dziecko. Z reguły wcześniak może zostać wypisany ze szpitala, gdy jego waga wynosi około 2 kg, jest na tyle silny i dojrzały, że nie ma kłopotów z oddychaniem, utrzymaniem temperatury ciała, jedzeniem i przyswajaniem pokarmu. Najmniejsze dzieci, te z wagą poniżej kilograma, w pierwszym okresie po porodzie z reguły potrzebują wsparcia oddechowego i kontroli pracy układu krążenia. Są stale monitorowane przez aparaturę medyczną. By zapewnić im środowisko jak najbardziej zbliżone do tego w łonie matki, muszą przebywać w inkubatorze. Pozwala on dostosowywać na bieżąco temperaturę i wilgotność powietrza do potrzeb dziecka. Jak długo wcześniak musi przebywać w inkubatorze? E. H.: Do czasu, aż będzie w stanie samodzielnie utrzymywać...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj