chore dziecko w szpitalu
Fotolia
Aktualności

W szpitalach brakuje pediatrów, w przychodni… kierują do szpitala

Gdybyś była pediatrą, to co byś wybrała: cięższą i gorzej płatną pracę w szpitalu czy lżejszą i lepiej płatną w przychodni? Prosty wybór, prawda?

W 2011 r. w szpitalu w Radomsku otwarto nowy oddział dziecięcy na 20 łóżek. Wyremontowany, przestronny. Wzór dla innych szpitalnych oddziałów. We wrześniu 2015 r. został zamknięty na miesiąc, oficjalnie z powodu remontu (po czterech latach od oddania). Nieoficjalnie – bo nie miał kto w nim pracować. 

Podobnie dzieje się w wielu innych szpitalach w Polsce. Są łóżka dla dzieci, ale nie ma lekarzy pediatrów i to nie tylko na oddziałach dziecięcych, ale też na oddziałach noworodkowych, gdzie trafiają dzieci tuż po porodzie!

Pediatrów brakuje, bo studentom medycyny dużo bardziej opłaca się wybrać każdą inną gałąź medycyny. Kardiologię. Laryngologię. Po takich kierunkach jest dużo większa szansa na otwarcie kiedyś w przyszłości własnego gabinetu. Według lekarzy pediatria – a zwłaszcza neonatologia, czyli opieka nad noworodkami – jest bardzo trudna i wiąże się z bardzo dużym stresem. 

Polecamy: Prof. Alicja Chybicka, lekarz, senator, pyta: Czy Polska kocha dzieci?

Z kolei ci, którzy mimo wszystko zdecydują się na pediatrię, też nie palą się do pracy w szpitalu. I trudno im się dziwić. Dużo lepszym wyborem dla nich jest praca w przychodni – lepsza pensja, lepsze godziny pracy i – co bardzo ważne – dużo mniejsza odpowiedzialność. Pediatra w przychodni każdemu dziecku, jakie do niego trafi, może wypisać skierowanie do szpitala – jeśli tylko leczenie malucha wyda mu się zbyt kosztowne (badania krwi, moczu itd.). O tej odpowiedzialności mówił mi kiedyś dr Jerzy Wassermnan, ordynator warszawskiego Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Szpitalu Dziecięcym przy ulicy Niekłańskiej: 

Mogę śmiało zaryzykować stwierdzenie, że z 10 dzieci, jakie w tej chwili siedzą u nas w poczekalni na SOR-ze, tylko jedno powinno tu być. SOR to nie jest miejsce dla dzieci z bólami brzucha, biegunkami, ospą czy anginą – tymczasem takie dzieci są do nas kierowane przez lekarzy rodzinnych z przychodni.
(...) Wielu lekarzy rodzinnych wysyła pacjentów do szpitala np. na badanie, bo to ich nic nie kosztuje. Nie ma u nas takiego systemu jak np. w Wielkiej Brytanii, gdzie lekarz merytorycznie i finansowo odpowiada za skierowanie do szpitala. W Polsce każdy lekarz może wypisać takie skierowanie z czym tylko chce: bólem brzucha, bólem gardła itd.

Dr Wassermann tłumaczył wtedy, że wina leży nie tyle po stronie pediatrów, ale po stronie systemu. Według zasad NFZ-u, każdy z nas: i dziecko, i dorosły,  musi mieć lekarza rodzinnego (dla dziecka może nim być pediatra). Każdy lekarz rodzinny ma płacone od tzw. stawki kapitacyjnej. To znaczy, że lekarz na każdą zapisaną do niego osobę, dostaje co roku pewną pulę pieniędzy. Z tej puli musi jednak pokryć też koszty zleconych przez siebie badań, a to oznacza, że każde wypisane przez niego skierowanie np. na morfologię krwi, badanie moczu zmniejsza jego pensję. 

Jaki więc miałby on interes, by faktycznie leczyć zapisanych do niego pacjentów? – pytał dr Wassermann.

Na razie nie zanosi się na to, by cokolwiek miało się zmienić. I tylko teraz, gdy idzie kolejna zima, zastanawiam się, nad tym, co mam robić, gdy zachoruje moje dziecko. Jechać do szpitala, w którym brakuje pediatrów? Czy do przychodni, w której lekarz zamiast leczyć moje dziecko, będzie wolał wypisać mu... skierowanie do szpitala?

Gdzie leczycie dzieci? – piszcie w komentarzach.

Czy pediatrzy znikną z przychodni?! Sprawdź, co mówi ekspert!

Joanna Gzik, pediatra
Małgorzata Mikołajczyk
Zdrowie
Homeopatia działa! - przekonuje doświadczony pediatra
Podawałaś kiedyś dziecku syrop Stodal? A czy wiesz, że to właśnie lek homeopatyczny? O tym, jak działają leki homeopatyczne, czy wspierają odporność, dlaczego w Polsce homeopatia wciąż jest w niełasce oraz jak ważny jest dobry kontakt rodziców z lekarzem, rozmawiamy z lek. med. Joanną Gzik, pediatrą i homeopatą, która leczy dzieci klasycznie i homeopatycznie.

Gdy moja córka miała pięć miesięcy, złapała infekcję. Lekarz przepisał jej lek homeopatyczny. Po dwóch dniach byłyśmy już w szpitalu z zapaleniem płuc. Co poszło nie tak? – Trudno powiedzieć. Małe dziecko choruje burzliwie. Przeziębia się, gorączkuje. Jeśli trafia do lekarza, a infekcja trwa bardzo krótko – od godziny lub dwóch – nie zawsze można dokładnie powiedzieć, jaka choroba się rozwija, bo nie wszystkie objawy są od razu widoczne. Większość z nich to wirusowe przeziębienia , ale gorączka może być pierwszym objawem anginy , infekcji dróg moczowych czy zapalenia płuc . Być może Pani dziecko miało infekcję wirusową, ale było malutkie i rozwinęło się powikłanie w postaci zapalenia płuc. Możliwe też, że nie wszystkie objawy były widoczne, więc lekarz nie mógł od razu stwierdzić zapalenia płuc. Małe dzieci szybko zdrowieją , ale też szybko może się im pogorszyć – to fizjologia wieku dziecięcego.   A może nie należy tak leczyć niemowląt? – To nieprawda. Lekami homeopatycznymi można leczyć nawet bardzo malutkie dzieci, bo leki te są bezpieczne i nietoksyczne. Ale im młodsze dziecko i im burzliwsza choroba, tym ważniejszy jest kontakt z rodzicami po wyjściu z gabinetu. Zwykle proszę, aby zadzwonili do mnie po dobie czy dwóch i powiedzieli, jak czuje się dziecko. Choroba przecież ewoluuje, pewne objawy ustępują, inne mogą się pojawić. Proponuję leczenie po zbadaniu dziecka, spodziewam się, jaki będzie przebieg choroby, ale przecież każdy choruje trochę inaczej . I proszę nie myśleć, że robię tak teraz, gdy przyjmuję w prywatnym gabinecie, bo przez 20 lat pracy w państwowej przychodni byłam również w kontakcie z rodzicami moich pacjentów. Wiele dzieci trafia do mnie na izbę przyjęć w szpitalu po wizycie u lekarza w rejonie, gdzie nie są leczone homeopatycznie i też mają powikłania. Bywa że dziecko jest...

pediatra
Fotolia
Zdrowie
Pediatra czy lekarz rodzinny: jak wybrać lekarza dla dziecka
Pediatra czy lekarz rodzinny – kto będzie lepiej leczył dzieci? Tylko co drugie dziecko w Polsce ma szansę być pod opieką pediatry. Prawie 8% rodziców zapytanych przez CBOS twierdzi, że gdyby mieli wybór, leczyliby dzieci u pediatry. Również Polskie Towarzystwo Pediatryczne jest za tym, żeby to pediatrzy opiekowali się dziećmi.

– Dzieci chorują inaczej niż dorośli, choroba postępuje u nich znacznie szybciej. W 4 godziny dziecko, które ma biegunkę , gorączkę, wymioty , może zginąć, jeśli nie będzie mu udzielona specjalistyczna pomoc, bo odwodni się. Dlatego dzieci powinny być pod opieką pediatrów , którzy znają się na chorobach dzieci i potrafią je leczyć, a nie lekarzy rodzinnych – mówi senator prof. Alicja Chybicka, pediatra i onkolog, prezes Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego. Zobacz także: Kiedy dzwonić do lekarza, kiedy jechać do szpitala Tylko połowa dzieci jest pod opieką pediatry Tylko połowa dzieci w Polsce jest pod opieką pediatry: pozostali są pod opieką lekarzy rodzinnych,  którzy nie zawsze tak dobrze jak pediatrzy znają się na chorobach dzieci. Są co prawda przychodnie, zwłaszcza w dużych miastach, gdzie dzieci są badane przez pediatrów, jednak w większości przychodni pediatry nie ma, a opiekę nad dziećmi lekarze rodzinni, którzy w trakcie swojej specjalizacji odbywają jedynie 6-miesięczne szkolenie z zakresu pediatrii. Są miejsca w Polsce, gdzie rodzice z dziećmi muszą jechać po 100 km, by dziecko było zbadane przez pediatrę. Zobacz także: Czy dzieci są dziś pod dobrą opieką lekarzy Pediatra lepszy niż lekarz rodzinny? Z badań przeprowadzonych przez CBOS wynika, że zdecydowana większość rodziców, prawie 80% twierdzi, że gdyby miała możliwość wyboru, chciałaby, żeby dzieckiem opiekował się pediatra, a nie lekarz rodzinny. Również Polskie Towarzystwo Pediatryczne zdecydowanie popiera, żeby pediatrzy sprawowali opiekę nad dziećmi. W Sejmie znajduje się już projekt poprawek do ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, w która umożliwi powrót pediatrów do podstawowej opieki zdrowotnej. Obecnie w przychodniach mogą pracować tylko lekarze po ukończeniu specjalizacji z medycyny rodzinnej oraz pediatrzy, którzy od lat pracują w przychodniach....

lekarze z SOR na ul. Niekłańskiej w Warszawie
Małgorzata Mikołajczyk
Zdrowie
SOR to nie przychodnia – mówią lekarze z warszawskiego szpitala dla dzieci
Kiedy jechać na SOR, a kiedy do przychodni? Co robić w szpitalnej poczekalni, a czego absolutnie nie? Przeczytaj wywiad z lekarzami ze Szpitalnego Oddziału Ratunkowego z dziecięcego szpitala przy ul. Niekłańskiej.

Niemowlęta z katarem. Maluchy z biegunką.  Tłum dzieci z podejrzeniem owsików, kilku pijanych nastolatków – a między nimi kilkoro dzieci, które naprawdę powinny się tutaj znaleźć. Szpitalny Oddział Ratunkowy (SOR) w dziecięcym szpitalu przy ul. Niekłańskiej * to miejsce, które zna każdy rodzic w Warszawie. Nie każdy jednak wie, kiedy powinien zgłosić się tutaj ze swoim dzieckiem, a kiedy nie, Wielu błędnie traktuje SOR jak rejonową przychodnię. Z jakimi kłopotami powinniśmy tu przyjechać? Jak można przygotować się przed przyjazdem? Czego nie wolno robić w poczekalni? Odpowiada dr Jerzy Wassermann, specjalista chirurgii dziecięcej i ordynator oddziału, oraz dr Marzenna Koszańska, specjalista pediatrii. Jakie dzieci trafiają do Państwa na oddział? JW: Absolutnie wszystkie rozpoznania świata. Wrośnięty kolczyk w uchu, gorączka, wszelkie możliwe biegunki, wymioty i bóle brzucha. Albo np. stare zaniedbane oparzenia, które powinny być leczone w poradni chirurgicznej. Na szpitalny oddział ratunkowy powinni trafiać tylko ci pacjenci, którzy wymagają hospitalizacji, choć my przyjąć musimy wszystkich. Mogę śmiało zaryzykować stwierdzenie, że z dziesięciorga dzieci, jakie w tej chwili siedzą w naszej poczekalni, tylko jedno powinno tu być. To nie zawsze jest kwestia złej decyzji rodziców dziecka. Często są niepotrzebnie do nas kierowani przez lekarzy rodzinnych. Dlaczego? JW: Wina leży po stronie systemu. Każdy z nas musi mieć lekarza rodzinnego, który ma płacone od tzw. stawki kapitacyjnej, czyli otrzymuje roczną pulę pieniędzy na każdą osobę, która wybrała go na swój „pierwszy kontakt”. Z tej puli lekarz rodzinny musi jednak pokryć też koszty zleconych przez siebie badań, a to oznacza, że każde wypisane przez niego skierowanie np. na USG, morfologię krwi, badanie moczu zmniejsza jego pensję. Jaki więc ma on interes, by faktycznie...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj