Sale zabaw dla dzieci
Aktualności

Prawie doszło do tragedii, a sala zabaw obwinia... dziecko

Wielu rodziców rezygnuje z podwórka i zimą skłania się ku salom zabaw. Tyle że to może być bardzo zły pomysł. Przekonała się o tym pewna mama Poznania.

Nie od dziś wiadomo, że place zabaw to idealne miejsce dla dziecka. Aktywna zabawa poprawia wydolność układu nerwowego, oddechowego i krążenia, wzmacnia mięśnie, kości i więzadła. Ruch ćwiczy koordynację wzrokowo-ruchową, szybkość, zmysł równowagi czy gibkość. Trenuje orientację w przestrzeni, a także spostrzegawczość i kreatywność. Wszelkie ćwiczenia wymagają od malucha wytrwałości, koncentracji i podejmowania decyzji. Wymieniać można bez końca. Jednak kiedy robi się zimno, wielu rodziców rezygnuje z podwórka i skłania się ku salom zabaw. Tyle że to może być bardzo zły pomysł! Przekonała się o tym pewna mama z Poznania.

To mogło skończyć się tragicznie

Chwile grozy przeżyła ostatnio mama 8-latka. Kobieta zabrała dziecko właśnie do takiej sali zabaw. Za cześć atrakcji trzeba było dopłacić dodatkowo i do nich prowadziły obrotowe bramki. Niestety w jednej z takich bramek utknęła szyja dziecka. Jak relacjonuje kobieta, pracownicy nie umieli wyłączyć urządzenia. Mama Kamila zarzuca pracownikom placu zabaw, że nie pomogli jej w kryzysowej sytuacji. Chłopiec był uwięziony przez godzinę! Na ratunek przyszli inni rodzice.

To wina dziecka?

Sala zabaw uważa, że to wina matki, która nie uważała na dziecko i dziecka, które chciało bezprawnie skorzystać z atrakcji: „To wina dziecka. Przechodząc na siłę przez bramkę chciało ominąć opłatę. Chłopiec naraził firmę na koszty. Absolutnie nie mamy sobie nic do zarzucenia. Nie mamy za co przepraszać. Wszystkie nasze urządzenia mają atesty. Na miejscu rodziców zastanowiłabym się nad własną winą” - cytuje przedstawicielkę firmy "Głos Wielkopolski". Mama jest zdania, że sala zwyczajnie nie jest bezpieczna dla dzieci. Kto ma rację?

Uważnie wybieraj miejsce, gdzie się bawi twoje dziecko

Niestety ten wypadek to nie wyjątek. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Inspekcja Handlowa, w porozumieniu z Rzecznikiem Praw Dziecka, skontrolowali sale zabaw dla dzieci w Polsce. Jak wynika z raportu UOKiK, większość skontrolowanych sal zabaw dla dzieci budzi zastrzeżenia. Czytaliście kiedyś regulamin takiej sali? No właśnie, aż w 40 proc. przypadków rodzice w ogóle nie otrzymywali regulaminu do przeczytania przed pozostawieniem w sali zabaw dziecka. A zapisy są bardzo ciekawe, np.

  • personel nie odpowiada za wypadki dzieci podczas zabawy (75 proc. regulaminów)
  • sala zabaw nie ponosi odpowiedzialności za rzeczy pozostawione lub zgubione (67 proc.)
  • za szkody spowodowane przez dzieci odpowiadają rodzice (48 proc.)
  • za bilet niewykorzystany nie zwracamy pieniędzy (52 proc.)

A co z samymi zabawkami?

W 27 proc. sal zabaw skontrolowanych przez Inspekcję Handlową, znajdowały się przedmioty, które mogły stwarzać zagrożenia dla dziecka (zabawki, urządzenia). Inspektorzy zwracali uwagę na ostre krawędzie, wystające fragmenty, niezabezpieczone kontakty, kable, otwory, w których mogła zakleszczyć się np. głowa lub palce. W niektórych miejscach dziecko mogło nawet niezauważone opuścić salę zabaw!

Jeśli chcesz zabrać dziecko „na kulki”, wcześniej dokładnie przeczytaj regulamin i sprawdź, czy miejsce spełnia wymogi bezpieczeństwa. Malutkich dzieci nie pozostawiaj samych i mniej cały czas ”oko na dziecko”. Pamiętaj, że to nadal tylko dziecko, które nie potrafi ocenić zagrożenia. Jeśli chcesz zostawić dziecko pod opiekę personelu, upewnij się, na jakich zasadach zajmują się dziećmi. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, nie zostawiaj swojej pociechy, nawet jeśli protestuje.

Źródło: wp.pl, Głos Wielkopolski

Zdarzył się waszym maluchom wypadki w salach zabaw? Napiszcie w komentarzach.


Zobacz także:

Jak podnosić niemowlę – 2 techniki i instrukcja na filmie

Śmierć dziecka
AdobeStock
Aktualności
Niewinna zabawa w chowanego zakończyła się tragedią
3-latek zatrzasnął się w pralce. Niestety mimo wielogodzinnej reanimacji, dziecka nie udało się uratować.

Do dramatycznych wydarzeń doszło w miniony poniedziałek w Słupsku. Niewinna zabawa dwójki dzieci w chowanego zakończyła się olbrzymią tragedią. Dziecka niestety nie udało się odratować. Raz, dwa, trzy kryjesz ty Nie ma chyba dziecka, które nie lubiłoby zabawy w chowanego. Tzw. zabawa w aku-ku jest pierwszą z poważniejszych zabaw, w jaką zaczynają się bawić niemowlęta . Starsze dzieci uwielbiają się kryć w mieszkaniu, parku czy ogrodzie. Niestety zabawa, która daje dzieciom tyle radości może być jednocześnie śmiertelnie niebezpieczna. Do tragicznego w skutkach wypadku doszło ostatnio w Słupsku. 3-letni chłopczyk i 5-letnia dziewczynka bawili się właśnie w chowanego. Gdy zaniepokojona siostra nie mogła znaleźć brata, zawołała rodziców . Ojciec dzieci odkrył, że malec zatrzasnął się w pralce. Natychmiast zostało wezwane pogotowie. Ratownicy przez 1,5 godz. walczyli o życie chłopca. Następnie dziecko w ciężkim stanie zostało przewiezione do szpitala w Słupsku, gdzie w nocy zmarło. Okoliczności tego tragicznego wypadku zbada prokuratura. Śledczy na razie nie potrafią wytłumaczyć, jak mogło dość do takiej sytuacji, a także nie wiadomo, jak długo dziecko było w pralce. Rodzice byli trzeźwi. Z uwagi na ich stan psychiczny jeszcze nie zostali przesłuchani. Maluch bezpieczny w domu Każdy z nas chce, jak najlepiej dla swoich dzieci i dba, by ich najbliższe otoczenie było bezpieczne. Z czasem jednak usypia nasza czujność. Dzieci są coraz większe, bardziej samodzielne i mądrzejsze, ale jednocześnie potrafią być coraz bardziej kreatywne.  Niestety nie mają tyle wyobraźni, by zdać sobie sprawę z tego, jak bardzo niektóre pomysły mogą być dla nich niebezpieczne . Na co warto zwrócić uwagę: śmieci – w większości domów dzieci mają bezpośredni dostęp do kubła, w którym mogą się znajdować "ciekawe" rzeczy. Pamiętaj o tym! okna i...

Sale zabaw to siedliska zarazków
AdobeStock
Gry i zabawy
Sale zabaw to nie miejsca dla małych dzieci. Sama się o tym przekonałam!
Lubisz zabierać dziecko do różnego rodzaju miejsc rozrywki w zamkniętych pomieszczeniach? Zobacz, na co je narażasz!

Gdy jest zimno, deszczowo lub wręcz przeciwnie, zbyt upalnie, dla wielu rodziców wybawieniem wydaje się sala zabaw. Dziecko może tam się wyszaleć, wybiegać i na pewno uniknie nudy. Miejsce idealne? Tylko pozornie! Sale zabaw to prawdziwe siedliska zarazków. Niestety swego czasu sama się o tym przekonałam, a właściwie moja 1,5 roczna wówczas córka. To nie było miłe przeżycie! Jak czysto jest w salach zabaw? Możecie być zaskoczeni, ale odpowiedź brzmi: tak, jak to odpowiada właścicielowi danego lokalu. Jeśli ma dobrą wolę, będzie dbał o porządek i higienę w sali zabaw bardziej, a jeśli nie, to nie. Miejsca takie jak sale zabaw nie podlegają kontrolom Państwowej Inspekcji Sanitarnej z urzędu, co powoduje, że wiele z nich nie przeszłoby testu białej rękawiczki, a już na pewno testów laboratoryjnych na obecność bakterii na znajdujących się tam zabawkach i urządzeniach. Co można znaleźć w basenie z kulkami? Naukowcy z Uniwersytetu w Północnej Georgii postanowili zbadać sześć basenów z piłeczkami, znajdujących się w dziecięcych ośrodkach zdrowia. Z każdego z nich wzięli do analizy po kilkanaście piłek. Wyniki były zatrważające. Okazało się, że na kulkach znajdowały się np.: bakterie paciorkowca kałowego Enterococcus faecalis (wywołują zakażenie dróg moczowych , posocznicę, zapalenie opon mózgowych, bakteryjną infekcję serca), bakterie Staphylococcus hominis (odpowiedzialne za zakażenie krwi), bakterie Acinetobacter lwofii (powodują posocznicę, zapalenie płuc, zapalenie opon mózgowych , dróg moczowych i zakażenia skóry), patogenne grzyby, cząsteczki wymiocin, cząsteczki moczu i kału. Szokujące jest nie tylko to, co naukowcy znaleźli na plastikowych piłeczkach, lecz także to, jakie było stężenie tych wszystkich zarazków. Na jednej kuleczce było nawet tysiąc komórek bakteryjnych! W Polsce co prawda nie mamy w przychodniach sal...

dziecko prawie się udusiło piżamką
Fotolia/screen Facebook.com
Aktualności
"To ubranko omal nie zabiło mi dziecka!" Młoda mama ostrzega innych rodziców!
Czy zakładacie dzieciom do spania jednoczęściowe piżamki-kombinezony z suwakiem? Jeśli tak, zastanówcie się nad tym dwa razy. Czy to ma sens i czy jest do końca bezpieczne? A może to już lekka przesada?

Jedna z mam umieściła na facebooku post, w którym ostrzega innych rodziców przed niebezpieczeństwem jakie może ze sobą nieść niewłaściwe ubieranie dziecka do snu. Chodzi konkretnie o jednoczęściową piżamkę typu kombinezon. Taką z suwakiem, którą widzicie na zdjęciu. Czy to możliwe? Dlaczego? Przeczytajcie, co się dokładnie stało jej dziecku. Ku przestrodze. Dziewczynka przyszła spać do mamy i to ją uchroniło Kiedy trzyletnia dziewczynka tego wieczoru przyszła do łóżka swojej mamy, być może zadziałała intuicyjnie, ale to była najlepsza rzecz, jaką mogła zrobić, bo... uratowała swoje życie! Inaczej doszłoby do nieodwracalnej tragedii. Córeczka przydreptała do łóżka, wspięła się na paluszki i położyła obok swojej mamy. Zachowywała się bardzo cichutko, ale po chwili mamę zaniepokoiły dziwne odgłosy. Odwróciła się do dziecka i zobaczyła z przerażeniem, że dziewczynka dusi się własną piżamką! Jak to się stało? Suwak był zbyt wysoko na jej szyi i nie pozwalał jej oddychać. Dziecko nie mogło ani powiedzieć, że coś się stało, ani zwrócić uwagi mamy, bo po prostu się dusiło! Na szczęście mama w porę zauważyła, co się stało i wyswobodziła córkę. Mała czuje się już dobrze po tym wypadku.   Zobacz też: Czy twoje dziecko jest w domu bezpieczne? [FILM] Nigdy więcej takich ubrań w moim domu! Roztrzęsiona mama trzylatki po tym wydarzeniu oświadczyła, że nigdy więcej w jej domu nie będzie takich jednoczęściowych piżamek z suwakami! I poleca wszystkim innym rodzicom, by zrobili to samo. „Nie kupujcie takich ubrań dziecku. Takie ubranko omal nie zabiło mi dziecka!” – podkreśla zdenerwowana. Zobacz też: Co zrobić, gdy niemowlę się zakrztusi? [WIDEO] Jak doszło do tego, że suwak był zbyt wysoko na szyi dziecka i spowodował, że dziewczynka zaczęła się dusić? Mama tłumaczy, że dziecko się ruszało, a...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko
Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!
Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka
Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem
Partner
Polecamy
Porady
imiona dla dzieci, imiona amerykańskie
Imiona
Imiona amerykańskie – żeńskie i męskie, stare, rzadkie i popularne
Magdalena Drab
Życzenia na Dzień Dziecka
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Dziecka 2022: wierszowane, wzruszające, śmieszne, poważne
Milena Oszczepalińska
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse
Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]
Małgorzata Wódz
Podróż kleszczowy
Poród naturalny
Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka
Ewa Janczak-Cwil
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
co jeść w ciąży
Dieta w ciąży
Co jeść w ciąży, a czego lepiej unikać? Lista produktów
Małgorzata Wódz
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek
Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)
Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja
Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?
Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny
Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?
Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu
Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?
Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży
Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!
Joanna Biegaj