Tajemnicza choroba wątroby atakuje dzieci w Europie i USA. Jest pierwszy zgon – poinformowało WHO
Pierwszy przypadek dziwnej choroby wirusowej, która atakuje wątrobę u dzieci, odnotowano 5 kwietnia. Do 23 kwietnia było ich już 169. Chorują głównie dzieci do 10. roku życia, ale zdarzają się też zachorowania u nastolatków.
Choroba, która ostatnio spowodowała śmierć dziecka, wywołuje ostre zapalenie wątroby. 17 dzieci nią dotkniętych wymagało pilnego przeszczepu tego organu, jedno zmarło. WHO poinformowało, że jak dotąd tajemniczą chorobę zdiagnozowano na terenie kilkunastu krajów Europy, w tym w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Holandii, Irlandii Północnej, Belgii, Francji, Włoch, Rumunii, Norwegii oraz w USA.
Podejrzenia naukowców
Specjaliści próbują dowiedzieć się, jaki jest mechanizm powstawania choroby. Podejrzenia padają na wirusy, a eksperci medyczni sprawdzają, czy patogen jest powiązany z koronawirusami lub adenowirusami, które wywołują zwykle przeziębienia.
Tajemnicza choroba atakująca dzieci nie jest typowym zapaleniem wątroby, jakie dotąd znaliśmy. Wiadomo już, że nie jest wywoływana znanymi nam patogenami, czyli wirusami zapalenia wątroby typu A, B, C, D i E. Wiele wskazuje, że winowajcą jest adenowirus, którego wykryto u 74 chorych dzieci. Wiadomo też, że 20 z dotkniętych nową chorobą dzieci było zakażonych koronawirusem.
Objawy nowego groźnego zapalenia wątroby u dzieci
U zdiagnozowanych dotąd małych pacjentów wystąpiły:
- żółtaczka,
- biegunka,
- bóle brzucha,
- wymioty.
W badaniach laboratoryjnych obserwuje się podniesiony (powyżej 500 IU/l) poziom enzymów wątrobowych (ALAT i ASPAT). Większość chorych dzieci nie ma gorączki.
Jak na razie WHO dość ostrożnie wypowiada się na temat nowej choroby. „Nie wiemy jeszcze, czy jest to wzrost przypadków zapalenia wątroby, czy też wzrost świadomości przypadków zapalenia wątroby, które zwykle występują w populacji, ale pozostają niewykryte” – stwierdzili specjaliści z WHO w swoim komunikacie. Zaznaczyli także, że nie ma związku między szczepieniami na COVID a nową chorobą. Przypomnieli też, że w celu przeciwdziałania infekcji należy dbać o higienę, m.in. często myć ręce.
Źródło: ecdec.europa.eu
Piszemy też o: