tajemnicza choroby watroby w Polsve nowe przypadki
Daniel Jędzura, astrosystem/Adobe Stock
Aktualności

Tajemnicza choroba wątroby u dzieci – kolejne przypadki w Polsce

Niedawno pisaliśmy o tym, że w Europie i USA dzieci zaczynają zapadać na tajemniczą chorobę, która potrafi zniszczyć wątrobę dziecka. Pierwsze jej przypadki w Polsce wykryto na początku maja w Krakowie. Teraz kolejne miasto raportuje chorobę u polskich dzieci.

Pierwsze przypadki choroby pojawiły się w Wielkiej Brytanii na początku kwietnia. Od tego czasu coraz więcej krajów zgłasza podobny przebieg choroby u dzieci. Problem w tym, że nie udało się ustalić, co powoduje chorobę. Tymczasem może ona prowadzić do ciężkiej niewydolności wątroby, konieczności wykonania przeszczepu tego narządu, a nawet śmierci.

Żółtaczka fizjologiczna u noworodka – objawy i leczenie [WIDEO]

Objawy dziwnej choroby

Do szpitali w różnych krajach zaczęły trafiać dzieci z biegunkami, nudnościami i wymiotami. Przebieg infekcji mógł sugerować zatrucie rotawirusami, jednak po badaniach okazywało się, że choroba jest poważniejsza i atakuje wątrobę. Część chorych dzieci trzeba było poddać przeszczepowi wątroby, gdyż ich własny narząd przestawał funkcjonować.

Jak dotąd zgłoszono około 200 przypadków tej dziwnej choroby u dzieci na całym świecie – podało WHO.

W Polsce na razie paniki nie ma

U polskich dzieci, u których zdiagnozowano zapalenie wątroby o nieznanej przyczynie, choroba przebiegała łagodnie. Nowe przypadki, które wykryto w Poznaniu, dotyczyły dwuletnich dzieci, które udało się leczyć, a ich stan uznawany jest za dobry. Nie wykryto u nich cech niewydolności wątroby i po ustabilizowaniu się parametrów wątrobowych dzieci wróciły do domów.

Do szpitali trafiały z biegunką i wymiotami, a zaniepokojenie u rodziców wzbudziło zażółcenie powłok skórnych, sugerujące żółtaczkę. Po badaniach krwi okazywało się, że rozpoczął się proces niewydolności wątroby.

Możliwe przyczyny choroby

Specjaliści podejrzewają, że chorobę mogą wywoływać niegroźne dotąd adenowirusy. Jednak albo uległy one mutacji, albo osłabiona pandemią odporność dzieci sprawiła, że wirus sieje większe spustoszenie w organizmie. Aby ostatecznie ustalić, co wywołuje tę tajemniczą chorobę, niezbędne są dalsze obserwacje i badania.

Źródło: tvn24.pl

Piszemy też o:

Magdalena Stępień o stanie zdrowia Oliwiera
Instagram/magdalena___stepien
Aktualności
Magda Stępień przekazała, że lekarze w Izraelu wykluczyli śmiertelny gen u Oliwiera! „Intuicja matki nigdy nie zawodzi”
Magdalena Stępień opublikowała nowe informacje o stanie zdrowia synka. Specjaliści postawili nową diagnozę: jest ona zdecydowanie bardziej optymistyczna od poprzedniej!

Syn Magdaleny Stępień i Jakuba Rzeźniczaka przebywa obecnie w Izraelu. Ojciec maluszka ostatnio wydał oświadczenie, w którym przedstawił swoje stanowisko w kwestii leczenia Oliwiera. Piłkarz wyznał w nim, że leczenie Oliwiera w Izraelu nie odbiega od tego, jakie chłopczyk otrzymałby w Polsce. Dodał, że diagnoza postawiona w Polsce również została potwierdzona. Nowa diagnoza Oliwiera Zupełnie co innego twierdzi mama maluszka. Modelka zamieściła na swoim Instagramie wpis, którym wyznała, że lekarze w Izraelu wykluczyli u Oliwiera śmiertelny gen, a tym samym obalili diagnozę postawioną w Polsce.  „Wiadomość, którą zaraz się z Wami podzielę, to jedna z najważniejszych informacji, jakie kiedykolwiek otrzymałam w swoim życiu. Jak dobrze wiecie, u mojego syna Oliwiera na badaniach w Polsce wykryto w guzie MRT gen SMARTCB1. Ta diagnoza musiała zostać potwierdzona i był to mój priorytet. Musiałam zrobić absolutnie wszystko, co w mojej mocy, żeby potwierdzić diagnozę i pozbyć się wszelkich wątpliwości, dlatego zdecydowałam się na powtórzenie badań w Izraelu” – napisała modelka. Modelka zaufała matczynej intuicji Młoda mama zaufała swojej intuicji i nie myliła się. Jak twierdzi – przyjazd do Izraela był najlepszą decyzją. „Przyjazd tutaj był najlepszą decyzją, jaką mogłam podjąć, bo okazało się, że Oliwier NIE MA śmiertelnego genu SMARTCB1, który został znaleziony w Polsce. Intuicja matki nigdy nie zawodzi, dlatego w tak trudnych przypadkach warto polecieć do innego kraju w celu potwierdzenia diagnozy. W naszym przypadku to ogromny cud. Jestem wdzięczna Bogu, że prowadził mnie i dzięki matczynej intuicji okazało się, że miałam rację” – dodała Magdalena Stępień. Na koniec była uczestniczka „Top model” podziękowała wszystkim, którzy zaangażowali się w pomoc dla jej...

Mężczyzna uratował 3-letnie dziecko
AdobrStock, Twitter
Aktualności
Wstrząsające nagranie: mężczyzna ocalił 3-letnie dziecko, które zwisło na 8. piętrze
Interwencja 36-letniego Sabita Szontakbajewa w stolicy Kazachstanu uratowała życie 3-letniej dziewczynce. Mężczyzna został odznaczony i nagrodzony za swoje bohaterstwo.

Do mrożącej krew w żyłach sytuacji doszło 11 maja w stolicy Kazachstanu. Mała dziewczynka, która została sama w pokoju, wyszła przez okno i zawisła na zewnętrznym gzymsie. Dziecko znajdowało się na wysokości 8. piętra. Dziewczynka kurczowo trzymała się rączkami ramy okna i wzywała pomocy. Pomoc dziewczynce Jadący właśnie do pracy 36-letni Sabit Szontakbajew zauważył całą sytuację. Mężczyzna błyskawicznie zareagował, chcąc pomóc dziecku, które znajdowało się w wielkim niebezpieczeństwie. „Mój przyjaciel i ja zapukaliśmy do drzwi sąsiadów mieszkających na siódmym piętrze. Wspiąłem się przez okno do dziewczyny. Nie miałem pasa bezpieczeństwa, więc kolega trzymał mnie za nogi. W tym momencie o niczym nie myślałem, chciałem tylko pomóc dziecku” – powiedział mężczyzna podczas rozmowy z agencją Kazinform. Zdaniem mężczyzny jego działania wcale nie były heroiczne, każdy powinien tak właśnie postąpić w takiej sytuacji. Nagroda za bohaterski czyn Jak się okazuje, Sabit Szontakbajew dwa tygodnie wcześniej się do Nur-Sultan z regionu Kyzylorda, żeby pracować jako robotnik budowlany. Dzień po swoim bohaterskim wyczynie mężczyzna został nagrodzony za swoją postawę. Wiceminister ds. sytuacji nadzwyczajnych Kazachstanu uhonorował go odznaką Za Bohaterstwo w Sytuacjach Nadzwyczajnych. Mężczyźnie wdzięczność za bohaterstwo i odwagę wyraził także burmistrz Nur-Sułtanu, Ałtaj Kulginow. „Biorąc pod uwagę wykształcenie i doświadczenie Sabita, uzgodniliśmy z dyrektorem zakładu produkcji lokomotyw jego przyszłe zatrudnienie. Wcześniej Szontakbajew pracował w kazachskiej firmie kolejowej i logistycznej, więc ma doświadczenie w tej dziedzinie” – powiedział Ałtaj Kulginow. Burmistrz obiecał również pomóc bohaterowi sprowadzić jego rodzinę (żonę i czwórkę dzieci) do stolicy...

Matka walczy o życie syna, chociaż lekarze stwierdzili śmierć mózgu
Facebook: Hollie Dance
Aktualności
Matka walczy o życie syna, chociaż lekarze stwierdzili śmierć mózgu
Lekarze z Royal London Hospital chcą odłączyć 12-latka od aparatury podtrzymującej życie. Matka chłopca uważa jednak, że to zbyt pochopna decyzja. „Ścisnął mocno moje palce”, informuje media matka chłopca.

12-letni Archie Battersbee uległ nieszczęśliwemu wypadkowi w rodzinnym domu. Chłopiec doznał poważnego urazu mózgu, a lekarze z londyńskiego szpitala, w którym Archie przebywa już cztery tygodnie, nie dają mu żadnych szans na powrót do zdrowia. Uważają, że u nastolatka nastąpiła śmierć mózgu i chcą do odłączyć od aparatury podtrzymującej funkcje życiowe. Innego zdania jest matka chłopca. Matka walczy jak lwica „Archie doznał poważnego urazu mózgu zaledwie cztery tygodnie temu, nie było wystarczająco dużo czasu, aby zobaczyć, co można z tym zrobić. Odmówiłam przeprowadzenia testów pnia mózgu, żeby uznać go za martwy. Jest za wcześnie ”, przekonuje matka chłopca na łamach Daily Mail. Intuicja matki nie potwierdza lekarskiej diagnozy. „Ścisnął mocno moje palce. Myślę, że to jego sposób na poinformowanie mnie, że wciąż tu jest i po prostu potrzebuje więcej czasu”. Spór między rodzicami nastolatka a szpitalem rozstrzygnie sąd. Źródło: Daily Mail Piszemy też o: „Dziecko uczy się chodzić, ma prawo się poprzewracać” – tak matka tłumaczyła siniaki na ciele synka Tatry Wysokie: 10-latek uratował porwanego przez lawinę ojca Co za pomysł! Piniaty z Jezusem na komunię

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz