Tańczące i śpiewające tampony, czyli piosenka o okresie.
Aktualności

Tańczące tampony, piosenka o menstruacji - nietypowy sposób edukowania dzieci

Klip "Piosenka o okresie" podbija internet. Czy to dobry pomysł na edukację dzieci czy głupota?

- Śmieją się ze mnie, bo mam okres, co zrobić?
To pytanie, które znajdziesz na wielu forach. Zadawane jest miliony razy przez dziewczynki w wieku dojrzewania. Szwedzka stacja telewizyjna podjęła się wyzwanie i chce edukować chłopców w temacie menstruacji. Celem klipu "Piosenka o okresie" jest uświadomienie młodych chłopców, czym jest miesiączka. Pokazanie, że nie jest to temat wstydliwy, a z pewnością nie powinna być powodem do wyśmiewania. 23-letni youtuber Alex Hermansson śpiewa:
"To coś czasem zdarza się dziewczynom,
zazwyczaj nie lubią o tym mówić.
Może są tym lekko zawstydzone,
nie chcą, abyśmy cokolwiek o tym wiedzieli,
ale wiemy, że to coś całkowicie normalnego.
Po prostu musimy być wtedy dla nich nieco milsi, 
okazać trochę cierpliwości, 
w końcu to po prostu odrobina krwi."
"- Kobiecość, kobiecość - hip hip hurra kobiecość!"
 

"Piosenka o okresie" bije rekordy popularności (choć nie została jeszcze wyemitowana w telewizji).

Czy podejmowanie tematów uważanych przez większość ludzi za intymne w sposób lekki i zabawny jest dobrym sposobem edukacji? Gdzie leży granica dobrego smaku? Czy tańczące i śpiewające tampony nie stały się jednak wyłącznie zabawnym klipem, a przez to wątek edukacyjny zszedł na drugi plan? A może w taki sposób najłatwiej można dotrzeć do dzisiejszych nastolatków?
Chcemy poznać wasze zdanie – piszcie w komentarzach.

Ta nietypowa piosenka jest już drugim kontrowersyjnym klipem związanym ze szwedzką edukacją seksualną dzieci. Pierwszy dotyczył nazywania narządów płciowych. Zobaczysz go tu: Dlaczego zawstydzają nas "siusiaki" i "cipki"?

Krwawisz między miesiączkami? Zobacz, co może za to odpowiadać!

GIS Liroy szczepienia
kadr z YouTube.com
Aktualności
Rapem w antyszczepionkowców? GIS apeluje do Liroya
W odpowiedzi na powstanie Parlamentarnego Zespołu ds. Bezpieczeństwa Programu Szczepień Ochronnych Dzieci i Dorosłych, Główny Inspektor Sanitarny, Marek Posobkiewicz, rapuje do posła: "Liroy, ja cię bardzo proszę, nie idź dalej błędną drogą. Zaszczep swoje dzieci".

1. W sejmie powstał   Parlamentarny Zespół ds. Bezpieczeństwa Programu Szczepień Ochronnych Dzieci i Dorosłych , w skład którego wchodzi m.in. poseł Piotr Liroy-Marzec, były raper 2. Główny Inspektor Sanitarny, Marek Posobkiewicz, nagrał hip-hopową piosenkę, w której apeluje do Liroya, żeby ten zaszczepił swoje dzieci 3. Wcześniej Posobkiewicz, jako raper Gisu , rapował na temat szkodliwości dopalaczy "Raper do rapera. Żeby wytłumaczyć ludziom czasem dwoję się i troję, dzisiaj wejdę w polemikę z posłem, raperem Liroyem. Wirusy oraz bakterie zabić ciebie mogą. Liroy, ja cię bardzo proszę, nie idź dalej błędną drogą. Zaszczep, zaszczep swoje dzieci . Jeszcze dziś idź do pediatry, on szczepionkę ci poleci. Zaszczep, zaszczep także siebie, patogeny są bezwzględne, mogą dopaść również ciebie " - tak rapuje Gisu, czyli Główny Inspektor Sanitarny Marek Posobkiewicz w teledysku opublikowanym przez GIS. Apel skierowany jest do posła formacji Kukiz'15, Piotra Liroya-Marca, który jest przewodniczącym Parlamentarnego Zespołu ds. Bezpieczeństwa Programu Szczepień Ochronnych Dzieci i Dorosłych . Oprócz Liroya w nowym zespole parlamentarnym zasiada trzech innych posłów ruchu Kukiz'15 - Wojciech Bakun, Jerzy Kozłowski i Paweł Skutecki. Pierwsze posiedzenie zespołu odbyło się 10 lutego, a otworzyło je wystąpienie Justyny Sochy z kojarzonego z ruchem antyszczepionkowym Stowarzyszenia "Stop NOP". Celem zespołu sejmowego ma być m.in. zniesienie sankcji wobec rodziców nieszczepiących dzieci. Piosenka Gisu to ciekawy rodzaj polemiki z ruchami antyszczepionkowymi – z jednej strony mamy lekarza, który niekoniecznie zna się na rapowaniu, z drugiej rapera-polityka, który niekoniecznie zna się na szczepieniach.  To zresztą nie jest pierwszy hip-hopowy występ Posobkiewicza – w ubiegłym roku rapował o szkodliwości dopalaczy. Sam poseł...

logo tamika
tamika.pl
BEATBOX – MUZYKA PEŁNĄ GĘBĄ
Tamika zaprasza dzieci na zajęcia BEATBOX – MUZYKA PEŁNĄ GĘBĄ.

Czy twoje dziecko fascynuje się kulturą hip hopu i przeżywa fascynację wszystkim co się z nią wiąże? Taniec hip hop lub break dance i głośny bass?...To nie koniec! Mamy dla was coś lepszego. Jeśli chcesz aby twoje dziecko naprawdę inponowało swoim wymagającym róweśnikom zapisz je na naukę beatboxu. To nic innego niż tworzenie dźwięków buzią. Mlaskanie, cykanie, gwizdanie to podstawowe elementy tej zwariowanej techniki. Beatbox to istny szał wśród młodzieży i nowe modne zajęcie w Polsce. 5 POWODÓW ABY ZAPISAĆ DZIECKO NA BEATBOX Jeśli jeszcze nie wiesz jak bardzo Twoja pociecha skorzysta z warsztatów wokalnych, przeczytaj pare faktów na temat beatboxu i wyobraź sobie jak się rozwinie po kilku tygodniach zabaw i ćwiczeń. 1. Nauczy się lepiej oddychać Podczas zajęć beatboxowych uczymy się poprawnie oddychać przeponowo, zarówno podczas beatboxowania i mówienia. Już po miesiącu zajęć dziecko ma głębszy oddech, mocniejszy głos i silniejszą przeponę. Jak to robimy? Poprzez zabawę oczywiście! Zdmuchiwanie świeczek, przyklejanie podmuchem kartki do ściany i inne zabawy, które możesz powtarzać z dzieckiem w domu. Tak na marginesie, oddychając głęboko wydalasz najwięcej toksyn z organizmu, ponad 70%. Oddech jest używany codziennie przez całe życie, więc warto w niego trochę zainwestować. 2. Zacznie wyraźniej mówić Warsztaty beatboxowe radykalnie wzmacniają większość z naszych 27 mięśni twarzy, przede wszystkim język, policzki i usta. To najlepsze zajęcia dykcyjne, logopedyczne i warsztaty aktorskie w jednym. Używamy zresztą w niektórych rozgrzewkach łamaczy..Wszelkie problemy logopedyczne to nic innego jak niewyćwiczone odpowiednie mięśnie. Rozgrzewki w stylu naśladowanie dźwięków zwierząt to nie tylko doskonała zabawa, ale też sposób na rozgrzanie i rozwój poszczególnych części układu mowy. 3. Wyrobi sobie poczucie rytmu Dzięki wielu...

płeć dziecka, wychowanie a płeć, gender, jak wychowywać chłopca, jak wychowywać dziewczynkę
Fotolia
Mama
Co z tą płcią, co z tym gender?
Czy przejmować się płcią, wychowując dziecko, co sądzić o zabawach w przebieranie i lekarza, jakie zabawki kupować dziewczynkom, a jakie chłopcom - wyjaśnia psycholog dziecięcy, dr Joanna Piotrowska.

Gender to gorący temat, który wywołuje sporo zamieszania w głowach rodziców. Jakie znaczenie ma płeć w wychowaniu dzieci, co sądzić o wychowaniu równościowym i dziecięcych zabawach, uważanych czasem za niepokojące, rozmawiamy z psychologiem rozwojowym. Podobno w Szwecji do drugiego roku życia nie zwraca się uwagi na płeć dziecka? To margines, którym nie należy się przejmować – nie ma szans, by przebił się do normalnej praktyki. Co nie zmienia faktu, że całkowicie akceptuję wyniki badań, z których wiemy, że wcale nie jest tak prosto, jak mówią niektórzy, czyli że matka natura podzieliła nas tylko na dwie płcie . To właśnie matka natura sprawia, że mamy do czynienia ze zjawiskami bardziej złożonymi, jak choćby transpłciowość. Ale to mało liczne przypadki i przeogromna większość z nas nie ma z nimi do czynienia. A z czym mamy do czynienia? Z problemem, jak postrzegamy kobiety i mężczyzn. Kiedyś uważano za rzecz naturalną, że dziewczynki wychowuje się tak, by w przyszłości podejmowały rolę żeńską – kobieta ma być posłuszna, chuchać na domowe ognisko, sprzątać, a mężczyzna jest dostarczycielem białka, które kobieta przyrządzi i poda rodzinie. Dziś te role są inne, a jednak w wielu domach dziewczynki nadal wychowuje się, jakby zmian nie było.  Czyli jak to wygląda na co dzień? Dziewczynka, która za 40 lat może być szefową dużego przedsiębiorstwa, ma brata, ale to ona pomaga mamie w kuchni, sprząta ze stołu czy zmywa. A gdy braciszek wraca ze szkoły, czeka, aż wróci siostrzyczka, która obierze mu ziemniaki i podgrzeje obiad. Dziewczynka to ciepło, serdeczność, opieka, a chłopiec ma zdobywać świat.  Do czego prowadzi ten stereotyp w wychowaniu? Jeśli mu ulegamy, regularnie podcinamy dziewczynce skrzydła. Uniemożliwiamy jej zajmowanie się aktywnościami, w których być może byłaby rewelacyjna . Nie tylko nie...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj