Tata bohater zginął ratując cudze dzieci
Twitter/DyfedPowys, Adobe Stock/nadezhda1906
Aktualności

Tata-bohater zginął, ratując cudze dzieci. „Był oddanym ojcem. Zawsze poświęcał swój czas innym”

W piątkowy wieczór (10 czerwca) poszedł odpocząć na plażę. Nikt, ani on, ani jego bliscy, nie spodziewali się, że nie wróci. Kiedy zobaczył tonące w morzu dzieci, po prostu rzucił się na pomoc. Maluchy trafiły do szpitala, ale ich życiu i zdrowiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Człowiek, któremu to zawdzięczają – nie żyje.

To, co wydarzyło się w ostatni weekend, wstrząsnęło tymi, którzy znali go osobiście, oraz tymi, którzy poznali go dopiero za sprawą tego, czego dokonał. Wciąż napływające do jego rodziny dowody podziwu i wyrazy współczucia nie pozwalały najbliższym na przeżywanie żałoby…

Suche utonięcie i wtórne utonięcie: objawy, przyczyny, pierwsza pomoc

Ratował cudze dzieci, swoje osierocił

Do tragedii doszło na plaży Poppit Sands (Walia) w ostatni piątek. Hywel Morgan w jednej chwili ze zwykłego obywatela stał się bohaterem. 47-latek w pewnym momencie zobaczył, że fale porwały grupkę dzieci bawiących się w morzu.

Mężczyzna rzucił się na pomoc. Jego udział w akcji ratunkowej okazał się bezcenny. Co do tego nie mają wątpliwości ani załoga karetki lotniczej, ani policjanci, którzy uczestniczyli w ratowaniu tonących. Niestety, mężczyzna zapłacił za to najwyższą cenę. Niedługo potem z morza wyłowiono jego ciało.

Oświadczenie rodziny

Najbliższa rodzina bohatera wydała oświadczenie, które w mediach społecznościowych opublikowała miejscowa jednostka policji.

„Hyw był bohaterem. Mimo bólu i żalu znajdujemy pocieszenie w tym, że bezinteresownie ratował życie innych. Hyw zawsze był bezinteresowny. Zawsze poświęcał swój czas innym. Był oddanym i kochającym ojcem. Kochanym i szanowanym przez wszystkich, którzy go znali”.

Jednocześnie bliscy czują się przytłoczeni skalą, w jakiej napływają do nich kondolencje i wyrazy podziwu dla zmarłego: „Jako rodzina chcielibyśmy mieć teraz czas na żałobę. W związku z tym prosimy o uszanowanie naszej prywatności”.

źródło: dyfed-powys.police.uk, fakt.pl

Piszemy też o:

jak zapobiegać utonięciom dzieci
Fotolia
Czas wolny
Dowiedz się, jak zapobiegać utonięciom. 5 rad dla rodziców
Wakacje to czas smutnych wiadomości o utonięciach dzieci. Co warto wiedzieć, żeby zmniejszyć ryzyko, że taka tragedia spotka naszą rodzinę? Poznaj 5 zasad bezpiecznej kąpieli z dzieckiem.

Wakacje to wymarzony czas do kąpieli w morzu, jeziorze czy rzece. Niestety to także okres, kiedy z mediów zatrważająco często docierają nas informacje o kolejnych utonięciach dzieci, a często również ratujących ich rodziców. Garść smutnych statystyk na początek: w 2015 roku w Polsce utonęło 571 osób - głównie mężczyzn, wśród kobiet było 55 ofiar. Im starsze dziecko, tym więcej ofiar śmiertelnych: w przedziale wiekowym do 7 lat w 2015 roku było 11 przypadków utonięć, wśród dzieci w wieku 8-14 lat było 13 ofiar, a wśród młodzieży w wieku 15-18 lat w policyjnych statystykach odnotowano 23 utonięcia. Najczęstszym powodem utonięć jest brawura, spożywanie alkoholu i kąpanie się w niebezpiecznych miejscach. W rodzinnych kąpielach najważniejsze jest to, żeby dziecko pozostawało zawsze pod nadzorem (trzeźwego!) dorosłego oraz wybór sprawdzonego i strzeżonego kąpieliska. Warto mieć też wiedzę o suchych (wtórnych) utonięciach . Co jeszcze powinieneś wiedzieć o bezpiecznych kąpielach , żeby zmniejszyć ryzyko utonięcia dziecka? Nie ufaj kółkom do pływania i motylkom Kolorowe kółka do pływania i tzw. rękawki lub motylki są pomocne podczas kąpieli dzieci, ale musimy pamiętać, że nie chronią ich przed utonięciem. Najbezpieczniejszą ochroną przed zatonięciem jest kamizelka ratunkowa . Bezwzględnie musisz ją nosić i zakładać dziecku podczas uprawiania sportów wodnych. Jeśli pływacie w jeziorze lub górskim potoku, a obok nie ma ratowników – również załóż kamizelkę ratunkową. Poznaj wodę, do której wchodzi twoje dziecko Zabić może nawet zimna woda, powodując hipotermię. Bardzo zimna woda zdarza się w Bałtyku, w górskich rzekach i jeziorach. Nawet spokojne rzeki mogą skrywać niebezpieczne prądy , a rwące górskie potoki to prawdziwe zagrożenie utonięciem. Nigdy nie wyruszajcie na spływ kajakiem, tratwą czy pontonem bez kamizelki...

bezpieczeństwo nad wodą, jak chronić dziecko przed utonięciem
Czas wolny
Dziecko nie utonie, jeśli kąpie się w ten sposób – ta metoda działa!
Wielu utonięć można by uniknąć, gdyby osoby, które opiekują się dzieckiem nad wodą, stosowały tę polecaną przez ratowników metodę. Jest bardzo prosta i skuteczna. Sprawdź, na czym polega.

Gdy jedziemy nad morze z dzieckiem, wiemy, że na plaży nie można go spuścić z oka. Jednak stałe wypatrywanie, czy nasza pociecha nadal bawi się w wodzie, nie zagwarantuje jej 100-procentowego bezpieczeństwa, jeśli... tylko obserwujemy ją z koca, zza parawanu albo stojąc na brzegu. Gdzie powinien być rodzic, gdy dziecko bawi się w wodzie? Kiedy dziecko tonie, nie krzyczy, tylko w ciszy znika pod wodą. Dzieje się tak, bo trafiło na uskok w dnie, spadło z dmuchanej zabawki albo jego nóżki podciął silny prąd wody. Maluch może utonąć nawet wtedy, gdy bawi się przy brzegu w wodzie po kolanka. Możemy temu zapobiec, jeśli wchodzimy do morza razem z nim i pilnujemy go, stając plecami w stronę otwartego morza, a twarzą w kierunku plaży. Dziecko powinno znaleźć się między opiekującą się nim osobą a lądem (tak jak na obrazku na początku tego tekstu). Podobnie powinniśmy zachować się, gdy dziecko kąpie się w jeziorze lub w rzece. Zobacz: 5 zasad bezpiecznych kąpieli z dzieckiem   Jakie to daje korzyści? Odcięcie dziecku drogi w kierunku otwartego morza to najprostszy sposób zapobieżenia nieszczęśliwemu wypadkowi nad wodą, ponieważ: Dziecko nie może oddalić się od brzegu i pójść dalej (czytaj głębiej) niż stoi jego opiekun. Spada ryzyko, że maluch trafi na miejsce, w którym dno nagle się urywa (bo dorosły wcześniej sam pokonał ten odcinek i sprawdził, czy jest bezpiecznie). Nie ma obawy, że dziecko porwie nurt wody albo przykryje je morska fala. Nawet jeśli maluch się przewróci, szybko do niego podbiegniesz. Jest mniejsza szansa, że ktoś zasłoni dziecko i uniemożliwi jego pilnowanie – gdy leżymy na kocu obserwację pluskającego się malucha mogą utrudniać spacerujący brzegiem plażowicze. Stosując tę metodę musimy zachować kontakt wzrokowy z dzieckiem. Nie rozglądajmy się na boki, nie wypatrujmy partnera leżącego na kocu,...

Policjant ratował tonące dziecko
Adobe Stock
Aktualności
Policjant na urlopie ratował obce dziecko − utonął na oczach rodziny
Mężczyzna rzucił się na pomoc tonącej dziewczynce, ale po chwili sam zniknął pod wodą. Na plaży przebywała wówczas jego żona z malutkim dzieckiem.

Mężczyzna był na wakacjach z rodziną, ale ani na chwilę nie zapomniał o swoim policyjnym obowiązku ratowania ludzkiego życia. Policjant utonął, ratując dziecko Tragedia rozegrała się w czwartek w mieście Sztutowo w województwie pomorskim. 32-letni policjant z Mińska Mazowieckiego odpoczywał nad wodą razem z żoną i 15-miesięcznym dzieckiem, gdy zauważył w morzu tonącą dziewczynkę. 12-latka potrzebowała pomocy, więc mężczyzna od razu wskoczył do wody, aby ją ratować. Niestety sam szybko zniknął pod falami, a jego ciało odnaleziono dopiero po 30 minutach. Reanimacja nie powiodła się.   „Z wielkim żalem informujemy, że dzisiaj po południu zginął st.sierż. Marcin Szpyruk z KPP w Mińsku Mazowieckim. Przebywając na urlopie, widząc tonące dziecko, wskoczył do wody. Marcin ratując ludzkie życie, sam zniknął pod wodą, wypełniając rotę ślubowania do końca. St.sierż. Marcin Szpyruk służbę w Policji pełnił od 6 lat. Przez cały ten czas związany był z garnizonem stołecznym. Był wielokrotnie nagradzany. Od stycznia 2018 r. pełnił służbę na rzecz mieszkańców Mińska Mazowieckiego. Rodzinie udzielono wsparcia psychologicznego” − poinformowała Komenda Stołeczna Policji. Według danych Rządowego Centrum Bezpieczeństwa od kwietnia w Polsce utonęło już co najmniej 289 osób. Z kolei w Holandii utonął Polak, który ratował trójkę obcych dzieci . Osierocił trójkę własnych. Z wielkim żalem informujemy, że dzisiaj po południu zginął st.sierż. Marcin Szpyruk z KPP w Mińsku Mazowieckim. Przebywając na urlopie, widząc tonące dziecko, wskoczył do wody. Marcin ratując ludzkie życie, sam zniknął pod wodą, wypełniając rotę ślubowania do końca. pic.twitter.com/2sOUBD5PE1 — Policja Warszawa (@Policja_KSP) August 20, 2020 Czy można się kąpać na niestrzeżonej plaży? Lepiej nie ryzykować, zwłaszcza planując...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj