Wyniki
Laureaci
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
tata odebrał poród synka w domu
AdobeStock
Aktualności

Tata na medal, niejeden by się przestraszył!

Mimo tego, że pękają z dumy i nie mogą się doczekać przyjścia na świat maleństwa, niejednokrotnie sama wizja uczestniczenia w porodzie przerasta wielu ojców. Ten tata na pewno do nich nie należy.

Ten dzień państwo Kokoszko zapamiętają do końca życia - pan Maciej osobiście odebrał w łazience poród swojego syna Aleksandra.

Poród w terminie, ale w tempie błyskawicznym

Karolina i Maciej Kokoszko mieszkają w niewielkiej wsi Dobrogościce w województwie kujawsko-pomorskim. Pani Karolina była w drugiej ciąży, wraz z mężem spodziewali się synka, a termin porodu wyznaczony był na 25 kwietnia. W tym dniu mama opiekowała się 2-letnim synkiem Filipem, bawiła się z nim i układała puzzle, kiedy nagle pojawiły się pierwsze skurcze.

"Akurat bawiłam się z naszym starszym synem, kiedy poczułam bóle" – wspomina pani Karolina. Postanowiła, że jak tylko mąż wróci z pracy, na wszelki wypadek pojadą już do szpitala. Zadzwoniła jeszcze do rodziców, aby poinformować ich, że być może poród niedługo się zacznie, a potem poszła do łazienki wziąć prysznic. "To właśnie tam zaczęły się pierwsze skurcze" – mówi mama. Prysznic pomógł mamie pozbyć się bólu, ale też przyspieszył poród.
W międzyczasie z pracy wrócił pan Maciej. "Myślałem, że może zdążę zjeść obiad, ale w jego trakcie żona zaczęła krzyczeć, że poród już się zaczął" – wspomina Maciej Kokoszko, który na co dzień jest żołnierzem 1. Pomorskiej Brygady Logistycznej w Bydgoszczy. I niewykluczone, ze właśnie fakt bycia wojakiem pomógł tacie w zdaniu tego egzaminu na medal!

Jak odebrać poród, gdy w pobliżu nie ma położnej ani lekarza?

Spokój i opanowanie oraz zachowanie stałego kontaktu z rodzącą kobietą przez cały poród – takie rady dają specjaliści na tę tak nadzwyczajną sytuację. Kobietę rodzącą należy położyć na plecach z nogami zgiętymi w kolanach na czystym kocu lub ubraniu. Pod pośladki można podłożyć zwinięty koc. Ważne, aby kobieta nie zaczynała przeć zbyt wcześnie. Gdy główka dziecka zejdzie dostatecznie nisko w kanale rodnym, parcie staje się odruchowe. Parcie powinno się odbywać w szczytowej fazie skurczu – podczas parcia kobieta powinna na około 10 sek. zatrzymywać powietrze.

Kiedy widać już główkę, należy umieścić jedną dłoń płasko na wierzchołku rodzącej się główki i asekurować, tak aby zapobiec jej gwałtownemu urodzeniu się, a drugą dłonią delikatnie przytrzymywać główkę - unikniemy wtedy nagłego wydostania się noworodka i rozdarcia krocza. Trzeba sprawdzić, czy pępowina nie okręciła się wokół szyi płodu. Jeśli tak się stało, trzeba spróbować przełożyć pępowinę nad główką.

Opatul maleństwo

Pozostała część ciała maleństwa zazwyczaj wydostaje się już sama. Należy jednak bardzo mocno je trzymać, asekurując główkę i uważać, żeby się nie wyślizgnęło z rąk. Jeśli zamiast główki najpierw ukażą się nam pośladki płodu, nie wolno za nie pociągać.

Od razu po porodzie należy wytrzeć całego noworodka, dokładnie opatulić, aby nie tracił ciepła i ułożyć na boku z główką ułożoną poniżej tułowia tak, aby wydzielina spływała z ust i nosa dziecka. W razie trudności z oddychaniem powinno się masować grzbiet lub podeszwy stóp dziecka.

Następnie maluszka można już oddać mamie, po czym mocno związać końce pępowiny (ok. 10 cm od strony dziecka i ok. 20 cm od strony matki) sznurkiem lub choćby sznurówką, żeby uniknąć wykrwawienia się mamy i dziecka. W dalszej kolejności trzeba przeciąć pępowinę nożem, nożyczkami lub innym ostrym narzędziem.

Jak najszybciej do szpitala

Po około 30 minutach od właściwego porodu wydalane jest łożysko. Podczas rodzenia łożyska nic nie robimy, bo jeśli się je oderwie, może dojść do krwotoku. Łożysko trzeba schować do foliowego worka i zawiązać, a następnie przekazać lekarzowi. Po narodzinach pozostaje nam już czekać na pogotowie, lub, jeśli to możliwe samemu zawieźć matkę i dziecko jak najszybciej do szpitala.

A czy wy znacie historie tak szybkich i niezwykłych porodów? Opowiedzcie nam o tym! A może wasze dziecko urodziło się w tak niezwykły sposób. Podzielcie się swoim doświadczeniem i przeżyciami w komentarzach!

Źródło: SuperMamy, kryzysowo.pl

Zobacz też: 

Przyspieszenie porodu: co pomoże przyspieszyć poród? Bezpieczne i naturalne sposoby

poród w święta, poród w Boże Narodzenie, jak się rodzi w święta, święta na porodówce,
Przygotowania do porodu
Poród w święta – zupełnie inny niż myślisz
Święta – wiadomo – najlepiej spędzić w domu z rodziną, a nie na porodówce. Bo kto wie, jak tam właściwie w tym czasie jest? O tym, jak wygląda poród w święta, przekonała się Alina, której córeczka przyszła na świat w bajkowej scenerii Bożego Narodzenia.

Na zdjęciu: Alina Sałachewicz z mężem Dariuszem, czteroletnią Amelką, która przyszła na świat 25 grudnia i dwuletnim Adasiem. Gdy Alina dowiedziała się, że termin porodu przypada na 31 grudnia, zaczęła się niepokoić. – Sylwester, Nowy Rok , każdy się bawi... Kto będzie chciał przyjąć mój poród? Tu fajerwerki, a jej zachciało się rodzić – wyobrażała sobie, co że tak właśnie i o niej pomyślą, gdy przyjedzie do szpitala . Łudziła się, że dziecko urodzi się po Nowym Roku i nie będzie w przyszłości najmłodsze w klasie. Jednak wszystko potoczyło się inaczej.   Skurcze przed kolacją Pierwsze skurcze pojawiły się, gdy Alina siadała z rodziną do stołu. – Sądziłam, że to skurcze przepowiadające, które miną. Pomyślałam, że nie będę dzwonić do lekarza ani do położnej. Przecież Boże Narodzenie to taki czas, który każdy powinien móc spędzić z rodziną – wspomina. Alinie nie dane jednak było spokojnie posiedzieć z bliskimi przy świątecznym stole. Co pewien czas musiała wstać, by położyć się i odpocząć. – Ale udało mi się nawet pośpiewać kolędy, oczywiście z przerwami. Wszyscy bardzo mną się przejmowali, posadzili na honorowym miejscu, w najwygodniejszym fotelu, chcieli wieźć do szpitala. Dzięki szkole rodzenia, do której chodziliśmy z mężem, nie panikowaliśmy, liczyliśmy skurcze i wiedzieliśmy, że poród postępuje wolno – wyjaśnia Alina. Noc jednak była dla obojga nieprzespana. Skurcze stawały się mocniejsze, Alina zaczęła się bać, bo to przecież pierwszy poród , pierwsze dziecko.    Dwa auta na drodze Do położnej Alina zadzwoniła dopiero rano. – Gdy kazała mi jechać do szpitala, już wiedziałam, że nie uniknę porodu w święta . Przy okazji okazało się, że moja położna się przeziębiła i będę rodzić z tą, która akurat ma dyżur – wspomina. Aby...

Poród i ciąża: ciążowe przesądy, rytuały przy porodzie i po narodzinach dziecka
Poród naturalny
Co czuje dziecko w trakcie porodu?
Ułożenie i ruchy dziecka w trakcie porodu nie są przypadkowe. Natura w pełni przygotowała je do przyjścia na ten świat. To niezwykłe, ale ono naprawdę zna drogę.

Narodziny to dla dziecka najważniejszy sprawdzian życia i jego pierwszy sukces! Wszystko, czego doświadczył w ciągu minionych dziewięciu miesięcy w brzuchu mamy może wreszcie wykorzystać w praktyce. Ruchy główką, fikołki, zginanie i prostowanie nóżek – teraz okażą się bardzo przydatne. Co więcej, w trakcie  przechodzenia przez kanał rodny dzidziuś doświadczy bardzo wielu ekstremalnych wrażeń, które, jak twierdzą fachowcy, są mu bardzo potrzebne. I choć to będzie ciężka i wyczerpująca przeprawa, to z pewnością nie jest ona dla malca przykra.    Noworodek czuje pozytywny stres To mózg maleństwa daje sygnał do rozpoczęcia akcji porodowej. Zawiadamia, że osiągnął szczyt swego neurorozwoju i chce się wreszcie sprawdzić w działaniu. Jeśli potraktować pobyt w brzuchu jako trening, to sam poród przypomina igrzyska olimpijskie, w których dziecko może sprawdzić swoje możliwości. Zrobi wtedy wiele rzeczy po raz pierwszy, a przez resztę życia będzie je już tylko ćwiczył i udoskonalał, np. reakcję na stres. Nie ukrywajmy, moment narodzin wywołuje u dziecka napięcie emocjonalne, ale nie tak szkodliwe, jak u dorosłych. Sam stres jest przecież bardzo mobilizujący i w takiej właśnie wersji występuje u noworodków. Pomaga im przetrwać trudne chwile i wyjść z tego bez szwanku. A przede wszystkim dodaje sił.   Noworodek czuje skurcze Rodzący się maluch czuje skurcze macicy . Te, które rozpoczynają poród, są znacznie silniejsze od tzw. przepowiadających, które pojawiały się wcześniej. Ale to dzięki tym przepowiadającym dziecko odbiera ruchy macicy jako coś znajomego. Niektóre maluchy nawet słodko śpią we wczesnych fazach porodu. Dzięki monitorowaniu płodów wiadomo, że niedługo potem, w trakcie silnych skurczy, zmniejsza się ilość krwi przepływającej przez łożysko i pępowinę. Smyk jest na takie "przerwy w dostawie"...

dianatal
Panthermedia
Poród naturalny
Jak pomóc dziecku przyjść na świat?
Większość porodów przebiega zupełnie naturalnie i bez komplikacji. Czasem jednak potrzebne jest specjalistyczne wsparcie. O tym, czy i kiedy powinno nastąpić, decyduje lekarz położnik w trakcie akcji porodowej. Dowiedz się, co może cię czekać

Metody instrumentalne w trakcie porodu Każdy poród niesie ze sobą ryzyko. Nawet prawidłowo przebiegająca ciąża nie gwarantuje, że poród przebiegnie się w sposób przewidziany przez lekarza. Zdarza się, że akcja porodowa kończy się użyciem kleszczy lub próżniociągu. Przyszła mama nie powinna panikować – chociaż zachowanie spokoju w takim momencie to wyczyn iście ekstremalny. Wszystko co robi lekarz, ma na celu doprowadzenie do pomyślnego rozwiązania i zapewnienia bezpieczeństwa rodzącej i maleństwu. Poród kleszczowy O użyciu kleszczy decyduje ryzyko zagrożenia zdrowia (a nawet życia) matki i dziecka wynikające z kontynuowania porodu siłami natury. W takiej sytuacji kobieta nie jest w stanie przygotować się do tego co ma się wydarzyć, nie ma szans na rozmowę z lekarzem i rozwianie swoich wątpliwości. Jest zdenerwowana – boi się o siebie i przede wszystkim, o dziecko – czy kleszcze nie zrobią mu krzywdy?  Tymczasem forma porodu nie ma większego znaczenia jeśli maleństwo urodzi się zdrowe. A czasami to kleszcze właśnie dają mu tę szansę. Wykorzystuje się je w drugim okresie porodu, kiedy główka dziecka wchodzi do kanału rodnego kobiety. Istnieje miejsce od którego nie ma już odwrotu, tzn. wyjęcie dziecka przez cesarskie cięcie jest niemożliwe. Jeśli na tym etapie pojawi się zagrożenie dla matki lub dziecka lekarz może zdecydować o użyciu kleszczy, dzięki którym ściąga dziecko w dół kanału rodnego. Kleszcze wyglądają jak dwie, duże, wygięte łyżki. Ich kształt dopasowany jest do kształtu główki noworodka oraz kanału rodnego kobiety. Za pomocą kleszczy lekarz bardzo delikatnie łapie główkę malca i ostrożnie wyciąga. Ściąganie główki musi odbywać się, gdy kobieta ma skurcze parte . Zazwyczaj jedynym śladem po porodzie kleszczowym są niegroźne otarcia, lekkie zasinienie lub odkształcenie na główce, które znika po kilku dniach....

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
Bon turystyczny przedłużenie
Aktualności
Bon turystyczny przedłużony: będzie obowiązywał również w sezonie zimowym 
Joanna Biegaj
Opieka na dziecko 2 dni
Prawo i finanse
2 dni opieki na dziecko: kiedy zgłaszać pracodawcy urlop opiekuńczy
Milena Oszczepalińska
życzenia na dzień chłopaka
Aktualności
Życzenia na Dzień Chłopaka: rymowanki, wierszyki, mądre cytaty
Joanna Biegaj
Ile trwa katar u dziecka
Zdrowie
Ile trwa katar u dziecka: katar wirusowy i bakteryjny. Ile trwa nieleczony katar?
Ewa Janczak-Cwil
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla chłopców i dziewczynek
Aktualności
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla dziewczynek i chłopców
Luiza Słuszniak
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole
Aktualności
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole: jak zorganizować obchody, jakie prezenty przygotować?
Joanna Biegaj
Ciasto na dzień chłopaka z kremem i owocami
Przepisy
Ciasto na Dzień Chłopaka: przepis. Spraw pyszną niespodziankę!
Adrianna Trusiuk
Dzień chłopaka i Dzień mężczyzny: czy to samo święto?
Święta i uroczystości
Dzień Chłopaka i Dzień Mężczyzny: czy to jest to samo święto?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne aktywności dla dzieci
Gry i zabawy
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne gry i zabawy dla dzieci
Sylwia Arlak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły
Edukacja
Jak napisać upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły [WZÓR]
Joanna Biegaj
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pielęgnacja niemowlaka
Aktualności
Najważniejsze zasady pielęgnacji niemowlaka (rady położnej)
Joanna Biegaj
upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola
Edukacja
Upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola: jak je napisać, kto może zostać upoważniony? 
Joanna Biegaj
skierowanie do lekarza
Zdrowie
Do jakiego specjalisty potrzebne jest skierowanie?
Magdalena Drab
Kaszka kukurydziana
Dieta
Kaszka kukurydziana dla niemowlaka – jak zrobić i od kiedy warto ją podać? [PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Najlepsze książki dla 5-latka
Wychowanie
Książki dla 5-latków. Jakie wybrać, by zachwycić dziecko?
Luiza Słuszniak
wierszyk dla nauczyciela przedszkola
Przedszkolak
Wierszyk dla nauczyciela przedszkola: propozycje, które sprawdzą się też jako życzenia
Joanna Biegaj