Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Tatiana Okupnik o prawach kobiet
Instagram/tatianaokupnik
Aktualności

Tatiana Okupnik o zabiegu podwiązywania jajowodów: „Mężczyzna może zadecydować, a mnie taki wybór nie jest dany?!"

Tatiana Okupnik opowiedziała o swoich traumatycznych doświadczeniach z ciążą i porodem oraz odniosła się do zabiegu podwiązania jajowodów, który, ku jej zdziwieniu, jest w Polsce nielegalny.

Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji eugenicznej z 22 października w całym kraju miały miejsce tłumne protesty, które nie ustają aż do dziś. Sytuacja skłoniła wiele gwiazd i osób publicznych do podzielenia się swoimi historiami w związku z utratą dziecka bądź zagrożoną ciążą. Teraz swoją trudną sytuację opisała także Tatiana Okupnik, która z powodów zdrowotnych nie może starać się o kolejne dziecko.

Tatiana Okupnik o ciężkich doświadczeniach w ciąży

Artystka zamieściła na swoim Instagramie wpis, w którym opowiedziała ponownie o swoich trudnych doświadczeniach z ciążą i porodem. Chociaż dzisiaj Tatiana jest szczęśliwą mamą Matyldy i Tymona, ciężko wspomina jej się traumatyczne okresy ciąż.

„Opowiadałam już o depresji w pierwszej ciąży, opowiedziałam o pierwszym, skomplikowanym, trwającym 33 godziny porodzie, który ostatecznie zakończył się cesarskim cięciem w pełnej narkozie. Mówiłam już o komplikacjach poporodowych, o obrzęku uniemożliwiającym poruszanie się, o rectocele, o wyciągniętej skórze miejsc intymnych, 'pamiątce' po wielkiej opuchliźnie. Wspomniałam o drugiej ciąży, w której bezurazowo w piątym miesiącu pękła mi kość krzyżowa. Opowiedziałam o depresji poporodowej po drugim porodzie” – wyliczyła swoje przejścia.

Nierówne prawa reprodukcyjne

„W USA, gdzie rodziłam oboje moich dzieci, przed drugą cesarką, która musiała być przeprowadzona, w związku z pęknięciem kości krzyżowej, pozwolono mi dokonać wyboru. Lekarka prowadząca ciążę, znająca moją medyczną historię i wiedząca, że Tyniu ma być moim drugim i ostatnim dzieckiem, zapytała, czy w trakcie cesarki chcę, żeby podwiązano mi jajowody. (...) W tamtym momencie powiedziałam: Nie, dziękuję” – wyznała Okupnik, jednak po kilku miesiącach, już w Polsce, zmieniła zdanie.

Świadoma tego, że kolejna tak ciężka ciąża mogłaby być zagrożeniem zarówno dla niej, jak i dla dziecka, poprosiła lekarkę o podwiązanie jajowodów. Pani doktor jednak odmówiła i wytłumaczyła, że zabieg ten jest w Polsce nielegalny i można go wykonać tylko w przypadku zagrożenia zdrowia i życia kobiety w ciąży.

„Lekarka rozumiała w pełni moją prośbę, ale poinformowała, że w Polsce ten zabieg nie jest w pełni legalny. Moja reakcja to szok, wkurzenie, niezrozumienie. Jak to możliwe, że mężczyzna w moim kraju może zadecydować o tym, że nie chcę lub nie może już posiadać więcej potomstwa, a mnie taki wybór nie jest dany?!” – zapytała wzburzona Okupnik.

Artystka wyraziła także swoje wsparcie dla kobiet, które protestują o swoje prawa po uderzającej w nie decyzji Trybunału Konstytucyjnego i zadała retoryczne pytanie do rządzących: „Dlaczego moja płodność jest tak chroniona przez państwo? Dlaczego moje państwo nie ma takich rozterek w przypadku męskiej płodności? (...) Ja nie chcę usuwać ciąży, ja chcę zabezpieczyć się przed poczęciem!".
 

Źrodło: Instagram, Plotek

Zobacz też:

Czy jesteś za zaostrzeniem przepisów pozwalających na aborcję? [SONDA ULICZNA]

Beata Pawlikowska o aborcji i chorych dzieciach
Instagram/beata.pawlikowska
Aktualności
Beata Pawlikowska radzi, jak nie urodzić niepełnosprawnego dziecka: „Ruch, zdrowe pożywienie, sen”
A do tego jeszcze medytacja i modlitwa. Autorka licznych książek o szczęściu i dobrym samopoczuciu podzieliła się swoim „sposobem” na urodzenie zdrowego dziecka.  Szybko jednak zderzyła się z lawiną negatywnych komentarzy.

Beata Pawlikowska jest nie tylko autorką dziesiątek książek o samorealizacji, podróżach i językach – dziennikarka prowadzi także na YouTube kanał, na którym często udziela porad. Była żona Wojciecha Cejrowskiego ma ponad 90 tysięcy obserwujących, dlatego jej ostatnia niefortunna wypowiedź od razu rozprzestrzeniła się po sieci. Pawlikowska o aborcji i chorych dzieciach Z postu, w którym dziennikarka podzieliła się swoim zdaniem na temat aborcji, można wywnioskować, że niezdrowy tryb życia kobiety może być odpowiedzialny za urodzenie chorego dziecka. „Ekspresja genów – czyli to, w jaki sposób geny zostają odczytane i jaki mają wpływ na organizm – zależy od czynników zewnętrznych. Mówi o tym jedna z nowych dziedzin nauki zwana epigenetyką. W praktyce to oznacza, że aktywność genów w organizmie zależy od całego środowiska, w jakim się znajdują. Toksyny z jedzenia, powietrza, wody, stres, strach mogą spowodować uszkodzenia DNA i nieprawidłowe odczytywanie genów. Ruch na świeżym powietrzu, zdrowe pożywienie, sen, medytacja, modlitwa mają pozytywny wpływ na cały organizm, wspierają prawidłowe funkcje wszystkich komórek i prawidłową transkrypcję genów” – napisała Pawlikowska. Chociaż zdrowy tryb życia jest ogólnie znanym sposobem na zniwelowanie ryzyka chorób, w dalszym ciągu nie stanowi gwarancji i ochrony przed nimi. W komentarzach pod postem szybko wytknęły to internautki: „Walczmy o swoje prawa! Bzdury pani tu wypisuje, pani Beato! A ja panią tu śledzę... Już nie będę od tej pory” – zadeklarowała jedna z nich. Duża część fanek skrytykowała też Pawlikowską za ominięcie tematu Strajku Kobiet. Kilka postów później dziennikarka zadeklarowała jednak, że jest za wolnością wyboru i próbowała sprostować swoją wypowiedź. „Jestem za wolnością wyboru. Nigdy nie powiedziałam, że matki są...

Nauczyciele wykluczają uczniów z lekcji za popieranie strajku kobiet
Instagram/strajk_kobiet
Aktualności
Nauczyciele obrażają uczniów za popieranie Strajku Kobiet: „Zwyzywał nas od hitlerowców, esesmanów, barbarzyńców i bezbożników (...)”
Nauczyciele w niektórych szkołach bardzo dobitnie pokazali, co myślą na temat Strajku Kobiet i uczniach, którzy biorą w nim udział. Doszło do ubliżania, szantażowania młodzieży przez pedagogów. Niektórzy z nich wykluczają też takich uczniów ze swoich lekcji.

Po ogłoszeniu przez Trybunał Konstytucyjny wyroku ws. aborcji rozpoczęły się protesty w całym kraju. Biorą w nich udział kobiety, ale również mężczyźni, osoby starsze, uczniowie. Ta ostatnia grupa musi się jednak mierzyć ze sprzeciwem i oburzeniem ze strony swoich nauczycieli. Kilka dni temu ksiądz skreślił z listy do bierzmowania  osoby, które popierają strajk. Małopolska Kurator Oświaty również potępiła Strajk Kobiet : „Symbolika rodem z totalitaryzmu niemieckiego”. Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich przypomina jednak, że każdy uczeń ma prawo do wyrażania swoich poglądów.  Nauczyciel chemii znieważył pięć uczennic W II Liceum Ogólnokształcącym w Przemyślu nauczyciel chemii dobitnie wyraził swój sprzeciw w kwestii Strajku Kobiet . Pedagog znieważył pięć uczennic, które przy swoim zdjęciu w mediach społecznościowych miały symbol strajku – czerwoną błyskawicę. „Zwyzywał nas od hitlerowców, esesmanów, barbarzyńców i bezbożników, wspierających morderców i morderstwa” -powiedziała jedna z uczennic. Co więcej, portal rzeszów.wyborcza.pl donosi, że miał on zagrozić uczennicom, że wpisze im uwagę, a następnie wykluczył je z udziału w swojej lekcji online. Ostrzeżenie nauczycielki historii Kolejnym przypadkiem niegodzenia się na udział uczniów w strajku jest ostrzegawczy monolog nauczycielki historii I Liceum Ogólnokształcącego w Nowym Targu. Jak relacjonuje tata jednej z uczennic, zaczęła ona swoją lekcję słowami: „Nie będę łączyć się na Messengerze z uczniami, którzy mają piorun, nazistowski symbol w profilówce. I nie będę ich odpytywać przez Messengera”. „Jest to nauczycielka o bardzo prawicowych, konserwatywnych poglądach, która w przeszłości propagowała na swoich lekcjach czytanie biblii oraz agitowała za wiarą katolicką, a ponadto sama w ostatnich dniach ustawiła sobie...

Kożuchowska: mleko się już wylało, kobiety wyszły na ulice i też uważam, że mają do tego prawo
Instagram/malgorzatakozuchowska
Aktualności
Małgorzata Kożuchowska: „mleko się już wylało, kobiety wyszły na ulice i też uważam, że mają do tego prawo”
Decyzja Trybunału Konstytucyjnego wywołała falę protestów w całym kraju. Małgorzata Kożuchowska zabrała głos na ten temat. Mimo że aktorka jest znana z bycia wierną swoim katolickim przekonaniom – uważa, że każdy ma prawo do wyboru.

Decyzja Trybunału Konstytucyjnego wstrząsnęła całym krajem. Na ulicach odbywają się protesty, osoby publiczne coraz częściej zabierają głos w tej sprawie. Ostatnio na temat wyroku TK wypowiedział się nawet Andrzej Duda, a także jego żona i córka . Kilka dni temu Małgosia Kożuchowska zaskoczyła słowami o aborcji, mówiąc, że dawcą życia jest Bóg. Teraz ponownie zabrała głos w tej sprawie. „Jestem za wolną wolą” Małgorzata Kożuchowska jest zdania, że wszyscy ludzie mają prawo do szacunku : „Ludzie, którzy kierują się dekalogiem i wierzą w to, co niesie ze sobą wiara w Boga, wiedzą, jaki powinien być wybór i dla nich on jest prosty. Natomiast nie możemy zapominać, że w Polsce i na świecie żyją nie tylko tacy ludzie jak my, oni mają inne zdanie, wyznają inne wartości, nie wierzą. Oni również mają prawo do szacunku” – powiedziała aktorka. Małgosia dodała również: „Jestem za wolną wolą, nawet jeśli jest to tak strasznie trudna kwestia, jak wybór pomiędzy życiem a śmiercią dziecka, które ma bardzo ciężkie wady wrodzone, genetyczne”.  Strajk kobiet Małgorzata Kożuchowska wypowiedziała się też na temat protestów, trwających w Polsce:  „Mamy drugą falę pandemii i to jest problem, z którym powinniśmy sobie poradzić. Nie wiem, dlaczego została podjęta decyzja TK w takim czasie. Uważam, że to jest zło. Natomiast mleko się już wylało, kobiety wyszły na ulice i też uważam, że mają do tego prawo. Kobiety są wkurzone, poczuły się zlekceważone. Straciły poczucie bezpieczeństwa”. Kompromis? Aktorka w swojej wypowiedzi zaznaczyła także, że powinno się wypracować kompromis w tej sprawie: „Jeśli jest taka wola po obu stronach, a wierzę,...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Wyjątkowe życzenia na Dzień Matki
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Matki: wyjątkowe dla wyjątkowej mamy
Luiza Słuszniak
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
ile punktów można zdobyć na egzaminie ósmoklasisty
Edukacja
Punkty na egzaminie ósmoklasisty 2023: ile trzeba mieć punktów?
Joanna Biegaj
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz