popsugar.com
popsugar.com
Aktualności

Tatuaż na bliźnie po cesarskim cięciu – dzieło sztuki, czy szpecący obrazek?

Myślisz, że blizna po cesarce szpeci Twoje ciało? Możesz zakryć ją tatuażem zupełnie za darmo. Jest jednak i zła wiadomość. Usługa dostępna jest tylko w Szanghaju.

Większość z nas blizny, szczególnie te rozległe, traktuje jako fragment ciała, który należy ukryć. Mimo nowoczesnych technologii w medycynie, nadal boimy się, że pozostałość po cesarskim cięciu na naszej skórze będzie zbyt szpecąca. Inaczej podchodzi do tego chiński tatuażysta – Shi Hailei.

Tatuaż, który dodaje pewności siebie?

Uśmiech na twarzy młodej mamy, której blizna po cesarskim cięciu została pokryta tatuażem, spowodował, że Shi Hailei zdecydował się na robienie tatuaży zupełnie za darmo. W ten sposób artysta chce dodać kobietom pewności siebie i podnieść ich samoocenę, która po porodzie z reguły jest zaniżona. Ozdabiając to newralgiczne miejsce w ten sposób dajemy sobie powód do radości i upamiętniamy poród. Gorzej, jeśli będzie konieczna ponowna cesarska. Czy tatuaż będzie można odnowić lub uzupełnić tak, aby rysunek przybrał pierwotne kształty i nadal był atrakcyjny?

Cesarskie cięcia to plaga w Chinach

Shi Hailei inspirował się brazylijskim tatuażystą, który pokrywał blizny na ciele ofiar przemocy domowej ozdobnymi rysunkami. „Kiedy zrobiłem to po raz pierwszy, poczułem, że osiągnąłem coś naprawdę ważnego. Dlatego postanowiłem, że będę to robić nadal” – wyznaje chiński artysta.

Darmowe tatuaże cieszą się niezwykłą popularnością. Szczególnie, że w Chinach ponad połowa porodów kończy się cesarskim cięciem. No cóż, na brak pracy artysta z pewnością narzekać nie będzie.

Źródło: popsugar.com
 

Poród naturalny po cesarskim cięciu: czy to możliwe? Wyjaśnia ginekolog

blizna po cesarce
Fotolia
Połóg
Pielęgnacja rany po cesarskim cięciu
Cesarskie cięcie to poważna operacja, więc połóg nieco różni się od tego po porodzie naturalnym.

Jeśli miałaś cesarskie cięcie, to wyjdziesz ze szpitala po mniej więcej trzech dniach (pod warunkiem że nie ma komplikacji). Ze względu na położenie blizny zazwyczaj jest ona zasłonięta przez bieliznę czy bikini, dlatego nie powinnaś się martwić, że będzie widoczna. Odpowiednio dbając ranę i bliznę, możesz sprawić, że będzie niemalże niewidoczna. Jak wygląda rana po cesarskim cięciu? Nacięcie zazwyczaj wykonuje się poziomo, nad wzgórkiem łonowym. Obejmuje powłoki brzuszne i macicę na granicy trzonu i szyjki. Następnie jest zszywane. Początkowo rana jest czerwona ze szwami. Po wyjęciu ich po tygodniu zazwyczaj przybiera już kolor różowy (coraz częściej stosuje się szwy wchłaniane, które rozpuszczają się same, i których nie trzeba zdejmować).  Czy blizna po cesarskim cięciu jest duża? Rozmiar blizny po cesarce zależy od tego, w jaki sposób nacinano brzuch. Na to z kolei wpływa kilka czynników: Wielkość dziecka – noworodka ważącego ponad 4 kg wyjmuje się przez większe nacięcie niż to, które wystarczy dziecku mającemu niespełna 3 kg; Położenie płodu; Tusza rodzącej (im większa, tym większe nacięcie). Zwykle blizna po cesarce ma około 10–15 cm długości  i 2–3 mm szerokości i wygląda mniej więcej tak, jak na poniższym zdjęciu. Dolegliwości po cesarskim cięciu Rana zaraz po porodzie będzie bolała, ale w szpitalu dostaniesz środki przeciwbólowe. Dolegliwości będą się zmniejszać. Jeśli rana dobrze się goi, niczym jej nie smaruj ani nie przemywaj. Myj ją szarym mydłem i wycieraj jednorazowym ręcznikiem. Gdyby była zaczerwieniona, opuchnięta, bardziej bolesna, sączyła się z niej wydzielina lub ropa albo okaże się, że masz gorączkę, jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem. Czy bliznę należy czymś smarować? Możesz rozjaśniać bliznę i spróbować zapobiec ...

Cesarka to też poród
FB Birth Without Fear
Aktualności
Cesarka to nie jest unikanie bólu! Oto dowód!
Cesarskie cięcie to prawdziwy poród. To nie jest wybieranie łatwiejszej drogi. Przestańmy oceniać!

Kobieta po cc apeluje: „Przestańmy insynuować, że kobiety rodzące przez cesarkę nigdy tak naprawdę nie rodziły ”. Na stronie na Fb "Birth Without Fear" ("Poród Bez Strachu"), która zajmuje się tematyką porodów niezależnie od ich rodzaju, pojawił się apel Jodie Shaw kobiety po cesarskim cięciu : „Czy możemy po prostu przestać! Nie mogę zmienić poglądów ludzi, ale postanowiła opublikować to zdjęcie, aby pomóc ludziom zrozumieć, że mimo naszych porodowych planów czasem nie mamy wyboru. Ja nie miałam wyboru.  Miałam na szyjce macicy mięśniaka wielkości melona i nisko położone łożysko, co oznacza, że nie będę miała zwykłej blizny po cesarskim cięciu . Możecie mi wierzyć czy nie, ale urodziłam dziecko. Więc jeśli następnym razem będziesz oceniać kogoś, że nie zrobił czegoś, co ty uważasz za rodzenie, proszę, pomyśl przez minutę, dlaczego ktoś musiał rodzić w ten sposób. Pomyśl o tym, że prawdopodobnie to nie był wybór kobiety, lecz zadecydowano za nią. Dlaczego miałaby wybrać poważna operację i 6 tygodni dochodzenia do siebie? Ta blizna uratowała mnie przed utratą ilości krwi zagrażającej życiu i oznacza dla mnie, że moje dziecko przyszło na świat w taki sposób, w jaki powinno – zdrowe i bez szwanku – tak jak ja”.   Często dzielimy się pięknymi zdjęciami z porodów naturalnych i pierwszych chwil noworodka z mamą. Powinniśmy pokazywać również zdjęcia takiej jak zdjęcie Jodie. Przedstawia ono historię, która jest tak samo ważna.  Jak długo dochodziłyście do siebie po cesarce? Napiszcie w komentarzach. Zobacz też: Apel mamy: "Miałam dwie cesarki, przestańcie mnie oceniać!” Cesarka to nie jest pójście na łatwiznę! Zobacz dowód!

Połóg po cesarskim cięciu
Adobe Stock
Połóg
Połóg po cesarskim cięciu – ile trwa i jak wygląda?
Połóg po cesarskim cięciu może trwać dłużej niż po porodzie naturalnym. Do standardowych dolegliwości okresu połogu, takich jak ból podbrzusza czy głowy, po cesarce dołącza także gojenie się bolesnej rany i osłabienie po znieczuleniu.

Połóg po cesarskim cięciu może być dłuższy i nieco cięższy niż połóg po porodzie naturalnym. Twoje samopoczucie będzie zależało przede wszystkim od rodzaju znieczulenia, które otrzymałaś przy operacji, oraz od tego, jak szybko będzie goić się rana. Mamy po cesarce spędzają w szpitalu najczęściej ok. 3 dni – o ile nie ma żadnych komplikacji. A co potem? Sprawdź, czego możesz spodziewać się w czasie połogu po cesarce. Spis treści: Jak wygląda połóg po c esarce? Ile trwa połóg po cesarskim cięciu? Połóg po cesarce – czy można się ruszać? Ból po cesarskim cięciu – jak sobie z nim radzić? Połóg po cesarskim cięciu a krwawienie Blizna po cesarce Karmienie piersią po cesarskim cięciu Jak wygląda połóg po cesarce? Połóg to okres regeneracji organizmu po wielkim wysiłku, jakim jest ciąża i poród – niezależnie od tego, czy odbył się on naturalnie, czy przez cesarskie cięcie . Najczęściej towarzyszą mu silne uczucie zmęczenia oraz bóle podbrzusza wynikające z kurczenia się macicy. Drogi rodne oczyszczają się też wtedy z resztek śluzu oraz błon, które składały się na łożysko. Połóg po cesarskim cięciu zwykle jest cięższy niż po porodzie naturalnym, trwa dłużej, wymaga więcej odpoczynku oraz dbałości o gojącą się bliznę po zabiegu, ale poza dolegliwościami pooperacyjnymi same objawy połogu po cesarce nie odbiegają od połogu po porodzie drogami natury. Objawy, które mogą ci towarzyszyć, zależne są również od rodzaju znieczulenia przy zabiegu. Jeśli miałaś znieczulenie zewnątrzoponowe, po cesarce możesz czuć: silny ból głowy, ból pleców, drętwienie nóg. Natomiast po wybudzeniu ze znieczulenia ogólnego mogą męczyć cię: nudności i wymioty, ból głowy i gardła, będziesz też mocno osłabiona. W połogu po...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz