Egzekucja w szkolnym przedstawieniu
Adobe Stock/screen Facebook/Alina Czyżewska
Aktualności

Teatrzyk szkolny: dzieci z Ukrainy odgrywają scenę EGZEKUCJI. Wcielają się w rolę rosyjskich oprawców

Alina Czyżewska, aktorka i działaczka społeczna, alarmuje: w jednej ze szkół podstawowych w województwie kujawsko-pomorskim ukraińskie dzieci, w ramach przedstawienia szklonego, odgrywają makabryczne sceny. Urzędnicy nabierają wody w usta.

Do zdarzenia doszło w szkole podstawowej w Królikowie (gmina Szubin, woj. kujawsko-pomorskie). Grono pedagogiczne postanowiło zrealizować spektakl, na który została zaproszona śmietanka lokalnych władz. Nie byłoby w tym nic specjalnie dziwnego, gdyby nie fakt, że tematem przewodnim inscenizacji jest wojna, a ukraińskie dzieci miały ogrywać sceny egzekucji, wcielając się w rosyjskich żołnierzy.

Co myślisz o tym, aby dzieci uchodźców nie uczyły się w polskich szkołach? [SONDA ULICZNA]

Trauma wojenna

Jak zauważa Alina Czyżewska, „nawet filmy zawierające sceny śmierci, makabryczne, mają ograniczenia wiekowe (…). Dodatkowo z niejasnych powodów w spektaklu stygmatyzuje się dzieci ukraińskie i je traumatyzuje. Wydaje się, jakoby dzieci zostały użyte do zaspokajania ambicji dorosłych. Jako aktorka pragnę podkreślić, że profesjonalni aktorzy (pomijając fakt, że są dorosłymi osobami i wybrały w wolny sposób ten zawód), pracując nad scenami obciążającymi emocjonalnie, przygotowują się do tego w szczególny sposób, korzystając z narzędzi, które posiedli w toku studiów i nauki zawodu. Nakazywanie tak małym dzieciom odgrywania takich scen, jest czynieniem szkody dzieciom i naruszaniem ich dobra”. O wyjaśnienie poprosiła dyrekcję szkoły, kuratorium oświaty i burmistrza. Nie doczekała się odpowiedzi.

Jest zmiana decyzji. Po fakcie

Na stronie Muzeum Ziemi Szubińskiej można zobaczyć zdjęcia ze szkolnego przedstawienia, które odbyło się w kwietniu. Również w mediach społecznościowych szkoły pojawił się obszerny wpis relacjonujący obchody uczczenia pamięci ofiary zbrodni katyńskiej.

„Czy tylko mi się to wydaje chore, że dzieciom, dla zadowolenia władz i innych dorosłych na stołkach, serwuje się traumy i stygmatyzowanie? Patrząc na zdjęcia i na tę widownię, na dzieciaki użyte do uświetniania dnia i realizowania agendy dorosłych, czuję obrzydzenie”, Alina Czyżewska nie kryje oburzenia.

Co ważne, zgodę na udział dziecka w spektaklu rodzice otrzymali już po fakcie. Nie zostali też poinformowani o tematyce wydarzenia. Aktywistka społeczna do dziś nie otrzymała wyjaśnienia. Na szczęście w wyniku interwencji dzieci z Ukrainy nie zagrały Rosjan.

Apelujemy, aby w trudnej sytuacji wojennej zachować szczególną wrażliwość w kontaktach z osobami dotkniętymi kryzysem uchodźczym.

Żródło: Facebook/alina.czyzewska

Piszemy też o:

Ukraina: żywe dziecko przywiązane co zwłok matki. Między nimi mina
Adobe Stock
Aktualności
Ukraina: żywe dziecko przywiązane do zwłok matki. Między nimi mina
Rosyjskie wojska dopuszczają się coraz większych zbrodni na ludności cywilnej. Na terenach, z których wycofują się żołnierze, pozostawiane są miny-pułapki. Do skonstruowania jednej z nich Rosjanie wykorzystali żywe dziecko i zwłoki matki.

Rząd Ukrainy informuje o kolejnych bestialskich poczynaniach wojsk rosyjskich. „Faszyści zabili młodą matkę, żywe dziecko przywiązali do niej, a między dzieckiem i zwłokami przyczepili minę. Podczas odwiązywania (dziecka – red.) mina wybuchła. Zwyrodnialcy, brakuje słów. Jak to możliwe w XXI wieku?”, napisał w mediach społecznościowych Wiktor Szlinczak, szef agencji informacyjnej Gławkom i prezes zarządu Institute of World Politics. Zbrodnie przeciwko ludzkości Ukraińskie media oraz rząd informują międzynarodową opinię społeczną o bestialskich zachowaniach putinowskich wojsk. Symbolem okrucieństwa jest Bucza. Warto pamiętać, że takich miejscowości, w których dochodzi do drastycznych aktów przemocy, jest w Ukrainie znacznie więcej. Ukraińska prokuratura zajmuje się już ponad tysiącem spraw klasyfikujących się jako zbrodnie przeciwko ludzkości i zapowiada ukaranie sprawców. ⚡️Minister of Defense of #Ukraine Oleksiy Reznikov, according to the head of the "Glavkom" Viktor Shlinchak: "The #Russians killed a young mother, and tied a living child to her and attached a mine between the child and the corpse. When they unwound it, the mine detonated." pic.twitter.com/zsMm9qpHZi — Запоріжжя | putevki.zp.ua (@TourismTwit) May 1, 2022 Źródło: wprost.pl Piszemy też o: Gdańsk: zrośnięte brzuszkami bliźniaki syjamskie nie żyją. Maluszki miały tylko jeden dzień Kudowa-Zdrój: Kierowca wjechał w dziewczynkę bawiącą się na prywatnej posesji. 9-latka nie żyje Smycz jest dla psów, nie dla dzieci? Ta mama musiała zmienić zdanie

Dzieci same w domu pod obstrzałem
Suspile/screen z filmu
Aktualności
Ukraińskie dzieci spędziły samotnie tydzień w ostrzeliwanym domu. Mama wyszła i nie wracała
Czteroletni Mychajło i jego starszy brat Jason przez tydzień pilnowali swojego mieszkania w ostrzeliwanym mieście Rubiżne. Tak jak prosiła ich mama, kiedy wychodziła do miasta… i którą chłopcy widzieli wtedy ostatni raz.

Mama poleciła im, by za wszelką cenę nie wychodzili z domu. Prawdopodobnie sądziła, że niedługo wróci. Tymczasem mijały dni, a dookoła nie cichły odgłosy wystrzałów. Starszy z braci starał się, jak mógł, przygotowywać posiłki z tego, co znalazł w lodówce i spiżarni. Dzieci mogły też liczyć na sąsiadów, którzy dzielili się z nimi jedzeniem. Życie ważniejsze Pewnego dnia starszy z chłopców postanowił wyjść z mieszkania. Niemal natychmiast spotkał trzech ukraińskich żołnierzy, którzy zainteresowali się jego losem. Na pytanie: „Sam jesteś?” Jason odpowiedział, że w domu został jego 4-letni brat. Wojskowi nie mieli wątpliwości, co będzie najlepsze dla tych dzieciaków. „Chodźcie, lepiej was wywieziemy, bo tu jest niebezpiecznie. (Pocisk) uderzy w dom, zawali się, nikt was nie wyciągnie” – relacjonuje Jason w wypowiedzi dla portalu Suspilne. Już są bezpieczni? Chłopiec nie protestował. Mimo że pamiętał doskonale prośbę matki, uznał, że lepiej zrobi, gdy zadba o życie brata i swoje. Żołnierze odwieźli braci do szpitala w Siewierodoniecku. To jedna z nielicznych placówek, które mimo działań wojennych wciąż funkcjonują. Jedno jest pewne: bracia są pod opieką dorosłych osób. Wciąż jednak, jak wszyscy przebywający w obwodzie ługańskim, znajdują się pod ostrzałem rosyjskiej armii. Chłopcy nie wiedzą, czy informacja upubliczniona w mediach o tym, gdzie się znajdują, dotarła do ich matki. Do dziś nie mają z nią żadnego kontaktu. źródło: Suspilne  Piszemy też o: Jak radzić sobie ze stresem w związku z wojną na Ukrainie? Czy udawać przed dzieckiem, że się nie boimy? Dziecko boi się wojny atomowej: co robić? Jak odpowiadać na pytania? Jak rozpoznać objawy stresu u dziecka i dorosłego? Nietypowe reakcje na wojnę

Ocalały z wypadku chłopczyk z Ukrainy znalazł dom. Pomogła łódzka gmina żydowska
AdobeStock: Tupungato, zea_lenanet
Aktualności
Ocalały z wypadku chłopczyk z Ukrainy znalazł dom. Pomogła łódzka gmina żydowska
2-letni chłopiec z Ukrainy, który ocalał z tragicznego wypadku, znalazł tymczasowy dom. W pomoc zaangażowani byli lekarze z łódzkiej Matki Polki oraz miejscowa gmina żydowska.

Do tragicznego wypadku doszło 8 kwietnia na autostradzie A2 koło Kalenic w powiecie łowickim. W tył fiata stilo, którym jechała uciekająca z objętej wojną Ukrainy rodzina, wjechał ciężarowy MAN. Zginęła mama i rodzeństwo chłopca. Ojca w ciężkim stanie przewieziono do łódzkiego szpitala. 2-letni chłopiec trafił na obserwację do Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki. Kto zaopiekuje się chłopcem? Lekarze oceniają stan chłopca jako dobry. 2-latek nie mógł jednak zostać wypisany ze szpitala, ponieważ przebywający w szpitalu ojciec nie był w stanie podjąć nad nim opieki. Sprawa została skierowana do sądu rodzinnego, który ustalił tymczasowego opiekuna prawnego chłopca. Niestety, osoba, która chce zająć się maluszkiem, sama jest w bardzo trudnej sytuacji. Lekarze i Żydzi pomagają Z pomocą przyszli lekarze Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki, którzy rozpoczęli poszukiwania miejsca, w którym mógłby zamieszkać chłopiec wraz z tymczasowym opiekunem prawnym. Na apel odpowiedziała Gmina Żydowska w Łodzi. Zaoferowała nie tylko zakwaterowanie, ale i wyżywienie. Źródło: Dziennik Łódzki Piszemy także: 2,5-letnia dziewczynka wypadła z balkonu na drugim piętrze. Była wtedy pod opieką swojej mamy Błyskawiczny poród: przekręciła się na bok i urodziła „Córka żyje w konkubinacie i nie uznaje sakramentów, ale maluje pisanki i idzie święcić jajka, bo to atrakcja dla dzieci!” [LIST DO REDAKCJI]

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz