Technologia 5G rozprzestrzenia koronawirusa? Nie wierz w to!
adobe stock
Aktualności

Technologia 5G rozprzestrzenia koronawirusa i inne teorie spiskowe: nie wierz w nie!

Czas pandemii, co nietrudno zauważyć, jest także czasem dezinformacji. W mediach społecznościowych roi się od fałszywych teorii spiskowych, podważających istnienie COVID-19, przekonujących o mistyfikacji władz wymierzonej w obywateli celem ograniczenia ich wolności. Dezinformacja jest szkodliwa, dlatego sprawdź, w co nie warto wierzyć!

Problem z dezinformacją dotyczącą koronawirusa wynika z faktu, że ludzie są zalewani informacjami o patogenie z każdego możliwego źródła, którego rzetelności nie są w stanie, albo nie chcą, weryfikować. Piotr Stanisławski, dziennikarz naukowy i autor bloga Crazy nauka, w rozmowie z TOKfm oraz portalem wprost.pl, wymienił najpopularniejsze teorie spiskowe na temat koronawirusa i wyjaśnił, dlaczego są nieprawdziwe. 

Koronawirus to sprawka polityków

Jedną z najczęściej powtarzanych informacji jest ta, że koronawirus to podstępna intryga USA i Chin, dwóch najważniejszych potęg na świecie, które są rozwinięte technologicznie i mają wiele możliwości. Piotr Stanisławski w rozmowie z portalem wprost.pl przyznał, że ta teoria spiskowa została wytworzona przez trzecią byłą potęgę – Rosję. Informacje zostały prawdopodobnie wymyślone i są rozpowszechniane przez kremlowskie służby dezinformacyjne, a łatwo można to sprawdzić za pomocą specjalnej komórki, która nazywa się EU vs DISINFORMATION i działa przy Komisji Europejskiej. Można śledzić ich poczynania na stronie EUvsDisinfo.eu. Wywiady krajów europejskich ściśle ze sobą współpracują zarówno w celu wykrycia takich działań, jak i zapobiegania im. 

Technologia 5G rozprzestrzenia koronawirusa

Mity na temat technologii 5G stały się tak rozpowszechnione, że zajął się nimi także propagator nauki i dziennikarz dr Tomasz Rożek, który na swoim kanale youtube „Nauka. To lubię” szczegółowo wyjaśnił, że technologia 5G nie powoduje żadnych zagrożeń dla ludzi i otoczenia. Rożek podkreśla, że 5G to po prostu kolejne poszerzenie znanych nam już sieci 4G i wcześniejszych:
„Tak jak duże miasto może się zakorkować i wtedy trzeba albo budować szersze ulice, albo zakazać wjazdu samochodów do centrum, tak z siecią może się stać to samo. Każdy z nas, użytkowników, chce, aby internet śmigał, streaming w 4K był standardem, by autonomiczne drony dostarczały paczki, a samochody bez kierowców dojeżdżały pod sam próg naszego domu. Ale te i tysiące innych urządzeń muszą mieć możliwość wymieniania się informacjami. Dzisiaj funkcjonujące sieci nie poradzą z tym sobie. Stąd pojawiła się potrzeba poszerzenia drogi i tym jest właśnie kolejna generacja” – tłumaczył dr Tomasz Rożek. Dziennikarz obala także mit dotyczący wieści, jakoby maszty 5G były wykorzystywane do rozsiewania wirusów:
Technicznie to jest absolutnie niemożliwe. Nie ma w biologii mechanizmu, dzięki któremu fala elektromagnetyczna mogłaby roznosić wirusy czy aktywować wirusy w ciele człowieka” – przekonuje dr Rożek.

Koronawirus to spisek farmaceutyczny 

Według raportu „Koronawirus w Polsce. Perspektywa psychologii społecznej” przeprowadzonym przez Polską Akademię Nauk oraz Centrum Badań nad Uprzedzeniami UW, w spisek farmaceutyczny wierzy 17 proc. Polaków. Jak twierdzi Piotr Stanisławski, „to mit, który występuje też w wersji, że szczepionka jest od dawna dostępna, ale trzeba było najpierw wypuścić wirusa i nastraszyć ludzi, żeby później ją zastosowali”. Dziennikarz tłumaczy, że „punktem zaczepienia jest epidemia świńskiej grypy, kiedy rządy masowo zaopatrywały się w szczepionki, a one okazały się niepotrzebne”.

Co z tą szczepionką?

Stanisławski zauważa, że gdyby chcieć wyprodukować zawczasu szczepionkę na koronawirusa, a potem po kryjomu go podrzucić, wymagałoby to zaangażowania ogromnej liczby osób. Zdaniem dziennikarza niezwykle mało prawdopodobne jest, to, żeby wiadomość o tym nie wyciekła: „To nie są lata 50., kiedy przepływ informacji był ściśle kontrolowany. Zakładanie spisków takich jak farmaceutyczny jest zatem dość naiwne i dowodzi myślenia kategoriami sprzed czasów Internetu i smartfonów”.

Dlaczego ludzie wierzą w spiski?

Stanisław Malinowski, fizyk atmosfery i profesora nauk o ziemi z Instytutu Geofizyki Uniwersytetu Warszawskiego w rozmowie z naszym portalem stwierdził, że podatność na uproszczenia i fałszywe informacje wynika z braku wiedzy i może szkodzić każdemu z nas:
„Postrzeganie przez nas różnych zagrożeń jest bardzo często skrzywione przez brak wiedzy, nieuzasadnione emocje i wyobrażenia. Bezrefleksyjne powtarzanie nierzetelnych informacji, nieuzasadniona podejrzliwość z jednej strony i równie nieuzasadnione lekceważenie z drugiej, zjawisk i procesów, które nie każdy z nas musi czy chce rozumieć, jest naprawdę niebezpieczne dla społeczeństw i  każdego z nas”.

Pamiętaj, aby wszelkie informacje o koronawirusie weryfikować i korzystać z rządkowych źródeł informacji o nich, które znajdziesz na stronie www.gov.pl


Źródło: wprost.pl, tokfm.pl, wirtualnemedia.pl

Zobacz także:

Koronawirus: jak wygląda praca lekarzy? [WIDEO]

wraca zasiłek dodatkowy: oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem
Aktualności
Wraca dodatkowy zasiłek opiekuńczy na dziecko [zasady plus wzór oświadczenia 2022]
W związku z powrotem nauki zdalnej rodzice mogą liczyć na dodatkowe świadczenie w wysokości 80 proc. wynagrodzenia. Aby je otrzymać, należy spełnić kilka warunków i przedstawić oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem. Publikujemy wzór wniosku o opiekę nad dzieckiem, potrzebny do uzyskania zasiłku.

W związku z falą zachorowań na COVID-19 i wprowadzeniem nauki zdalnej – od 1 do 27 lutego 2022 rodzice mogą liczyć na dodatkowy zasiłek opiekuńczy.  Spis treści: Dodatkowy zasiłek opiekuńczy – zasady przyznawania Oświadczenie COVID-19 – formalności Oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem do lat 8 (wzór wniosku) Ile wynosi dodatkowy zasiłek opiekuńczy na dziecko do lat 8? Dodatkowy zasiłek opiekuńczy – do kiedy? Dodatkowy zasiłek opiekuńczy na dziecko 2022 – zasady przyznawania Dodatkowy zasiłek opiekuńczy na dziecko będzie można uzyskać na podobnych zasadach jak poprzednio. Dodatkowego zasiłku opiekuńczego nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym, przyznawanego na tzw. zasadach ogólnych . Świadczenie jest wypłacane przez ZUS oraz przez KRUS (dotyczy rolników). Aby je otrzymać, należy złożyć wniosek o opiekę nad dzieckiem (wzór niżej). Zasady przyznawania zasiłku dodatkowego Dodatkowy zasiłek opiekuńczy z powodu COVID-19 przysługuje: rodzicom dzieci do 8. roku życia; rodzicom dzieci do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności; rodzicom dzieci do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności; rodzicom dzieci do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego; rodzicom lub opiekunom osób pełnoletnich niepełnosprawnych, zwolnionym od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad taką osobą. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy nie przysługuje, jeśli drugi rodzic może zapewnić opiekę dziecku lub osobie niepełnosprawnej, bo np. jest bezrobotny, korzysta z urlopu rodzicielskiego czy urlopu wychowawczego. Warto wiedzieć, że w czasie nauki zdalnej dyrektorzy szkół będą musieli umożliwić uczniom klas I-III szkoły podstawowej...

Koronawirus: otwarcie galerii handlowych już w maju? Jest komentarz Ministerstwa Rozwoju
adobe stock
Aktualności
Koronawirus: otwarcie galerii handlowych już w maju? Jest komentarz Ministerstwa Rozwoju
Ministerstwo Rozwoju przeprowadza rozmowy z Dyrektorami centrów handlowych, podczas których ustalany jest termin otwarcia galerii oraz nowy sposób ich funkcjonowania. Kiedy sklepy zostaną otwarte i jakie zmiany czekają klientów?

Jak informuje portal rzeczpospolita.pl z nieoficjalnych informacji, do których dotarła gazeta, o dacie powrotu do pracy poinformowały już pracowników takie obiekty jak Wola w Warszawie, Bielany we Wrocławiu czy gdańska Galeria Madison. Wznowienie handlu ma pomóc rozkręcać się gospodarce po okresie zamrożenia . Jak udało się ustalić Rzeczpospolitej, aprobatę części ministrów zyskała data 18 maja , a co poniektórzy są zdania, że przy zachowaniu szczególnych środków ostrożności, sklepy mogłyby zostać otwarte nawet wcześniej.  Jakie jest stanowisko Ministerstwa Rozwoju? Trwają rozmowy między Ministerstwem Rozwoju a dyrektorami sieci handlowych. Jadwiga Emilewicz odniosła się do prowadzonych negocjacji w jednym ze swoich facebookowych wpisów: „Rozumiemy potrzebę jak najszybszego uruchomienia sklepów w galeriach, wspólnie wypracowujemy takie rozwiązania, które pogodzą bezpieczeństwo klientów z działalnością tego typu obiektów” – napisała Emilewicz. Co ustalono? Ministerstwo Rozwoju przedstawiło wytyczne, które dotyczą zarówno klientów, jak i właścicieli galerii, którzy są zobligowani realizować je w momencie uruchomienia placówek handlowych. Należą do nich: obowiązek zakrywania usta i nos , noszenie rękawiczek przez cały czas trwania zakupów, limit klientów w sklepach , m.in.jeden punkt na terenie galerii oferujący maseczki , zapewniony dostęp do płynów dezynfekujących, utrzymywanie min. dwumetrowych odstępów między sobą, otwarcie jak największej liczby wejść, dezynfekcja toalet i przymierzalni w sklepach odzieżowych co najmniej dwa razy dziennie, parkowanie samochodów, na co drugim miejscu. Część wytycznych przypomina te, realizowane już od dawna w sklepach spożywczych. Do ciekawostek należy propozycja wprowadzenia kamer termowizyjnych, które sprawdzałyby, czy klienci, którzy wchodzą do...

Opieka nad dziećmi w czasie pandemii koronawirusa
AdobeStock
Prawo i finanse
Opieka nad dzieckiem podczas pandemii: jeśli nie zasiłek opiekuńczy, to co?
W związku z pandemią koronawirusa i zamknięciem żłobków, przedszkoli i szkół rodzicom przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Mogą też wybrać inną formę opieki nad dzieckiem. Podpowiadamy, jakie są możliwości.

Gdy zapadła decyzja o konieczności zamknięcia placówek edukacyjnych w naszym kraju, by zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa, rządzący uchwalili, że na dzieci do 8. roku życia pracujący rodzice mogą wziąć tzw. dodatkowy zasiłek opiekuńczy (dodatkowy, ponieważ niewliczający się do wymiaru zasiłku opiekuńczego, który już wcześniej funkcjonował). Obecnie wiadomo, że placówki edukacyjne pozostaną zamknięte przynajmniej do 24 maja . Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami rządu prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego będzie obowiązywało przez cały okres zamknięcia przedszkoli. Od 6 maja będzie natomiast możliwość otwarcia żłobków i przedszkoli dla tych dzieci, których rodzice będą chcieli lub musieli wrócić do pracy stacjonarnej.  Pracujący rodzice mogą skorzystać też z innych form opieki nad dzieckiem. Istnieje 5 możliwości zapisanych w prawie. Sprawdź, jakich! Możliwe formy opieki nad dzieckiem w dobie koronawirusa: Jeśli nie chcesz lub nie możesz skorzystać z dodatkowego zasiłku przygotowanego na czas pandemii przez rząd, a jesteś pracującym rodzicem, sprawdź inne dostępne formy opieki nad dzieckiem. Masz do wyboru: Zasiłek opiekuńczy na czas pandemii Opiekę nad dzieckiem i pracę zdalną Zwolnienie z obowiązku wykonywania pracy na czas koronawirusa Zmianę obowiązków w pracy na okres pandemii Dwa dni na opiekę nad dzieckiem   1. Zasiłek opiekuńczy na czas pandemii Po wykorzystaniu dodatkowego zasiłku opiekuńczego rodzic może przejść na „zwykły” zasiłek opiekuńczy . Jego wymiar w przypadku opieki nad dzieckiem do 14. roku życia wynosi 60 dni w roku. Pracownik nie uzyska w tym czasie pełnej pensji, ponieważ zasiłek opiekuńczy wynosi 80% podstawy wymiaru zasiłku . Jest to jednak rozwiązanie dobre dla rodziców, którzy nie mają możliwości przejścia na system pracy zdalnej ani...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz