ciąża, telefon, smartfon
fotolia
Aktualności

Telefony komórkowe wykrywające ciążę!

Już wkrótce dzięki smartfonowi będziesz mogła się dowiedzieć, czy jesteś w ciąży.

Aplikacja wykrywająca ciążę

Naukowcy z Centrum Technologii Optycznych w Hanowerze niedawno opracowali czujnik światłowodowy do smartfonów. Dzięki niemu telefon będzie służył czemuś więcej niż komunikowaniu się między sobą – będzie wykorzystywany do przeprowadzenia różnych testów, takich jak test ciążowy czy monitorowanie cukrzycy. Odczyty z tego czujnika odczytywany poprzez odpowiednią aplikację, dostarczy wyniki w czasie rzeczywistym.

Zobacz też: 5 najlepszych aplikacji na smartfona dla kobiety

Użytkownicy będą mogli monitorować różne rodzaje sygnałów przekazywanych z ciała do urządzenia, w tym z moczu, śliny, krwi, potu i oddechu. Odczyty mogą być nawet w połączeniu z sygnałem GPS w telefonie, dzięki czemu, w razie złych wyników pokierują użytkownika do najbliższego szpitala.

Nie wiemy jeszcze, kiedy to urządzenie będzie dostępne, ani jaka będzie jego cena. Prawdopodobnie, nie mamy co liczyć na to, że będzie ono niższe od testu ciążowego dostępnego obecnie w aptekach. Swoją drogą ciężko mi uwierzyć, że osoby, które dowiedzą się o ciąży ze swojego smartfona, nie będą jej potwierdzać klasycznym testem ciążowym.

Zobacz też: Volvo z fotelikiem dziecięcym zamiast fotela pasażera

Kiedy zrobić test ciążowy najwcześniej? Po ilu dniach?

tablet, dziecko
fotolia
Wychowanie
Tablet i spółka - czy dzieci powinny korzystać z nowych technologii?
Coraz młodsze dzieci sięgają po nasze smartfony, tablety i komputery. I świetnie sobie z nimi radzą! Co robić? Pozwalać? Zabraniać im z nich korzystać? Zapytaliśmy o to psychologa.

Badania pokazują, że dwulatki , które nie potrafią jeszcze dobrze mówić, bez problemów radzą sobie z obsługą prostych aplikacji w smartfonie. Dwie trzecie małych Brytyjczyków (w Polsce jest pewnie podobnie) chętniej bawi się tabletem niż własnymi zabawkami. Przedmiotem, który kusi  dzieci bardziej niż piłka czy rowerek jest także komputer albo laptop . Czy dzieci w ogóle powinny korzystać z takich urządzeń? Zapytaliśmy o to dr Magdalenę Śniegulską , psycholożkę ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Beata Turska: Dzieci mają góry zabawek, a i tak wolą się bawić "zabawkami" rodziców. Pozwalać im na to? Dr Magdalena Śniegulska: Trudno odpowiedzieć na to pytanie, bo choć przeprowadzono mnóstwo badań, wciąż niewiele na ten temat wiemy.  Amerykańskie Towarzystwo Pediatryczne od lat wydaje oświadczenia, że nowoczesne urządzenia , np. gry dla dzieci na tablet są złem, jednak gdy przyjrzymy się, na jakiej podstawie wydaje te komunikaty, pojawiają się wątpliwości. Dlaczego tak trudno to zbadać? Nikt przecież nie sadza grupy dzieci przed komputerami i nie mówi: "Grajcie". Analizuje się głównie to, co deklarują rodzice, a potem sprawdza się, jak czas przy komputerze , tablecie czy komórce wpływa na rozwój ich dzieci. A przecież one są różne: jedne wpatrują się w ekran jak zahipnotyzowane, inne, owszem, interesują się komputerem , ale lubią też zabawę z rówieśnikami i inne aktywności. A więc kogo i czego tak naprawdę dotyczą te badania? Ich wyniki są zresztą bardzo różne. Pokazują także i to, że nowe technologie wspomagają niektóre funkcje, np. pomagają dziewczynkom rozwijać orientację przestrzenną, z czym wcześniej radziły sobie gorzej niż chłopcy. Przeczytaj także: Gry komputerowe poprawiają refleks dziecka Co w takim razie powinniśmy robić? Moim zdaniem zawsze warto być...

elektronika szkodzi mózgom przedszkolaków
Adobe Stock
Wychowanie
Czas spędzany przy ekranach zmienia mózgi przedszkolaków
U dzieci, które spędzają dużo czasu przed tabletami czy smartfonami, zaburzony zostaje rozwój mózgu. Skutkuje to pogorszeniem wyobraźni i umiejętności językowych.

Im więcej dziecko czasu spędza przy elektronicznych ekranach, tym większe zmiany powstają w jego mózgu. I niestety nie są to zmiany korzystne. Masz w domu małego amatora tabletu i smartfona? Lepiej to przeczytaj! Jak ekrany zmieniają mózg dziecka Właśnie odkryto, że dzieci, które spędzają dużo czasu na zabawie elektronika typu tablet, smartfon, komputer, mają nieco inaczej skonstruowane mózgi. Chodzi o połączenia między komórkami i częściami istoty białej mózgu w obszarach odpowiadających za zdolności i umiejętności językowe . Obszary te mają mniejszą integralność (jest w nich mniej połączeń) niż u dzieci, które nie siedzą zbyt dużo przy elektronice. Skutkuje to obniżoną wyobraźnią i niższymi wynikami w testach umiejętności językowych i literackich. "Ekranowe" dzieci mają trudności z szybkim nazywaniem przedmiotów , a ich język jest mniej ekspresyjny, bardziej ubogi. Zobacz także: Jak wspomagać rozwój dziecka Jak te zmiany będą skutkować w późniejszym życiu dzieci jeszcze nie wiadomo. Jednak pewne jest to, że ilość czasu, jaką dziecko spędza z telefonem czy tabletem w dłoni, nie jest obojętne dla jego rozwoju. Rekomendacje dotyczące korzystania z elektroniki przez dzieci Poniżej znajdziesz wytyczne, jakimi warto kierować się, przy podejmowaniu decyzji o tym, czy i w jaki sposób dać dziecku dostęp do elektronicznych urządzeń. Dzieci do 18 miesiąca życia Najlepiej powstrzymać się od wręczania maluszkowi w tym wieku tabletu czy telefonu. Jeśli jednak postanowisz to zrobić, towarzysz malcowi w czasie zabawy i pokazuj na urządzeniu tylko wartościowe treści . Komentuj to, co widzicie na ekranie. Dziecko w wieku 2-5 lat Najlepiej jest ograniczyć korzystanie z urządzeń elektronicznych do godziny dziennie . Treści oglądane przez dziecko powinny być starannie dobierane przez rodziców i opatrzone w razie potrzeby komentarzem....

Najlepsze gry komputerowe dla dzieci
Gry i zabawy
Maluch i gry wideo – jak bezpiecznie rozpocząć przygodę dziecka z elektroniczną rozrywką? 
Gry wideo to dziś jedna z najbardziej dochodowych gałęzi przemysłu rozrywkowego i wszystko wskazuje na to, że niezależnie od tego, czy nam się to podoba, czy nie będą one dla naszych dzieci integralną częścią codziennego życia. Zamiast więc pytać, czy warto w ogóle pokazywać im gry warto zastanowić się, kiedy to zrobimy i jakie tytuły będą dla nich najlepsze na początek?

Kiedy w ogóle nasze dziecko powinno zacząć swoją przygodę z elektroniczną rozgrywką? Zdaniem Amerykańskiej Gildii Pediatrów powinniśmy poczekać przynajmniej do momentu, aż nasza pociecha skończy trzy latka . Zdajemy sobie sprawę, że ekran smartfona i telewizora wzbudza żywe zainteresowanie waszych dzieci już wcześniej, niemniej radzi zastosować się do zaleceń lekarzy i trochę poczekać.  Współczesne gry są łatwiejsze Pokolenie dzisiejszych 30-latków zaczynało swoją przygodę z grami przy komputerze, konsoli lub maszynie w salonie gier. Każde z tych urządzeń posiadało dość skomplikowane interfejsy, nie zawsze dostosowane do potrzeb najmłodszych. Dzisiaj nieco łatwiej wprowadzić dziecko w świat elektronicznej rozgrywki, angażując je do zabawy na dotykowym ekranie naszego smartfona bądź tabletu. Gry zręcznościowe dla 3-latków Można pokazać trzylatkowi gry zręcznościowe na przykład Cut the Rope , znacznie lepszym pomysłem będzie jednak zaoferowanie mu interaktywnych środowisk, gdzie zamiast podejmowania konkretnych wyzwań, będzie mógł po prostu pomyszkować po nowym środowisku. Świetnie sprawdzą się tu gry z serii Pango , lub wirtualne kolorowanki. Możliwość interakcji na pewno sprawi maluchowi sporo frajdy.  Gry zręcznościowe i logiczne na komputer Nieco większe pole do popisu będziemy mieli, gdy nasza pociecha nieco podrośnie. Cztero- i pięciolatek doceni już gry wymagające od niego nieco więcej uwagi i staranności i bez problemu poradzi sobie z obsługą gier za pomocą myszy i klawiatury lub pada. To idealny wiek, by pokazać dziecku proste gry zręcznościowe i logiczne, a także symulatory opieki nad zwierzętami jak Niesamowite Zwierzaki czy Howrse . Jeśli chcecie, by wasze dziecko musiało nieco pogłówkować, polecamy proste gry, jak Secret Relict  lub Tasty Tale   Gry dla 6-latka Sześciolatek może już w grach wybierać i...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj