Dziecko w worku owodniowym – rzadki poród uwieczniony na filmie
Dziecko w worku owodniowym rodzi raz na 80-100 tysięcy porodów. O takim maluchu mówi się, że jest „w czepku urodzony’’, co podobno przynosi szczęście. Takie narodziny częściej zdarzają się w przypadku cesarskiego cięcia.
Dziecko w worku owodniowym rodzi się bardzo rzadko. Worek owodniowy to błona wypełniona płynem owodniowym, które chronią płód przed bakteriami i urazami. W większości przypadków worek pęka tuż przed porodem, ale nie zawsze. Taki poród, jak ten na filmie, zdarza się nie częściej niż raz na 80000 porodów.
Poród w worku owodniowym
Dziecko i worek owodniowy najczęściej rodzą się osobno – najpierw przychodzi na świat noworodek , a po nim worek owodniowy z łożyskiem. Gdy worek nie pęka samoistnie podczas porodu naturalnego, czasami położna go przebija, aby przyspieszyć narodziny dziecka. W czasie cesarskiego cięcia także najczęściej się go przecina. Czasami jednak dziecko rodzi się w worku owodniowym i najczęściej ma to miejsce właśnie podczas cesarki, choć może też zdarzyć się w czasie porodu naturalnego.
Dlaczego czasami rodzi się dziecko w worku owodniowym?
Pęcherz płodowy jest bardzo mocny i odporny na ruchy dziecka. Jeśli pęka przedwcześnie, jest to najczęściej skutek bakteryjnego zapalenia pochwy w ciąży i stanowi ryzyko przedwczesnego porodu . Gdy ciąża przebiega prawidłowo, worek owodniowy pęka samoistnie między pierwszym a drugim okresem porodu . Jest to efekt skurczów macicy i napierania dziecka na błonę owodniową.
Niegdyś, podczas naturalnych porodów, dzieci częściej rodziły się w worku owodniowym . Obecnie liczba ta spadła właściwie do zera, gdyż w szpitalach praktykuje się przebijanie pęcherza płodowego, aby wspomóc akcję porodową, gdy nie pęka on samoistnie.
Podczas cesarskiego cięcia wykonywanego w nagłym przypadku, najczęściej błona płodowa jest już pęknięta i dziecko rodzi się bez niej. W przypadku planowej cesarki czasami lekarz przecina powłoki brzuszne i macicę, ale skalpel nie uszkadza błony płodowej. Wtedy możliwe jest wyjęcie dziecka w worku owodniowym. Są to jednak rzadkie przypadki, gdyż ściśle przylegający...