Młoda kobieta u lekarza
Fotolia
Aktualności

To dotyczy nie tylko osób starszych! Zobacz, na co są narażone młode mamy

Przyczyn zawału serca jest wiele. Jedną z nich może być ciąża!

Wbrew obiegowej opinii, ataki serca nie dotyczą wyłącznie osób, które mają problemy ze zdrowiem, chorobami układu krążenia lub są otyłe. Na zawał może wpływać wiele czynników, a jednym z nich jest... ciąża. 

 

Zmiany hormonalne w organizmie

Poród zaburza równowagę hormonalną. Może to prowadzić do depresji poporodowej czy baby bluesa, które z czasem, przy odpowiedniej opiece, ustępują. Wszystkie zmiany w gospodarce hormonalnej organizmu, które mają negatywny wpływ na kondycję psychiczną młodej mamy, mogą również być przyczyną zawału serca!

Ból w klatce piersiowej może być sygnałem ostrzegawczym

Sam proces porodu może podwyższyć ryzyko ataku serca u młodej mamy. Kobieta wkłada w poród wiele wysiłku, wykorzystuje siłę niemal wszystkich mięśni. Towarzyszący narodzinom dziecka ból odczuwalny jest w całym ciele, także w mięśniach klatki piersiowej.

Leslie Zeigon, mama dwóch córeczek, 10 dni po narodzinach trzeciego dziecka trafiła do szpitala z rozrywającym bólem w klatce piersiowej. Nie miała w ciąży żadnych komplikacji, urodziła zdrowego synka, jednak jej ciało nie wytrzymało tak dużego obciążenia. Wewnętrzna warstwa naczyń krwionośnych rozwarstwiła się, co uniemożliwiło dopływ krwi do serca,

Obserwuj swoje ciało

Choć tego typu sytuacje nie są częste, lekarze apelują do mam o ostrożność. To normalne, że po porodzie kobieta czuje się osłabiona i zmęczona. Nie powinna jednak lekceważyć bólu w okolicy klatki piersiowej.

Czytaj także: Apel zmęczonej matki do męża

"Matki Polki potrzebują wsparcia jak nigdy wcześniej!" - mówi socjolog [WIDEO]

poród
Fotolia
Prawo i finanse
Bez koszmaru na porodówce! – walczymy o lepsze porody
Żaden lekarz czy położna nie ma prawa mówić do rodzącej kobiety, żeby „się nie darła” albo by „pośpieszyła się z tym porodem”. Akcja Lepszy poród walczy o prawa rodzących kobiet.

Celem akcji Lepszy poród jest poprawienie opieki okołoporodowej i zwrócenie uwagi na fakt łamania praw kobiet na porodówkach. Organizatorki akcji podkreślają, że nie chcą straszyć kobiet porodem, ale przeciwnie: uświadamiać je, do czego mają prawo na oddziale położniczym. Każda z nas może dołączyć do akcji, np. wysłając kartkę z opisem swojego porodu albo  podpisując petycję do premier Ewy Kopacz o zmiany na porodówkach, zamieszczoną na stronie akcji www.lepszyporod.pl. Poród – to nie ból jest problemem Według matek, które dołączyły do  akcji, to nie ból porodowy jest najgorszy. O bolesnych skurczach łatwo się zapomina, ale raniące słowa albo upokarzające traktowanie zostają z nami na długo. – To było osiem lat temu, a ja do dziś pamiętam wszystko dokładnie. Słowa ginekologa, że mam się nie drzeć, bo przecież on wie, że to aż tak nie boli… Opinię położnej, że moje dziecko umrze, bo nie umiem je nakarmić. To nie była wina systemu, że mój pobyt w szpitalu wyglądał jak z koszmaru, ale wyłącznie, jak to się mówi, czynnika ludzkiego. Często słyszę o tym, że powodem błędów na porodówkach jest przemęczenie personelu medycznego i nawet potrafię zrozumieć położną, która pod koniec dyżuru nie umie się powstrzymać, żeby powiedzieć: „Ciszej”, ale jeżeli ktoś mówi: „Nie drzyj ryja” albo komentuje owłosienie łonowe, mówiąc, że za jego czasów goliły się tylko prostytutki, to już nie jest to kwestia przemęczenia czy niskich zarobków, ale absolutnego niedopasowania osoby do zawodu. Nie wierzę, że ten ktoś zmieni swoje nastawienie do rodzącej kobiety, gdy dostanie podwyżkę albo dodatkową osobę do pomocy – mówi Katarzyna Gręziak, jedna z organizatorek akcji „Lepszy poród”, mama trójki dzieci. Zgadza się z nią Hanna Banaś, mama rocznego synka, która na swoim blogu...

przeglad zdrowia
Fotolia
Mama
Zrób przegląd! To ważne dla twojego zdrowia
Nawet jeśli czujesz się zdrowo, nie zapominaj o regularnych wizytach u lekarza. Kobiety wymagają troskliwej opieki lekarskiej. Jednak same muszą pamiętać o tym, jak ważna jest profilaktyka.

Kiedy kilka lat temu ogłoszono wyniki badań dotyczących opieki zdrowotnej nad kobietami w Polsce, okazało się, że większość nie korzysta z przysługującej im opieki lekarskiej. Wiele z nich nawet w ciąży ani razu nie odwiedza lekarza! Nic więc dziwnego, że przodujemy w ilości zgonów na nowotwory sutka i raka szyjki macicy, choć ta choroba – wcześnie wykryta – jest w stu procentach uleczalna. W Polsce co roku stwierdza się ok. 4600 nowych przypadków nowotworów szyjki macicy. Z tego powodu umiera rocznie około 2500 kobiet. Pierwsza wizyta u ginekologa Do ginekologa powinna się zgłosić każda dziewczyna, która rozpoczęła życie seksualne, a najlepiej jeszcze przed jego podjęciem. Wizyta u ginekologa kojarzy się z dyskomfortem fizycznym i psychicznym, a pierwsza często stanowi trudną do przekroczenia barierę. Najlepiej zatem wybrać sobie ginekologa (niepotrzebne jest skierowanie), który cieszy się dobrą opinią. Czego można spodziewać się w gabinecie? Szczegółowy wywiad. Doktor zapyta m.in. o przebieg cyklu miesiączkowego, nauczy samoobserwacji, rozpoznawania objawów płodności, sposobów unikania nieplanowanej ciąży. Badania. Lekarz sprawdzi, czy wszystko jest w porządku oraz prawdopodobnie pobierze wymaz z pochwy, czyli wykona badanie cytologiczne. Temu badaniu powinny podlegać wszystkie kobiety. Kiedy kolejna wizyta? Do wizyty u ginekologa powinny cię skłonić nietypowe lub przedłużające się krwawienia, inna niż zwykle wydzielina z pochwy, swędzenie, pieczenie, ból w obrębie pochwy i narządów zewnętrznych lub bóle w dole brzucha. Kobiety, które współżyją seksualnie, muszą wiedzieć, że ból w podbrzuszu, zwłaszcza gdy towarzyszy mu zatrzymanie miesiączki, to powód do natychmiastowej wizyty u lekarza. Grzybica pochwy – jest częstą i bardzo dokuczliwą dolegliwością, objawiająca się swędzeniem, pieczeniem i białymi upławami, które...

Mama ostrzega przed noszeniem dzieci w chustach przy wykonywaniu obowiązków domowych
Facebook/Molly Landis
Aktualności
"Bądźcie ostrożni, kiedy robicie coś razem ze swoim dzieckiem!"
Noszenie maluszka w chuście lub nosidełku nie zawsze jest bezpieczne!

Molly Landis, mama 4-tygodniowej dziewczynki, opublikowała na Facebooku post, w którym ostrzega inne mamy: noszenie dziecka w chuście lub nosidle w kuchni może być bardzo niebezpieczne! Kiedy nie nosić dziecka w chuście? “W czwartek uległam wypadkowi, palnik w kuchence wybuchł i kula ognia dosięgnęła mojej twarzy, szyi i klatki piersiowej. To przyczyniło się do powstania oparzeń i otwartych ran na mojej twarzy i na klatce piersiowej. Tak, to okropne i bolesne, ale nie mogę przestać myśleć, jaką jestem szczęściarą" – napisała Molly. Przyznała, że do tej pory często nosiła swoją 4-tygodniową córeczkę w nosidełku, a tego dnia po raz pierwszy dziewczynka zasnęła w huśtawce . "Najgorsze z oparzeń mam na dekolcie – dokładnie tam, gdzie zazwyczaj znajduje się ta drogocenna, maleńka główka mojej córki, kiedy noszę ją w nosidełku. Piszę to po to, żeby was ostrzec: proszę, bądźcie ostrożni, kiedy robicie coś razem ze swoim dzieckiem" – dodała Molly.   Molly miała dużo szczęścia. Gdyby jej córeczka nie zasnęła, mogłoby dojść do ogromnej tragedii. Z pewnością wiele z was korzysta z chust i nosideł , także w domu. Posłuchajcie prośby Molly – nie zabierajcie ze sobą maluszka do kuchni! Przyznajcie, zdarza wam się czasem gotować w obecności dziecka? Czytaj także:   "Przez moje włosy moje dziecko mogło stracić palce!"

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj