dziecko ma 3. rodziców - przełom w medycynie
Fotolia
Aktualności

To dziecko ma troje rodziców – absolutny przełom w medycynie!

Dlaczego ten chłopiec potrzebował aż trzech osób, by pojawić się na świecie?

Metoda wykorzystana przez amerykańskich lekarzy, wzbudza oczywiście kontrowersje. Ścierają się zwolennicy i przeciwnicy ingerowania w to, kto będzie miał dzieci, a kto musi się pogodzić z ich brakiem. Spójrzmy jednak na ten przełomowy moment z pozycji szczęśliwych rodziców, którzy doczekali się w końcu potomka.

Dlaczego nie naturalnie?

Kobieta cierpi na zespół Leigha, który uniemożliwiał jej donoszenie poprzednich czterech ciąż, a dwoje dzieci, które urodziła, zmarły w wieku 8 lat i 8-miesięcy. 

Dla niej metoda wspomaganego rozrodu, była wybawieniem i spełnieniem największego marzenia. Na czym polegała? Naukowcy pobrali od kobiety komórkę jajową, z której wyjęto jądro. Pozbawione mitochondria z wadliwym DNA, zostało umieszczone w komórce dawczyni ze zdrowymi mitochondriami. Potem komórka została zapłodniona nasieniem ojca. 

Jaki jest udział trzeciej osoby w całym procesie?

Określa się,  że stanowi jedynie 0.1% DNA dziecka, więc jest to znikomy procent, ale bez pomocy osoby trzeciej, nie byłoby możliwe urodzenie zdrowego dziecka. 

Cała operacja została przeprowadzona w Meksyku, gdzie nie obowiązuje zakaz jej stosowania. Będzie dostępna jedynie w Wielkiej Brytanii, gdzie można wykonać ją legalnie.

Jaki jest cel wspomaganego rozrodu?

Najważniejszym powodem jest uratowanie dziecka przed chorobą genetyczną, która miałaby wpłynąć na jego życie. Oczywiście wiele par, które od lat bezskutecznie stara się o dziecko, otrzymało nową nadzieję, że zostaną jeszcze kiedyś rodzicami. Wiele osób jednak sprzeciwia się takiej ingerencji w życie i zdrowie dziecka.

A co wy uważacie? Czy to przełom w medycynie dający nadzieję bezdzietnym?

Nowa metoda leczenia niepłodności już w Polsce
Niepłodność - rodzaje i metody leczenia

źródło: polskatimes.pl

Co pyli w lipcu: lista roślin i okresy pylenia [WIDEO]

para, związek
Problemy z zajściem w ciążę
Zachowaj płodność – program dla pacjentów onkologicznych w INVICTA
Chemio- czy radioterapia niejednokrotnie ratuje życie ludzi chorych na nowotwór. Jednocześnie skutkiem tego rodzaju leczenia może być utrata lub znaczne obniżenie płodności.

Aby pomóc młodym pacjentom onkologicznym, INVICTA w Gdańsku i Warszawie przygotowała specjalny program „Zachowaj płodność” . Osoby przed i w wieku prokreacyjnym chorujące na nowotwór często powracają do zdrowia, agresywna terapia jednak może trwale uszkodzić ich funkcje rozrodcze. Rozwiązaniem pozwalającym na zabezpieczenie płodności jest mrożenie gamet i zarodków w specjalistycznym Banku. Pacjent, po wygranej z chorobą, może wykorzystać zdeponowany materiał i dzięki technikom wspomaganego rozrodu mieć dzieci. U kobiet optymalną opcją jest również mrożenie tkanki jajnikowej. Metoda ta - po przeszczepie (retransplantacji) wyleczonej już pacjentce - umożliwia zarówno odzyskanie płodności (bez zastosowania technik wspomaganego rozrodu), jak i powrót normalnych funkcji hormonalnych. Czytaj też: Zamrażanie komórek jajowych sposobem na przedłużenie płodności? W ramach programu „Zachowaj płodność” pacjenci onkologiczni do 25. roku życia skorzystać mogą z konsultacji w Klinice Leczenia Niepłodności i wykonać wybraną procedurę za symboliczną złotówkę. W zależności od sytuacji zdecydować się mogą na: Mrożenie i przechowywanie przez rok tkanki jajnikowej Mrożenie – depozyt z biopsji jądra i przechowywanie materiału przez rok Mrożenie i przechowywanie przez rok komórek jajowych Mrożenie i przechowywanie przez rok nasienia Wyniki najnowszych badań naukowych dowodzą, że perspektywa możliwości założenia rodziny w przyszłości pozytywnie wpływa na proces leczenia u pacjentów onkologicznych. - Lekarze onkolodzy - czemu nie można się dziwić - koncentrują się przede wszystkim na wyleczeniu pacjenta, nie zaś na jego przyszłości już po wygranej z chorobą. Często też nie mają świadomości wszystkich możliwości, jakie obecnie oferuje medycyna w zakresie ochrony płodności . – podkreśla prof. Krzysztof...

Edipresse
Problemy z zajściem w ciążę
Niepłodność - rodzaje i metody leczenia
Żyjemy w pośpiechu i stresie, z roku na rok wzrasta liczba schorzeń cywilizacyjnych. Jednym z nich jest również niepłodność. Sprawdź, jakie są jej rodzaje i metody leczenia.

Rozwój cywilizacji sprawia, że świat, w którym żyjemy ulega nieustannym zmianom, którym zawdzięczamy wiele korzyści. Szybki postęp umożliwił nam lepsze, wygodniejsze i bardziej komfortowe życie. Niestety za te zdobycze ludzkości przychodzi nam płacić bardzo wysoką cenę, coraz częściej wystawiamy na ryzyko to co dla nas najcenniejsze - zdrowie. Żyjemy w pośpiechu i w stresie. Ponadto z roku na rok wzrasta ilość przypadków występowania tzw. schorzeń cywilizacyjnych. Jednym z takich niepożądanych efektów rozwoju cywilizacji jest także niepłodność. Sprawdź 10 sprawdzonych sposobów na relaks Niepłodność i metody jej leczenia Niepłodność została uznana przez Światową Organizację Zdrowia za problem cywilizacyjny. W ciągu ostatnich lat zaobserwowano w wielu rozwiniętych krajach gwałtowny jej wzrost. Według statystyk światowych, problem niepłodności dotyczy 8-18% par. Jest on jednak zależny od wieku, bowiem okres największej płodności kobiety przypada między 20. a 25. rokiem życia, po czym dochodzi do znacznego jej obniżenia po 35. roku życia i niepłodności fizjologicznej po menopauzie. W Polsce, co szóste małżeństwo zmaga się z tym problemem. O niepłodności można mówić w przypadku, jeżeli kobieta po roku regularnego współżycia seksualnego, przy braku stosowania środków antykoncepcyjnych, nie może zajść w ciążę. Po tym okresie para powinna skonsultować się ze specjalistą zajmującym się problemami niepłodności, który ustali przyczyny oraz zaleci odpowiednią farmakoterapię. Sprawdź, jakie są najczęstsze przyczyny bezpłodności Niepłodność może być uwarunkowana wieloma czynnikami i leczona na wiele sposobów, w zależności od skali problemu. Kobieta, u której zaobserwowano niepokojące sygnały świadczące o niepłodności powinna poddać się badaniom hormonalnym i monitoringowi owulacji. U mężczyzny wykonuje się badanie...

pieniądze, koszt, cena, in vitro
Fotolia
Problemy z zajściem w ciążę
Dodatkowe koszty refundowanego in vitro
Pary, które chcą skorzystać z refundacji in vitro muszą być przygotowane na to, że badania kwalifikujące do programu trzeba opłacić z własnej kieszeni. Sprawdź, ile kosztuje diagnostyka konieczna do zabiegu in vitro.

aktualizacja – lipiec 2016 Rządowy program refundacji leczenia in vitro został zakończony 30 czerwca 2016 roku. Trwał 3 lata. Eksperci szacowali, że około 15 tys. par w Polsce wymaga leczenia metodą in vitro, tymczasem do procedury zapłodnienia pozaustrojowego podeszło ponad 17 tys. par (dane nieoficjalne).  78% Polaków jest zdania, że niepłodne pary nadal powinny mieć przynajmniej częściową refundację in vitro (tak wynika z badań IQS zrealizowanych na rzecz Kliniki Leczenia Niepłodności, Ginekologii i Położnictwa Bocian). Co więcej, 58% Polaków uważa, że w kraju jest za mało klinik zajmujących się leczeniem niepłodności poprzez in vitro. Szczególnie duże poparcie dla tej metody leczenia niepłodności jest w grupie osób młodych (25-34 lata) – 86%. Co więcej, 73% Polaków deklaruje, że sami zdecydowaliby się na leczenie in vitro, gdyby była to jedyna metoda, żeby mieć dziecko. Niepłodność nazywana jest plagą zdrowotną XXI wieku. ------- Już ponad 8000 par z całej Polski wzięło udział w rządowym programie in vitro , a co najmniej 700 z nich oczekuje dziecka. Jednak możliwości korzystania z procedury zapłodnienia pozaustrojowego wciąż nie są dla wszystkich równe. Co refunduje państwo? W ramach Programu, każda para ma prawo skorzystać z trzech prób procedury wspomaganego rozrodu. Z 247 mln zł przeznaczonych na finansowanie programu, Ministerstwo Zdrowia refunduje większość elementów wchodzących w skład takiego leczenia. Począwszy od kosztów konsultacji, badań USG narządów rozrodczych , laboratoryjnych i hormonalnych, kończąc na zabiegach takich jak: punkcja, biopsja i transfer zarodków.  Dodatkowe koszty badań przed in vitro Jednak już na wstępie, para zgłaszająca się do współpracującej kliniki musi liczyć się z kosztami samej kwalifikacji do programu. Dokonuje jej lekarz z danego ośrodka  w ramach...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz