Wyniki
Laureaci
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
dziecko mieszkało w chlewie
Facebook/Andrzej Falkiewicz
Aktualności

To nie dom, tylko chlew! Tak mieszkało 5-letnie dziecko: wstrząsające zdjęcia z interwencji

Pracownik MOPR pokazał zdjęcia mieszkania, w którym zastał 5-letniego chłopca bez żadnej opieki. Chłopczyk był głodny, wzywał pomocy przez okno. To, co mężczyzna zastał wewnątrz mieszkania, trudno opisać słowami. „Nie powinno się tu wpuścić nawet szczura” – skomentował.

Pracownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w pustym mieszkaniu w Bytomiu zastał 5-letniego Krzysia, głodnego i brudnego. Po jakimś czasie do domu wróciła matka dziecka. Była zaskoczona wizytą. Kpiła, żeby dać jej pieniądze na wychowanie dziecka, skoro warunki mieszkaniowe są tak złe.

Mąż mnie nie docenia, choć wychowuję dziecko i zajmuję się domem – co robić? [WIDEO]

5-latek mieszkał w fatalnych warunkach, matka chciała pieniędzy

Te zdjęcia ogląda się z trudem. Porozrzucane śmieci, brud, resztki jedzenia, pety, pusta, brudna lodówka... To w tym „domu” wychowywał się 5-letni Krzyś. Był całkiem sam, kiedy znalazł go pracownik MOPR z Bytomia, Andrzej Falkiewicz. Mężczyzna nie wytrzymał i pokazał publicznie to, co zastał w mieszkaniu. 

„Piękny sierpniowy dzień. Gdy niektóre dzieciaczki są na spacerze z rodzicami, a inne szykują się do niedzielnego obiadu, pięcioletni Krzyś z okna swojego mieszkania woła, że jest głodny. Jak się okazuje, chłopczyk od kilku godzin jest sam w domu. Słowo "dom" jest w tym wypadku nie na miejscu. W tym czymś, przesiąkniętym zapachem kału i brudu, nie powinno zostawić się szczura, a co dopiero mówić o kilkuletnim dziecku” – napisał pracownik MOPR. Mężczyzna nie krył oburzenia, mimo że z racji wieloletniego doświadczenia z pewnością widział już wiele.

Zszokowani internauci zwrócili też uwagę, że w skrajnie zaniedbanym mieszkaniu, w którym przebywało głodne dziecko, był również... nowoczesny, duży telewizor.

Dalej Andrzej Falkiewicz napisał, że wkrótce do mieszkania wróciła kobieta, która urodziła chłopca. Celowo nie nazwał jej matką. Kobieta odgrażała się i kpiła, że nie ma pieniędzy na lepsze warunki mieszkaniowe, ale chętnie je przyjmie. Brud i głód nie był dla niej problemem.

„Czasami podczas interwencji zastanawiamy się, czy zabezpieczać dziecko, czy może jeszcze dać szanse opiekunom i nie zabierać im pociech. Zdarza się jednak, że już po kilku chwilach wiemy, że odebranie dziecka jest koniecznością” – skomentował pracownik MOPR. 

W interwencji pomogła policja, Sąd Rejonowy oraz medycy. Mamy nadzieję, że mały Krzyś nie cierpi już głodu i że jest bezpieczny.

Piszemy też o:

sąd odebrał im dziecko, walczą o synka
Synthex, zakalinka, Mikhail Ulyannikov/Adobe Stcok
Aktualności
Odebrano im niemowlę. Rodzina walczy o odzyskanie dziecka
Pani Natalia i pan Konrad nie mogą pogodzić się z tym, że odebrano im dziecko. Sąd zdecydował o przekazaniu małego Oliwiera obcym ludziom. Cała rodzina włączyła się w starania o to, by wrócił do domu.

Sprawy o znęcanie się nad dzieckiem nie zawsze są oczywiste. Taka wydaje się też sprawa Oliwiera. Zanim sąd ostatecznie rozstrzygnie, co tak naprawdę się wydarzyło, upłynie jeszcze trochę czasu. Jeśli wszystko, o czym mówi matka chłopczyka, jest prawdą, aż trudno sobie wyobrazić, jak bardzo skrzywdzono rodziców, dziadków i samo dziecko. Ich historię opisano w serwisie jaslo.naszemiasto.pl. Początek problemów W listopadzie 2021 roku pani Natalia, wtedy 20-latka, wróciła do domu z synami. Starszy, Wiktor, wkrótce usnął, ale jak opowiada matka, z młodszym, wtedy 3-miesięcznym Oliwierem, zaczęło dziać się coś złego. „Wyglądał, jakby tracił przytomność. Był wiotki jak lalka ” – powiedziała kobieta. Zaczęła wdmuchiwać powietrze do ust dziecka, zadzwoniła też po babcię chłopca, a gdy ta dotarła na miejsce, a z dzieckiem nadal było źle, kobiety wezwały pogotowie. Czekając na pomoc, próbowały cucić dziecko. Jak obie twierdzą, chłopczyk łapał oddech tylko wtedy, gdy nim potrząsały. Pogotowie jednak nie chciało zabrać dziecka do szpitala, twierdząc, że jest tylko senne. Zobacz też: Zespół potrząsanego dziecka Matka i babcia jednak nalegały i mały Oliwier został przetransportowany do szpitala w Rzeszowie. Tam okazało się, że stan dziecka jest ciężki. Wykonane badania wykazały w główce niemowlęcia liczne wylewy, niektóre z nich znajdowały się w stanie gojenia . Lekarka opiekująca się chłopcem zawiadomiła prokuraturę, nie informując o tym matki dziecka. Zarzuty: podejrzenie znęcania się nad dzieckiem. Sąd Rejonowy w Jaśle umieścił Oliwiera w rodzinie zastępczej. „Jak możemy budować więź z dzieckiem, które widzimy kilka razy w miesiącu przez godzinę?” – pyta matka chłopca. Co się naprawdę wydarzyło? Oliwier urodził się jako wcześniak i powinien być pod opieką neurologa, o czym matka...

Odebrano nam dzieci
Adobe Stock, Photographee.eu
Prawdziwe historie
„Wystarczył jeden kłamliwy zarzut, że znęcamy się nad dziećmi i odebrali nam je. Przez rok walczyliśmy o ich powrót”
Wystarczyło, że sfrustrowany nastolatek opowiedział brednie o tym, jak głodzimy i źle traktujemy swoje dzieci. Z dnia na dzień odebrano nam wszystkie, aż do wyjaśnienia sprawy. Trwało to rok.

Zawsze chcieliśmy mieć z mężem dużą rodzinę. Dlatego już rok po ślubie zaszłam w ciążę. Kiedy nosiłam pod sercem naszą córeczkę Anię, sądziliśmy, że nie pozostanie ona długo jedynaczką. Niestety, los postanowił inaczej… Ogromne problemy, które wystąpiły podczas porodu spowodowały, że straciłam bezpowrotnie szansę na kolejną ciążę. – Bardzo mi przykro… – w oczach lekarza widziałam współczucie. Płakałam, ale łzy nie koiły mojego bólu Pokochałam moją córkę od pierwszego wejrzenia, ale zawsze, ilekroć na nią patrzyłam, myślałam też o tych wszystkich nienarodzonych dzieciach, które – tego byłam pewna – gdzieś tam na mnie czekają. Co się z nimi teraz stanie? Czy Pan Bóg podaruje je jakiejś innej mamie? Ta myśl, że inna kobieta będzie wychowywała moje dzieci , których nie zdołałam urodzić, zaczęła mnie prześladować, stała się wręcz moją obsesją. Kiedy mijałam na spacerze jakąś matkę prowadzącą wózek, nie mogłam się powstrzymać, aby do niego nie zajrzeć, nie sprawdzić, czy dziecko, które w nim leży, nie ma przypadkiem rysów moich albo Sławka, mojego męża. Mijały lata, nasza córeczka rosła jak na drożdżach, zaczęła przyprowadzać do domu koleżanki. To było nieuchronne, że w końcu zada pytanie: dlaczego nie ma brata albo siostry? No i zadała... – Bo mamusia już nie może urodzić dzidziusia, kochanie – powiedziałam jej zgodnie z prawdą. – A to trzeba go urodzić, żeby mieć? – zapytała naiwnie. Miała wtedy zaledwie 6 lat i nie wiedziała nic o prokreacji. Na jej pytanie w pierwszym momencie tylko się uśmiechnęłam. Pewnie ktoś jej powiedział, że dzieci przynosi bocian, albo kupuje się je w specjalnym sklepie. Ale potem w mojej głowie zaczęła kiełkować pewna myśl: „A może pytanie Ani wcale nie było takie bezsensowne?”....

ZUS zmienia terminy wypłat 500 plus
Adobe Stock
Aktualności
Kiedy wypłata 500 plus? ZUS zmienił terminy wypłat 
Jeszcze nie dostałaś 500 plus? To dlatego, że od 1 czerwca rozpoczął się nowy okres rozliczeniowy dotyczący tego świadczenia dla rodziców. I wiąże się to z kilkoma zmianami, między innymi zmianą jednostki wypłacającej pieniądze czy sposobem wypłaty. Zmieniły się również terminy, w których rodzice i opiekunowie mogą spodziewać się przelewu.

Do tej pory wypłacaniem 500 plus zajmowały się samorządy, od 1 czerwca pieniądze wypłaca ZUS. Sprawdźmy, na kiedy zaplanowane są wypłaty (to aż dziesięć możliwych wariantów) i co jeszcze zmieniło się w kwestii wypłacania świadczenia. Spis treści: Kiedy wypłata 500 plus?   Jak sprawdzić termin wypłaty 500 plus?   Terminy wypłat 500 plus a dni wolne od pracy w ZUS   Inne zmiany w wypłatach 500 plus Kiedy wypłata 500 plus?  Zmianie uległy terminy wypłacania pieniędzy. Od 1 czerwca wypłaty są realizowane: 2, 4, 7, 9, 12, 14,16, 18, 20 lub 22 dnia każdego miesiąca .  Dzień wypłaty 500 plus, dla każdego ustalany jest losowo, automatycznie i będzie obowiązywał do czasu, na który przyznane zostało świadczenie. Jeśli pierwszy przelew po 1 czerwca dotarł do Ciebie 16 czerwca, oznacza to, że ZUS będzie przelewał pieniądze na twoje konto 16 dnia każdego kolejnego miesiąca. Jak sprawdzić termin wypłat 500 plus? Chcesz dowiedzieć się kiedy będziesz otrzymywać wypłatę  500 plus? Nie musisz sprawdzać daty przelewu. Nie musisz też dzwonić do ZUS w celu uzyskania tej informacji od urzędnika.  Wystarczy wejść na  swoje konto PUE ZUS . Po zalogowaniu się do systemu należy: kliknąć w kafelek  „Rodzina 500+”, wyświetlić listę złożonych wniosków, zaznaczyć właściwy wniosek, wyświetlić „szczegóły”,  wyświetlić „wypłaty i zwroty” (tu będzie informacja na temat dnia wypłaty 500 plus). Terminy wypłat 500 plus a dni wolne od pracy urzędu A co w sytuacji, kiedy termin przelewu 500 plus wypadnie w weekend lub święto? – Termin płatności oznacza, że w tym dniu środki powinny być już na koncie rodzica – wyjaśnia Iwona...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
Bon turystyczny przedłużenie
Aktualności
Bon turystyczny przedłużony: będzie obowiązywał również w sezonie zimowym 
Joanna Biegaj
Opieka na dziecko 2 dni
Prawo i finanse
2 dni opieki na dziecko: kiedy zgłaszać pracodawcy urlop opiekuńczy
Milena Oszczepalińska
życzenia na dzień chłopaka
Aktualności
Życzenia na Dzień Chłopaka: rymowanki, wierszyki, mądre cytaty
Joanna Biegaj
Ile trwa katar u dziecka
Zdrowie
Ile trwa katar u dziecka: katar wirusowy i bakteryjny. Ile trwa nieleczony katar?
Ewa Janczak-Cwil
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla chłopców i dziewczynek
Aktualności
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla dziewczynek i chłopców
Luiza Słuszniak
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole
Aktualności
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole: jak zorganizować obchody, jakie prezenty przygotować?
Joanna Biegaj
Ciasto na dzień chłopaka z kremem i owocami
Przepisy
Ciasto na Dzień Chłopaka: przepis. Spraw pyszną niespodziankę!
Adrianna Trusiuk
Dzień chłopaka i Dzień mężczyzny: czy to samo święto?
Święta i uroczystości
Dzień Chłopaka i Dzień Mężczyzny: czy to jest to samo święto?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne aktywności dla dzieci
Gry i zabawy
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne gry i zabawy dla dzieci
Sylwia Arlak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły
Edukacja
Jak napisać upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły [WZÓR]
Joanna Biegaj
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pielęgnacja niemowlaka
Aktualności
Najważniejsze zasady pielęgnacji niemowlaka (rady położnej)
Joanna Biegaj
upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola
Edukacja
Upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola: jak je napisać, kto może zostać upoważniony? 
Joanna Biegaj
skierowanie do lekarza
Zdrowie
Do jakiego specjalisty potrzebne jest skierowanie?
Magdalena Drab
Kaszka kukurydziana
Dieta
Kaszka kukurydziana dla niemowlaka – jak zrobić i od kiedy warto ją podać? [PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Najlepsze książki dla 5-latka
Wychowanie
Książki dla 5-latków. Jakie wybrać, by zachwycić dziecko?
Luiza Słuszniak
wierszyk dla nauczyciela przedszkola
Przedszkolak
Wierszyk dla nauczyciela przedszkola: propozycje, które sprawdzą się też jako życzenia
Joanna Biegaj