najpopularniejsze imiona w Warszawie 2019
Adobe Stock
Aktualności

To te imiona teraz królują - najpopularniejsze imiona 2019!

Rodzicom zmienia się gust - tak wynika, patrząc na imiona nadawane w Warszawie.

Mamy dane z Urzędu Stanu Cywilnego w Warszawie. Niestety zestawienie pokazuje też, że nie rodzi się więcej dzieci. W 2019 roku w stolicy przyszło na świat 35 tysięcy 175 dzieci (stan na 16 grudnia), podczas gdy w 2018 roku urodziło się 36 tys. 909 dzieci - to mniej o ponad 1 tysiąc 700 maluszków.

Zofia rządzi

Do tej pory królowała Zuzanna, tymczasem to już drugi rok z rzędu, kiedy warszawiacy najchętniej nadają córeczkom na imię Zofia. Tak było w minionym 2019 roku, jak i w 2018 roku. W zeszłym roku przyszło na świat w stolicy 752 Zofii.

Drugie miejsce na podium przypadło Julii, zaś trzecią pozycję zajęła Hanna (tu bez zmian, podobnie było także w 2018 roku). Do połowy grudnia 2019 roku urodziło się 708 Julii oraz 633 dziewczynek o imieniu Hanna.

A wśród chłopców Jan

Także w imionach dla chłopców przetasowania - po latach królowania Jakuba, w imionach dla chłopców umacnia swoją pozycję Jan, imię to najczęściej nadawali synkom warszawscy rodzice. To już drugi rok z rzędu najpopularniejsze imię męskie w stolicy. W 2019 roku przyszło na świat 1 tysiąc 27 Jasiów. Drugie miejsce na podium przypadło Aleksandrowi (711 chłopców), zaś trzecie - Jakubowi (687 chłopców).

"Złota dziesiątka" imion dla dziewczynek 2019

A oto pełna lista 10 najpopularniejszych imion dla dziewczynek:

1. Zofia (752)
2. Julia (708)
3. Hanna (633)
4. Zuzanna (632)
5. Maria (578)
6. Alicja (540)
7. Maja (510)
8. Helena (492)
9. Antonina (376)
10. Aleksandra (374)

"Złota dziesiątka" imion dla chłopców 2019

Najpopularniejsze imiona dla chłopców w Warszawie to:

1. Jan (1027)
2. Aleksander (711)
3. Jakub (687)
4. Franciszek (667)
5. Stanisław (635)
6. Antoni (632)
7. Adam (554)
8. Szymon (510)
9. Ignacy (474)
10. Mikołaj (469)

Mniej popularne imiona dla dziewczynek i chłopców

Księga imion
Narzędzia dla rodziców mamotoja.pl

Tuż poza czołową dziesiątką wśród najczęściej nadawanych imion dziewczynkom w Warszawie znalazły się Oliwia, Natalia, Laura, Lena, Pola, Gabriela, Wiktoria, Amelia, Marcelina i Emilia.

Z kolei wśród imion dla chłopców dalsze pozycje zajęli: Filip, Leon, Wojciech, Michał, Kacper, Piotr, Marcel, Maksymilian, Tymon oraz Wiktor.

Chociaż zestawienie pokazuje najpopularniejsze imiona w stolicy, to jednak potwierdza niezmienny trend wśród rodziców na nadawanie dzieciom tradycyjnych, polskich imion. A wy jak nazwałyście swoje maluszki? Kierujecie się rankingami popularności imion? Czy wręcz odwrotnie - staracie się nazywać dzieci rzadkimi imionami, tak, aby mogły się wyróżniać? A może nadajecie im imiona po przodkach? Napiszcie w komentarzach.

Źródło: warszawa.naszemiasto.pl

Zobacz też: 

Nietypowe imiona dla dzieci zgłaszane do USC. Niektóre trudno nawet wymówić!

rosyjskie imiona
Adobe Stock
Imiona
Rosyjskie imiona - dla dziewczynki i chłopca [polskie odpowiedniki, zdrobnienia, najbardziej popularne]
Myślisz o niebanalnym imieniu? Oto zestaw rosyjskich imion dla dzieci - może zainspirują cię, są piękne, melodyjne, o pełnych czułości zdrobnieniach.

Czasami wystarczy wybrać zagraniczny odpowiednik polskiego imienia, aby imię naszego dziecka już było wyjątkowe i oryginalne. Jeżeli zastanawiasz się jak nazwać swoje maleństwo i miałabyś ochotę na jakąś zmianę, niż tylko poruszanie się w kręgu najbardziej popularnych imion, mamy dla ciebie propozycje rosyjskich imion. Spis treści: Rosyjskie imiona popularne w Polsce Rosyjskie imiona dla dziewczynek Rosyjskie imiona dla chłopców Zdrobnienia rosyjskich imion dla dzieci Najpopularniejsze rosyjskie imiona dla dzieci - TOP 10 Rosyjskie imiona popularne w Polsce W Polsce od wielu już lat na czele rankingów imion dla dzieci niezmiennie króluje zestaw kilku z nich. W przypadku dziewczynek są to: Zuzanna , Julia, Hanna , Zofia zaś dla chłopców - Antoni , Jan , Jakub i Szymon . Ale to nie znaczy, że rosyjskie imiona są całkowicie obce polskim rodzicom. Niektóre z nich już od dłuższego czasu są nadawane dzieciom w Polsce. Absolutny prym wiedzie imię Lena , które od dobrych już kilku lat jest w ścisłej czołówce rankingów imion dla dziewczynek. W 2018 rok nadano je 7 tysiącom 650 dziewczynkom (6. miejsce w ogólnopolskim rankingu). Z kolei wśród imion dla chłopców bardzo popularne są imiona: Igor (w 2018 roku nadano je 3 tysiące 401 razy) oraz Borys (1 tysiąc 110 razy w 2018 roku). Warto podkreślić, że rosyjskie imiona, chociaż mają wschodnie brzmienie, bardzo często nie są rdzennymi imionami słowiańskimi i mają pochodzenie greckie, łacińskie lub skandynawskie. Bardzo często są także podobne lub wręcz identyczne z polskimi, np. Aleksander , Anna . My wybrałyśmy spośród nich te, które są oryginalne i tradycyjnie kojarzą się nam z naszym wschodnim sąsiadem. Rosyjskie imiona dla dziewczynek Oto zestaw rosyjskich imion, które mogą stać się inspiracją do wybrania imienia dla waszej córeczki. W nawiasie podaliśmy także,...

Popularne imiona dla dzieci w Warszawie 2018
AdobeStock
Aktualności
Wiemy, jakie imiona są na topie w Warszawie w tym roku
I jest to niespodzianka!

Dane obejmują pierwszy kwartał 2018 roku i pochodzą z warszawskiego Urzędu Stanu Cywilnego. Do końca marca w Warszawie urodziło się 9 tysięcy 238 dzieci. Zuzanna zdetronizowana Do tej pory niekwestionowaną królową ogólnopolskich rankingów imion była Zuzia. To jej przypadła korona w ubiegłym roku. Ale nowy rok, przynajmniej w Warszawie, wprowadził zmiany na szczycie zestawień najpopularniejszych imion. Okazuje się, że to Zofia jest tym imieniem, które warszawiacy najchętniej nadają swoim córeczkom. Drugie miejsce na podium przypadło Julii , zaś trzecią pozycję zajęła Hanna.  Do końca marca w stolicy urodziło się 198 Zofii, 175 Julii oraz 171 dziewczynek o imieniu Hanna. Przetasowania na podium dla chłopców W rankingu najpopularniejszych imion dla chłopców w stolicy w pierwszych trzech miesiącach 2018 roku także są niespodzianki. Nie króluje Jakub, który był zwycięzcą ogólnopolskiego rankingu w 2017 roku. W stolicy to Jan dzierży palmę pierwszeństwa. Z danych urzędu cywilnego wynika, że do końca marca na świat w Warszawie przyszło 263 Jasiów. Drugie miejsce na podium przypadło Aleksandrowi (183 chłopców), zaś trzecie – Jakubowi (183 chłopców). Z listy najpopularniejszych imion dla dziewczynek wynika, że kolejne miejsca w "złotej dziesiątce" zajęły: Maria (169 dziewczynek), Alicja (161), Zuzanna (154), Maja (129), Helena (117), Pola (108) oraz Natalia (108). Wśród chłopców kolejne miejsca, poza podium, zajęli: Antoni (178), Franciszek (158), Adam (149), Stanisław (148), Szymon (144), Mikołaj (139) oraz Wojciech (126). Zapraszamy do wypełnienia ankiety dla czytelniczek mamotoja.pl! Kliknij w grafikę: Ranking pokazuje, że w ostatnich latach rośnie popularność takich imion dla dziewczynek jak Pola, Hanna, czy Barbara . W przypadku imion męskich przybywa z roku na rok Adamów i Marcelów. Spada popularność Zuzanny, zaś...

Popularne imiona dla dziewczynek 2018
AdobeStock
Imiona
Najpopularniejsze imiona dla dziewczynek w 2018 roku – ranking wg województw
W 2017 roku na szczycie zestawienia była Zuzanna, a jakie imiona najchętniej nadawaliśmy córeczkom w 2018 roku?

Decyzja o imieniu dla maluszka to poważna sprawa, przecież to coś, co zostanie z naszym dzieckiem na całe życie. Dla niektórych wybór jest oczywisty i na długo przed porodem wiadomo, jakie imię będzie nosiła córeczka lub synek. Są też osoby, które długo mają wątpliwości. Czasem nawet gdy dziewczynka już przyjdzie na świat, rodzice nadal nie mogą dojść do porozumienia . Dla tych niezdecydowanych bardzo pomocne może być zestawienie najczęściej nadawanych imion, publikowane co roku przez Ministerstwo Cyfryzacji. Modnie czy unikalne? Dla jednych lista najpopularniejszych imion to wskazówka, jakie imiona aktualnie są modne. Dla innych to ściągawka, jakich imion unikać, jeśli dziecko w przyszłości ma nie mieć swoich imienników w klasie. Rok 2018 nie jest dużym zaskoczeniem. Od kilku lat w czołówce znajdują się te same imiona, które nieznacznie zmieniają swoje pozycje. Jakie imiona były w ubiegłym roku najpopularniejsze? Okazuje się, że w 2018 roku dziewczynki najczęściej nazywano : Zuzanna, Julia, Maja, Zofia , Hanna, Lena, Alicja, Maria, Amelia i Oliwia.  Najpopularniejsze imiona dla dziewczynek w 2018 roku wg województw W województwie dolnośląskim: Hanna, Zuzanna , Julia, Maja, Zofia, Lena, Alicja, Amelia, Oliwia i Pola. W województwie kujawsko-pomorskim: Zuzanna, Lena, Maja, Zofia, Julia, Amelia, Alicja, Maria, Hanna i Oliwia. W województwie lubelskim: Zuzanna, Lena, Hanna, Julia, Maja, Alicja, Zofia, Aleksandra, Oliwia i Wiktoria. W województwie lubuskim: Hanna , Maja, Julia, Zuzanna, Zofia, Lena, Oliwia, Amelia, Alicja i Maria. W województwie łódzkim: Zuzanna, Julia, Maja, Lena, Hanna, Zofia, Alicja, Maria, Oliwia i Amelia. W województwie małopolskim: Julia, Zuzanna, Maja, Lena , Zofia, Emilia, Hanna, Alicja, Aleksandra i Oliwia. W województwie mazowieckim : Zuzanna, Zofia, Julia, Alicja, Maja, Hanna, Maria, Lena, Amelia i Aleksandra....

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj