karmię piersią 2-latka
Abby Theuring
Aktualności

"To zupełnie normalne, że karmię piersią 2-latka!"

Czy dwuletnie dziecko jest już zbyt duże, by ssało pierś? Ta mama mówi – zdecydowanie nie! 

Czy karmić, jak karmić, jak często?... setki pytań mam, które bardzo przeżywają swoją przygodę z kp. Gdy już padną wszystkie trudne pytania odnośnie karmienia, zawsze pozostanie jeszcze jedno, jak niektórzy mówią, najtrudniejsze – kiedy przestać?

Lekarze zalecają mamom, by karmiły jak najdłużej, bo to korzystne dla dziecka. Jeżeli mama nie spieszy się do pracy, może pozwolić sobie na dłuższe karmienie. Niektóre kobiety uważają jednak, że długie karmienie nie przynosi dziecku żadnych korzyści, jest tylko kwestią przyzwyczajenia i próbą oddalenia od siebie widma szybkiego dorastania bobasa. 

Ta mama postanowiła wytłumaczyć wszystkim, dlaczego karmi 2-latka i 5-latka. Posłuchajcie jej historii.

"Karmię dwóch synów: 2- i 5-letniego. Jestem jedną z tych mam o których słyszałaś, karmiącą w tandemie. Nie zamieszczam zdjęć jak karmię swojego starszego syna, bo on ssie pierś jedynie w nocy  i czasem przez kilka sekund w dzień. Zdjęcia, które widzą ludzie dotyczą mojego 2-letniego syna Exleya.
Pewnego dnia ktoś skomentował takie zdjęcie: "czy on nie jest zbyt duży by go karmić?". Byłam w szoku, mam nie karmić 2-latka?

Wielu rzeczy nie rozumiem na świecie, choć się staram. Nie mogę na przykład zrozumieć, dlaczego dzieci muszą tak szybko dorastać we współczesnym świecie? Mój 2-letni syn nie jest noworodkiem, wiem, ale ma dopiero 2 latka i wszyscy mówią, musisz dać mu dorosnąć. 
Pamiętam jak to było ze starszym synem Jackiem. Gdy skończył rok, powiedziałam – nie jesteś już dzidziusiem, teraz jesteś małym dzieckiem, brzdącem. Byliśmy podekscytowani i chcieliśmy by rósł jak najszybciej. Ale potem, gdy skończył 5 lat i społeczeństwo uznało go za wystarczająco dużego i oczekiwało konkretnych zachowań, zaczęłam się zastanawiać, że bliżej mu jednak do dzidziusia, niż do dorosłego.

Exley zachowuje się jak dziecko. Będę traktować go jak maleństwo, dopóki nie przestanie wyglądać jak dzidziuś. 2-latek za stary by ssać pierś? W jakim świecie my żyjemy? Kiedy powinnam przestać go karmić, gdy m 23, 22, czy 21 miesięcy? A może 18? Kto ustalił te zasady, w jakiej książce są wytyczne kiedy mam przestać? Jak mam powiedzieć synkowi, że jest już zbyt duży według norm, kiedy on ssie pierś i w dzień i w nocy i uważa, że to zupełnie normalne?

Kobiety są napiętnowane.Ich decyzje, ich ciała. To smutne, że ktoś kto patrzy na matkę, która karmi piersią dziecko i może jej powiedzieć, że coś jest z nią nie tak. Że jej dziecko jest zbyt stare na karmienie. A czy ktoś Was pytał o zdanie? Zatrzymajcie swoje opinie dla siebie!"

O tym jak długo karmi się dziecko piersią, decyduje każda kobieta indywidualnie. Niektóre kończą wraz z wprowadzaniem pokarmów stałych. Inne czekają, aż dziecku pojawią się zęby. Jeszcze inne decydują się na długie karmienie i znane są przypadki mam, które potrafią w miejscu publicznym karmić 5-letnie dziecko. Czy to źle? 
 
A Wy jak długo karmiłyście swoje dzieci?

Przeczytaj także: Kiedy przestać karmić piersią?

źródło: scarymommy

Jak odstawić dziecko od karmienia piersią? Radzi Magdalena Komsta, promotorka karmienia piersią

Niezwykła sesja zdjęciowa mam karmiących niemowlęta
Abbie Fox
Aktualności
Koniec z podziałami! To zdjęcie mówi wszystko o karmieniu dziecka
Przyjrzyjcie się uważnie. To zdjęcie pokazuje to, co najważniejsze w karmieniu dziecka – miłość mamy i szczęście maluszka.

Abbie Fox , mama i fotografka, doskonale wie, że karmienie dziecka nie jest łatwe. Swojego synka, Mavericka, karmiła piersią przez 6 tygodni. "Po 6 tygodniach zapłakiwania się przed snem, mąż powiedział, że mam z tym skończyć. Przypomniał mi, że stres nie jest dobry ani dla mnie, ani dla naszego syna i żebym już tego nie robiła. Tej nocy zaczęliśmy karmić małego mieszanką, choć jeszcze przez cztery tygodnie odciągałam pokarm, potem się skończył" – wyznała Abbie. Abbie przyznała, że każdego dnia słyszała, że nie jest dość dobrą mamą, że nie starała się dostatecznie mocno, że musiała coś źle zrobić. Gdy ktoś pytał, jak karmi, kłamała. Kiedy odpowiadała, że karmi piersią, słyszała, że "karmienie piersią jest najlepsze". Po urodzeniu drugiego dziecka, córeczki, presja była mniejsza. Abbie przez 3 miesiące karmiła małą Georgię piersią, później zaczęła karmić mieszanką.  Zobacz także: Apel do lekarzy: szanujcie butelkowe mamy! Dzięki swoim doświadczeniom, zrozumiała, jak łatwo tworzą się podziały między mamami i jak często młode mamy, zamiast się wspierać, krytykują swoje wybory. W wyjątkowej sesji zdjęciowej "Fed is Best" ("Karmienie jest Najlepsze") pokazała, że sposób karmienia nie ma znaczenia. Przesłanie zdjęcia jest proste: "Moją główną myślą było, żeby przypomnieć światu, że to, co jest najlepsze, to po prostu karmienie" – powiedziała Abbie. Na tym zdjęciu są mamy karmiące piersią, mlekiem modyfikowanym , jest także mama karmiąca jednocześnie dwoje dzieci i mama, która karmi piersią w trzecim trymestrze ciąży. W tym zdjęciu jest to, co najważniejsze – miłość! My jesteśmy zachwycone! Czytaj także: 9 pytań o karmienie mieszane

youtube
Aktualności
Czy można karmić piersią zbyt długo? – ta mama ma własne zdanie!
Karmienie piersią niewątpliwie jest wspaniałym darem dla dziecka, o ile mama ma taką możliwość. Kiedy jednak warto przestać???

Czasami przecieramy oczy ze zdumienia i zastanawiamy się, na ile pomysły rodziców pokrywają się z tym, co rekomendują lekarze. O ile wszyscy niewątpliwie są za jak najdłuższym karmieniem piersią , to jednak są pewne granice. Sophie Emma Rose, mieszkająca w Wielkiej Brytanii mama 4-latka, postanowiła podzielić się ze światem swoją misją. Jej pomysł na wychowanie i karmienie dziecka wzbudza jednak sporo wątpliwości. „ Kobiety powinny karmić swoje dzieci, aż te skończą co najmniej 8 lat. Tak samo, jak ważna jest wartość odżywcza mleka matki , tak samo powinnaś pozwolić dziecku zrozumieć, że jesteś tutaj dla niego. Chodzi o komfort i związek emocjonalny. [...] Rodzicielstwo to traktowanie dziecka z godnością i szacunkiem i spełnianie w pełni jego potrzeb emocjonalnych. Praktyki takie jak dzielenie łóżka i karmienie piersią sprawiają, że dziecko czuje bliskość i uspokaja się." Owszem, w tym co mówi Sophie jest wiele prawdy. Bliskość z dzieckiem jest naprawdę ważna, ale można ją stworzyć i umocnić w inny sposób, nie tylko poprzez karmienie piersią i spanie w jednym łóżku. 4-latek na filmie bez skrępowania odsłania pierś mamy. Trudno ocenić, na ile traktuje to jako źródło pokarmu, na ile jest to dla niego sposób na spędzanie czasu z mamą. Chłopiec nie chodzi do przedszkola, gdyż mama postanowiła zająć się jego edukacją. Ona również wprowadziła w jego jadłospis dietę wegańską. „Podczas gdy większość moich znajomych uważa, że to normalne karmić piersią starsze dzieci, inni ludzie myślą o tym, jak o szaleństwie, ekshibicjonizmie, porno, szokowaniu i czymś śmiesznym. [...] Myślę, że praca, którą wykonuję, podbuduje inne matki, które chcą karmić piersią starsze dzieci lub niemowlęta. Czuję, że pokazanie siebie na YouTube, kiedy bez wstydu karmię piersią...

Jak długo karmić piersią?
Davina Wright / dailymail.co.uk
Karmienie
Karmi piersią 5-letnie trojaczki i nie zamierza przestać. Dlaczego?
"Trojaczki chciałam karmić piersią około 2 lat. Cóż, nie wyszło i wciąż to robię" – pisze mama 5-latków.

Davina Wright ma 47 lat i wciąż karmi piersią 5-letnie trojaczki . Jak sama przyznaje, ma już dość karmienia i chciałaby, żeby maluchy same z niego zrezygnowały, tak, jak zrobiły to jej starsze dzieci. Karmienie piersią trojaczków "Dwoje moich starszych dzieci przestało jeść z mojej piersi około 13 miesiąca życia. Trojaczki chciałam karmić piersią około 2 lat. Cóż, nie wyszło i wciąż to robię. Szczerze mówiąc, chciałabym odstawić je już teraz. Jestem zmęczona, jestem wykończona, jestem pewna, że nie zrzucę ostatnich "ciążowych kilogramów" , jeśli nie przestaną. To nie chodzi o to, że chcę odzyskać swoje ciało, bo mam dość trojaczków wspinających się na mnie i traktujących mnie jak worek treningowy. Chodzi o to, że czuję, że to już za mną" – napisała Davina na blogu The Milk Meg. Zobacz także:   Jak długo karmić piersią? Obalamy mity! fot. Davina Wright via dailymail.co.uk Kiedy przestać karmić piersią? Davina napisała również, że ma problem z ustaleniem granic i odmówieniem dzieciom karmienia. Kiedy maluchy mówią, że jej pierś je uszczęśliwia, trudno jest jej powiedzieć "nie". Postanowiła, że będzie czekać i karmić je tak długo, aż same uznają, że nie potrzebują już piersi mamy . Chociaż lekarze zalecają, by karmić dzieci piersią przez rok, średnia długość karmienia na świecie wynosi od 2 do 4 lat! Co, według was, powinna zrobić Davina? Jak odstawić od piersi dziecko w wieku przedszkolnym, które otwarcie mówi, że potrzebuje bliskości z mamą, bo to je uspokaja i uszczęśliwia? Czekamy na wasze komentarze! Czytaj także:   Czy można karmić piersią zbyt długo? źródło: The Milk Meg / dailymail.co.uk

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz