Celnicy z Izby Celnej we Wrocławiu przestrzegają rodziców przed kupowaniem toksycznych zabawek, które zagrażają zdrowiu dzieci. Coraz częściej przechwytują na granicy podróbki zabawek dla dzieci, które zawierają szkodliwe ftalany i kleje, których stężenie jest tak wysokie, że są one toksyczne dla dzieci.

Reklama

Jakie zabawki zagrażają naszym dzieciom?

Rodzice powinni zwrócić szczególną uwagę na zabawki z miękkiego plastiku, w tym produkty do pływania:

  • zabawki nadmuchiwane: piłki, nadmuchiwane zwierzątka i baseny
  • nadmuchiwane zabawki ruchowe przeznaczone do wspinania lub skakania
  • zabawki nadmuchiwane przeznaczone do używania w płytkiej wodzie: małe materace, małe łódki, koła do pływania.

Zabawki te mogą zawierać wysokie stężenie ftalanów, czyli estrów kwasu ftalowego, które nadają im większą elastyczność. Dopuszczalne stężenie ftalanów w tych wyrobach to 0,1 proc. w stosunku do masy materiału z dodatkiem plastyfikatorów. Wyższe stężenie niż dopuszczalne jest niebezpieczne dla dzieci i ma negatywny wpływ na gospodarkę hormonalną, w szczególności na rozrodczość.
Produkty te mają intensywny zapach kleju, który może zaniepokoić rodziców.

Polecamy: Plażowe zabawki dla przedszkolaka

Jak rozpoznać, czy zabawka jest bezpieczna dla dziecka?

Zabawki powinny być odpowiednio oznakowane, w większości przypadków znakiem CE (deklaracja producenta, że wyrób spełnia wymagania dyrektyw unijnych w zakresie bezpieczeństwa użytkowania, ochrony zdrowia i ochrony środowiska) oraz posiadać wymagane ostrzeżenia, np. "Do używania jedynie w wodzie na głębokości, na której dziecko wyczuwa dno pod nogami oraz pod nadzorem osoby dorosłej" lub ostrzeżenie: "Wyłącznie do użytku domowego" - w przypadku nadmuchiwanych zabawek ruchowych.

Zobacz także

Zabawki, które zawierają małe elementy, które mogą być brane przez dzieci do ust, oprócz tego, że nie powinny zawierać przekroczonych stężeń ftalanów, powinny być na tyle dobrze przymocowane, żeby nie oderwały się i nie zostały połknięte przez dziecko.

Jak ostrzegają celnicy, rodzice powinni szczególnie uważać na zabawki sprowadzane z Chin, Indii i Pakistanu.

Źródło: Ministerstwo Finansów/Służba Celna

Reklama

Zobacz także: Niebezpieczne zabawki

Reklama
Reklama
Reklama