Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Niebezpieczne morze
Facebook
Aktualności

Jednego dnia stracili trójkę dzieci, ale Polaków niczego to nie nauczyło

Choć doszło do olbrzymiej tragedii, to rodzice nadal beztrosko pozwalają na niebezpieczną zabawę w wodzie... bo przecież jest lato.

We wtorek wszystkich w naszym kraju zmroziła informacja o tym, że Bałtyk porwał trójkę dzieci. Niemalże natychmiast do pomocy ratownikom ruszyło 40 turystów, którzy zaryzykowali własne życie, by pomóc w trudnych warunkach. Do końca wierzyli, że odnajdą żywe dzieci. 14-letniego Kacpra woda wyrzuciła na brzeg tego samego dnia, zmarł w szpitalu w Koszalinie. Poszukiwania 11-letniej Zuzi i 13-letniego Kamila ratownicy musieli przerwać ze względu na warunki pogodowe - silny wiatr i wysoką falę. Podczas akcji prowadzonej w piątek znaleziono na morzu dryfujące ciało dziewczynki, to najpewniej Zuzia. Szanse na odnalezienie żywego dziecka są znikome, jak mówią ratownicy, najpewniej za kilka dni morze odda ciało. Rodzeństwo zaginęło na wysokości Zachodniego Darłówka.

 

Dlaczego dzieci weszły do wody? Nigdy się tego nie dowiemy. Z tego, co wiadomo, matka dzieci na chwilę odeszła, by pomóc najmłodszemu, 2-letniemu dziecku. Gdy wróciła, dzieci już nie było widać. Na plaży obecny był też ojciec dzieci, ale w momencie tragedii nie był bezpośrednio przy nich. Rodzina to turyści z Wielkopolski. W sieci szybko pojawiły się krytyczne komentarze, tymczasem ratownicy mówią, że kobieta sama nie byłaby w stanie im pomóc. Do tragedii doszło w miejscu, gdzie była tego dnia czerwona flaga, a miejsce było do dawna oznaczone jako czarny, czyli niebezpieczny punkt.

Zobacz także: Jak pomóc tonącemu dziecku? [WIDEO]​

Tylko na chwilę, tylko na moment

Świat tej rodziny rozpadł się na drobne kawałeczki i ciężko sobie wyobrazić, co czują rodzice. W kilka minut stracili trojkę dzieci. Zamiast rzucać oskarżenia, niech ta bolesna lekcja przemówi do naszej wyobraźni... tyle że niestety już widać, że do wielu osób nie dotarło, co się wydarzyło. Znajomi są nad Bałtykiem i obserwują, jak w ostatnich dniach mimo fal i ostrzeżeń do wody wchodzą i dzieci, i dorośli. Wielu kilkulatków jest samych w wodzie, a rodzice"pilnują" z odległości nawet kilkunastu metrów! Nie mają zupełnie świadomości, że w morzu są prądy wsteczne. Że w ułamku sekundy morze może wciągnąć człowieka w głąb i nie daje szans. Sama byłam świadkiem kilka lat temu, gdy dorosły mężczyzna walczył. Nie tonął, ale nie był w stanie samodzielnie wrócić. Walczył, by nie wciągnęło go jeszcze bardziej w głąb morza i z każdą chwilą miał coraz mniej sił. Nie był też w stanie wrócić z ratownikiem, dopiero inni ratownicy i plażowicze na brzeg ściągnęli ich linami. 

Ratownicy apelują także, by nie używać telefonów komórkowych. To istna plaga! Zaczytani w smartfonach, rodzice nie obserwują, co robią dzieci. A tu nie tylko jest duże ryzyko nieszczęścia w wodzie, ale i zgubienia się pociechy między kolorowymi parawanami.

Z wodą nie ma żartów

Od 1 kwietnia w Polsce utonęło już ponad 300 osób, wśród nich dzieci. Z wodą nie ma żartów, bez względu czy to morze, jezioro czy rzeka. Co roku ratownicy apelują o rozsądek i uwagę. Jak zapewnić dziecku i sobie jak największe bezpieczeństwo?

  • wybieraj kąpieliska bezpieczne, czyli strzeżone przez ratowników;
  • zwracaj uwagę na oznaczenia i się do nich stosuj (biały kolor oznacza, że plaża jest w danym momencie chroniona przez ratowników WOPR i można się kąpać);
  • nie zostawiaj dziecka bez opieki nawet na chwilę i zawsze patrz, co robi dziecko;
  • nie wpuszczaj dziecka samego do wody, nawet jeśli jest w zasięgu wzroku;
  • bądź czujny, co dzieje się wokół ciebie, szczególnie w wodzie;
  • miej respekt do wody i naucz tego dziecko.
 
Dekalog plażowicza
Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
Pamiętaj! Gdy tonący znajduje się nad wodą, próbuje szybko nabrać powietrza, ale jest to tak krótki moment, że nie jest w stanie jeszcze krzyknąć. Tonie więc w ciszy. Warto wiedzieć, że osoba taka także nie jest w stanie skoordynować rąk, dlatego nie macha. Ludzie, którzy toną walczą na powierzchni wody zaledwie przez 20 do 60 sekund, zanim pójdą pod wodę.


Źródło: TVN, onet.pl

Zobacz także:

Jak pomóc tonącemu dziecku? [WIDEO]

bezpieczeństwo nad wodą
Adobe Stock
Czas wolny
Bezpieczne wakacje nad wodą – o czym musimy pamiętać
Bezpieczne wakacje nad wodą mogą stać się niezapomnianą przygodą dla całej rodziny. Ciesz się z urlopu, ale najpierw dobrze się do niego przygotuj.

Bezpieczne wakacje to warunek udanego wypoczynku. Dzieci kochają plażę. Brzeg morza lub jeziora to miejsce, w którym czują się szczęśliwe. Dziel z nimi tę radość, pamiętając o zasadach bezpieczeństwa nad wodą. Bezpieczeństwo nad wodą: zasady Jeśli wybieramy się na wakacje całą rodziną, przede wszystkim musimy mieć oczy dookoła głowy. NIGDY nie zostawiajmy naszych dzieci bez opieki. Cały czas, na wszelki wypadek, bądźmy w pogotowiu. Bezpieczne wakacje w górach i bezpieczne na wakacje na wsi opierają się na tej samej zasadzie. We wszystkim, co robimy, zachowujmy zdrowy rozsądek. Dawajmy naszym dzieciom dobry przykład i nie przeceniajmy naszych umiejętności pływackich. Nawet jeśli nie brakuje nam doświadczenia, pływajmy tylko na strzeżonych kąpieliskach.  Jak bezpiecznie spędzić wakacje nad wodą Kiedy robi się ciepło, marzymy o tym, żeby posiedzieć na plaży i zanurzyć się w wodzie. Wspólnie z Tomaszem Zalewskim, specjalistą w dziedzinie ratownictwa wodnego, wiceprezesem Zarządu Głównego WOPR, dyrektorem kursów z zakresu pierwszej pomocy (BLS/AED) wyjaśniamy, co powinni robić rodzice, aby ich dzieci były bezpieczne nad morzem, rzeką lub jeziorem. Zasady bezpiecznych wakacji nad morzem Większość poniższych zasad bezpiecznych wakacji nad morzem sprawdzi się też w przypadku urlopu nad jeziorem, rzeką czy innym kąpieliskiem. Koniecznie zapamiętaj tych siedem prostych punktów , jeśli chcesz cieszyć się bezpiecznymi wakacjami. 1. Nie spuszczaj z dziecka oka nawet na strzeżonej plaży Na kąpielisku strzeżonym, na którym pracują ratownicy, rzeczywiście możesz czuć się pewniej. Tam dno jest kontrolowane codziennie, a w strefach dla dzieci (brodziki) nie jest głębiej niż 40 cm. Poza tym ratownicy reagują natychmiast, gdy zobaczą malucha bez opieki lub jeśli zdarzy się wypadek. Ratownicy nie są jednak w stanie zobaczyć wszystkiego,...

Nie żyje 8-letnia dziewczynka pod którą załamał się lód
AdobeStock
Aktualności
Słupsk: tragiczny finał zabawy. Nie żyje 8-latka
Dziewczynka bawiła się z psem. Zwierzak w pewnym momencie wbiegł na zamarznięty staw. Lód był za cienki. Mimo siarczystych mrozów stawy mogą być śmiertelną pułapką.

Do tragedii doszło 1 marca , w czwartek, w późnych godzinach popołudniowych. To niewyobrażalny dramat, zważywszy na to, że od tygodnia mamy w Polsce najbardziej siarczyste mrozy tej zimy, kiedy temperatura w dzień wynosi kilkanaście stopni mrozu, a nocą spada nawet poniżej -20 stopni Celcjusza. Dziewczynka poszła wyprowadzić psa Park Klasztorne Stawy w Słupsku to atrakcyjny, położony na uboczu rekreacyjny teren z pięcioma stawami. W czwartkowe popołudnie bawiła się tam trójka dzieci ze słupskiej dzielnicy Zatorze w wieku 8 i 9 lat. Poszły wyprowadzić psa. W pewnym momencie zwierzak wbiegł na staw. 8-letnia dziewczynka pobiegła za nim. Tafla lodu załamała się. Z ustaleń prokuratury wiadomo, że dzieci zaalarmowały dorosłych . O godzinie 17.41 dyżurny straży pożarnej odebrał zgłoszenie. 6 minut później ratownicy byli na miejscu. 6 jednostek oraz 20 funkcjonariuszy straży pożarnej. Strażacy od razu wskoczyli do wody. Udało się im wydobyć dziewczynkę. Dziecko umierało. Strażacy natychmiast podjęli się resuscytacji krążeniowo-oddechowej i prowadzili ją do przyjazdu pogotowia. Niestety lekarz stwierdził zgon. Nie wiadomo jak długo dziecko znajdowało się w lodowatej wodzie. Temperatura na zewnątrz spadła w tym czasie do około -10 stopni Celsjusza. Trwa śledztwo. Policja pod nadzorem prokuratury prowadziła czynności jeszcze przez kilka godzin po tragedii. Przeprowadzona będzie sekcja zwłok dziewczynki. "Na chwilę obecną będziemy wszczynać postępowanie w sprawie nieumyślnego spowodowania śmierci " - powiedział słupski prokurator rejonowy Piotr Nierebiński. Jak informuje prokuratura szkołę podstawową, do której uczęszczają dzieci objęto opieką psychologów. Rozmawiają ze świadkami samego wypadku i z dziećmi w klasie. Wychowawcy ze wszystkich klas przekazali już informacje, jak zachowywać się w trudnych sytuacjach. Z rodzicami, w ich domu rozmawiali...

dziecko utopiło się w Wiśle
Adobe Stock
Aktualności
Wisła porwała dziecko – dziewczynka nie żyje
To nie był dobry moment na zabawę w wodzie. Pogoda pogorszyła się, rzeka była wzburzona. Mimo tego dziewczynki weszły do wody. Nurt porwał jedną z nich. Dziecka nie udało się uratować.

Do tragedii doszło w ubiegły czwartek, na dzień przed zakończeniem roku szkolnego. Dwie 12-latki spędzały czas nad Wisłą na wysokości warszawskiego Tarchomina. Niestety pogoda tego dnia nie była już piękna. Nadchodziło jej załamanie, komunikaty pogodowe ostrzegały przed bardzo silnym, porywistym wiatrem i deszczem. Było około godziny 18. Czy dzieci było pod opieką dorosłych? Rzeka była wzburzona, a mimo to dzieci weszły do wody. Nurt porwał jedną z dziewczynek. Mimo natychmiastowej reakcji świadków zdarzenia, udało się uratować tylko jedno dziecko , wyciągnąć je na brzeg. Drugiej nie byli w stanie znaleźć. Zadzwonili po pomoc. Akcja funkcjonariuszy i nurków ze straży pożarnej trwała około godziny. "Niestety, dziecku nie udało się pomóc. Po 19 odnaleziono jego ciało " - powiedział Antoni Rzeczkowski ze stołecznej policji. Prokuratura ustala okoliczności tragedii, między innymi to, czy dzieci były nad Wisłą same , czy pod opieką dorosłych. Rzeka to nie jest dobre miejsce do kąpieli To tragiczne wydarzenie na samym początku wakacji uzmysławia,  jak ważne jest przestrzeganie zasad bezpiecznego korzystania z kąpielisk. Pamiętaj, że woda w rzece jest bardzo podstępna i kąpanie się w jej wodach może być śmiertelnie niebezpieczne. W rzekach panują wiry, prądy zstępujące , które powodują, że podczas kąpieli można zostać wessanym . Kąpiel w rzece najlepiej ograniczyć do pluskania przy jej brzegu. Najbezpieczniej jest na strzeżonej plaży. Ratownicy reagują natychmiast, gdy ktoś w wodzie potrzebuje pomocy albo kiedy zobaczą dziecko bez opieki. Jednak ich obecność nie zwalnia z obowiązku pilnowania dziecka. Odpowiedzialność za swoją pociechę zawsze ponoszą rodzice. Nie spuszczaj dziecka z oka Gdy maluch chlapie się w wodzie, nawet płytkiej tuż przy brzegu, mama lub tata również powinni wejść do morza , jeziora czy rzeki i...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak